Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls.
Foto: Gatis Dieziņš/LETA

Vai Vējoņa vēlme ieiet vēsturē sašķels koalīciju? 1

Valsts prezidents Raimonds Vējonis tuvākajā laikā iecerējis atkārtoti iesniegt Saeimā grozījumus Pilsonības likumā, lai nepilsoņu bērniem pilsonība tiktu piešķirta automātiski.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj
Krimināls
Krituši visi antirekordi – savākts 600 000 narkomānu izlietoto šļirču. Atrasta arī traģiskā “narkozombiju” viela 8
Lasīt citas ziņas

Prezidenta iniciatīva var radīt spriedzi koalīcijas partiju starpā.

Iepriekšējā Saeimas sasaukumā līdzīga ierosme tika noraidīta Nacionālās apvienības iebildumu dēļ, lai gan neviena cita partija nebija gatava stāvēt un krist par R. Vējoņa ideju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Prezidenta preses padomniece Kristīne Kļaveniece “LA” uzsvēra, ka prezidents plānojot iesniegt savu priekšlikumu martā, tomēr konkrēts datums vēl nav zināms, jo vēl tiekot gatavoti nepieciešamie dokumenti.

“Partijām tas nav nekas jauns, jo jau pirmajās tikšanās reizēs prezidents partijas informēja, ka šo iniciatīvu sniegs Saeimā,” skaidro K. Kļaveniece.

Jāpiebilst, ka jau pašlaik nepilsoņu bērniem pastāv atvieglota pilsonības iegūšanas procedūra. Kopš 2013. gada oktobra jaundzimušā anketā pietiek ar viena vecāka atzīmētu vēlmi, lai bērns kļūtu par pilsoni.

Jau šobrīd pietiek ar ķeksīti

Saprotams, ka par šādu nepilsoņu politikas jautājumu pavērsienu apmierināts ir “Saskaņas” Saeimas frakcijas vadītājs Jānis Urbanovičs, tomēr viņš ievērojot piesardzību, jo Valsts prezidents mēdzot pārdomāt.

“Iniciatīva ir pareizs solis, tomēr iekavēts, to vajadzēja darīt 25 gadus atpakaļ,” spriež J. Urbanovičs.

Prezidenta ierosinājums jau rada šķelšanos arī koalīcijas partiju vidū. Nacionālās apvienības deputāts Jānis Dombrava “LA” uzsvēra, ka partija grozījumus neatbalstīšot.

“Mēs neuzskatām par pareizu, ka pilsonība tiktu mesta pakaļ,” norāda J. Dombrava, atgādinot, ka jau tagad vienam no bērna vecākiem ir iespēja izvēlēties, lai viņu bērns ir pilsonis, ievelkot iesniegumā krustiņu, pat ja viņi paši ir nepilsoņi.

“Ja ģimene saprot, ka ilgtermiņā nepaliks Latvijā vai ir naidīgi noskaņoti pret Latvijas valsti, drīzāk jāpalīdz, lai viņi interesētos par dzīvi citur,” saka J. Dombrava.

Reklāma
Reklāma

Viņš uzskata, ka šāds prezidenta solis ir par labu “Saskaņas” elektorātam. Arī Saeimas priekšsēdētājas biedre Dagmāra Beitnere-Le Galla atgādina, ka prezidents jau otro reizi mēģina virzīt šo priekšlikumu.

Arī viņa neredz pamatu šādai uzstājībai: “Ja vecāki iepriekš nav vēlējušies bērnam Latvijas pilsonību, nav vajadzības tagad vardarbīgi vērt vaļā likumu. Tie, kas grib Latvijas pilsonību saviem bērniem, to var izdarīt ar viena vecāka ķeksīti anketā.”

Viņasprāt, notiekošais ir prezidenta politiskā spēle.

