Foto – www.andriskozlovskis.lv un no Baltic Beach hotel arhīva

Veseļojamies ar sāli 1

Daudz dzirdēts un rakstīts par sāls kaitīgumu. Ēdienā to pārāk nebārstiet, apgrūtināsiet nieres un asinsvadus! Mazāk, tikai mazāk! Taču sāļais baltums var būt arī ļoti noderīgs mūsu veselībai. Liekot nevis uz mēles, bet ādas, to ieelpojot, izmantojot procedūrās un vannās, rīvējoties pirtī. Tātad – izzināsim labo sāli!

Reklāma
Reklāma

 

Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

…Vispirms nokļūstu speciālā istabā, kur ir ļoti, ļoti daudz baltā pulvera. Haloterapijas telpā ienāk tikai tas, kurš vēlas dziedināties. Es gan pagaidām esmu vien ziņkārīga pētītāja.

Ārstēšana ar sāls mikroklimatu jau izsenis ir atzīta. 19. gadsimtā kāds poļu ārsts pamanījis, ka sālsraktuvēs strādājošie neslimo ar plaušu kaitēm. Radusies ideja šādās pazemes vietās izveidot dziedināšanas iestādes. Pasaulē joprojām ir daudz atveseļošanās centru, kur dziedinās ar speleoterapiju – dabas radītā vidē. Taču vēl vairāk iespēju ir saņemt haloterapiju – mākslīgi radītā sāls istabā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mani ietērpj halātā, zābakus sedz bahilas, matus – gracioza cepurīte. Dodos iekšā! Juglas Medicīnas centra mediķe iesaka, ka pirmais haloterapijas seanss nedrīkstētu būt ilgāks par pusstundu. Ik pa brīdim lūkojos pulkstenī.

 

Sāls te ir visur – uz griestiem, sienām, grīdas. Pat durvju aili rotā baltas lāstekas, gluži kā papīra sniegpārslas logā. Kamēr neviens neredz, pagaršoju – patiesi sāļš!

 

Telpas vidū tāda kā baltu akmeņu kaudze – tas ir speciāls aparāts, kas pūš sāļu miglu. Zem kājām gurkst bieza kārta. Gluži kā smiltis liedagā. Cēsu sanatorijas internātskolā izveidotajā sāls telpā bērni ar balto pulveri spēlējoties kā ar smiltīm un it kā nemanot ārstējas.

Sēžu krēslā un mēģinu saelpot sāli. Brīžiem notverams, citreiz tikai viegli nojaušams gaistošs aromāts. Tagad es zinu – tā smaržo sāls!

Pēc seansa ļoti slāpst, mutē sūrena garša. Izpildu medmāsas norādījumu un izdzeru vairākas glāzes ūdens – tas pastiprinot iedarbību.

 

Plunkš, lai dziedinātos

Sāls formula mums zināma jau kopš skolas laikiem. Nātrijs un hlors ir ļoti nepieciešami cilvēka organismam.

Tie ir vieni no galvenajiem asiņu un limfas elementiem, atrodas arī muskuļu un kaulu sastāvā. Dabiskais jeb nerafinētais jūras sāls satur vēl divus mums ļoti vajadzīgus elementus – kalciju un magniju, taču vispār tajā ir desmitiem ķīmisku elementu, daudzi no tiem ļoti nepieciešami veselībai.

Kurš gan nezina, cik noderīga ir pelde jūrā. Tās ūdens pārpilns sāļiem, satur nātrija hlorīdu, jodu, bromu, magniju un citas vielas, kas labvēlīgi iedarbojas uz veselību.

Reklāma
Reklāma

“Kad ejam ūdenī, tie nokļūst ādā caur sviedru dziedzeru izvadkanāliņiem un tur nogulsnējas mikroskopisku kristāliņu veidā. Pēc tam lēnām un pamazām labie mikroelementi nonāk zemādas audu mikrocirkulācijā, piedalās šūnu vielmaiņā.

Ja sirgstam ar kādu hronisku slimību, šūnai ir traucēts normālais sāļu vielmaiņas process, vājas mikrocirkulācijas dēļ nepietiek skābekļa un barības vielu. Lai tās veselību atjaunotu, noder jūras sāls šķīdums. Tā šūna var sakārtot savu enerģētiku,” skaidro fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste Inese Kokare.

