Foto: Ieva Benfelde

Varoņi un varoņstāsti Muzeju naktī 0

Muzeju naktī 18. maijā muzejos cels godā visu laikmetu un visu novadu varoņus un izdzīvos viņu varoņstāstus! Muzeju nakts tēma ir “Tālavas taurētājs”. Šogad atzīmējam Brīvības cīņu simtgadi. Tas ir īstais brīdis pieminēt gan karalauka varonību, gan novērtēt tos, kuru cīņas ierocis ir vārds un taure, spalva un ota. Katram laikam ir savi nepakļāvīgie – sava ceļa gājēji, kas idejas vārdā grauj mūrus un nesatricināmi nostājas pret straumi. Rūdolfa Blaumaņa apdziedātais drosmīgais un neuzpērkamais sendienu varonis Tālavas taurētājs lai ir kā simbols tautas varoņgaram, kas ļāvis mums piedzīvot Latvijas simtgadi.

Reklāma
Reklāma

Rīga

Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Mākslīgais intelekts nosauc piecus “neveiksmīgākos” latviešu politiķus 115
Kokteilis
Izplatītas frāzes, ko vedeklām labāk neteikt vīramātēm 1
Lasīt citas ziņas

* Pie Aizsardzības ministrijas plkst. 19–24 militārās tehnikas izstāde un koncerts “Nakts mistērija: No taurēm līdz lielgabaliem”. Latvijas un sabiedroto militārās tehnikas izstāde un Nacionālo bruņoto spēku mūziķu priekšnesumi. (Pasākums norisināsies Elizabetes ielas posmā no Skolas ielas līdz Valdemāra ielai, kas piekļaujas Aizsardzības ministrijas ēkai. Satiksme būs slēgta.)

* Latvijas Kara muzejā plkst. 19–01 veltījums Latvijas armijas simtgadei – “Glabātāji”, kurā Rīgas Mākslas un mediju tehnikuma studenti iemūžinājuši muzeja darbiniekus un latviešu karavīru dažādu laiku vēstures liecības. Savukārt vācu fotogrāfa Andreasa Meiksnera fotogrāfiju sērija “Karš un miers” vizualizē jautājumu, kāpēc personīgās brīvības laikmetā varas struktūras un ierobežotības idejas šķiet tik vilinošas.

CITI ŠOBRĪD LASA

*Rīgas pils reprezentācijas telpa apmeklētājiem būs iespēja apskatīt no plkst. 18, uzzinot vairāk par Latvijas Valsts prezidentiem, kā arī aplūkojot izstādi “Heraldika mūsdienu Latvijā” un augstāko Latvijas valsts apbalvojumu komplektus.

Muzeju nakti Rīgas pilī ar muzikālu priekšnesumu atklās Nacionālo bruņoto spēku Štāba orķestris. Pasākuma laikā plkst. 19 no Rīgas pils balkona muzicēs Zemessardzes orķestra Dāmu saksofona kvartets, savukārt Svētku zālē uzstāsies Zemessardzes koris “Stars”.

Plkst. 21 no Rīgas pils balkona koncertu sniegs Zemessardzes orķestra metāla pūšaminstrumentu šova ansamblis.

* Rīgas Vēstures un kuģniecības muzejs plkst. 19–01 aicina visus “Rīgas sardzē cauri laikiem”. Rīgas Doma Krustejā nakts un gaismas noskaņās “Ieklausāmies Latvijas seno gadsimtu elpā” ar ekspresizstādēm “Mans zelts ir mana tauta, Mans gods ir viņas gods”, “Rīgā top Latvija…” un “Ko laiks un rīdzinieki nenosargāja. Zudusī realitāte Rīgā”. Muzeju nakts koncerts ar Mārīti Kiršu. Krustejā būs arī seno kareivju ietērpa demonstrējumi. Rīgas gadsimtu stāsti – apskatei atvērtas 13 ekspozīcijas zāles un iespēja fotografēties īpašos interjeros.

Plkst. 20–22 “Laiks un mēs, laiki mainās”. Rīgas kultūras centra “Iļģuciems” amatierteātra “Rampa” etīdes – improvizācijas. Programma Kolonnu zālē “Rīgas spēka un daiļuma sardzē”.

Plkst. 19–19.30 LTV vēsturiski dokumentālā seriāla “Muzeju krātuvēs” par Rīgas Vēstures un kuģniecības muzeja krājuma kolekciju dārgumiem.

Plkst. 19.30–20.10 “Latvijas rītdienu veidot un sargāt – ar muzicēšanas prieku” uzstāsies Babītes mūzikas skolas audzēkņi.

