Foto: Sandra Ruska

Kur pirkt kaņepes mazdārziņam, lai nesanāktu nepatikšanas ar policiju 0

Vēlos iegādāties vietējās sējas kaņepju sēklas sviesta gatavošanai, putnu barošanai ziemā. Kur tās pirkt, jo gribu, lai būtu arī oficiāls papīrs (ko uzrādīt policijai, ja atnāk!). KASPARS IECAVĀ

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Atradusies pirms 13 gadiem pazudusi meitene, kura savulaik neatgriezās mājās no skolas 15
Lasīt citas ziņas

Saimniecība Adzelvieši jau ilgus gadus nodarbojas ar sējas kaņepju audzēšanu. Izmēģinātas dažādas šķirnes, bet par labāko un Latvijas apstākļiem piemērotāko atzītas vietējās kaņepes, kurām ir oficiāli reģistrēts šķirnes nosaukums – ‘Adzelvieši’. Saimniecībā šo sēklu var iegādāties par 6,50 eiro kilogramā.

Mazdārziņa vajadzībām pietiks ar 100–200 gramiem sēklu.

Sargā no putniem

CITI ŠOBRĪD LASA
Adzelviešu saimniece Dzidra Grīnberga skaidro, ka kaņepju sēklas jāsēj vairāk, nekā plānots iegūt sēklu.

Stādiem aptuveni puse ir sievišķo augu, kuri ražos sēklas. Turklāt daļu apēdīs putni.

Kaņepes jau uz lauka pievilinās zvirbuļus, zīlītes un citus putnus, ziemu negaidot. Lai vairāk sēklu paliktu audzētājam, kaņepes novāc negatavas, kamēr sēklas vēl nebirst. Tad tās saliek vietā (siltumnīcā, šķūnī), kur putni netiek klāt. Šo nogatavināšanas procesu sauc par pēcbriedi. Sēklas pēc tam nokuļ.

Šķiedras kaņepes neder

Zemnieku saimniecības Lojas īpašnieks Mareks Bērziņš skaidro, ka pašmāju šķirnei līdzīga ir somu šķirne ‘Finola’. Taču arī viņš izvēlējies audzēt vietējās kaņepes.Mazdārziņa vajadzībām šķirņu nianses nav tik svarīgas. Galvenais ir nenopirkt industriālās šķiedras kaņepes. Tām ir milzīgs augums (līdz 4 m), plaša sakņu sistēma un maz sēklu. Sējas kaņepes ir zemākas (līdz 2 m) un ar lielu gardu sēklu daudzumu.

Mazdārziņā skaistu augu audzēšanai un putnu barošanai var pirkt arī tirdziņos vai veikalos sēklas bez šķirnes nosaukuma (tām gan būs tikai pirkumu apliecinošs dokuments). Šīm sēklām jāpārbauda dīdzība (ietin mitrā lupatiņā vai ieber puķupodā).

Visas vietējās vērtīgas

Šķirnes statusu ir ieguvušas tikai vienas no Latvijā tradicionāli audzētajām kaņepēm (‘Adzelvieši’), skaidro Priekuļu pētniecības centra sēklkopības daļas vadītāja Ilona Alekse. Šo šķirni šogad Priekuļos nevar nopirkt, jo visa sēkla ir aizrunāta.

Reklāma
Reklāma

Priekuļos var nopirkt pārtikas kaņepes (nelielos daudzumos), kuras izdalītas no šķirnes ‘Adzelvieši’. Tām ir dīgstpēja. Maksā ap 0,50 eiro kilogramā.

Speciāliste skaidro, ka tādu vienu vietējo kaņepju nav, tām var būt daudz variāciju.

Ja kādā lauku sētā ilgstoši tiek audzētas vienas un tās pašas sējas kaņepes, kurām ir laba ražība, tās uzskatāmas par vērtīgu ģenētisko materiālu. Kaņepju audzēšanas speciālisti mudina šādas no iepriekšējām paaudzēm mantotas kaņepju sēklas savākt un nogādāt Priekuļu pētniecības centrā. Derēs arī pavisam neliels sēklu daudzums.

Ja pašam dārzā jau aug kādas paaudzēs audzētas kaņepes, tās vajadzētu saglabāt kā vērtību. Ja blakus iesēs kādas citur nopirktas kaņepes, tās saziedēsies, un vietējā populācija būs zudusi.

Latvijas kaņepju sēklas var iegādāties:

• saimniecībā Adzelvieši Burtnieku pagastā (šķirni ‘Adzelvieši’), tālr. 29253507

• saimniecībā Lojas Mazsalacā (šķirni ‘Adzelvieši’), tālr. 29116337

• Priekuļu pētniecības centrā (kaņe­pes pārtikai, nelielos daudzumos), tālr.  25674489.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.