Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Evija Trifanova/LETA

Valsts iepirks inovācijas 0

Īstenojot Eiropas Savienības “Interreg Europe” projektu “iBuy”, jau pavisam drīz valsts varētu radīt sistēmu, kurā valsts iestādes, izmantojot publisko iepirkumu procedūru, pasūtītu inovatīvus risinājumus.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj 10
RAKSTA REDAKTORS
VIDEO. “ASV aizliedz ar likumu, Latvijā tirgo uz katra stūra!” Brīdina par zīdaiņiem bīstamām precēm 13
Lasīt citas ziņas
Tas nodrošinātu valsts pārvaldes un to sniegto pakalpojumu modernizāciju, efektivitāti un resursu labāku izmantošanu,

vienlaikus atbalstot iespēju inovatīvā risinājuma izstrādātājiem iegūt valsts pasūtījumu, tādējādi radot pamatu klientu piesaistei un jaunu tirgu apgūšanai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijā projektu, kuru attīsta arī Lietuvā, Spānijā, Somijā, Rumānijā un Grieķijā, vada Ekonomikas ministrija (EM). Ministrijā norāda, ka “iBuy” mērķis ir projektā apvienojušos valstu starpā apmainīties ar labās prakses piemēriem par inovācijas publiskā iepirkuma (IPI) procesu vadību, identificējot risinājumu IPI plašākai piemērošanai publiskajos iepirkumos. “Svarīgi uzsvērt, ka IPI var tikt īstenots esošo publisko iepirkumu procedūru rezultātā, piemēram, Latvijā spēkā esošais Publisko iepirkumu likums paredz tādas procedūras kā atklāts konkurss, slēgts konkurss, konkursa procedūra ar sarunām, konkursa dialogs, inovācijas partnerības procedūra, kas izmantojama, īstenojot IPI pieeju. Tomēr gan Latvijā, gan projektā iesaistīto citu valstu organizāciju pārstāvji atzīst, ka publisko iestāžu iepircējiem trūkst zināšanu un pieredzes inovatīvu risinājumu pasūtīšanā un iepirkšanā, IPI piemērošanā, rezultātu novērtēšanā utt., kā arī dažkārt nav vienotas valsts politikas, izpratnes un definīcijas, kas tas īsti ir un kuri gadījumi ir identificējami kā IPI. Projekta mērķis ir risināt šos izaicinājumus, palīdzot projektā iesaistīto valstu organizācijām izstrādāt vienotu pieeju un stratēģiju IPI piemērošanā valstī,” “LA” norādīja Ekonomikas ministrijā.

Kā notiks inovāciju “pirkšanas” process? EM skaidroja, ka pie šā procesa ministrija šobrīd aktīvi strādā, taču tas vēl neesot gatavs. “Iepirkšanas process notiktu, izmantojot jau esošās publisko iepirkumu procedūras, vienlaikus skaidri nosakot kritērijus un vienotu metodiku publisko iepircēju izpratnei un vienotu metožu piemērošanai iepirkuma gaitā. Publiskās iestādes inovatīvos risinājumus iegādātos no tiem piegādātajiem (pārsvarā juridiskajām personām), kuru rīcībā ir inovatīvais risinājums.” Ministrijā solīja, ka ideja ir tieši saistīta ar mērķi veicināt mazo un vidējo komersantu, tostarp jaunuzņēmumu, attīstību, konkurētspēju un jaunu ideju rašanos, izmantojot publisko iepirkumu. Domājams, ka “iBuy” projekts nodrošinātu iespēju valsts publiskos līdzekļus ieguldīt arī pētniecībā, attīstībā un inovācijās, tādējādi palielinot publisko ieguldījumu apjomu kopējā iepriekš minēto nozaru izdevumu struktūrās.

Projektu izmantos, lai stimulētu valsts iestādes sākt darboties kā inovāciju pieprasītājas. Tas ir iekļauts arī “Eiropa 2020” un “Inovācijas savienība” stratēģijās. “iBuy” tiek finansēts no “Interreg Europe” programmas finansējuma ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu. Projekta budžets ir 1,471 miljons eiro. No tā 15% ir Ekonomikas ministrijas budžeta līdzfinansējums – 176 800 eiro apmērā, savukārt 85% – no “Interreg Europe” programmas finansējuma. Projekta īstenošanas ilgums ir 54 mēneši, sākot ar 2018. gada 1. jūniju.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.