Reklāma
Reklāma

Plkst. 20.15–21.15 “Bez tevis es – bez savas dvēseles” – jaunā skaņraža Dāvja Beitlera autorkoncerts – vokālās miniatūras tautiskā romantisma stilā ar latviešu klasiķu vārdiem vokāli instrumentālā ansambļa “Krastu balsis” un tenora Jāņa Kurševa sniegumā. Pie klavierēm – mūzikas autors.

Plkst. 21.20–21.50 “Latvijas krāšņums – kultūru dažādība” ar Rīgas Vācu kultūras biedrības vokālā ansambļa “Morgenrot” koncertu.

Plkst. 22–23 Zeiboltu Jēkabs, “Dullais barons Bunduls” kompozīcija no Rīgas kultūras centra “Iļģuciems” amatierteātra “Rampa” izrādes iestudējuma.

Plkst. 23–24 LTV dokumentālais seriāls “Muzeju krātuvēs” par Rīgas Vēstures un kuģniecības muzeja krājuma kolekciju dārgumiem, bet plkst. 24–01 brīvais mikrofons.

* Rīgas Kino muzejā plkst. 19–01 orientēšanās spēle Muzeju salas muzejos (Rīgas Kino muzejs, Foto muzejs, Sporta muzejs un Tautas frontes muzejs); iespēja apskatīt muzeja pastāvīgo ekspozīciju “Aizekrānija”.

Plkst. 19.15–20 Lailas Pakalniņas filmas “Un” (“Pozīcija”, 1988, 43’) seanss, filma pievēršas atmodas laikam. Plkst. 20.15–20.30 Daiņa Īvāna uzruna – komentārs par mazo cilvēku varonību atmodas laikā.

Plkst. 20.30–21.15 Lailas Pakalniņas filmas “Izvēle” (1990, 38’) seanss, filma pievēršas atmodas laikam.

Plkst. 21.30–22.30 Sieviešu stendapa uzstāšanās “Varonība”.

* Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā plkst. 19 Latvijas Universitātes pūtēju orķestra grupa sagaida apmeklētājus.

Plkst. 20 Latvijas Universitātes pūtēju orķestra grupas koncerts “… un taurētājs pūš ar spēku!” ar diriģentiem Jāni Puriņu un Jāni Kaģi.

Plkst. 19–01 ikviens var apskatīt Tālavas taurētāja laikabiedru apbruņojumu un ieročus! Piedalās vēstures rekonstrukcijas biedrība “Exercitus Rigensis”. Tāpat satiec Latvijas gadsimta dzīvesstāstu varoņus un “varoņus”! 76 dažādi stāsti par tautas dēliem un meitām 20.–21. gadsimtā, piedalies fotospēlē “Zelts ir detaļās” izstādē “Latvijas gadsimts”. Dzejas mikrofons “Šurp tauri!”: deklamē Blaumaņa “Tālavas taurētāju” no galvas un saņem balvu! Apskati Gadsimta albumu izstādē, izšķirsti mājās savus albumus un pievieno fotogrāfijas www.latvijasgadsimts.lv!

* Žaņa Lipkes memoriālā plkst. 14–21 orientēšanās spēle Ķīpsalā ar ceļvedi: “Ķīpsalas ikdienas varoņi: no lašu karaļiem līdz cilvēkglābējiem”. Lai atbildētu uz jautājumiem, nāksies apceļot salu – kājām, ar velosipēdiem vai domās.

Plkst. 17–20 radošās darbnīcas bērniem “919 dienās apkārt zemeslodei”. Plkst. 16–18 “Trauksmes cēlāji uz kuģa” – jūrasvilku meistarklase kopā ar kapteini Māri Gaili.

Plkst. 18 svilpšanas sacensības lieliem un maziem “Pirmais svilpējs Rīgā”. Plkst. 19 ekskursija pa memoriālu “Nepakļāvīgie: Žanis Lipke, viņa draugi un palīgi”.

Plkst. 21 Dāvja Sīmaņa filma par Lipkes ģimeni “Tēvs nakts” ar sarunu pirms seansa, bet plkst. 23 groziņu vakars un vakara koncerts: Jēkaba Nīmaņa “Gaudu un žēlabu pūtēji”.

* Latvijas Nacionālā vēstures muzeja nodaļā “Dauderi” plkst. 10–23 LNVM Dauderu nodaļas jaunās ekspozīcijas daļas apskate: Bingneru villas kungu istaba, Kārļa Ulmaņa darba kabineta noslēpumi, “Dauderu” nama liktenis padomju periodā un tapšana par muzeju un izstāde “Gaida Graudiņa kolekcijas pieci varoņstāsti”.

