Arhīva foto.
Arhīva foto.
Foto: Edijs Pālens/LETA

VID konfiscēto viltoto preču topā – apavi un medikamenti 2

Aptuveni 2,5 % no pasaulē saražotās produkcijas tiek viltota, liecina Eiropas Intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumu novērošanas centra (EU Observatory) pētījumu dati. Viltoto preču un pirātisma apkarošana ir liels izaicinājums, ar kuru ikdienā saskaras tiesībaizsardzības iestādes visā pasaulē. Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas pārvaldes statistikas dati liecina, ka pērn ir būtiski palielinājies aizturēto kontrafakto preču vienību skaits – kopā tika aizturētas 81484 kontrafakto preču vienības, kas, salīdzinot ar 2016. gadu, bija par 26920 preču vienībām vai 49,3 % vairāk, tā portālam “La.lv” pavēstīja Patentu valdes Intelektuālā īpašuma informācijas centra Informācijas pakalpojumu nodaļas Vadošā referente Santa Lozda un VID Sabiedrisko attiecību daļas pārstāve Evita Teice-Mamaja.

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
SVF: Krievijas ekonomika augs straujāk par visām pasaules attīstītajām ekonomikām 137
Lasīt citas ziņas

Lai Latvijas iestāžu pasākumus cīņā pret intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumiem padarītu vēl efektīvākus, no šī gada 22. līdz 24. maijam Rīgā notiks reģionālais seminārs Baltijas un Ziemeļvalstu tiesībsargājošo iestāžu darbiniekiem “Cīņa pret viltotām precēm, kas var apdraudēt cilvēku dzīvību un veselību vai citas indivīda intereses”. To organizē Patentu valde sadarbībā ar Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroju (EUIPO) un VID Muitas pārvaldi. Triju dienu seminārā vadošie Eiropas eksperti dalīsies labākajā praksē cīņai pret viltojumiem un pirātismu.

Patentu valdes direktors Sandris Laganovskis atzīst: “Cīņa ar viltotu zīmolu produktiem un pirātisma izplatību Latvijā kļūst arvien aktuālāka, tādēļ ir svarīgi nodrošināt apstākļus informācijas un pieredzes apmaiņai starp viltojumu un pirātisma apkarošanā iesaistītajām pusēm. Legālas tirdzniecības attīstībā svarīga loma ir muitas un policijas dienestiem, kuri sadarbībā ar citām tirgu uzraugošajām publiskā sektora iestādēm ikdienas darbā veic risku mazinošos pasākumus un rūpējas par sabiedrības – patērētāju drošību.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt VID Muitas pārvaldes dati liecina, ka 2017. gadā visvairāk tika izņemts apavu ar viltotām preču zīmēm – 44% no kopējā viltoto preču daudzuma. 31% no izņemtajām precēm bija medikamentu viltojumi, 13% – apģērbu, 3,4% – mobilo telefonu un to daļu viltojumi. Gandrīz 9 % no kopējā daudzuma veido somu, pulksteņu, parfimērijas un citu preču, kā arī emblēmu viltojumi. Viltotāji aktīvi izmanto modernās informācijas tehnoloģijas un sociālos tīklus, kļūst aizvien labāk organizēti un finansēti, it sevišķi, pieaugot preču piegādes ātrumam, izmantojot tirdzniecības iespējas internetā.

Kā norāda VID ģenerāldirektora vietnieka muitas jomā, Muitas pārvaldes direktora p.i. Ingrīda Gulbe-Otaņķe: „Kontrolējot no trešām valstīm ievestās kravas un sūtījumus, muita regulāri atklāj mēģinājumus ievest Latvijā viltotas preces. Novēršot šādu preču nonākšanu Eiropas Savienības tirgū, uzņēmumi tiek aizsargāti no negodīgas konkurences, bet sabiedrība – no apdraudējumiem, ko var radīt nekvalitatīvas, lietošanai bīstamas preces. Veicot kontroli tūkstošiem tonnu importēto preču, muitas amatpersonām nepieciešamas plašas zināšanas, lai atšķirtu oriģinālus ražojumus no viltojumiem, kuru nonākšana pie patērētājiem nav pieļaujama. Starptautiskā pieredzes apmaiņa starp profesionāļiem būtiski sekmē intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzības pasākumu īstenošanu.”.

Seminārs norisināsies trīs dienas, un tajā piedalīšotie vadošie eksperti no EUIPO, Eiropas Komisijas, Europol un Eurojust, muitas, policijas un citu tiesībaizsardzības iestāžu pārstāvji no Islandes, Dānijas, Zviedrijas, Somijas, Norvēģijas, Polijas, Igaunijas un Lietuvas, Latvijas eksperti no VID Muitas pārvaldes, Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes, Veselības inspekcijas un Patērētāju tiesību aizsardzības centra, kā arī privātā sektora pārstāvji no BMW Group AG, Pfizer Inc., Andreas Stihl AG & Co.KG un CropLife International.

 

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.