Foto: Fizkes/SHUTTERSTOCK

Vai vecmāmiņa var būt oficiāla auklīte un saņemt pašvaldības līdzfinansējumu? 16

Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Lasīt citas ziņas

“Kas jādara, lai vecmāmiņa varētu oficiāli noformēties par mazbērna aukli un saņemt pašvaldības līdzfinansējumu? Kādi izglītības dokumenti nepieciešami? Vai pietiek iziet kādus noteiktus kursus?” – jautā Gunita Jēkabpils novadā.

Vispirms jāreģistrē saimnieciskā darbība

CITI ŠOBRĪD LASA

Izglītības kvalitātes valsts dienesta (IKVD) vecākā eksperte Jana Veinberga informē, ka aukļu – bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzēju – reģistrāciju Latvijā veic IKVD. Savukārt pašvaldības līdzfinansējums tiek piešķirts tikai Bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzēju reģistrā reģistrētām auklēm. Tātad, lai pretendētu uz pašvaldības līdzfinansējumu, auklei obligāti jābūt šajā reģistrā. Lai to izdarītu, personai, pirmkārt, jāreģistrē reģistrēta saimnieciskā darbība Valsts ieņēmumu dienestā (VID) vai uzņēmums Uzņēmumu reģistrā.

VID pārstāve Kristīne Augstkalne-Jaunbērziņa apstiprina, ka jebkura regulāra darbība, kuras mērķis ir gūt peļņu, uzskatāma par saimniecisko darbību, tajā skaitā arī auklītes pakalpojumu sniegšana. Tāpēc pirms pakalpojumu sniegšanas vecmāmiņai jāreģistrējas Valsts ieņēmumu dienestā kā nodokļu maksātājai – saimnieciskās darbības veicējai un jāizvēlas atbilstīgs nodokļu maksāšanas režīms un jāmaksā nodoklis. Patlaban iespējamie nodokļu maksāšanas veidi:

1) nodoklis par ienākumiem no saimnieciskās darbības (uzskaita saimnieciskās darbības ieņēmumus un izdevumus) vai

2) mikrouzņēmuma nodoklis, vai

3) patentmaksa.

Jābūt aukļu reģistrā

Otrkārt, nepieciešama atbilstīga izglītība – uzsāktas pedagoģijas studijas vai vidējā/augstākā pedagoģiskā izglītība, vai vismaz piecu gadu audzinātājas/aukles darba stāžs pirmsskolas izglītības iestādē, vai aukles kvalifikācija vai apliecība par apgūtiem profesionālās pilnveides kursiem Bērnu aprūpes pamati 40 stundu apjomā.

Treškārt, vajadzīgs apliecinājums par pirmās palīdzības sniegšanas prasmēm (apgūstot kursus Bērnu aprūpes pamati, pirmās palīdzības tēmas ir iekļautas kursu programmā). Visbeidzot persona nedrīkst būt veikusi noziedzīgus nodarījumus, kas saistīti ar vardarbību, vardarbības piedraudējumu, dzimumnoziegumus, noziegumus pret tikumību, ar tiesas lēmumu nedrīkst būt piemēroti medicīniska rakstura piespiedu līdzekļi un nevar būt atņemtas vecāku/aizgādības tiesības.

Ja visi šie nosacījumi ir ievēroti, reģistrācijai Bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzēju reģistrā jāiesniedz IKVD iesniegums, izglītību/kvalifikāciju un pirmās palīdzības prasmju apliecinošu dokumentu kopijas.

Reklāma
Reklāma

Līdzfinansējuma apmērs ir atšķirīgs

Par līdzfinansējuma piešķiršanas iespēju un kārtību auklei jāinteresējas pašvaldībā, kurā deklarēts bērns. IKVD pārstāve uzsver, ka līdzfinansējumu nepiešķir visas pašvaldības, atšķiras arī līdzfinansējuma piešķiršanas kārtība un apjoms. Parasti pašvaldības līdzfinansējumu auklēm piešķir, ja bērns iekļauts rindā uz pirmsskolas izglītības saņemšanu, tomēr vietu trūkuma dēļ nevienā pirmsskolā nav reģistrēts. Kā jau minēts, arī līdzmaksājuma apmērs pašvaldībās atšķiras. Piemēram, Liepājā tie ir 100 eiro mēnesī par bērnu (ar nosacījumu, ja aukle strādā ne mazāk kā 8 stundas dienā), Siguldas novadā  – 138,32 eiro, bet Mārupes novadā  – 200 eiro mēnesī.