Plkst. 19–21 Radošās darbnīcas bērniem: mākslinieciskā aktivitāte “Varoņcepure” un “Uzzini savu varoni!”. Aktīvākajiem no plkst. 20 apslēpto dārgumu meklēšana “Dauderu” dārzā un plkst. 19–21 sporta spēles īstiem varoņiem “Dauderu” dārzā.

* VEF Vēstures muzejs VEF Kultūras pilī plkst. 19–01 muzejs svin rūpnīcas VEF simtgadi: iepazīšanās ar vefiešu atmiņu stāstiem un ieskats atjaunotajā muzeja ekspozīcijā.

Plkst. 20–01 100 taurētāju skaņas. VEF – 100 ieskaņas balle “Gadsimts Vefā”. Ikviens varēs izdejot VEF simtgadi Kultūras pils vestibilā. Programmā mūzika no 20. gs. 20. un 30. gadiem, estrādes mūzika no 50. un 70. gadiem un disko ritmi pārmaiņu vēsmās. Simtgadi noslēgsim ar 21. gadsimta jauniešu indī grupu, akcentējot VEF pārdzimšanu jaunā veidolā un gadsimtā sakrāto vērtību nezūdamību.

Visas nakts garumā plkst. 19–01 VEF Kultūras pils kostīmu pārziņa sagatavoto vēsturisko kostīmu pielaikošana, iejūtoties simtgades noskaņās.

Pierīga

* Olaines Vēstures un mākslas muzejā plkst. 18–21 radošās darbnīcas maziem un lieliem, kur varēs veidot T. Zeiferta dzejas ceļu līdz “Pirmā pasaules kara vēstures izziņas maršrutam”.

Plkst. 19–21 ekipējuma un formas tērpu demonstrēšana sadarbībā ar Zemessardzes 1. Rīgas brigādes 17. Kaujas atbalsta bataljonu un šķēršļu josla “Fridriha Brieža izaicinājums” sadarbībā ar Kara vēstures rekonstrukcijas biedrību “Kurland”.

Plkst. 20–20.30 muzikāls priekšnesums ar grupu “6. Alianse”, plkst. 20.30–21.30 tautas deju uzvedums “Es savā zemītē” ar vidējās paaudzes deju kolektīvu “Viducis”, kā arī tautas deju ansambli un vidējās paaudzes deju kolektīvu “Dardedze”.

Plkst. 21–23.30 karavīru tēja blindāžā, bet plkst. 22–23 ekoloģiskā mūzikas grupa “Ducele”.

Plkst. 23–24 gaismu spēles mūzikas pavadījumā “Pirmā pasaules kara vēstures izziņas maršrutā”.

* Siguldas novada Mores kauju muzejā plkst. 18–23 muzeja brīvdabas teritorijā daudzveidīgas atrakcijas un jautrās stafetes. Plkst. 18.30–20 vēstures stāsts par 1919. gada notikumiem Dienvidvidzemē un latviešu-igauņu armijas vienību cīņām pret Latvijas neatkarības pretiniekiem. Atmiņu stāsti un karavīru dziesmas Mores un Siguldas amatierkolektīvu uzvedumā. Plkst. 20–24 sarunas pie ugunskura, pavasara tējas baudīšana un Mores pagasta ekoloģisko saimniecību gardumu degustācija. Muzeja ekspozīciju apskate.

Publicitātes foto

Kurzeme

* Kuldīgas novada muzejā plkst. 20–24 vēstures izpētes un rekonstrukcijas domubiedru grupas “Baltava” seno amatu demonstrējumi.

Aktīvākajiem plkst. 20–21.45 un 23–24 folkloras un seno cīņu kopas “Vilkači” ieroču un aizsargbruņu demonstrējumi senajā teltī, kā arī šķēpmešana, cirvju mešana un citas aktivitātes.

Plkst. 20–24 aktivitātes bērniem pie Kuldīgas novada muzeja. Rokdarbu kopas “Čaupe” radošā darbnīca – aproču veidošana dažādās tehnikās. Iespēja iepazīt tuvāk priekšmetus no muzeja ieroču un aizsargapbruņojuma kolekcijas, kā arī pārbaudīt savas zināšanas par apbruņojumu dažādos vēstures periodos (no aizvēstures līdz 20. gs. vidum). Iespēja ielūkoties ekspozīcijā “Turīga kuldīdznieka dzīvoklis 20. gs. sākumā” un iejusties 20. gs. sākuma turīgu kuldīdznieku ikdienā, kā arī uzzināt, kā pirms gadsimta turīgi cilvēki pavadīja ikdienu, veica dienas darbus un atpūtās.