Sāls vannas izmanto dziedniecībā jau kopš seniem laikiem. Taču nav jābēdā, ja netiekam tās izbaudīt lepnā kūrortā. Ārstniecisku peldi varam sarīkot arī paši!

Tā der daudzām vainām, šādai procedūrai ir pretiekaisuma, attīroša, tūsku mazinoša iedarbība.

Labi palīdz, ja ir locītavu slimības, piemēram, osteoartroze vai artrīts, taču – ne paasinājuma laikā!

Ja ir vieglas pakāpes arteriālā hipertonija, nestabils asinsspiediens, tā palīdzēs līdzsvarot asinsvadu tonusu.

Noderīga, ja sirgst ar sieviešu kaitēm. Tomēr – noteikti jākonsultējas ar ginekologu!

Mēdz izmantot arī ādas kaišu gadījumā, piemēram, ja ir psoriāze vai neirodermīts, bet par šādas vannas lietderību gan labāk vaicāt savam dermatologam.

Sāls vanna nebūs piemērota tiem, kam ir smagas sirds un nieru kaites; ja ir nosliece uz asiņošanu; ja ir drudzis vai temperatūra; infekcijas slimība.

 

 

Pošamies vannā! 

* Vislabāk izmantot jūras sāli bez piedevām un aromatizētājvielām. Var ņemt arī rupjo galda sāli, tomēr tas būs mazāk dziedniecisks.

* Ieberam lina vai cita rupja auduma maisiņā, aizsienam ar aukliņu un pakarinām uz krāna tā, lai ūdens tek cauri – katrā pilienā ūdens būs izšķīdušie minerālsāļu joni.

* Vannai pietiek ar 1–2 kilogramiem sāls.

* Ūdens temperatūra – 35 grādi. Uzmanību – ūdens šķitīs karstāks, jo pievienosies sāls sildošais efekts. Noteikti jāizmanto termometrs!

* Pielejam tikai tik daudz ūdens, lai ieguļoties sirds apvidus nebūtu apsegts. Kājas atspiežam pret vannas malu, guļam mierīgi.

* Pirmajā reizē sāļajā ūdenī mērcējamies ne vairāk kā 10 minūtes. Nākamreiz, ja jūtamies labi –15 minūtes, pēc tam varam palikt pat 20 minūtes, bet ilgāk ne.

* Šādā vannā dakterējamies ik pārdienas, kurss – 12 reizes.

 

 

Āda pateiks paldies

“Ja āda ir vesela, sāls nogulsnējas tikai virspusē, veidojot tādu kā apvalciņu. Taču arī šādi tas palīdz,” uzsver dermatoloģe Jekaterina Vedeņina.

Sāls ādā uzlabo asinsriti un mikrocirkulāciju, aktivē vielmaiņas procesus un palīdz izvadīt no ādas gan vielmaiņas galaproduktus, gan toksīnus. Uzskata, ka sāls sausina ādu. Tomēr pētījumos pierādījies – tas spēj izvilkt ūdeni no dziļākajiem līdz virsējiem ādas slāņiem. Tātad notiek mitrināšana. Tas gan atkarīgs no sāls koncentrācijas, ja tā liela, āda tomēr tiek sausināta.

Pirms izmantot sāli ādas dziedināšanā, jākonsultējas ar dermatologu, jo ir saslimšanas stadijas, kad to nedrīkst, piemēram, dažu ekzēmu gadījumā vai arī procesos, kad ir izkaisīti strutaini elementi.

 

Sāls maigi noloba ādu un veicina tās šūnu augšanu, tādēļ der zvīņojošu kaišu un psoriāzes ārstēšanā.

 

Lokālas aplikācijas ļoti labi palīdz, ja ir furunkuloze. Nepieciešams šķīdums ar lielu nātrija hlorīda koncentrāciju – 4 ēdamkarotes uz litru ūdens. Samērcē salveti un uzklāj slimajai vietai. Sāls uzsūc iekaisumu.

Svīšanu palīdz mazināt plaukstu un pēdu mērcēšana remdenā, vāja šķīduma vanniņā (ēdamkarote sāls uz litru ūdens). Tas remdēs arī niezi, ja ir hroniska ekzēma.

