Foto – Timurs Subhankulovs

Vietējo vai aizrobežnieci? Kura oga labāka? 0

Tirgošanās vietas pilnas ar skaistām, lielām, mazām, saldākām, skābākām zemenēm. Kā ik gadu aktuālākais jautājums: kuru iegādāties – vietējo vai ārzemnieci?

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
ASV izsludina ārkārtas stāvokli pirms Saules aptumsuma – paredz cilvēku masu bojāeju 12
Lasīt citas ziņas

Biju iegājis Vidzemes tirgū, kur pārdeva poļu zemenes par 2,50 eiro/kg. Ogas vidēja lieluma, likās – derēs, arī cena šķita pieņemama, taču, kad pārdevēja ar liekšķeri iebrauca ogās, saskābu kā gurķis… Zem glītās kaudzītes virsmas izbira samīcītas, pat iepuvušas zemenes. Lūdzu atļauju izlasīt nesabojātās, uz to pārdevēja kļuva pikta: ko jūs atļaujaties!

Nekas cits neatlika kā doties pie vietējo ogu tirgotāja, kam zemenes bija sausas, smaržīgas un kārdinošas. Runājot par šķirnēm – pērkot tirgū, nekad tu nevarēsi 100% būt pārliecināts, ka tiešām esi nopircis konkrētās šķirnes ogas, ja vien pats neesi šķirņu pazinējs (tās varēja iepazīt sestdien zemeņu izstādē Dabas muzejā). Nereti pārsteidz tirgus sievu izdoma, kā viņas cenšas iešmugulēt sliktu preci. Visdrošāk būtu pirkt no zināmas saimniecības tirgotājiem. To apliecināja arī mūsu avīzes lasītāja rīdziniece Rasma Kaire: “Tā kā dzīvoju Ķengaragā, tad man ir izdevīgi iepirkties Centrāltirgū. Man ir labs skatiens – tirgotāju nopētu no galvas līdz kājām, vērtēju pēc rokām – ja tās sastrādātas, skaidrs, ka vietējais zemeņu audzētājs, nevis pārpircējs. Esmu iecienījusi iepirkties tirgū pie Auces un Talsu zemeņu audzētājiem. Lai arī ogas ir dārgākas, tomēr kvalitatīvākas un, pārvedot mājās, tās nevajadzēs izmest.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Jūrmalniece Biruta Veita: “Jau sešdesmit gadus dzīvoju Jūrmalā un zinu, ka vietējo iecienītākā zemeņu šķirne bija ‘Viktorija’. Padomju laikā tās audzētāji veda tirgot uz Tallinu un Ļeņingradu. Arī vēl tagad manā nelielajā dārziņā ir šīs zemenes, tāpēc nav vajadzības tās pirkt tirgū. Ogas ir lielas, saldas, aromātiskas, spilgti sarkanā krāsā. Šķirne izturīga pret kaitēkļiem un slimībām. Vienmēr cenšos pirkt vietējo preci – savējie jāatbalsta!”

Rasma Geikina Aiz­krauklē: “Pie mums ogu izvēle nav tik plaša kā Rīgā. Gandrīz visi tirgotāji apgalvo, ka ogas esot vietējās… Tiec nu gudrs – vietējās vai aizrobežnieces. Tāpēc riskēju – paļaujos uz viņu godaprātu.”

Kuldīdzniece Daina Skribāne iepērkoties tikai pie zināmiem tirgotājiem: “To uzreiz var pamanīt – vietējais vai ārzemnieks. Vietējiem nemēdz būt liels daudzums ogu – dažas kastītes. Cenas ir pieņemamas – no 2,50 līdz 3,50 eiro/kg. Draudzene man teica, ka viņiem Mazsalacā vietējās ogas maksājot no 4,00 līdz pat 6,00 eiro/kg. Nopirku divus kilogramus ogu, ko saglabāt saldētavā mazbērnam.”