Plkst. 20.30 un 21.30 ekskursija pa Kuldīgas vecpilsētu ar muzeja krājuma glabātāju Ingrīdu Poli (tikšanās pie muzeja vārtiem).

Plkst. 21–23 stāstnieces un gides Liesmas Lagzdiņas daudzveidīgie varoņstāsti par Kuldīgu un agrāko laiku notikumiem.

Plkst. 22–22.45 folkloras un seno cīņu kopas “Vilkači” koncerts uz nocietinājumu vaļņa.

* Rojas Jūras zvejniecības muzejā plkst. 18–20 “Mans zelts ir mana tauta/ Mans gods ir viņas gods!”. Zemessardzes izstāde un paraugdemonstrējumi Rojas muzeja sētā.

Plkst. 19–19.30 “Katram varonim savu zīmi!”, pēc tam līdz plkst. 20 “Latvju aizsardzības zīmes” – mistiskais un zinātniskais. Fizikas skolotāja Egila Mūrnieka stāstījums un fizikālie demonstrējumi.

Plkst. 19 varēs atcerēties Rojas novadnieka, kinooperatoru Gvido Zvaigzni, jo katram laikam ir savi nepakļāvīgie, sava ceļa gājēji. Dzintras Gekas dokumentālā filma “Gvido Zvaigzne”.

Plkst. 20 “Katram savu varoni!” – grupas “Gapoljeri” koncerts. Plkst. 22 “Es no tumsas nebaidos!” – nakts pārgājiens pa Kaltenes kalvām.

* Saldus novada Airītes stacijā no plkst. 19 līdz pusnaktij kopā varēs dzert tēju un skatīties filmas par un ap dzelzceļu dažādos laikos! Dokumentālo filmu seansi uz stacijas perona. Katru stundu ekspozīcija atvērta apskatei, stāstījums par Artūru Tramdahu, sava laika Tālavas taurētāju.

Plkst. 19–21 starp Airītes staciju un O. Kalpaka muzeju “Airītes” kursēs Zemessardzes 43. bataljona džips – tā ir iespēja nokļūt no viena muzeja otrā un atpakaļ.

Oskara Kalpaka muzejs aicina iepazīt Kalpaka bataljonu. Plkst. 12–15 karavīru dziesmu dziedāšanas svētki ar vīru kopu “Vilki”.

Plkst. 15–01 autofotoorientēšanās “Pa Kalpaka bataljona pēdām”.

Plkst. 19–21 varēs iepazīt Jātnieku nodaļu. Izjādes ar zirgu – sadarbībā ar Ievu Forstmani. Plkst. 20–21 Cēsu rota. Loku šaušana kopā ar Kristapu Novadu.

Plkst. 21–22 Studentu rota. Prāta spēles sadarbībā ar biedrību “Latvijas mazpulki”.

Plkst. 22–23 Virsnieku rota. Drosmes trase.

* Tukuma novadā Durbes pilī plkst. 11–24 “Atklāj sevī varoni” – šķēršļu josla pagalmā, kā arī senās spēles mūsdienu noskaņās: domino, krikets, “Ceļojums Durbes pils vēsturē”.

Plkst. 11–17 orientēšanās Durbes pilī un tās apkārtnē, atklājot nozīmīgus pils vēstures faktus un personības.

Radošā nodarbība bērniem bērnistabā plkst. 13, skaņu skolas “Dore” muzikālais priekšnesums Māras Ģērmanes vadībā. Plkst. 14.30 Lestenes pagasta tautas nama amatierteātra “Dzērvenīte” izrāde.

Plkst. 19–23.30 pirmā palīdzība pils lazaretē ar Arvi Grasi.

* Foto stūris stacijas Tukums II izstādē “Par Dzimteni un Latviju. 1918.–1920.” “Vēstule Tev” – radošā nodarbība par vēstuļu rakstīšanas iezīmēm 19.gs. Vai atceries Raiņa dzejoli? (ekspozīcijā “Rainis un Durbes pils”). Skatiens pagātnē – ieraugi krājuma priekšmetus citā gaismā. Valsts policijas un VUGD autotransporta un ekipējuma apskate. MC Zelmiņas gardumi pils ķēķī restorānu dienas ietvaros.