Sāls uzlabo skaistumu. Ne velti pēc atpūšanās pie jūras āda kļūst tvirtāka un gludāka. To veicina gaiss, kas piesātināts svarīgiem mikroelementiem.

Jūras sāli izmanto kosmētikas ražošanā, top losjoni, pīlingi, krēmi. Šos līdzekļus ļoti plaši pielieto, lai cīnītos ar celulītu. Tam noder sāls unikālā īpašība izvadīt no audiem lieko šķidrumu un toksīnus.

 

Pirtī – labums piecos veidos

Sāls ir viens no svarīgākajiem pirts procedūrās izmantojamiem līdzekļiem, ko lieto gan masāžai, gan dažādu skrubju sastāvā, gan ķermeņa fiziskajai un enerģētiskajai attīrīšanai.

“Parastais vārāmais sāls pirtī neder. Tas var izraisīt alerģisku reakciju. Izmantosim jūras sāli, kas saskarsmē ar ādu ir daudz maigāks un saudzējošāks. Taču ieberzēt ķermeni ar rupju sāli nedrīkst – tas rada mikrotraumas un provocē biezākas ragveida aizsargkārtas veidošanos. Jo smalkāk kristāliņus saberzīsim piestiņā vai samalsim dzirnaviņās, jo āda būs pateicīgāka,” mudina pirtniece Aelita Vilde–Batņa.

 

 

 

 

Lai iedarbību pastiprinātu, sālim var pievienot dažādus dabiskas izcelsmes produktus vai augus, kas vēl vairāk veicina organisma attīrīšanu. 


* Ierasts, ka pievieno sodu, taču tās iedarbība ir tik spēcīga, ka var nojaukt ādas pH līmeni. Tāpēc labāk piejaukt zirņu miltus – dabisku produktu, kas ādu gan attīra, gan pabaro. 


* Var pievienot pulverizētus visu krāsu mālus. 


* Sāls veido ideālu sadarbību ar žāvētu augļu vai ogu pulveri (zemeņu, aveņu, persiku, mandarīnu), kas satur ādas labsajūtai vajadzīgās augļskābes. 


Lai skrubim vai masāžai izmantotais sāls netraumētu ādu, labāk turētos kopā un līdzenāk slīdētu, tam var pievienot olīveļļu (100 grami sāls, viena līdz divas ēdamkarotes eļļas). 


* Var bagātināt ar ēterisko eļļu, ko mēdz saukt arī par auga dvēseli. 


* Mežrozīšu eļļas piedeva lieliski izlīdzina krunciņas, vīnogu kauliņu eļļa mitrina. Ja āda ir īpaši cieta un raupja, vislabāk der kokosriekstu eļļa. 


* Dabas informāciju un enerģētiku sālī var ievadīt, pievienojot samaltus svaigus vai pulverizētus kaltētus augus.


Kliņģerītes piedeva iedarbojas pret iekaisumu, pūtītēm, izsitumiem. 


Lupstājs labvēlīgi ietekmē ādu, īpaši iedarbojoties uz vīriešiem. 


Parastā vērmele gan dziedina ādas iekaisumu, gan der auras attīrīšanai. 


Kadiķis ir auras stiprinātājs.


Pelašķis – labs līdzeklis asiņu attīrīšanai. 


Balzama biškrēsliņš – spēcīgs antiseptiķis.


Plūškoka ziedi ļauj plūst aizdambētām enerģijas straumēm.


Sarkanais pļavas āboliņš darbojas pret iekaisumu, augoņiem, strutainām pumpām. 


Lavanda aromatizē gaisu, enerģētiski uzmundrina, dara asāku domāšanu.


 

 

Iedarbība pirts procedūru laikā

Enerģētiskā – attīra un stiprina gan fizisko ķermeni, gan auru. 


Fizioloģiskā – atverot ādas poras, veicina svīšanu. 


Kosmētiskā – darbojoties kā skrubis, atbrīvo no raga kārtiņas, ko veido atmirušās šūnas, tā darot ādu maigu un elastīgu. 


