Foto no privātā albuma

 Ziedu pirts ne tikai reibina ar smaržu, bet spēj dot daudz vairāk 0

Pavasarī ar prieku pirtī nesam iekšā visu zaļo, plaukstošo, ziedošo. Ziedu pirts ne tikai reibina ar smaržu, bet spēj dot daudz vairāk – palīdz noticēt saviem sapņiem, vairo piedošanu un mīlestību, atbrīvo no pārmērīgām raizēm.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

“Pavasara pirtī neiztiek bez jauno un maigo lapiņu aromāta, bez smaržpilniem ziediem. Taču jāņem vērā, ka ziediem netīk liels karstums. To burvību un spēku labāk piedzīvot mērenā siltumā vai ārpus pērtuves,” saka pieredzējusī pirts meistare Ivita Pičukane. Pirtniece stāsta, kāds spēks ir katram pavasara ziedam un kā to labāk izmantot pirtī.

Ja laikā, kad lasi šo rakstu, kāds no skaistajiem ziedētājiem jau paspējis nobirt, zināšanas liec aiz auss un izmanto nākamajā gadā.

Pirmais pavasara zieds

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai cik neticami šķiet, par pirmo pavasara ziedu dēvē pūpolu. To izmanto pirtī, līdzko atlobījušās tumšās micītes un tapis redzams pūkainums. Nelielus kārkla vai vītola zariņus ar pūpoliem sasien slotiņās. Tās var saglabāt diezgan ilgi, tikai nevajag kātus likt ūdenī.

Pūpolu slotiņa ir tīkama, jo mīksta un maiga, ar to tikai viegli pieskaras augumam. Starp lielajiem pērieniem ar pūpolu nobrauka, noslauka, noripina miesu. Glauda arī matus un seju. Pēc tam cilvēks parasti sāk smaidīt, pats kļūst mīlīgs kā pūpoli. Vieglā papēršana, paglāstīšana ļoti patīk bērniem.

Ko spēj dot?

Pūpols ir apaļš, simbolizē veselumu. Pēriens ar to palīdz atslābināties, nolīdzina visu, ļauj vieglāk pieņemt dzīves mainību, stiprina iekšējo spēku radošai pašizteiksmei. Arī mazina sarūgtinājumu vai aizvainojumu.

Kad kārkla vai vītola zari jau saplaukuši lapās, tie labi der kāju slotiņām. Ieteicams, ja ir problēmas ar vēnām vai moka reimatisms. Var arī nedaudz atslābināt kāju muskulatūru. Ne velti to sauc par kāju koku. Ar lapotajiem zariņiem izper pēdas vai lielā pēriena laikā uz tiem atbalsta kājas. Kārkls ar savu lokanību nāk palīgā arī tad, ja kauli pēc ziemas iesūnojuši.

“Vienmēr vērts palūkot, kā augs uzvedas dabā. Kārkls, ielikts vāzē, vispirms izdzen saknes, tad tik laiž lapas. Tātad šis augs palīdz sazemēties, iedod spēku, optimismu,” piebilst pirtniece Ivita.

Vītolam ir savelkoša un temperatūru pazeminoša iedarbība. Vītola mizu novārījums ir vērtīgs matu sakņu stiprināšanai, ar to var skalot matus gan pirtī, gan ikdienā. Ar mizas uzlējumu mazgā iekaisušu ādu.

Pienene palīdz pieņemt

Pavasara pirtī liek lietā arī pieneņu lapas un ziedus. Lapas var iekapāt vieglajos salātos, ko uzēd pēc pirts vai pērienu starplaikos. Mun-drumam noderīga ir pieneņu sakņu kafija.

Reklāma
Reklāma

Ziedu dzeltenumu var pievienot skrubim vai iejaukt medū, ar ko ieziež ķermeni. Pienenei izplucina ziedlapas vai ņem veselas galviņas un sasmalcina, tad žāvē.