Plkst. 19.30; 20.30; 21.30 Muzikālas vakara noskaņas ar tautas mūzikas kapelu “Danču spēle” Armanda Krieva vadībā. Plkst. 19–24 Neredzētas fotogrāfijas par Latviju no 1918. līdz 1920. gadam.

Plkst. 20; 21; 22 “Karavīra dzīve 1919. gadā” – kāju autu siešana, apkaklīšu šūšana, telšu celšana. Piedalās Tukuma 12. skautu un gaidu vienība.

Plkst. 23.30 akcijas “Apceļo Tukuma muzejus un muzeja draugus” izloze un uzvarētāju apbalvošana. Plkst. 24 muzeja nakts noslēgums “Uguns puķes mūsu varoņiem” (pulcēšanās pie lauvu skulptūrām).

* Ventspils muzejā Livonijas ordeņa pilī plkst. 19–22 Livonijas ordeņa pils ekspozīcija un izstāde “Latvijas 100 gadi Ventspilī. Latvijā. Pasaulē” atvērtas apskatei bez maksas. Īpaša dāvana – ceļvedis izstādē ģimenēm ar bērniem. Plkst. 20–21 Livonijas ordeņa pils Kapitula zālē Vēstures nodaļas vadītājas Stellas Lindenbergas stāstījums par nemierīgajiem ventspilniekiem – sava ceļa gājējiem.

Plkst. 22–24 Karavīru un strēlnieku dziesmas jauniešu grupu izpildījumā.

Publicitātes foto

Latgale

* Daugavpils cietoksnī plkst. 18.30–19 deju biedrības “Dinaburg 1812” seno deju priekšnesums Nikolaja vārtu priekšā.

Plkst. 19–23 fotoizstāde, veltīta Latvijas armijas simtgadei “4. Zemgales divīzija Daugavpils cietoksnī (1920–1940)” un mākslinieku stūrītis Daugavpils cietokšņa 6. kontrgardes kaponieris.

Plkst. 19–24 “Park Hotel Latgola” restorāns vēsturiskās provianta magazīnas ēkas 2. stāvā (par maksu) un Sofijas Šabuņevičas mākslas darbu izstāde Nikolaja ielā 9. “Stilizētu vēsturisko tērpu izstāde Dinaburg 1812” Nikolaja vārtu labās puses sāntelpā ar biedrību “Atmiņu lāde” (ieeja par ziedojumiem).

Plkst. 19–20.30 un 21–22.30 ekskursijas latviešu valodā pa apvienoto maršrutu “Cietokšņa aizstāvja un izlūka taka”. Plkst. 20–21 Muzeju nakts koncerts aiz Nikolaja vārtiem, Daugavpils cietokšņa 1. krasta lunete.

Plkst. 20–22 Daugavpils cietokšņa dabas iepazīšana aizsarggrāvī, ultraskaņas sonora izmēģināšana, iejušanās sikspārņa ādā, stāsti par cietokšņa aizsarggrāvja un vaļņa iemītniekiem.

* Daugavpils Skrošu rūpnīcā plkst. 18–22 instalācija tornī “Augstākais Tālavas taurētājs”. Būs atvērts vēsturiskais skrošu apstrādes cehs un ekspozīcija. Aktivitātes un spēles iekšpagalmā.

* Rēzeknē Latgales kultūrvēstures muzejā no plkst. 19.10 laukumā pie muzeja Valsts robežsardzes kora uzstāšanās.

No plkst. 19.30–20 un 20.30–21 laukumā pie muzeja Valsts robežsardzes koledžas Kinoloģijas centra kinologu un dienesta suņu paraugdemonstrējumi.

Plkst. 19.30–01 Muzeja ekspozīciju un izstāžu apskate: pirmā Latgales kongresa simtgadei veltīta izstāde “Pāri slieksnim”; Latgales keramikas ekspozīcija “Māla un uguns pārvērtību radīts brīnums”; vēstures ekspozīcija “Rēzekne laikmetu griežos”; Vārkavas vidusskolas audzēkņu fotogrāfiju izstāde “Pastkastes stāsts”; TLMS “Dzīpariņš” 40. jubilejas izstāde “Satikšanās” un LMA LF studentu un pasniedzēju darbu izstāde “Dzīres”.

Plkst. 19.30–22 ieskatīšanās jaunajā I. Atpiles-Juganes bērnu dzejas grāmatā “Lobuo un nalobuo” un Latgales Mākslas akadēmijas Latgales filiāles studentu mākslas performance izstādē “Dzīres”.

Aktīvākajiem plkst. 19.30–22 loka šaušana ģimenēm ar bērniem “Spindz bultas”.

