Kristīgo demokrātu savienības (CDU) priekšsēdētāja Annegrēta Krampa-Karenbauere paziņojusi, ka nekandidēs uz Vācijas kanclera amatu un pametīs arī CDU priekšsēdētājas posteni.
Kristīgo demokrātu savienības (CDU) priekšsēdētāja Annegrēta Krampa-Karenbauere paziņojusi, ka nekandidēs uz Vācijas kanclera amatu un pametīs arī CDU priekšsēdētājas posteni.
Foto: Darmer Davids/ZUMAPRESS/SCANPIX/LETA

Varastrīce Vācijas politikā: Krampas-Karenbaueres reputācija ir cietusi 0

Vācijas ietekmīgās centriski labējās partijas Kristīgo demokrātu savienības (CDU) priekšsēdētāja Annegrēta Krampa-Karenbauere paziņojusi, ka nekandidēs uz Vācijas kanclera amatu un pametīs arī CDU priekšsēdētājas posteni.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 107
Lasīt citas ziņas

Krampas-Karenbaueres reputācija ir cietusi

Tika prognozēts, ka Krampa-Karenbauere, kura 2018. gadā pārņēma CDU vadību no kancleres Angelas Merkeles, kandidēs arī uz kanclera amatu pirms 2021. gada vēlēšanām. Savulaik vācu prese vēstīja, ka kanclere Angela Merkele vēlējusies redzēt Krampu-Karenbaueri kā savu mantinieci valdības vadītāja amatā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tomēr Krampas-Karenbaueres reputācija cietusi vairākos skandālos, no kuriem pēdējais izraisījās, kad pagājušajā nedēļā Tīringenes landtāgā CDU deputāti federālās zemes premjeru ievēlēja, balsojot kopā ar eiroskeptiķu partiju “Alternatīva Vācijai” (AfD).

Sadarbība ar AfD Vācijā līdz šim tika uzskatīta par nepārkāpjamu “sarkano līniju”, bet daudzi kreisās ievirzes politiķi uzskata, ka nav iespējams likt vienlīdzības zīmi starp kreiso ekstrēmistu partiju “Die Linke” un AfD, kas cita starpā tiek apsūdzēta, ka tajā patvērumu raduši nacismam simpatizējošie un ka partija uzkurinot antisemītismu.

Komunikācijas problēmas CDU vadībā

Par Merkeles mantinieci uzskatītajai politiķei paziņojot par atkāpšanos, ir pagaisuši plāni par plūstošu varas nomaiņu, beidzoties Merkeles ceturtajam termiņam kanclera amatā. 57 gadus vecajai Annegrētai Krampai-Karenbauerei, kuras vārds vācu presē bieži tiek apzīmēts ar viņas iniciāļiem AKK, ceļš politikā līdz šim gājis kalnā no nelielās Zāras federālās zemes līdz vadošai lomai nacionālā mēroga politikā.

Viņas izredzes uz kanclera amatu tika prognozētas vēl pirms ievēlēšanas CDU līderes amatā 2018. gadā. Nākamās Bundestāga vēlēšanas paredzētas 2021. gadā. Krampa-Karenbauere pavēstījusi, ka plāno kanclera amata kandidāta izraudzīšanās procesu vasarā pirms CDU vadības grožu atdošanas.

Avoti CDU partijas vadībā ziņu aģentūrai DPA apliecinājuši, ka AKK par lēmumu atkāpties nav brīdinājusi vadošās CDU amatpersonas, kas paudušas neapmierinātību ar notikumu attīstību. Pēc AKK šokējošā paziņojuma kolēģu vidū sekojis ilgs klusums, DPA teica avots partijas aprindās.

Pagaidām neesot pieteicies neviens pretendents, kas vēlētos kļūt par CDU kanclera amata kandidātu. CDU līdera vietnieks Armīns Lašets, kas arī ticis uzskatīts par potenciālu kanclera amata kandidātu, sanāksmē nav piedalījies. Starp varbūtējiem pretendentiem uz CDU līdera posteni ir līdzšinējais veselības ministrs Jenss Špāns, agrākais Merkeles sāncensis Frīdrihs Mercs un Bavārijas māspartijas CSU līderis Markus Seders. Kanclere Merkele vakar paziņojusi, ka Krampai-Karenbauerei ir jāsaglabā loma kabinetā, kur viņa šobrīd ieņem svarīgo aizsardzības ministra amatu.

Reklāma
Reklāma

Bažījas par CDU politisko flirtu ar AfD

Vācijas Kristīgo demokrātu savienībā, kas gadu desmitiem veidojusi valsts politisko kodolu, pēc AKK paziņojuma par atkāpšanos izveidojies varas vakuums, atzīmē ziņu aģentūra “Bloomberg”. Par Merkeles pēcteci dēvētās politiķes atkāpšanās uzdod jautājumu par Vācijas politisko virzību pēc Merkeles aiziešanas no kancleres amata, vēlākais, 2021. gadā. Savulaik AKK tika ievēlēta par CDU līderi, noraidot konservatīvā spārna kandidātus, kas gribēja plašāku atbalstu biznesam un mazāku iesaistīšanos vides un sociālajos jautājumos.

Analītiķi atzīmē, ka šīs prasības tiks atkal izteiktas, izvēršoties cīņai par partijas vadību. CDU jārisina smagā problēma par galēji labējās politikas augošo ietekmi Vācijas austrumos, kur savulaik valdīja komunistu režīms. Daudzi vietējie vēlētāji ir pievērsušies AfD, jo uzskata, ka nav guvuši labumu no valsts saimnieciskās augsmes un vaino valdību pārliekā pretimnākšanā bēgļiem.

CDU oficiālā nostādne ir pret jebkādu sadarbību ar AfD, bet vietējās amatpersonas to apšauba. “CDU politiskais flirts ar AfD raisa bažas,” paziņojis Norberts Valters-Borjans, Merkeles koalīcijas valdības partnera sociāldemokrātu partijas līdzpriekšsēdētājs. Vakar CDU partijas apspriedē Berlīnē Krampa-Karenbauere teica, ka viens no viņa atkāpšanās motīviem bija neskaidrās attiecības starp CDU atzariem federālajās zemēs un galēji labējo AfD, un pret kapitālismu aģitējošo Kreiso partiju. Viņasprāt, CDU ir stingri jānorobežojas no jebkādas sadarbības ar šīm divām partijām.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.