Omītes zāļu tēju klubiņa dalībnieces: Ludmila Fecere (no kreisās), Olga Zīriņa, Ruta Tobiasa, Dzidra Tiltiņa un Mārīte Haritonova.
Omītes zāļu tēju klubiņa dalībnieces: Ludmila Fecere (no kreisās), Olga Zīriņa, Ruta Tobiasa, Dzidra Tiltiņa un Mārīte Haritonova.
Foto – Timurs Subhankulovs

Jelgavas omīšu klubiņā zāles tikpat kā nelieto 2

Reizi mēnesī Jelgavas Pensionāru biedrības telpās patīkami smaržo, jo te sapulcējas apmēram divdesmit Omītes zāļu tēju klubiņa dalībnieces, nobaudot dažādas zāļu tējas un daloties pieredzē.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Mākslīgais intelekts nosauc piecus “neveiksmīgākos” latviešu politiķus 115
Kokteilis
Izplatītas frāzes, ko vedeklām labāk neteikt vīramātēm 1
Lasīt citas ziņas

“Kad 2007. gadā aizgāju pensijā, sāku domāt, ko lai daru. Meita atnesa no Pieaugušo izglītības centra bukletu un ieteica iet kursos “Dzīve sākas no 60″, un man uzticēja vadīt Omītes zāļu tēju klubiņu,” atceras Mārīte Haritonova (69).

Klubiņa dalībnieces uzskata, ka visgardākās un veselīgākās ir pašu ar mīlestību gādātas tējas, tāpēc augus savāc dabā, bet klubiņa vadītāja vairāk nekā 20 dažādu ārstniecības augu audzē savā dārzā. Kundzes tikšanās reizēs nobauda arī pašu gatavotu cienastu, stāsta gadījumus no dzīves un anekdotes. Visas kopā brauc ekskursijās, ik gadu apmeklējot arī kādu zāļu tēju audzētavu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Klubiņam ierādītajās telpās atrodamas ārstniecības augu grāmatas un bukleti, kur rodama informācija, kuri augi kādas kaites gadījumā piemēroti, kuri sader kopā un kādā mēnesī jāvāc. Lasītais tiek izmēģināts. Par īpašām veselības problēmām neviena nesūdzas un medikamentus tikpat kā nelieto, izņemot pret augstu asinsspiedienu.

“Esam atklājušas, ka pret saaukstēšanos labi palīdz ingvera sakne, ko sarīvējam vai sagriežam gabaliņos un pievienojam tējai, pieliekot arī medu vai citronu. Citi gan teic, ka tā var paaugstināt asinsspiedienu. Ar zāļu tējām ir tāpat kā ar medikamentiem – kas vienam palīdz, otram nav piemērots,” atzīst Mārīte. Viņa atceras, ka agrāk mocījusies ar kaulu sāpēm, bet nu jau desmit gadu, kopš viņa lieto gārsu, ko sažāvē, samaļ kafijas dzirnaviņās un pievieno ēdienam, tās nav bijušas.

Ludmila Fecere (75), kad iesāpas kakls vai piemetušās iesnas, ārstējas ar kalanhojas sulu, bet lapu, no kuras tā izspiesta, pēc tam sakošļā. Veselība atgriežoties, kad šādi izmantotas pāris lapas. Gatavojot tēju, viņa parasti sajauc kopā vairākus ārstniecības augus, piemēram, kumelīšu tēja labāk garšojot kopā ar pelašķi. Ludmila ļoti slavē asinszāli, kas palīdz pret dažādiem iekaisumiem, tādēļ to piemet citām tējām, bet piparmētru lapas ziemai sasaldē.

Olgai Zīriņai (80) jubilejā uzdāvināta milzīga ārstniecības augu buķete. Kad pušķi izkaltējusi, sanākusi ļoti kreptīga tēja. “Jaunie varbūt domā, ka medikamenti ir efektīvāki, bet mūsu pieredze liek domāt citādi. Turklāt organisms pats pasaka priekšā, kas tam nepieciešams. Tikai svarīgi tējas dzeršanai noskaņoties, gluži kā meditācijai,” atzīst Olga.

Ruta Tobiasa (72) iecienījusi salvijas tēju, ar ko saaukstēšanās gadījumā skalo kaklu, bet reizi gadā organisma attīrīšanai rīko raspodiņu tējas kūri. Viņa iesaka tējai nebērt klāt cukuru un labākam efektam vispirms paņemt mutē medu, aveņu vai upeņu ievārījumu un tēju uzdzert virsū.