Visa vakara garumā plkst. 19.30–24 radošās darbnīcas, paraugdemonstrējumi un spēles: “Iepazīsti Valsts robežsardzi un Valsts robežsardzes koledžu” videofilmu demonstrēšana u. c. Valsts robežsardzes koledžas aktivitātes: ekipējuma, tehnisko un speciālo līdzekļu, ieroču apskate un paraugdemonstrējumi, personas sejas identifikācija, spēka pārbaudes aktivitātes. Viktorīna “Laikmetu vertikāle – brīvība”. Spēles un aktivitātes visai ģimenei: lielākā pildspalva Latvijā, virtuālā spēle “Māla pārvērtības”, “Dzintripītis” u. c.

Plkst. 21–01 Muzeju nakts dejas kopā ar A. Lipski.

* Varakļānu novada muzejā plkst. 19–20 Zemessargu bataljona paraugdemonstrējumi, stāsti par kaujas ieročiem, to izjaukšana un salikšana.

Plkst. 20–20.30 izstāde “Par brīvu Latviju”.

Plkst. 21 vakarēšana “Uz ežiņas galvu liku, Sargāt savu tēvu zemi”. Tematiskas pārrunas ar zemessargiem, uzaicinātajiem varoņiem, dzejnieku radošo kopu “Atļaujies ienākt” u. c. apmeklētājiem, vienojoties kopīgās dziesmās ar Varakļānu kultūras nama sieviešu kori “Dzelvērte”.

Publicitātes foto

Vidzeme

* Ērgļu novada Rūdolfa Blaumaņa memoriālajā muzejā “Braki” plkst. 19.30–21 tikšanās ar Nacionālo bruņoto spēku Aviācijas bāzes Gaisa spēku speciālistu.

Plkst. 21–23 aktivitātes un darbnīcas “Braku” teritorijā: Izdzīvošanas spēks dabā ar Danutu Kiopu; zīmju gudrais tulks Mārīte Breikša; varēs izdziedāt spēka dziesmas ar Vitu Krūmiņu; jaunsardzes aktivitātes dabā – šaušana, granātu mešana, ieroču salikšana, veiklības un drosmes vingrinājumi ar Kristīni Puziņu; tikšanās ar karavīru Uldi Veliku un orķestra jautrais uzmundrinājums, ko diriģēs Pēteris Leiboms.

* Mazsalacas novada Sēļu muižā plkst. 21–24 filma “Café Spleen jeb Augusts 1914”. Tikšanās ar režisoru Viktoru Jansonu. Filmu – videoeseju Viktors Jansons ir veltījis pulkvedim Jukumam Vācietim, dzejniekam un strēlniekam Jānim Akurateram un vectēvam – strēlniekam Augustam Liepiņam. Izstāde “Saules mūžu brīvai Latvijai” – Latvijas armijas kapteiņa Paula Zolta piemiņai. Fotoizstāde “100 mirkļi Latvijai”. Izstāde “Gaismas un tumsas spēle” un tikšanās ar māksliniecēm, kā arī Muzeja nakts koncerts.

* Mālpils novada mākslinieku Skulmju dzimtas memoriālajā mājā plkst. 19–24 digitālais stāsts.

Plkst. 19–21 radošā vēstuļu darbnīca gan bērniem, gan pieaugušajiem. Plkst. 20 stāstījumi, bal­stoties uz novadnieces Ivandes Kaijas dienasgrāmatām un atmiņām par Pirmo pasaules karu, par Brīvības cīņām Mālpils apkārtnē, par Latviešu sieviešu Zelta fonda izveidi un darbību.

Plkst. 21–22.40 brīvdabas kino – režisora Askolda Saulīša dokumentālā filma “Astoņas zvaigznes”.

* Salacgrīvas novada Ainažu Jūrskolas muzejā plkst. 19–01 stāsti par izstādes “Kad tēvzemes mīlestība bija noziegums” varoņiem, viņu likteņiem. Tuvinieku atmiņas par nacionālās pretošanās kustības varoņiem pie ugunskura un karstas tējas muzeja dārzā. Svecīšu iedegšana nacionālo varoņu piemiņai.

* Skrīveru novada Andreja Upīša memoriālmājā plkst. 19–01 muzejs atvērts apmeklētājiem.

Plkst. 19 Skrīveru kultūras centra radošās apvienības “Bez rāmjiem” gleznu izstādes atklāšana.

Plkst. 20 tiks pieminēts Brīvības cīņu dalībnieks pulkvedis Jorģis Zemitāns. Muzikāla programma “Varoņstāsts” ar senioru kori “Baltābele”.

