Foto – Karīna Miezāja

Vides pārkāpumu ziņošanai – mobilā lietotne 0

“Vides SOS” – tā sauc jauno mobilo lietotni, ar kuras palīdzību Valsts vides dienestam (VVD) var ziņot par vides pārkāpumiem, ar kuriem saskaries sēņojot, laivojot vai vienkārši izvedot pastaigā suni.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi
Lasīt citas ziņas

Lietotni izstrādāja uzņēmums SIA “DOT45” sadarbībā ar VVD, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM), biedrību “Vides fakti” un “Latvijas valsts meži”. Lietotnes idejas autors Viesturs Silenieks norādīja, ka ideja izveidot šādu centralizētu diennakts ziņojumu apkopošanas platformu bija jau daudzus gadus, taču dažādu iemeslu dēļ iecere īstenota vien tagad.

“Esmu aktīvs riteņbraucējs, pārgājienos gājējs, sanāk arī laivot. Bieži redzu daudzus atkritumus, un tajā brīdī nezini, kam ziņot. Ja vēl iekrīt svētdienā – liekas, ka brīvdienā atbildīgos nevar traucēt. Tāpēc izdomājām, ka vajag platformu, kurā cilvēki var iesūtīt pārkāpumu bildes. Tās tālāk izskata VVD darbinieki, lai izvērtētu pārkāpuma nopietnību,” stāsta V. Silenieks, uzsverot, ka šādā veidā tiek nodrošināta sabiedrības līdzdalība un atgriezeniskā saite vides problēmu risināšanā. Viņš arī norādīja, ka pagaidām lietotne ir primitīva, taču visiem iesaistītajiem ir dažādas idejas, kā “Vides SOS” papildināt un attīstīt. Piemēram, lai ziņojumu savos telefonos saņemtu tuvējie vides instruktori, lai pēc iespējas ātrāk varētu pārkāpumu novērst.

CITI ŠOBRĪD LASA

VVD ģenerāldirektore Inga Koļegova pastāstīja, ka arī VVD gaiteņos ideja par šādas lietotnes izveidi cirkulēja jau kopš 2012. gada, taču tolaik izstrādātais projekts esot bijis briesmīgs. “Bija jānorāda precīza informācija u. c. sarežģītas darbības, kas cilvēkam nokāva jebkādu vēlmi sadarboties. Nezinājām, kā tālāk rīkoties. Par laimi, nāca Viesturs ar ideju un virzītājspēku,” atceras I. Koļegova.

“Vides SOS” lietotāji VVD mājaslapā varēs sekot, kā tiek atrisināta viņu iesūtītās vides problēmas – interaktīvā Latvijas kartē atzīmēs ikvienu iesūtīto derīgo sūdzību, kā arī tās attīstību. Lietotājiem jāņem vērā, ka VVD saņems personas informāciju, kā arī nedrīkst aizmirst pie bildes norādīt, kāda ir problēma, jo bieži vien tikai pēc fotogrāfijas nav iespējas saprast, kas tieši cilvēku neapmierina.

VARAM ministrs Kaspars Gerhards norādīja, ka viņš vēlas, lai cilvēki izmantotu jauno lietotni un palīdzētu vides problēmu risināšanā. “Vides ietekme uz mūsu, mūsu bērnu veselību ir ļoti liela un to nevar novērtēt naudā. Svarīgi, lai katrs nāk ar savu risinājumu. Šis ir vienkāršs veids, kā uzlabot dzīves kvalitāti,” noteica K. Gerhards, uzsverot, ka šādus mērķus ministrija vienmēr gatava atbalstīt.

UZZIŅA

Kā darbojas “Vides SOS”?

* Vispirms lietotni jālejuplādē “AppStore” vai “Google Play” mobilajos veikalos.

* “Vides SOS” darbojas ar mobilo datu un GPS signāla palīdzību.

* Konstatētais vides pārkāpums jānofotografē, jāapraksta un, izmantojot lietotni, jānosūta VVD.

* Visi ziņojumi nonāk VVD, tos apstrādā, un tie nonāk “www.videssos.lv” interaktīvajā kartē, kurā iespējams sekot līdzi ziņojumu statusa gaitai.

* Ziņotāji savā e-pastā saņem informāciju no VVD par iesūtītā ziņojuma apstiprināšanu, noraidīšanu vai virzību.

* Jāņem vērā, ka “Vides SOS” darbojas ar “Facebook” vai “Draugiem.lv” pasi.


Materiāls tapis ar Latvijas Vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.