Tomēr valdošajā koalīcijā ir arī Vējoņa idejas atbalstītāji. “Jaunās Vienotības” Saeimas frakcijas vadītājs Ainars Latkovskis skaidro, ka viņa partija sliecas atbalstīt prezidenta ieceri.

“Iniciatīvu pieņemot, iegūsim starptautiski, jo mums netiks izteikti pārmetumi, kā arī vecākus atbrīvosim no lielās atbildības, kas viņiem tagad uzlikta.

Arī apvienības “Attīstībai/Par” Saeimas frakcijas vadītāja vietnieks Artūrs Toms Plešs norāda, ka šāds priekšlikums iet roku rokā ar partijas programmu.

“Nepilsoņu institūts ir PSRS laiku palieka, tas nav ilgtspējīgs. Ja vēlamies saliedētu sabiedrību, mums ir jāpieliek punkts cilvēku dalīšanai pilsoņos un nepilsoņos,” teic Plešs. Viņš piebilst, ka šī dalīšana traucē veidot sadarboties spējīgu nāciju.

“KPV LV” frakcijas deputāts Aldis Blumbergs saka, ka viņa partijai šis jautājums vēl jāapspriež, tāpat kā to nepieciešams koalīcijas partijām izrunāt savā starpā. Viņš gan norāda, ka personiski uzskata – pašlaik jau pastāv regulējums, kā nepilsoņu bērni var iegūt pilsonību.

Opozīcijā esošās Zaļo un zemnieku savienības Saeimas frakcijas vadītājs Uldis Augulis ir izvairīgs, aizbildinoties, ka jautājumu nepieciešams apspriest gan Latvijas Zemnieku savienībai, gan Latvijas Zaļajai partijai.

Lai gan Saeima jau vienreiz diskutējusi par identisku ierosinājumu, ZZS pārstāvis uz to skatās kā uz kaut ko jaunu: “Visi pašlaik runā par ko tādu, ko neviens nav redzējis. Mums ir būtiski, ko saka mūsu biedri, un jābūt arī skaidrībai, no kura gada tiek piedāvāts šādu regulējumu ieviest.”

Koalīcijas “plaisas” var izmantot ZZS

Bet kāpēc Vējonis tik ļoti pieķēries šai nepilsoņu bērnu idejai? Politologs Filips Rajevskis uzskata, ka pašreizējais prezidents vēlas ar kaut ko palikt tautas atmiņā, jo šogad viņa pilnvaras beigsies.

“Kā politiķis viņš ar šo soli vēlas iezīmēt savu darbu. Vienreiz jau viņš mēģināja, tagad domā, ka sanāks ar otro piegājienu,” vērtē politologs Filips Rajevskis.

Politologa ieskatā R. Vējonis pašlaik domājot, kāds viņš kā prezidents ieies vēsturē un kā viņu atcerēsies tauta, un līdz ar termiņa beigām vēlas savilkt kopā padarītos darbus.

R. Vējoni sabiedrība var atcerēties pēc tā, ka viņa laikā notikusi čekas maisu atvēršana, īstenota izglītības reforma, bet tie nav bijuši prezidenta ierosinājumi.

“Prezidents ar šo soli uzstāda savu politisko darba kārtību, un viņam šajā ziņā nav jārēķinās ar pārējiem procesiem, kas ir politiskajā darba kārtībā,” piebilst F. Rajevskis.

Pēc viņa domām, ja šis jautājums radīs pretrunas koalīcijā, šīs “plaisas” savā labā izmantos opozīcijā esošā ZZS.

“Koalīcijai nepieciešama vienprātība, taču ierosinājuma izskatīšana nenorisināsies ātri, un tā var politisko procesu vilcināt. ZZS šajā situācijā steigties nevajadzēs, bet tā būs iespēja šūpot koalīciju, tādēļ tā savu pozīciju par prezidenta ierosinājumu paudīs pēdējā brīdī, un ticams, ka ZZS par šo jautājumu izvēlēsies brīvo balsojumu,” paredz F. Rajevskis.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.