Vaska lupatiņu pārtikas produktu uzglabāšanai var izgatavot pats.
Vaska lupatiņu pārtikas produktu uzglabāšanai var izgatavot pats.
Foto: Inita Šteinberga

Izgatavo dabai draudzīgu iepakojumu ēdienam – vaska lupatiņas! 0

Ja apnicis, ka pārtikas plēvē ievīstītais siera gabals strauji sasmok un maize kulītē pelē, var izmēģināt dabai un produktiem draudzīgāku iepakojumu – vaska lupatiņas. Turklāt tās ir viegli pagatavot arī pašam.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

Par vaska lupatiņām dzirdējuši un tās veikalos aptaustījuši daudzi, taču krietnās cenas dēļ drāniņas bieži vien tā arī paliek nenopirktas un neizmēģinātas darbībā.

Profesionāļu radīta lupatiņa, protams, ir īpaši kvalitatīva (ražotājiem ir savi knifi), tā ir glīti noformēta. Daži darinātāji pat pievieno sertifikātus par īpašo vaska un auduma kvalitāti, lupatiņu glīti iepako un dod drukātu lietošanas pamācību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tā tiešām varētu būt būs laba dāvana zaļi domājošiem draugiem. Taču savām vajadzībām lupatiņas pirkt ir tīrā izšķērdība. Turklāt lupatiņu virtuvē vajag daudz un dažādas, katrai saimniecei specifiskos izmēros – sieram, maizei, bļodiņu un burciņu pārklāšanai, u. c.

Gādā labas izejvielas

Produktu glabāšanas drāniņai sameklē mājās esošas lietas – kokvilnas audumu, gludekli un cepampapīru. Papildus jāgādā vienīgi vasks.

Audumu piemēra un nogriež tik lielu, cik liela lupatiņa būs vajadzīga (katram savas siera pirkšanas tradīcijas), lai varētu ērti ietīt ēdmaņu. Ja pašam ir bites un vasks, tad lupatiņas iznāks gandrīz par velti.

Pārējie iegādājas vasku plāksnēs (tā ir lētāk) vai gabaliņos (attīrītais, ko izmanto kosmētikas produktu gatavošanā). Var pat likt lietā pārpalikumus no vaska svecēm.

Derēs arī sojas vasks, taču bišu vaskam ir virkne īpašību, kas to padara pārāku. Vaskam ir antibakteriāla iedarbība, kuru zināja pat senie ēģiptieši balzamējot.

Arī bišu stropa vide ir sterila un vaska šūnās ievāktais medus glabājas nevainojami. Cepampapīru labāk iegādāties tādu, kas vidē sadalās, nevis lēto, ar ķīmiskām vielām pārklāto.

Drāniņa top ātri

Uz galda uzklāj vienu kārtu cepampapīra, uz tās liek lupatiņu. Uz lupatiņas plānā kārtiņā uzber vaska gabaliņus. Šim nolūkam vaska šūnu plāksni sasmalcina ar šķērēm vai nazi (paturēta vēsumā, tā arī labi sadrūp tāpat).

Vaska gabalu sarīvē uz rīves vai sadrāž skaidiņas ar mizojamo nazi.Virs vaska klāj vēl vienu cepampapīra kārtu. Gludekli uzsilda tik daudz, lai vasks kūst. Tad, sākot no centra, vasku iekausē audumā.

Reklāma
Reklāma

Gludina virzienā uz malām, lai liekais vasks izspiestos uz āru. Ja vaska būs par daudz, lupatiņa būs cieta un lūzīs. Īsto vaska daudzumu katram audumam var noteikt eksperimentējot. Kad vasks atdzisis, lupatiņa gatava lietošanai.

Darbojoties ar vasku, var rasties plankumi uz apģērba vai grīdas. Tos izņem, uzliekot papīra dvieli un pasildot caur to ar gludekli.

Lieto ilgi un droši

Kad vaska lupatiņā ēdmaņas sainītis satīts vai trauciņš pārklāts, audumu kādu brīdi patur plaukstās. Siltumā vasks pieņems vēlamo formu.

Vaska lupatiņu var lietot ilgstoši, ja ievēro kopšanas noteikumus. To mazgā tikai ar rokām remdenā ūdenī, īpaši nelauzot. Žāvē istabas temperatūrā, ne karstumā vai saules staros.

Lupatiņa nav liekama mikroviļņu krāsnī. Kad drāna šķiet apbružājusies, to var atjaunot, līdzīgi kā gatavojot no jauna.

Atbalsta:

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.