Diagnostiskā – uzlabo asinsriti, arī kapilāro, tāpēc iegūstam vienmērīgu apsārtumu. Ja kādā vietā sārtums tomēr ir spēcīgāks un saglabājas ilgāk – norāde, ka dziļāk muskuļos izveidojies sabiezējums vai audu savilkums.


Informatīvā – ņemot vērā, ka sāls ir informācijas nesējs un saglabātājs, pirms lietošanas svarīgi to uzlādēt – paturēt saules gaismā vai mēness staros, tad vairākkārt pārbērt no vienā trauka citā, vienlaikus domās vai skaļi izsakot vēlamo informāciju par veselību, saticību un citām īpašībām.

 

 

 
Goda vietā mājas aptieciņā

Sāls kaisīšana uz brūcēm ir ikdienā iesakņojies teiciens, ko saprotam pārnestā nozīmē. Taču tas ir arī dezinfekcijas veids!

Sāls var līdzēt tikt galā ar dažādām vainām. Reizēm pat tik labi, ka nemaz nav jālieto antibiotikas, lai arī sākotnēji ārsts tā sacījis. 


Uzklājam pret nelāgām vainām


Sāls ir baktericīds, tātad – nonāvē baktērijas. Tam piemīt arī osmotiska īpašība – sadarboties ar bioloģiskajām vielām, kur ir zemāka sāls koncentrācija.

“Teiksim, ieliekam pirkstu desmit procentu sāls šķīdumā. Mūsu šūnās ir tikai 0,75 procenti sāls, tātad sāls atsūks no tām šķidrumu. Līdz ar to mazināsies, piemēram, tūska,” uzsver ģimenes ārsts Andris Lasmanis. 


Sāls gan samazina audu šķidrumu, gan atsūc to no baktērijām, kas pēc tam vairs nav dzīvotspējīgas. Tādēļ labi noder, dziedinot brūci, sastrutojumu vai čūlu (tā arī ir audu tūska). 


Ja struto, ieteicama sāls aplikācija. Tai noder rupjais galda sāls, jo svarīgākā ir šķidrumu piesaistošā īpašība. Tikai vispirms jāizsijā, lai atdalītu krikumus.


Aplikācijai izmanto sāls šķīdumu, tā koncentrāci-
ja – tējkarote uz glāzi ūdens, var arī vairāk. Samērcē marles spilventiņu un uzliek nelāgai vainai. Ja vēlas, pārklāj ar plēvīti, lai tik ātri neiztvaiko. Ik pa laikam atkal samērcē, uzpilina ar tējkaroti. Var atstāt uz nakti. Šādi iespējams novērst sastrutojumu, ja tas nav pārāk ielaists. Izdodas tikt galā tā, lai nebūtu jālieto antibiotikas, kas tomēr iedarbojas ne vien uz slimo vietu, bet arī visām veselajām, turklāt var radīt blaknes.


Aplikācija noderēs, piemēram, sastieptai potītei, jo tā arī ir tūskaina. 


Tīrām degunu un kaklu

Deguna skalošana ar vāju sālsūdeni noder ne tikai tad, ja ir iesnas. Tā ir laba profilakse. Deguns tiek mehāniski attīrīts, līdzīgi kā mazgājoties – āda ir netīra, to skalojam zem tekoša ūdens. Izšķīdinām sāļumu remdenā ūdenī, pasmeļam saujā un velkam uz iekšu. To var darīt abās nāsīs uzreiz vai pa vienai. Pēc tam izpūšam. 


Ar laiku šī skalošana izdosies arvien prasmīgāk. Atkārto no rīta un vakarā, arī ik reizi ienākot telpā no āra. Šādi tiek aizskalotas baktērijas kopā ar gļotām, kas atrodas degunā. Attīrās gļotāda, palielinās tās aizsargspējas. 


Sālsūdens palīdz arī mitrināt gļotādu, ko sakairinājis sausais gaiss.

 

Iekaisuša kakla skalošana ar sāli mazina tūsku, iznīcina baktērijas un dezinficē, veicinot atveseļošanos. Tam gan nepieciešama spēcīgāka koncentrācija – tējkarote uz glāzi ūdens. Pēc procedūras rīkli izskalo ar tīru ūdeni, lai tiktu vaļā no nepatīkamās garšas. 


