Rīgas domes administrators Edvīns Balševics: “Tā kā mēs esam kompakta administrācija, tad mums nav politisko diskusiju. Mēs pieņemam lēmumus ļoti ātri, bezkaislīgi un ar maksimālu labumu iedzīvotājiem. Tādā ziņā Rīgas dome un pašvaldības iedzīvotāji šobrīd ir ļoti lieli ieguvēji.”
Rīgas domes administrators Edvīns Balševics: “Tā kā mēs esam kompakta administrācija, tad mums nav politisko diskusiju. Mēs pieņemam lēmumus ļoti ātri, bezkaislīgi un ar maksimālu labumu iedzīvotājiem. Tādā ziņā Rīgas dome un pašvaldības iedzīvotāji šobrīd ir ļoti lieli ieguvēji.”
Foto: Karīna Miezāja

Vīrusa dēļ aktualizēs arī Rīgas budžetu. Saruna ar RD pagaidu administrācijas vadītāju Balševicu 0

Rīgu jau mēnesi vada pagaidu administrācija, kuras vadītājs ir Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas valsts sekretārs ­Edvīns Balševics. ­Rīgas administratora pilnvaras ­ir tādas pašas kā Rīgas mēram, tāpēc viņš sola vairāk nekavēties un pašvaldības 2020. gada budžetu pieņemt divu triju nedēļu laikā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 18
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins
Lasīt citas ziņas

Kā šobrīd tiek organizēts Rīgas domes darbs?

E. Balševics: Rīgas domes darbu pagaidām organizē administrācija savas kompetences robežās ar visām pašvaldības funkcijām, kas bija domei. Protams, mēs pārejam uz elektronisko komunikāciju visos iespējamos veidos, lai maksimāli arī paši ievērotu sociālo distancēšanos. Tiekamies telekonferencēs, videokonferencēs, kur diskutējam par visām aktuālajām tēmām un attiecīgi rīkojamies.

CITI ŠOBRĪD LASA
Līdz šim valsts pārvaldei augstākā līmeņa ierēdņiem šāda pieredze ir bijusi pietiekama, esam to darījuši, un tāpēc arī pašlaik ir daudz vieglāk strādāt šādā režīmā.

Marta sākumā Rīgas administrācijai bija trīs prioritātes – budžets, atkritumi un vēlēšanas. Vai šobrīd prioritātes ir tās pašas?

Atkritumu jautājumu esam atrisinājuši. Rīgas pilsētā no maija būs jauni atkritumu apsaimniekotāji. Rīgas domes vēlēšanu laiks ir pārcelts, tas dod mums vairāk laika sagatavoties. Un budžetu, neskatoties uz aktuālajiem jautājumiem saistībā ar slimību Covid-19, vistuvākajā laikā pieņemsim.

Ar kādu budžetu tagad strādājat?

Šobrīd strādājam ar 1/12 daļu mēnesī no iepriekšējā gada budžeta. Rīgas domei tas ir pietiekami, lai nodrošinātu visas prasības. Domāju, ka tuvākajās divās trīs nedēļās pieņemsim arī Rīgas kopējo gada budžetu. Protams, tajā būs korekcijas attiecībā uz dažādām prioritātēm, ko iepriekšējais deputātu sasaukums bija sagatavojis.

Visticamāk, budžetu aktualizēsim uz pilnīgi citiem jautājumiem, kas šodien – tieši šodien – ir aktuāli.

Vai varat minēt dažas prioritātes, no kurām plānojat atteikties? Piemēram, bija plānots paaugstināt bērnudārzu darbinieku atalgojumu…

Pašlaik mēs tieši vērtējam šos jautājumus, bet, visticamāk, būs jautājumi, kas būs skatāmi jau ievēlētajai domei un domes deputātiem. Mēs zināmā mērā esam tehniski administratori, un Rīgas domei ir iespēja sakārtot tos jautājumus, kas līdz šim nav sakārtoti. Piemēram varētu atteikties no koku stādīšanas, jo saistībā ar vīrusu un tā sekām daudz vairāk līdzekļu būs nepieciešams sociālajai palīdzībai. Šis finansējums būs nepieciešams gan uzņēmējiem, gan iedzīvotājiem.

