Uzlīme uz labā sānu spoguļa atgādinās par iespējamo velobraucēja tuvošanos.
Uzlīme uz labā sānu spoguļa atgādinās par iespējamo velobraucēja tuvošanos.
Publicitātes foto

Velopatruļas un drošības projekts “Riteņbraucējs?!” 0

Rīgā velobraucēju uzvedību sākušas pieskatīt “Cieņas velopatruļas”, kuras rīko Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) sadarbībā ar Valsts policiju un Policistu velobiedrību. Savukārt Latvijas Automoto biedrība (LAMB) sadarbībā ar Starptautisko automobiļu federāciju (FIA) uzsākusi satiksmes drošības projektu “Riteņbraucējs?!”.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

Pirmajā darba dienā velopatruļas sastapušas vairāk nekā 150 velobraucēju. “Vislielākais gandarījums ir par lielo godprātīgo velobraucēju skaitu, kuri ievēro satiksmes noteikumus un ciena citus satiksmes dalībniekus, – viņi pavisam noteikti ir vairākumā. Tomēr fiksējām arī situācijas, kurās atsevišķi braucēji lielā ātrumā traucas garām gājējiem, braucot veic neparedzamus vai asus manevrus vai šķērso krustojumus pie sarkanās gaismas. Šāda veida uzvedība uz ceļa rada bīstamas situācijas, kas var izvērsties nopietnos negadījumos,” pirmajā reidā novēroto komentē CSDD pārstāve Ieva Bērziņa.

Turklāt lielākajai daļai sastapto velobraucēju nav ne auto, ne velo vadītāja tiesību, kas ne vien ir noteikumu pārkāpums, bet arī apliecina, ka daudzos gadījumos velobraucēji nepārzina satiksmes noteikumus – to atzīst arī paši bez tiesībām braucošie.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Novērojām, ka arī autobraucējiem būtu vairāk jārēķinās ar citiem satiksmes dalībniekiem – bieži vien satiksmi uz veloceliņiem bloķē stāvēšanai novietoti auto, kas nopietni apdraud velobraucēju drošību un rada nevajadzīgas konfliktsituācijas. Tāpat konstatēti gadījumi, kuros gājēji pārvietojas pa veloceliņiem, par spīti blakus esošajai plašajai ietvei. Skaidrs ir viens – pašu satiksmes dalībnieku savstarpējā cieņa vienam pret otru un satiksmes noteikumiem noteiks to, vai spēsim radīt satiksmes kultūru, kurā nevērīga un apkārtējos apdraudoša attieksme nav pieņemama,” stāsta Zintis Gailis, Policistu velobiedrības vadītājs un viens no “Cieņas velopatruļu” organizatoriem.

Velopatruļu laikā sastaptajiem pārgalvīgajiem velobraucējiem tika izteikti brīdinājumi, skaidrota viņu uzvedības radītā bīstamība. “Cieņas velopatruļas” turpināsies līdz pat aprīļa beigām.

Satiksmes drošības projekta “Riteņbraucējs?!” mērķis ir palīdzēt autovadītājiem nenonākt sadursmē ar riteņbraucējiem un citiem mazaizsargātajiem satiksmes dalībniekiem. Akcijas laikā “Statoil” degvielas uzpildes stacijās un citur autovadītājiem tiks izdalītas īpašas nelielas uzlīmes novietošanai labā sānu spoguļa malā. Veicot labo pagriezienu, kas šķērso velojoslu, kā arī atverot durvis, uzsākot braukt un veicot citus manevrus, ir iespējams sadurties ar riteņbraucēju, savukārt uzlīme uz labā sānu spoguļa atgādinās par iespējamo velobraucēja tuvošanos un saasinās uzmanību. Tas autovadītājam ļaus izvairīties ne tikai no sadursmes, bet arī tai sekojošām iespējamām juridiskām un cita veida problēmām, kā arī pasargās mazaizsargātos satiksmes dalībniekus.

Pateicoties arvien labvēlīgākiem laika apstākļiem un pieaugot velojoslu skaitam, palielinās arī riteņbraucēju skaits gan Rīgā, gan citās Latvijas pilsētās. Velojoslas bieži nav fiziski norobežotas no brauktuves, un autovadītājs var nesajust, kad kaut nedaudz ir šķērsojis balto sadalošo līniju un iebraucis velojoslā, kā rezultātā var notikt sadursme.

Reklāma
Reklāma

“Velojoslu tīkla attīstība Rīgā un citur Latvijā rada jaunu situāciju ceļu satik­smē, kurai jābūt gataviem gan autovadītājiem, gan riteņbraucējiem, jo atbilstošas infrastruktūras attīstība, kā arī savstarpēja uzmanība un cieņa uz ceļa ļaus samazināt sadursmes risku,” uzskata LAMB prezidents Juris Zvirbulis.

Līdzīgi projekti vienotas FIA akcijas ietvaros tiek īstenoti arī citās ES valstīs. Akciju uzsāka Lielbritānijas autoklubs, un, pateicoties plašajam atbalstam un autovadītāju ieinteresētībai, ar FIA starpniecību iniciatīvu pārņēma arī citi autoklubi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.