Neļaujam izsīkt organismam

Ja pastiprināti svīstam – fiziskas slodzes, karstuma vai cita iemesla dēļ, nātrija hlorīds izdalās arī caur ādu. Ne velti to dēvē par trešo nieri. Tādā gadījumā mēdz samazināties sāļu daudzums organismā, kas var novest pie asinsspiediena krituma, nespēka, sirds un asinsvadu vājuma. Lai tā nenotiktu, nepieciešams lietot dzērienu, kam pievienots sāls. 


Gan nātrijs, gan hlors zūd arī tad, ja piemeklējusi pamatīga vemšana un caureja. Jo vairāk organisms zaudē šīs divas tik svarīgās vielas, jo lielāks kairinājums rodas vemšanas centrā smadzenēs, kas atkal to izraisa. Šo burvju loku var pārraut tikai sāļa šķidruma dzeršana. Aptiekā šādam gadījumam var iegādāties speciālu līdzekli.


Veldzējam acis

Ja acis ir sagurušas, sausas un piepūlētas, strādājot pie datora, arī var noderēt sāls šķīdums. Taču jāuzmanās, jāiejauc ļoti vāju – gramu uz 100 gramiem ūdens. Tā ir niecīga kripatiņa, piemēram, strīķētā tējkarotē ir 5 grami sāls. 


Ja ieliks par daudz, var rasties stiprs kairinājums, dedzināšana un pat sāpes. 


Acis var skalot, var sāļo ūdentiņu pilināt. Tomēr labāk izmantot tā dēvētās mākslīgās asaras, kas nopērkamas aptiekā.

 

Labā migla plaušās un asinsritē

“Parasti speciālus atveseļošanās centrus ierīko tur, kur kādreiz bijušas sālsraktuves, dziļi pazemē. Gaisā ir ļoti augsta sāls koncentrācija. Ieelpojot tas nokļūst dziļi plaušās, līdz pat alveolām,” skaidro fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste Tatjana Eglīte.

Sāls alā iespējams mazināt plaušu un augšējo elpceļu slimību izpausmes, atvieglot ādas problēmas, nervu sistēmas saslimšanas, piemēram, veģetatīvo distoniju. Palīdz arī, ja ir sirds nepietiekamība vieglā formā.


Sāls alu nedrīkst apmeklēt, ja minētās un citas slimības ir akūtā, paasinājuma fāzē. Arī tad ne, ja ir smaga sirds vai asinsvadu kaite, nieru nepietiekamība, tuberkuloze un tireotoksikoze, vairogdziedzera saslimšana. Pirms speleoterapijas ieteicama ārsta konsultācija.


Zināmākās dziednīcas, kas piedāvā speleoterapiju, atrodas Austrijā, Polijā, Rumānijā, Vācijā, Krievijā, Ukrainā, Baltkrievijā un Azerbaidžānā.


 

Taču sāls veselīgo iedarbību iespējams izjust arī tepat. Daudzviet ir izveidota haloterapijas istaba. Tā izklāta ar dabisku sāli no raktuvēm. Papildu efektu rada speciāls aparāts, tas sāli pārveido jonos, vienmērīgi izsmidzinot gaisā. Koncentrāciju iespējams regulēt.

Ieelpotie joni nosēžas elpošanas ceļu gļotādā. Paaugstinātā nātrija jonu koncentrācija piesaista šķidrumu no starpšūnu telpas, novēršot tūsku. Šūnas, kas atrodas gļotās (baktērijas, leikocīti un epitēlija šūnas ar tajās iekļautiem vīrusiem), zaudē mitrumu un iet bojā, tiek veicināta gļotu šķidrināšanās. 


Bronhu sekrēts ar bojā gājušām baktērijām un vīrusiem vieglāk atklepojas, attīrot un nomierinot elpceļu gļotādu. Tiek veicināta toksīnu izvadīšana. Joni no bronhu gļotādas asinsvadiem ļoti nelielā daudzumā nonāk plaušu asinsritē un tiek iznēsāti pa visu organismu. 


Pēc seansiem sāls istabā normalizējas arteriālais asinsspiediens, atveseļojas deguns un rīkle, tiek aktivēta vielmaiņa, stabilizējas nervu sistēma un stiprinās organisma aizsargspējas. 


Vecuma ierobežojumu haloterapijas veikšanai nav.