* Valkas novadpētniecības muzejā plkst. 18–19 tematiskā ekskursija “Caur laikiem…” Valgas muzejā Igaunijā, ko vadīs Valkas novadpētniecības muzeja speciāliste latviešu valodā.

Plkst. 18.30–19.30 tematiskā ekskursija “Caur laikiem…” Valkas novadpētniecības muzejā, ko vadīs Valgas muzeja speciālists igauņu valodā. Plkst. 19–01 izstāde “Otrā pasaules kara liecības” no Valkas novadpētniecības muzeja krājuma un Igaunijas Valgas muzeja krājuma, un privātkolekcijas. Režisora Askolda Saulīša dokumentālās filmas “Sarkanais un brūnais” demonstrēšana. Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts kinofotofonodokumenta arhīva dokuments.

Plkst. 19–22 orientēšanās konkurss “Esi vērīgs, ieskaties!” Valkas novadpētniecības muzejā un Valgas muzejā Igaunijā. Plkst. 22.30 apbalvošana Valkas novadpētniecības muzejā.

Plkst. 19.30 BJC “Mice” teātra pulciņa teātra izrāde.

Plkst. 19–22 dažādas aktivitātes 213. Valkas jaunsargu vienības vadībā, vadītājs Ingus Auziņš. Plkst. 20–22 radošās darbnīcas.

* Valmieras muzeja Izstāžu namā plkst. 19–23 aicina uz tikšanos ar trim māksliniekiem. Paulas Zariņas-Zēmanes gleznu izstādē “Bezgalības apziņas” būs skatāmi darbi no sērijām “Apziņas” un “The Still Point of the Turning World/ Bangojošās pasaules miera punkts”. Savukārt mākslinieks Ivars Drulle izstādē “Manai Dzimtenei” iemūžinājis Latvijas lauku ainavas un šī laika vizuālo kodu. Māksliniece Sindija Mačtama izstādē “Saknes debesīs” eksponē astoņus dažādus tēlus: Zāļu sieva, Krīvs, Karavīrs, Ragana, Zemnieks, Ragandēls, Iegātnis un Drellene.

Plkst. 19.30, tiekoties pie Izstāžu nama, ikviens varēs piedalīties izzinošā vides ekskursijā “Tālavas meklētājs”. Ekskursijas vadītāja vēsturniece Ingrīda Zīriņa stāstīs par populāro sabiedrisko darbinieku, novadpētnieku, Tēvzemes balvas laureātu Hermani Enzeliņu (1867–1953). Interesenti gūs atbildes uz jautājumiem par Tālavas senatnes pētīšanas biedrības mītnes vietu un Enzeliņa iesaistīšanos leģendārās Beverīnas meklējumos.

Plkst. 20.30 Garšaugu dārzā norisināsies tikšanās ar Jāni Lejiņu, triloģijas “Zīmogs sarkanā vaskā” autoru. Tās ir grāmatas par Tālavas valsti – laiku, kad karš mijās ar pamieru, kad Tālavā valdīja visas tautas mīlēts un cienīts valdnieks, kad Rīgā ieradās vācu bruņinieki.

Plkst. 19.30–21.30 muzeja pagalmā mazi un lieli interesenti aicināti piedalīties radošajā darbnīcā “Dabas bērns” Ingas Rasas vadībā. Muzeju naktī trīs koncerti.

Plkst. 19 pilsdrupās koncertā “Zemes un debesu maģija” dziedās Lienes Šomases bērnu un jauniešu radošā studija.

Plkst. 20 laukumā pie Valmieras Mūzikas skolas koncertā “Kad dziesmā spēku smeļam” uzstāsies Valmieras Kultūras centra kori. Savukārt nakts koncertā plkst. 22 pilsdrupās karavīru dziesmas dziedās folkloras draugu kopa “Trejasmens”.

Plkst. 23 muzeja pagalmā interesenti aicināti noskatīties Aigara Graubas filmu “Nameja gredzens” par 13. gadsimta zemgaļu virsaiti Nameju un cīņu par simbolisko gredzenu, kas nes brīvības kodu.

Zemgale

* Dobeles novada Kārļa Ulmaņa piemiņas muzejā “Pikšas” plkst. 19–24 muzeja ekspozīciju apskate. Plkst. 19–22 Zemessardzes rekrutēšanas prezentācija. Strēlnieku ieroču apskate un kaujas transporta vienību apskate. Sportiskas aktivitātes zemessargu vadībā.

