Uz šīs gājēju pārejas zem trolejbusa gāja bojā meitenīte, no negadījumā gūtajām traumām nomira arī viņas māte
Uz šīs gājēju pārejas zem trolejbusa gāja bojā meitenīte, no negadījumā gūtajām traumām nomira arī viņas māte
Foto – Timurs Subhankulovs

VIDEO: Kampaņā “Mazs pasažieris, liels risks” pievērsīs uzmanību bērnu drošībai uz ceļa un sabiedriskajā transportā 0

Autotransporta direkcija uzsāk kampaņu “Mazs pasažieris, liels risks”, lai pievērstu bērnu un viņu vecāku uzmanību bērnu drošībai uz ceļa un sabiedriskajā transportā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins
Lasīt citas ziņas

Autotransporta direkcija pēdējo gadu laikā saskārusies ar gadījumiem, kad bērns iekāpis citā autobusā vai palaidis garām savu pieturu, aizbraucot tālāk līdz vietai, ko nepārzina. Nereti tādās situācijās bērni nobīstas, nezinot, kā tālāk rīkoties un pie kā vērsties.

Tāpat bijuši gadījumi, kad pirmsskolas vecuma bērns reģionālā maršruta autobusā vēlas braukt viens pats (bez pavadoņa), lai gan bērnus šādā vecumā nedrīkst atstāt bez uzraudzības. Kampaņas “Mazs pasažieris, liels risks” ietvaros bērniem, viņu vecākiem un autobusa vadītājiem tiks skaidrots, kā rīkoties katrā no šīm situācijām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Autotransporta direkcijas valdes priekšsēdētājs Kristiāns Godiņš skaidro: “Kampaņas ietvaros atkārtoti uzrunāsim pārvadātājus, atgādinot, ka par mazajiem pasažieriem ir jāparūpējas un nekad nedrīkst atteikt viņiem palīdzību. Gadījumos, kad runa ir par bērna drošību, šoferim ir jāzvana policijai, ja sazināties ar vecākiem nav iespējams. Tā ir jādara, neskatoties uz to, ka reiss var tikt aizkavēts un citi pasažieri galamērķī var nenokļūt laikus”.

Noteikti vērsīsimies arī pie vecākiem, aicinot pastāstīt saviem bērniem par to, kā rīkoties, ja, braucot sabiedriskajā transportā, gadās saskarties ar grūtībām, saka K. Godiņš

Pirmkārt, būtu jāuzsver, ka sākotnēji ir jāvēršas pie autobusa vadītāja ar jebkuru neskaidru jautājumu.

Otrkārt, ja bērnam nav sava mobilā tālruņa, ir jāsagatavo zīmīte ar vecāku tālruņa numuriem, lai šoferis var sazināties.

Treškārt, nepieciešamības gadījumā ir jālūdz palīdzība apkārtējiem, piemēram, noskaidrojot pieturvietu, kur bērns atrodas, vai palūdzot sazināties ar vecākiem, uzsver K. Godiņš.

Ne mazāk svarīgi ir arī pārliecināties par drošu ceļa šķērsošanu, izkāpjot no sabiedriskā transporta. Autobusa izmērs ir liels, tāpēc pasažieris, kurš aiz tā stāv, nepārredz ceļa braucamo daļu un arī nav redzams citiem ceļa satiksmes dalībniekiem. Turklāt šobrīd, kad diennakts tumšais laiks iestājas agrāk, pasažierus, kuri nelieto gaismu atstarojošus elementus, pamanīt ir grūti.

Saskaņā ar Valsts policijas datiem 2018. gadā ceļu satiksmes negadījumos iekļuvuši 492 bērni. 104 bērni, kuri iekļuva negadījumā, neatradās iekšā transportlīdzeklī, bet bija gājēji, un 11 bērni–gājēji pērn guva smagus savainojumus. Savukārt šogad satiksmes negadījumos iekļuvis jau 391 bērns. 95 bērni bijuši gājēji, no kuriem septiņi guva smagas traumas.

Reklāma
Reklāma

“Diemžēl šī statistika nav iepriecinoša, jo ceļu satiksmes negadījumu skaits, kuros ir iesaistītas nepilngadīgas personas, joprojām ir augsts un tas nesamazinās. Iemesli tam ir dažādi – reizēm bērni ir pārāk izklaidīgi un nepārliecinās par drošību pirms ceļa šķērsošanas; iespējams, skatās telefonā, šķērsojot ceļu; ne vienmēr lieto atstarotājus. Iemesli ir dažādi, bet tam visam pamatā ir nepietiekama uzmanība, kas tiek veltīta apkārt notiekošajam,” uzsver Valsts policijas Satiksmes drošības pārvaldes Satiksmes uzraudzības un koordinācijas biroja priekšnieka vietnieks Andris Locs.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.