Šāda procedūra ir ieteicama, ja ir hroniskas iesnas un citas augšējo elpceļu kaites, ja sirgst ar bronhiālo astmu vai elpošanas alerģijām. Palīdz arī ādas slimību gadījumos, piemēram, ja ir dermatīts, ekzēma, strutaini iekaisumi, akne. 


Izmantojama arī profilaksei. Ir pētījumi, kas apliecina – pacienti, kuri dziedinās sāls istabā, sezonas laikā retāk saslimst ar vīrusu infekciju. 


Haloterapija nav ieteicama, ja ir paaugstināta ķermeņa temperatūra, onkoloģiska saslimšana, nieru slimības, hipertonija smagā formā, kā arī jebkura kaite paasinājuma periodā. 


Sāls istabā jāelpo pareizi: lēni un diezgan dziļi, lai mikrodaļiņas nokļūtu līdz alveolām. Sekli velkot gaisu, atveseļojam tikai augšējos elpošanas ceļus. 


Ja veselības problēma saistīta ar degunu, noteikti jāelpo caur to. Pārējie var darīt tā, kā ērtāk. 


Ja ir ādas problēmas, būtu vēlams slimās vietas atkailināt, lai gan ne visos centros tas iespējams. Tomēr būs labums, arī tikai elpojot. Plaušās ir sazarots kapilāru tīkls, līdz ar to uzsūkšanās asinīs notiek daudz ātrāk un efektīvāk, nekā veicot, piemēram, medikamenta injekciju muskulī. 


Mikroskopiskās sāls daļiņas nokļūst uz ādas virsmas arī tad, ja cilvēks ir apģērbts. 


Sāls istabā ieteicams dziedināties reizi vai divas nedēļā rudens, ziemas un pavasara periodā. Pirmajā reizē speciālajā telpā uzturas 30 minūtes, vēlāk līdz pat stundai. Pēc procedūras aptuveni pusstundu jāatpūšas, lai nerastos strauja gaisa temperatūras starpība, kas var izraisīt īslaicīgu elpas trūkumu.

 

 

Haloterapiju piedāvā

* Viesnīca Baltic Beach Hotel Jūrmalā


* Juglas Medicīnas centrs Rīgāre


* Sociālās integrācijas valsts aģentūras ārstniecības nodaļa Jūrmalā


* Medicīnas rehabilitācijas centrs Valeo Rīgā


* Veselības centrs Rēzeknē 


* Veselības salons Gara templis Jelgavā


* Kūrorta rehabilitācijas centrs Jaunķemeri Jūrmalā


* Hotel Jūrmala SPA


* Sāls istaba Esi vesels Liepājā


* Ventspils ūdensatrakciju parka SPA komplekss


* Veselības centrs Baltezers Rīgas rajonā.

 

 

 
Astma: par un pret

Uzmanīgam jābūt bronhiālās astmas pacientam – iesākumā pietiek ar 15 minūtēm, turpmāk atkarībā no organisma reakcijas procedūru var paildzināt līdz pusstundai.


Bieži vien pastiprināta klepošana pēc haloterapijas uztrauc bronhiālās astmas slimnieku, kurš to izmēģina pirmoreiz. Pacientam šķiet, ka sāls jonu ieelpošana izraisījusi slimības paasinājumu.
 Dakteres Eglītes pieredze rāda – ja seansus turpina, pēc dažām reizēm klepošana un krēpu izdalīšanās mazinās, organisms it kā iztīrās.

Tomēr ārstu viedokļi dalās. Pulmonologs Viesturs Šiliņš uzskata, ka astmas slimniekam sāls terapija nav ieteicama. Bronhu gļotāda tiek pārlieku kairināta, paaugstinās tās reaktivitāte jeb uzbudināmība, iespējams smags paasinājums. 


“Zinātnisku pētījumu astmas sakarā nav, tātad nav arī pamatojuma to ieteikt vai stingri noliegt. Tā ir netradicionāla metode,” uzsver plaušu slimību ārste Ineta Grīsle. Viņa savus pacientus nemudina doties uz sāls istabu, taču, ja kādam šķiet, ka tas palīdz (galvenais – nekaitē!), arī neliedz. Katram pašam jāizvērtē, kā rīkoties.