Jānis Citskovskis
Jānis Citskovskis
Foto: Karīna Miezāja

Valsts pārvalde samazināta par 600 līdz 700 cilvēkiem 0

Ierēdniecības samazināšana Latvijā pamatā notiek, aizejošo darbinieku vietā nepieņemot jaunus, nevis atlaižot cilvēkus, intervijā LTV “Rīta panorāmai” stāstīja Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis.

Reklāma
Reklāma
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Veselam
Neviens to pat nenojauta – pasaulē populāros kosmētikas produktos vēzi izraisošas ķīmiskas vielas 800 reižu pārsniedz normu 33
Lasīt citas ziņas

Pēc Citskovska vārdiem, šogad varot runāt par valsts pārvaldes samazināšanu par 600 līdz 700 cilvēkiem. Valsts galvenais ierēdnis gan atzina, ka ietaupījums budžetā no šīm izmaiņām neveidojas, jo visu ietaupīto valsts iestādēm ir ļauts sadalīt algu celšanai, kas arī noticis – par 8%.

Esot gan sarēķināts, ka uz birokrātijas optimizācijas rēķina ministrijas var ietaupīt ap 3 miljoniem eiro, kurus izmantot citām prioritātēm, stāstīja Valsts kancelejas direktors.

CITI ŠOBRĪD LASA

Aģentūra LETA jau ziņoja, ka Citskovskis uzskata, ka šogad valsts pārvaldē sasniegti labi rezultāti cilvēkresursu attīstībā, funkciju centralizācijā un pakalpojumu pilnveidošanā.

Pērnā gada novembrī valdībā apstiprinātais reformu plāns paredz valsts pārvaldes nodarbināto skaitu līdz 2020. gadam ik gadu samazināt par 2%, kā arī izlīdzināt atšķirīgo darba samaksu tā dēvētajās bagātajās un nabadzīgajās valsts iestādēs. Plāns arī paredz līdz 2018. gada beigām izvērtēt mazo iestāžu efektivitāti un iespējamu apvienošanu.

Valsts kancelejā norādīja, ka valsts pārvaldes reformu plāna pirmajā īstenošanās gadā tika sākts “pārmaiņu ceļš, lai pēc trim gadiem tā kļūtu kompaktāka, efektīvāka un mazāk birokrātiska”.

Citskovskis skaidroja, ka pirmo gadu reformu plāna izpildē raksturo sistemātisks darbs pie esošās situācijas izvērtēšanas, problēmjautājumu definēšanas, risinājumu radīšanas un valsts pārvaldes iestāžu izpratnes veicināšanas.

“Pārmaiņu vadība nereti nav viegla un ātri veicama, it īpaši tik plašā sektorā kā valsts pārvalde, līdz ar to pirmais gads ir kā kursa noteikšana, kādā virzienā kuģim turpmāk doties. Jo precīzāk un tālredzīgāk tas tiks izdarīts, jo raitāks un sekmīgāks būs turpmākais divu gadu ceļš. 2018. gadā esam sasnieguši ļoti labus rādītājus cilvēkresursu attīstībā, funkciju centralizācijā un pakalpojumu pilnveidošanā,” uzsvēra Citskovskis.

Šogad cilvēkresursu attīstības jomā tika īstenota koordinēta valsts pārvaldes darbinieku attīstības programma, norādīja Valsts kancelejā. Savukārt līdz ar 2019. gadu sāks darboties trīs valsts pārvaldes inovāciju laboratorijas, kur speciāli izveidotas projektu komandas – valsts pārvaldes darbinieki, sociālie partneri, akadēmiskie spēki, NVO, uzņēmēji – pieredzējušu ārvalstu ekspertu vadībā attīstīs rīkus un metodes, kas veicinās valsts pārvaldes darba efektivitāti. Šāda metode tiek izmantota daudzviet pasaulē, norādīja kancelejā.

Reklāma
Reklāma

Tāpat notikusi valsts atbalsta funkciju centralizēšana. Piemēram, ar potenciālu attīstīties par visu valsts pārvaldes iestāžu zināšanu un vienoto atbalsta pakalpojumu sniegšanas centru tiek minēta Valsts kase, kas grāmatvedības funkcijas veic jau astoņām iestādēm. Savukārt Labklājības ministrija un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) paralēli centralizētai grāmatvedībai īsteno arī centralizētu personāla administrēšanu.

Līderi iepirkumu kopējā veikšanā resoru ietvaros ir Iekšlietu ministrija, Aizsardzības ministrija un Labklājības ministrija. Savukārt Valsts reģionālās attīstības aģentūra (VRAA) veic informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) funkciju nodrošināšanu visām VARAM padotības iestādēm, bet Tiesu namu aģentūra IKT jomā apkalpo visas Tieslietu ministrijas padotības iestādes, izņemot Ieslodzījumu vietu pārvaldi.

“Līdz ar to iestādes, samazinot savas administratīvās izmaksas, radušas iespēju ieguldīt ietaupītos resursus pakalpojumu attīstībā un darbinieku pilnveidē,” secina Valsts kanceleja.

Lai panāktu valsts pārvaldes efektivitāti un ieviestu “nulles birokrātiju”, patlaban darbs norit divos līmeņos – iekšējā, kas ir birokrātijas mazināšana valsts pārvaldē, un ārējā, kas ir birokrātiskā sloga mazināšana uzņēmējiem un iedzīvotājiem, piemēram, ieviešot principus “konsultē vispirms” un “iesniedz vienreiz” stiprināšana.

Lai uzlabotu komunikāciju starp valsts pārvaldes iestādēm un sekmētu iestāžu saziņu ar iedzīvotājiem, pilnveidotu cilvēkresursu vadības procesus un modernizētu Ministru kabineta lēmumu pieņemšanas procesu, padarot to pieejamāku un saprotamāku sabiedrībai, Valsts kanceleja īsteno trīs apjomīgus IKT projektus – Valsts pārvaldes cilvēkresursu vadības informācijas sistēmu (CIVIS), Tiesību aktu portālu (TAP) un Valsts un pašvaldību iestāžu tīmekļvietņu vienoto platformu (GOV.LV).