Varbūt varat jau minēt, kam plānots šo palīdzību novirzīt vispirms?

Precīzi pateikt, kāda sociālā palīdzība maznodrošinātajiem tiks paredzēta, varēsim pateikt, kad budžets būs pieņemts. Lai galvaspilsētā uzlabotu sociālās palīdzības sniegšanu neaizsargātākajām iedzīvotāju grupām un palīdzētu tiem, kuriem rodas grūtības ar pārtikas sagādi pašizolācijas vai karantīnas laikā, Rīgas pašvaldība kopā ar nevalstiskajām organizācijām piesaistīs un atbalstīs brīvprātīgā darba veicējus.

Reklāma
Reklāma

Brīvprātīgo darbu koordināciju Rīgā nodrošinās Latvijas Sarkanais Krusts un Latvijas Samariešu apvienība, kuri ir ilggadēji Labklājības departamenta sadarbības partneri un ar starptautisku pieredzi brīvprātīgā darba koordinēšanā.

Vai Rīga par savu uzņēmumu sniegtajiem pakalpojumiem, ja Covid-19 izraisītās krīzes dēļ aizkavēsies maksājumi, plāno atteikties no soda naudu aprēķina? Vai tiek plānotas izmaiņas nekustamā īpašuma nodokļa samaksas kārtībā?

Mēs gaidām valdības lēmumu par plānoto palīdzību Covid-19 krīzes skartajiem. Pēc valdības lēmuma visas Latvijas pašvaldības atbilstoši rīkosies, tajā skaitā arī Rīga. Protams, tā kā pašvaldības ir atšķirīgas, būs iespējami arī atsevišķi pašvaldību lēmumi.

Rīdzinieki pauž sa­traukumu par samazināto “Rīgas satiksmes” reisu skaitu (jo tādējādi ir lielāks cilvēku daudzums sabiedriskajā transportā) un arī aicina atteikties no atlaidēm pensionāriem, lai tā mazinātu senioru pārvietošanos ar sabiedrisko transportu, kas var veicināt viņu iespējamu inficēšanos. Kādas ir jūsu iespējas reaģēt šajā situācijā?

“Rīgas satiksme” pastiprināti monitorē, kas notiek sabiedriskajā transportā. Klientu samazinājums ir vairāk par 50%, bet “Rīgas satiksme” transporta kustību samazinājusi tikai par 20%.

Iespējams, ir atsevišķi gadījumi, bet dienests īpaši monitorē šīs situācijas un attiecīgi arī reaģē.

Atlaides nestrādājošiem pensionāriem ir būtisks izšķiršanās jautājums. Viņi ir visneaizsargātākā grupa, ņemot vērā viņu ienākumu līmeni. Viņu pamatvajadzības ir aptieka, veselības iestāde un veikals. Būtu nepareizi šiem cilvēkiem prasīt papildu maksājumus par to, ka viņiem jātiek uz veikalu.

Es aicinu visus cilvēkus izvērtēt, vai tiešām ir jābrauc visos braucienos, kurus iepriekš ir plānojuši. Sabiedrisko transportu vajadzētu izmantot tikai ārkārtas situācijās, kad nevar nebraukt. Nebrauciet tikai braukšanas dēļ, piemēram, pie kāda ciemos. Jo visiem maksimāli tagad ir jāsēž mājās.

Es šobrīd bez monitorēšanas varu pateikt, ka autobusu pasažieru liela daļa ir tieši pensijas vecuma cilvēki, kurus koronavīruss apdraud visvairāk. Vai tomēr netiek domāts, kā ierobežot senioru vēlmi braukt katru rītu uz tirgu un tamlīdzīgi?

Mēs šobrīd maksimāli pa visiem komunikāciju kanāliem un visās valodās, tajā skaitā arī krievu, informējam. Pasažieru plūsma jau ir ļoti strauji kritusies, neatceļot atlaides. Finanšu jautājums nav risinājums šajā gadījumā.

Kādas ir jūsu kā administratora iespējas ietekmēt Rīgas pašvaldības uzņēmumu darbu?

Tiešā veidā nekādi, jo Rīgas dome nav kapitālsabiedrības daļu turētājs. Turētājs ir Rīgas domes izpilddirektors.