Plkst. 20.30–21 tradicionālā Saules guldināšana ar dziesmām kopā ar Maiju, kas darina “dziedošos rūtučus”.

* Salgales pagasta dzejnieku Edvarta Virzas un Elzas Stērstes muzejmājās “Billītēs” 18. maijā plkst. 19 notiks Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas teātra studijas “Spīdolēni” iestudētā izrāde – sajūtu glezna “Pavasaris. Impresijas. Straumēni” pēc Edvarta Virzas poēmas motīviem, ko veidojusi režisore Elīna Apsīte. Izrāde notiks zem tā paša kastaņa, kas minēts poēmā “Straumēni”.

* Iecavas sporta un vēstures ekspozīcijā muzejā plkst. 16.30–01 “Arhīva” telpās – ekspozīciju un bilžu prezentācija, veltīta Latvijas armijas Iecavas vēsturei, kas saistīta ar Brīvības cīņām, Lāčplēša ordeņa kavalieriem, mūsdienu armijas dzīves atspoguļojumu no 1918. līdz 2019. gadam.

No plkst. 17.30–18.10 vīru kopas “Vilki” koncerts. Šīs grupas repertuāra pamatā ir karavīru dziesmas. Plkst. 19 Zemessardzes 53. bataljona prezentācija un ekipējuma demonstrācija.

Plkst. 16.30 būs apskatāma Latvijas armijas labāko fotogrāfu iecavnieka Ērika Kukuša un Gata Indrēvica fotoizstāde “Latvijas armija krāsās”.

Plkst. 18.20 filma “Nameja gredzens” par senlaiku varoņiem. No plkst. 17 radošās aktivitātes, kas saistītas ar Latviju, armiju, patriotismu, būs nogaršojama tradicionālā Muzeju nakts zupa.

Plkst. 20 Iecavas parka estrādē 35. Latvijas bērnu un jauniešu folkloras svētki “Pulkā eimu, pulkā teku”.

* Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā plkst. 19.30–01 muzeja ekspozīciju apskate, aktivitātes ekspozīcijā “Kari un karavīrs Jelgavā cauri laiku lokiem”, kurā piedāvā aplūkot daudzas lietas, kas vēsta par varonību, tostarp Lāčplēša kara ordeni. To piešķīra par varonību Brīvības cīņās – šo ordeņu nav daudz, un muzejs ir viens no retajiem, kam tāds ir. Īpaši Muzeju naktij muzeja darbinieki sagatavojuši unikālu virtuālo ekspozīciju par Jelgavas 3. kājnieku pulku. Muzeju naktī varēs uzkāpt nesen atjaunotajā muzeja tornītī un aplūkot Jelgavu no 25 metru augstuma.

* LLU Jelgavas pils muzejs plkst. 19–01 piedāvā aplūkot izstādi “No hercoga Gotharda līdz hercogam Jēkabam”, pils aulas foajē – izstāde “Cepums ar slavenību. 34 stāsti par iedvesmojošām personībām Latvijā.

Plkst. 19 pilī darbu sāks radošā darbnīca bērniem “Pasaku varoņi”, bet plkst. 19–22 pils pagalmā ikviens varēs iepazīt studentu un studenšu korporāciju tradīcijas. Lai pasākums būtu izzinošs, pils 278. auditorijā uzstāsies trīs lektori ar iedvesmas stāstiem: plkst. 20.30 – vēsturnieks Andris Tomašūns ar lekciju “Kara laika jauniešu dzīvesstāsti”, plkst. 21 – LLU pasniedzējs Juris Vuguls ar lekciju “Varoņi un nāve”, plkst. 21.30 – Jānis Āboliņš ar lekciju “Drosmes un cilvēcības velobrauciens”.

Plkst. 21–01 ikviens pilī varēs pieņemt dažādus studentu izaicinājumus “Atklāj sevī varoni!”, pārbaudot savus spēkus gan veiklībā, gan atjautībā.

* Viesītes muzejā “Sēlija” un Paula Stradiņa skolā plkst. 19–20 Viesītes pūtēju orķestra muzikāls sveiciens, Muzeju nakts atklāšana. Plkst. 19–22 “Brīvības cīņas pie Mazā ezeriņa”. Piedzīvojumu trasīte bērniem un jauniešiem. Izstāde “Lāčplēša kara ordeņa kavalieru biogrāfijas un varoņdarbi Viesītes novada teritorijā”.

Plkst. 20–24 Viesītes televīzijas seno ierakstu demonstrēšana par Viesītes personībām un sadzīviskiem sižetiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.