Foto-Sergei Kardashev/Shutterstock

Vēl var stādīt agrīnos kartupeļus – ēšanai sanāks. Viss par laistīšanu un mēslošanu 0

Kartupeļu audzētājs, “Kalnāru” saimnieks Ilgvars Krūmiņš no Skrīveriem pagaidām par ražu neuztraucas, jo viens no retajiem augiem, kurš vēl labi turas sausumā, ir kartupelis.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 27
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 164
Lasīt citas ziņas

Patlaban vairākums tupeņu ir ar sprīdi gariem lakstiem. Nav redzēts, ka kādā saimniecībā tie būtu izkaltuši. Protams, ja tie iestādīti ļoti agri un laksti ir gari, sāk izkrist, tad gan jālaista.

Līdz ziedēšanas sākumam kartupelis var iztikt ar vecajā bumbulī esošajām rezervēm un saviem pazemes krājumiem. Taču pēc tam strauji sākas jauno bumbuļu veidošanās, un augiem vajadzīgs mitrums. Ja tajā periodā ir sauss, kartupeļi jālaista. Labākais variants – izvietot mākslīgo lietutiņu, lai tas lēni aplaista augus un pa pilienam iesūcas augsnē. Ja jālaista ar šļūteni, tad var vienkārši pieliet vagu (ja tā nav ar kritumu) līdz pusei. Ūdens pats iesūksies pie bumbuļiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

!!! Uz kvadrātmetru kartupeļu zemes izlej 15–20 l ūdens.

Pēc noziedēšanas – jūlijā, augustā – vienā dienā hektārā kartupeļu lauka pieaugums ir aptuveni tonna bumbuļu.

!!! Ja, baidoties no karstuma un sausuma, kāds vēl nav iestādījis kartupeļus, to var darīt pat tagad. Varbūt miza pietiekami labi nepagūs nobriest, taču ēdami bumbuļi izaugs, sevišķi agrīnās šķirnes.

Kartupelis augšanas sākumā sausuma nebīstas, un tam nevajag ūdeni, lai bumbuļi sāktu dīgt.

Papildu barību nevajag dot. Pieredze liecina, ka nezāļu vircas smidzināšana pa lak­stiem ražu nepalielinās. Papildu slāpekļa devas atsauksies galvenokārt uz lapām. Audzētājs priecāsies, cik zili melni laksti kļuvuši, taču šādi laksti ir uzņēmīgāki pret slimību ierosinātājiem. Kartupeļiem paredzēto barības vielu (organisko mēslojumu, kompleksos minerālmēslus) dod jau stādot.

!!! Ja vēlas piebarot kartupeļus, drošāk to darīt ar kompleksajiem minerālmēsliem, jo augu vircu sastāvs un koncentrācija nav īsti zināmi.

Nesmidzina saulainā laikā, dienas vidū.

Patlaban nav nekādu bīstamu slimības pazīmju. Pat Kolorādo vaboļu un nezāļu karstumā maz. Lakstu puves risks sākas brīdī, kad laksti sakļaujas un mitrums uz lapām nenožūst. Tad mazdārziņā kartupeļus varētu smidzināt ar Bordo šķīdumu. Ja ir sauss laiks, lakstu puves riska nav.

Reklāma
Reklāma

Lai nebūtu jālieto ķīmija, ieteicams audzēt tā sauktās bioloģiskās šķirnes, kuras nav ieņēmīgas pret lakstu puvi. Piemēram, ‘Carolus’ ir vēlīna šķirne, bumbuļi miltaini, ar dzeltenu mizu un sarkanām actiņām.

‘Alouette’ (sauc arī par ‘Alojieti’) ir vidēji agra šķirne, bumbuļu miziņa violeta, mīkstums dzeltens, nav miltains, piemēroti salātiem.

Labas ir arī jaunās šķirnes ‘Twinner’ un ‘Twister’ – agrīnas šķirnes, bumbuļi nav miltaini, piemēroti salātiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.