Kā veidojas jūsu sadarbība ar izpilddirektoru Juri Radzeviču? Vai jums nākas pārskatīt viņa lēmumus?

Ar Radzeviča kungu mēs ļoti cieši sastrādājamies. Protams, šodien pasaule ir ļoti mainījusies un ir arī daudz nestandarta situāciju, kurās ir ļoti ātri jāreaģē, un mēs ikdienā ar to strādājam.

Mēs katrs strādājam savu funkciju ietvaros. Radzeviča kungs ir Rīgas domes izpilddirektors ar savām funkcijām un uzdevumiem, Rīgas dome savukārt izskata visus Rīgas domes departamentu sagatavotos lēmumu projektus un tos arī attiecīgi virza izskatīšanai. Mēs vairāk esam kā Rīgas domes sekretāru aizstājēji, savukārt pati Rīgas dome ar savām institūcijām strādā kā līdz šim.

Vai jūs savā darbā ņemat vērā arī pašvaldības uzņēmumu auditu rezultātus? Piemēram, “Rīgas namu pārvaldniekam” auditori pārmeta neskaidru finanšu izlietojumu un funkciju dublēšanu.

Mēs ļoti cieši sekojam līdzi jautājumiem, kas saistīti gan ar “Rīgas satiksmi”, gan ar “Rīgas namu pārvaldnieku”.

Visām kapitālsabiedrībām ir pasūtīti ārējie auditi, kas noslēgsies aprīļa beigās. Mēs ar nepacietību gaidām šos rezultātus un tad attiecīgi reaģēsim.

Kas attiecas uz “Rīgas namu pārvaldnieku”, tad uzņēmumam ir pagaidu valde, kurai ir uzdots novērst jau konstatētos pārkāpumus, un šis darbs tiek darīts.

Vai jūs rēķināties ar to, ka Covid-19 varētu pārcelt Rīgas domes vēlēšanas vēlreiz un jums Rīgas administrācijā būs jāpavada, iespējams, arī gads?

Kā likumā būs noteikts, tā strādāsim. Mēs esam valsts ierēdņi. Ja mums ir deleģēta šī funkcija, mēs to darām. Mums nejautā, vai gribam to darīt vai ne.

Tā kā mēs esam kompakta administrācija, tad mums nav politisko diskusiju. Mēs pieņemam lēmumus ļoti ātri, bezkaislīgi un ar maksimālu labumu iedzīvotājiem. Tādā ziņā Rīgas dome un pašvaldības iedzīvotāji šobrīd ir ļoti lieli ieguvēji. Sešdesmit deputātu diskusijas par to, vai darīt vienu aktivitāti vai citu, paņemtu daudz laika, lai gan šāda lēmumu pieņemšanas forma būtu izsvērtāka un demokrātiskāka.

Kā Covid-19 ietekmējis Rīgas izpildinstitūciju darbu? Cik cilvēku strādā attālināti, vai kaut kur vēl notiek klientu apkalpošana klātienē?

Lielā mērā cenšamies nodrošināt, lai visi strādātu attālināti. Ikvienam Latvijas iedzīvotājam ir jāsaprot – jo mazāk šobrīd ar kādu kontaktēsimies klātienē, jo lielāka iespēja mums ātrāk atbrīvoties no vīrusa ietekmes. Līdz ar to visas izpildinstitūcijas, kuras iespējams, strādā attālināti. Pašvaldības policijai, Labklājības departamenta cilvēkiem, “Rīgas satiksmes” darbiniekiem nav iespējams strādāt attālināti, un viņi savu darbu dara.

Pašvaldības funkcijas tiek un tiks nodrošinātas visaugstākajā atbildības līmenī.

Tāpēc tagad situācijas attīstība ir atkarīga no katra iedzīvotāja atbildības. Aicinu Rīgas iedzīvotājus maksimāli maz pārvietoties. Tas, manuprāt, ir pašlaik svarīgākais. Tāpēc, ja kāds kaimiņš redz, ka kādu cilvēku nav sasniegušas šīs ziņas, paskaidrojiet. Es pieļauju, ka tādas grupas ir, jo transportā pietiekami liels braucēju skaits joprojām ir pensionāri.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.