Reklāma
Reklāma

Uzziņa

“Benu aptiekas” farmaceite Ilze Priedniece: “Vislielākie zāļu tēju pircēji ir vecāka gadagājuma cilvēki. Vienlīdz liela interese ir par ārstniecības augu maisījumiem un atsevišķu augu tējām, īpaši Latvijā audzētām un ražotām.

Visbiežāk seniori zāļu tējas pērk ziemā – ja ir saaukstējušies, lai ārstētu klepu, skalotu kaklu, spēcinātu imunitāti. Tās ir pieprasītas arī citos gadalaikos, kad bieži iegādājas, piemēram, kumelītes ziedus, vērmeles lakstus, kliņģerītes ziedus, piparmētras lapas, salvijas lapas, liepziedus, Islandes ķērpja lapoņus, sennas lapas. Gados vecāki cilvēki bieži pērk tējas ar nomierinošu un miegu veicinošu efektu.”

Viedokis

Ar augiem – tikpat uzmanīgi kā ar zālēm!

Fitoterapeits Artūrs Tereško: “Senioriem ieteicams glabāt mājās vīgriezes un vilkābeles tēju pret sirdsdarbības traucējumiem un asinsspiediena paaugstināšanos. Nervu nomierināšanai noderēs baldriāna un dižzirdzenes sakne, gremošanas uzlabošanai raudene, pret aizcietējumiem vircele, aknu attīrīšanai mārdadža sēkliņas, nieru darbības stiprināšanai kosas, pret klepu gaiļbiksītes. Ja ehinācija neaug dārzā, aptiekā ieteicams nopirkt tās tēju imunitātes stiprināšanai. Daudzus augus var lietot bez ierobežojuma, bet citus tikai noteiktās devās, piemēram, izmantojot pārlieku daudz baldriāna saknes, ko veci ļaudis lieto labākam miegam, var rasties depresija. Gatavojot uzlējumu, jāņem pavisam maza šķipsniņa uz glāzi ūdens, ne vairāk kā viens grams. Tēja vispirms kārtīgi jāpasmaržo, jo nomierinoši iedarbojas arī aromāts. Ja seniors lieto miega zāles, tad nav prātīgi paralēli dzert tonizējošu augu tēju, piemēram, nauduļu, melisas vai asinszāles, jo tās var izraisīt miega traucējumus. Veidojot tēju maisījumus, neprofesionāļiem augus vēlams sajaukt vienādās attiecībās, lai tas būtu līdzsvarots. Nedrīkst kombinēt vienas iedarbības augus, piemēram, māteri saliekot kopā ar vīgriezi un asinszāli, paaugstināsies asinsspiediens. Veciem cilvēkiem bieži ir aizcietējumi, pret ko viņi mēdz lietot krūkļa miziņu, taču ne katrs zina – ja tā ir svaiga, jāuzkarsē uz pannas 100 grādu temperatūrā un kādas minūtes jāpatur, jo citādi tā var izraisīt zarnu iekaisumu. Savukārt, lietojot stipru kumelīšu tēju, var rasties aizcietējums. Augiem mēdz būt nevēlama blakusiedarbība, piemēram, salvija sausina ādu, jo mazina sviedru un tauku dziedzeru darbību jau pēc trīs dienu lietošanas. Dažs pastāvīgi lieto alveju un brīnās, kāpēc ir caureja, slikta dūša vai radušies hemoroīdi, jo nezina, ka šis augs var izraisīt asins sastrēgumu mazajā iegurnī. Dzerot aspirīnu, labāk atteikties no augiem, kas satur salicilātus – avenes, vīgriezes, kārklu mizu –, jo citādi tos iespējams pārdozēt. Var rasties asiņošana un tikt nodarīts kaitējums kuņģim. Turpretim nātri kombinējot ar ūdens piparu un maura sūreni, pastiprināsies asins recēšana, veicinot trombu veidošanās risku. Savukārt asinszāles tēju nedrīkst lietot kopā ar antidepresantiem. Dzerot ārstniecības augu tējas, ar laiku var samazināt medikamentu lietošanu, taču ar tējām vien, neievērojot diētu, holesterīna un cukura līmeni asinīs nav iespējams normalizēt.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.