VIDEO: Ar smūtijiem neaizraujies, kafiju drīkst. Ieteicamais uzturs topošajām māmiņām 0

Liene Sondore ir gan uztura speciāliste Rīgas Dzemdību namā, gan ir pasniedzēja P. Stradiņa universitātē. “Riga TV24” raidījumā “Ēdiens kā zāles” viņa stāsta par ieteicamo uzturu grūtniecēm, par iesakņojušiem mītiem – ko gan gaidībās vajadzētu ēst un ko ne. 

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj
RAKSTA REDAKTORS
VIDEO. “ASV aizliedz ar likumu, Latvijā tirgo uz katra stūra!” Brīdina par zīdaiņiem bīstamām precēm 13
Lasīt citas ziņas

Vecmāmiņām un draudzenēm tīk pamācīt grūtnieci, ko gan drīkst un ko nedrīkst ēst gaidību laikā. Viens no populāriem mītiem – gaidību laikā nedrīkst dzert kafiju. Patiesībā ir zinātniski pierādīts, ka divas kafijas krūzītes dienā nekaitē nedz mazulim, nedz topošajai mammai. Var pievienot pienu vai ko citu. Varbūt vienīgi ieteicams izvairīties no espresso, kas ir ļoti stipra kafija un var kairināt kuņģi (grūtniecības laikā mēdz būt gremošanas traucējumi) un no liela daudzuma kofeīna – sekot līdz, lai tās tiešām nav vairāk kā divas kafijas tasītes dienā, kā arī lai nebūtu pārāk daudz kopējā uzņemtā kofeīna daudzuma. Jo tas ir bagātīgi arī citos produktps – zaļajā tējā, melnajā šokolādē, kakao…

Arī pēc dzemdībām kafiju līdz divām tasēm dienā var dzert.

CITI ŠOBRĪD LASA
Nereti pēcdzemdību palātā redzu mammas, kas ir bez spēka, pazeminātu spiedienu, viņas jautā – vai drīkstu dzert kafiju? Protams, droši!

Kādēļ ir tik daudz mītu un neskaidrību par to, ko var un nevar uzņemt grūtniecības laikā? Gaidību laikā nereti visi citi domā, ka visu zina labāk. Turklāt paaudzes no padomju laikiem atceras, kas toreiz bijis aizliegts. Tolai patiesi bija strikti  uztura ierobežojumi gan grūtniecības laikā, gan zīdīšanas laikā. Šie mīti saglabājušies atmiņās un grāmatās.

Daudzas mammas baidās ēst kāpostus, pākšaugus, piena produktus, bet Eiropā nekur šādu striktu ierobežojumu nav.

Atcerieties, ka nevietā pateikts padoms sievietei gaidībās vai jaunajai māmiņai var izraisīt asaras un neziņu. Esiet saudzīgi!

Un, sievietes, jautājiet padomus mediķiem vai – vislabāk – atnāciet vismaz uz vienu vizīti pie uztura speciālista grūtniecības laikā.  Jā, tā ir maksas vizīte. Bet internets nav dakteris.

Turpinām par kāpostiem. Mammas baidās no visa, kas varētu pūst vēderu – kāposti, pupas, zirņi u.c.

Eiropa un mūsu uztura vadlīnijas kā reiz šos produktus iesaka lietot! – ieteicami ir vismaz 300 g pākšāgu nedēļā un 500-600 g dārzeņu katru dienu.

Ja sievietei pašai nav šo produktu nepanesamības, ja konkrētie produkti neizraisa vēdera pūšanos, tos var lietot. Jā, tas ir normāli, ka, ēdot produktus, ar daudz šķiedrvielām (kāpostus, ābolus ar mizu u.tml.), kuņģa zarnu trakts veido gāzes. Kādam tas notiek izteiktāk un jutīgāk, citam – mazāk ievērojami.  Ja zini, ka no mazotnes šī izpausme ir izteikta, tad neēd šos produktus. Bet citādi – grūtniece un barojoša māmiņa var un ir pat ieteicams ēst pākšaugus.

Mēs ēdam maz pākšaugus un dārzeņus! Daļai cilvēku, to ieēdot, kuņģa zarnu trakts reaģē jutīgi, jo tos ēd ļoti reti – nav pierasts.

Tad jāsāk ēst sākumā mazas porcijas. Tāpāt daudzus pākšaugus labāk iepriekš izmērcēt, apliet. Daudzi nezina, kas ir Brisesles kāposti, ko darīt ar ziedkāpostiem u.tml. Brokoļos ir daudz kalcija! – arī tos baidās ēst… Vai nemāk gatavot un pārvāra. Bet aizlieguma tos ēst nav. Nav paniski jābaidas no vienas kāposta lapas zupā.

Jocīgi, bet no desām un sardelēm pie mums nebaidās, bet no labiem produktiem gan.

Nākamais, par ko ir mīti – citrusaugļiem. Kad padomju laikos mana mamma strādāja slimnīcā, reizēm grūtniecēm ieteica izvvairīties no produktiem, kas varētu nākotnē izsaukt anerģijas – riekstiem, citrusaugļiem u.tml. Pēc šāda principa būtu daudz produktu jāizslēdz. Šobrīd gan alergologi, gan  dažādi speciālisti konferencēs uzsver, ka gaidāmais bērns grūtniecības laikā caur mammas asinsriti jūt produktus. Ja baidīsimies un uzturā daudz ko izslēgsim, tas nenozīmē, ka alerģiju risku attālināsim, drīzāk pat otrādi!

