Apvienotās Karalistes robežkontroles punktā Hītrovas lidostā seko iebraucēju plūsmai.
Apvienotās Karalistes robežkontroles punktā Hītrovas lidostā seko iebraucēju plūsmai.
Foto: Niklas Halle/AFP/SCANPIX/LETA

Britiem nākamgad jauna imigrācijas sistēma – visus iekšā nelaidīs. Kādas būs obligātās prasības? 1

“Kopš 2021. gada 1. janvāra gan pret Eiropas Savienības (ES), gan ne-Eiropas Savienības pilsoņiem izturēsies vienādi,” tā teikts jaunajā, Apvienotās Karalistes (AK) valdības izstrādātajā uz punktiem balstītajā imigrācijas sistēmā. No nākamā gada arī uz mums, Latvijas pilsoņiem, attieksies jaunie imigrācijas noteikumi, ja vien laikus nebūs iegūts jaunais rezidenta – angliski “settled” vai “pre-settled” – statuss.

Reklāma
Reklāma

Obligātās prasības – darbs, alga, valoda

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Lai iegūtu AK vīzu, nākamgad gan ES pilsoņiem, gan iebraucējiem no trešajām valstīm būs nepieciešams savākt vismaz 70 punktus. Minimālās prasības būs darba piedāvājums no darba devēja, kas atbilst pretendenta prasmju līmenim, un angļu valodas zināšanas. Tādējādi tiks iegūti 50 punkti, taču ar to nepietiks, vajadzēs papildu punktus, ko dos paredzamās algas lielums, strādnieku trūkums attiecīgajā nozarē un vīzas prasītāja izglītība.

Kvalificēsies tie, kuriem solītā alga būs 25 600 sterliņu mārciņu gadā (30 610 EUR), taču tiks pieļauti atsevišķi izņēmumi. Piemēram, universitātēs ir nepieciešami pētnieki, taču tā nav augstu atalgota profesija, tādēļ, ja attiecīgajā jomā būs darbaroku trūkums, tad vīza tiks izsniegta arī ar 22 000 mārciņām gadā (26 300 EUR).

CITI ŠOBRĪD LASA
Nelaime tāda, ka iebraucēji galvenokārt veic zemu atalgotus darbus un minimālā alga, lai kvalificētos vīzai, ir krietni lielāka ne tikai par iebraucējiem maksāto, bet arī pašu britu nopelnīto.

Piemēram, apkopēja vai rūpnīcas strādnieks var rēķināties aptuveni ar 18 500 mārciņām gadā (22 122 EUR), taču tas ir krietni par maz.

Ja tic “inews.co.uk” apkopotajai statistikai par pagājušo gadu, tad tuvu nepieciešamajai algai varētu būt pārdevējiem, paramediķiem vai apsardzes darbiniekiem. Santehniķi var cerēt uz 31 055 (37 135 EUR), bet vidusskolas skolotāji pat 38 473 (46 000 EUR), gandrīz tikpat, cik arhitekti. Vilcienu un tramvaju vadītāji skaitās ļoti prestiža profesija, kurā darbu dabūt nav vienkārši, un arī alga ir attiecīgā līmenī – 53 400 mārciņas gadā (63 860 EUR), taču augstu kvalificētiem ārstiem algas var būt ap 70 000 (83 700 EUR) un vairāk.

Veids, kā tikt vaļā no lētā darbaspēka

Lai iegūtu minimālos 50 punktus, ārzemniekam vispirms būs jāpierāda, ka ir iegūts spējām atbilstošs darba piedāvājums no valdības apstiprināta darba devēja. Interesanti, ka tiek uzsvērts tas, ka darbam ir jābūt atbilstošam spējām, kas, visticamāk, nozīmē to, ka britu ierēdņi gluži labi zina par dažāda veida šmaukšanos. Savukārt prasību par angļu valodas zināšanu, kā rāda jaunākā “YouGov” aptauja, atbalsta arī lielākā daļa britu.

Nākamos 20 punktus būs iespējams iegūt, ja darbs plānots sfērā, kur nepieciešams darbaspēks, piemēram, inženierzinātnēs vai IT.

Doktora grāds dos tikai 10 punktus, taču vērtējums var sasniegt pat 20, ja vien doktora grāds iegūts zinātnē, tehnoloģijās, inženierzinātnēs vai matemātikā.

Būvstrādnieks, kurš nerunā angliski un ir saņēmis darba piedāvājumu ar algu 18 000 mārciņas gadā (21 524 EUR), tiks novērtēts ar 20 punktiem, tādējādi pie vīzas netiks. Taču pirmsskolas skolotājs ar paredzamo algu 26 000 (31 090 EUR) un labu angļu valodu saņems nepieciešamos 70 punktus, un kvalificēsies darbam AK. Tāpat arī universitātes lektors ar grādu matemātikā un piedāvāto algu 40 000 (47 830 EUR) iegūs 90 punktus un vīzu.

Reklāma
Reklāma

Solis uz priekšu vai atpakaļ?

Sistēma tikai nupat tika publiskota, bet jau ir neskaitāmi atbalstītāji un noliedzēji. Atbalstītāji ir priecīgi, ka tiks ierobežota nekvalificēta un lēta darbaspēka ieplūšana valstī, tādējādi gaidāma algu celšanās. Valdība sola, ka regulāri tiks papildināts saraksts ar profesijām, kurās nepieciešams kvalificēts darbaspēks, un iekšlietu ministre Pretī Patela apgalvo, ka ir astoņi miljoni britu, kuri šobrīd nav ekonomiski aktīvi, tādēļ pienācis pēdējais laiks sākt viņus apmācīt.

Noliedzēji savukārt nobažījušies par to, ka daudzās nozarēs gaidāms hronisks darbaroku trūkums, turklāt tur algas nav tās augstākās.

Vai tiešām nestrādājošie astoņi miljoni britu pēkšņi metīsies slaucīt ielas vai lasīt leģendārās sēnes? Visticamāk, darba devēji vai nu pārprofilēs biznesu, vai pārcels to uz ārzemēm.

Jaunā sistēma attieksies uz visiem, kuri ieradīsies valstī pēc 2020. gada 31. decembra.

Arī uz tiem eiropiešiem, kuri jau būs valstī, taču nebūs nokārtojuši jauno rezidenta statusu. Te vēlreiz jāatgādina, ka vecās pastāvīgā rezidenta kartes nederēs, tās šobrīd jāapmaina uz jauno statusu, tāpat jauno statusu vajag arī visiem tiem eiropiešu bērniem, kuri nav ieguvuši britu pilsonību.

Ja ir neskaidrības par to, kā pieteikties jaunajam statusam, tad palīdzību var saņemt gluži par velti visā valstī gan “Citizens Advice” birojos, gan daudzās labdarības organizācijās. Ja ir problēmas ar angļu valodu, tad līdz marta beigām var lūgt palīdzību Inesei Asermanei (E-pasts: [email protected]), viņa ir viena no īpašajiem britu iekšlietu ministrijas algotajiem konsultantiem, kas palīdzību sniedz par brīvu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.