Foto: Vchal/ Shutterstock

Vīra mantas ir apķīlātas, sieva dusmās draud tās izmest. Kādas sekas var būt šādai rīcībai? 1

Tiesu izpildītājs apķīlāja man piederošas mantas, kas atradās sievas dzīvoklī. Vai viņa drīkst šīs mantas izmest vai pārvietot uz citu vietu, jo mēs šovasar gatavojamies šķirties un viņa draud tās vispār izmest? Kādas var būt sekas tādai rīcībai? ANDRIS JŪRMALĀ

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
Lasīt citas ziņas

Tiesu izpildītājs šādā gadījumā var iecelt mantas glabātāju, lai nodrošinātu apķīlātās mantas apsardzību. Parasti apķīlāto mantu nodod glabāšanā parādniekam vai parādnieka ģimenes loceklim, ja vien nepastāv apstākļi, kas rada pamatotas šaubas par glabātāja spēju nodrošināt savu pienākumu izpildi vai to, ka apsardzības laikā glabāšanā nodotā manta varētu tikt izšķērdēta, atsavināta (pārdota, dāvināta u.tml.), slēpta, apmainīta vai kā citādi būtiski samazināta tās vērtība. Aprakstīto parādnieka mantu tiesu izpildītājs nodod glabāšanā personai pret parakstu.

Mantas glabātājs var mainīt apķīlāto lietu glabāšanas vietu, bet pirms tam to saskaņo ar tiesu izpildītāju. Turklāt glabātājam pēc tiesu izpildītāja pieprasījuma jāuzrāda viņam glabāšanā nodotā manta un, ja nepieciešams, jānogādā tā tiesu izpildītāja noteiktajā vietā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja glabātājs kaut kādu iemeslu dēļ vairs nepilda savus pienākumus un nenodrošina lietu pienācīgu glabāšanu, tiesu izpildītājs var lemt par mantas glabātāja nomaiņu. Tad glabātājam noteiktā laikā un vietā jānodod manta rīkojumā norādītajai personai. Par to tiesu izpildītājs raksta aktu. Tātad šajā gadījumā iesakām par sievas nodomu brīdināt tiesu izpildītāju, lai izvairītos no mantas pazušanas.

!!! Ja glabātājs mantu nenodod vai nav nodrošinājis pienācīgu tās glabāšanu, tiesu izpildītājs tāpat raksta par to aktu un nosūta prokuroram, lai lemtu par personas atbildību.

Krimināllikuma 189. pantā ir paredzēts sods par mantas neapzinīgu un nevērīgu apsardzību. Par neapzinīgu savu pienākumu veikšanu, ja tas bijis iemesls šīs mantas nolaupīšanai, bojāejai vai bojāšanai lielā apmērā, soda ar īslaicīgu brīvības atņemšanu vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.

KONSULTĒJUSI JURISTE KRISTĪNE KRĒSLIŅA