Es saku – ja mamma topošā un tētis ir veseli, t.i., viņiem nav konkrētas uztura alerģijas – viņi jau to zina, – ja vecvecākiem nav alerģiju izpausmes, – nevajag sevi ierobežot.

Cita lieta, no kā gan jāuzmanās, baudot jebkurus augļus, ne tikai citrusaugļus – par daudz uzņemt augļu fruktozi. Ar augļiem aizrauties nevajadzētu.

Dienā nevajadzētu apēst 1 kg ābolu, bet vien divus ābolus. Vai, piemēram, vienu nelielu vīnogu ķekaru un vienu ābolu – tā būtu dienas norma.

Ekrānšāviņš no RigaTV24

Dažkārt saka – nedrīkst ēst vīnogas. Bet jebkuros augļos ir cukurs, ne tikai “nabaga vīnogās”. Un jebkas, ko ar uzturu uzņemam, būtu jāiztērē. Fruktoze būs visos augļos. Jā, teiksim, kivi to satur mazāk, tajā pašā laikā aiz vīnogām un banāniem pēc to fruktozes satura, drīz vien seko āboli un apelsīni. Tāpēc vienkāršāk ir iegaumēt, ka dienā var atļauties divas trīs augļu porcijas.

Reklāma
Reklāma

Bet dažkārt nogurusi mamma vakarā noēd divus kilogramus mandarīnu…

Kāpēc mēs, uztura speciālisti, ārsti un vecmātes par to uztraucamies? Jo, veicot grūtniecēm cukura slodzes testus, nebūt ne reti topošajām mammām parādās paaugstināts cukura līmenis. Mediķi uztraucas par iespējamo gestācijas diabētu. Tas paaugstina tādus riskus kā priekšlaicīgas dzemdības, liels bērns, liekais svars mammai u.c..

Nereti, kad aicinu mammas cītīgi rakstīt uztura dienasgrāmatu, atklājas – te vienvakar noēsts kilograms apelsīnu, te milzu vīnogu ķekari… Par daudz!

Tomēr es aicinu kolēģus neaizliegt konkrētus produkts. Aizliedz viīnogas? Sieviete sāk ēst bumbierus. Nedrīkst apelsīnus? Meitenes ēd pomelo.

Vai granātābolus. Bet arī tajos ir cukura saturs un diezgan līdzīgs. Tas pats attiecas uz augļu smūtijiem. Jā, ar tiem uzņem vērtīgos antioksidantus, tomēr arī daudz cukura. Uzmanīgām jābūt ar augļu sulām – arī tur būs gan daudz cukura, gan nebūs šķiedrvielu, ko uzņemtu, augļus un dārzeņus, no kurām sula spiesta, ēdot neizspiestus… Ja bauda omes vai vīra gardo ābolu sulu, var tikai glāzi dienā, ne vairāk! Nevis litru…

Protams, ir zināms, ka saldumi grūtniecības laikā nav ieteicami. Bet nevar pateikt – neēdiet nevienu konfekti. Ja kopumā seko līdzi svaram un ēdiena veselīgumam, kādu našķīti var atļauties reizēm.

Grūtniecības laikā jārēķinās, ka svara pieaugums būs. Ļoti svarīgi, kāds svars ir gaidību laika sākumā. Ja jau ir liekais svars sākumā, tam ļoti rūpīgi tālāk jāseko līdzi.

Līdzīgi vērīgiem jābūt ar žāvētiem augļiem – jā, tajos ir vērtīgas vielas, bet arī daudz cukura, vairāk par nelielu saujiņu dienā nevajadzētu baudīt. Pēc dzemdībām nav tik viegli dabūt lieko nost.

Ir produkti, ar kuriem var pat nemanot uzņemt lieku cukuru. Pat domājot – ēdu veselīgu uzturu.

Piemēram, nelielā saldā jogurtiņā var būt pat deviņas tējkarotes cukura! Bet dienas norma ir piecas tējkarotes…

Ja svars ir normāls, sieviete staigā, ir fiziski aktīva (cik konkrētajai sievietei tas ir atļauts), var pa reizei apēst vienu konfekti.

Kad pie manis nāk māmiņas, viņas raksta uztura dienasgrāmatas, izrēķinām pamatvielmaiņu plus ņemam vērā fiziskās aktivitātes.

Tad aprēķinātajam kaloriju daudzumam gaidību laikā pierēķinām attiecīgi:

  • pirmajā trimestrī vēl 100 pieļaujamās kalorijas dienā,
  • bet 2. un 3. grūtniecības trimestrī – plus 300 kalorijas dienā.

Simts gramos varētu ietilpt trīs konfektītes un viens ābolītis. Tikpat labi 100 kalorijas ir viena rupjmaizes šķēle un puskrūze kefīra.

Protams, gaidību laikā var parādīties dīvainas ēdienkāres. Ja apēd divus eklērus vienu rītu, nekas slikts nenotiks, bet ja tas kļūst par ieradumu, jāstrādā, lai veidotu veselīgu uzturu.

Jāuzmanās, ja ir straujš svara pieaugums.

Tad nav jāēd par diviem. Nē!

Ir vēl grūtnieces, kurām ir pretēja problēma – gaidību laikā negribas ēst, nav apetītes. Kad puncis paliek liels, iesaka ēst bieži, bet maz, lai nav spiedošas sajūtas.

Grūtniecība ir skaists posms dzīvē, bet arī laiks, kad varam mācāmies gatavot veselīgi un plānot ēdienkarti.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.