Pēc izpēršanās, kad pirts jau tuvojas nobeigumam, var uz ķermeņa salikt pieneņu saulītes – tās izvieto virs aktīvajiem punktiem, čakru vietās. Tas nekas, ja puteksnīši nedaudz iekrāso ādu, tie ir vērtīgi.

Ko spēj dot?

Pienene palīdz sagremot – gan fiziski, gan ar prātu – un pieņemt. Pienene ieved bērnības atmiņās, kas saistītas ar pāridarījumiem, negācijām. Šis zieds māca tās saskatīt un atlaist, palikt saskaņā un mierā.

Ziedi noder asins attīrīšanai, izmanto podagras, reimatisma, ādas slimību gadījumā. Pienene sviedrē, kā arī palīdz mīkstināt vēderu.

Saknei piemīt ēstgribu veicinoša, vielmaiņu stimulējoša un organismu attīroša iedarbība.

Ieva nāk ar piedošanu

Rūgtena un tomēr saldena, reibinoša un kārdinoša – tāda ir ievas smarža. Tiklīdz ievas ziedķekara galā sāk raisīties pirmais zieds, ir laiks griezt slotas piedošanas rituālam pirtī. Kad ieva izzied, gaist tīkamā smarža, turklāt savairojas vielas, kas rada īpatnējo aromātu, un tās ir viegli indīgas.

“Ar ievu tāpat kā ar piedošanu – nedrīkst pārspīlēt. Ieva ir stipra, tā bliež!” raksturo pirtniece.

Ieva labi smaržo vien mērenā pirts temperatūrā, līdz kādiem 50–60 grādiem, ne vairāk. Ja ziedkopas ilgāk patur karstā pērtuvē, rodas netīkama smarža. Tādēļ brīdī, kad sākas intensīva pēršanās, ziedi jānes laukā. Ieva atkal var ienākt pērtuvē rituāla nobeigumā.

Ievziedus klāj uz lāvas, taču var izmantot vien kā dekorējumu. Ar ziedošiem zariem var rotāt telpas ārpus pērtuves vai salikt guļvietā, kur cilvēks atpūšas pēc pēriena, arī ārā. Guli svaigā gaisā, un ķermeni apņem brīnišķs ziedu aromāts.

Ziedošas ievas slotas saglabāt ziemai var tikai saldētas – tās ietin pārtikas plēvē. Diemžēl aromāts ir ātri gaistošs.

Tomēr visu ar mēru – ievas zieds, lapa un miza satur glikozīdu amigdalīnu, kam šķeļoties atbrīvojas ļoti indīgā zilskābe.

Ja ievas smarža nepatīk, no tās sāp galva, labāk pirtī iztikt bez šiem ziediem. Piedošanu taču iespējams veicināt arī citos veidos. Arī grūtniecēm no ievziedu pirts jāatturas.

Ko spēj dot?

Ievai pa spēkam izbrīvēt vairāk vietas mīlestībai. Pēriens ar ievziedu slotiņu enerģētiski veicina vēlmi piedot, vieglāk rast ceļu uz izlīgumu.

Ievas lapiņas ir ļoti aromātiskas, tām ir spēcīga pretsēnīšu, kā arī pretiekaisuma un ādu attīroša iedarbība. Pavisam jaunās lapiņas ir nedaudz lipīgas, peroties tās nedaudz pielips ādai. Ieva labvēlīgi ietekmē ādu, tā kļūst maiga. Ādu attīra un atveseļo no ievas mizām un pumpuriem gatavots skrubis.

Ja lapas jau nobriedušas, var siet slotas ziemai. Ieva ātri uzņem karstumu un to saglabā. Var izmantot, ja ir kāda ādas, kaulu vai locītavu vaina (bet ne akūtas problēmas gadījumā!). Slotiņu sakarsē, liek uz locītavas vai citas ķermeņa vietas un patur kādu brīdi kā kompresi.

Ceriņš sniedz mīlestību

Ja ceriņš zied, tad ar lielu dāsnumu. Pavasarī notiek īpašā rituālā mīlestības jeb ceriņu pirts. To kurina diviem mīlošiem cilvēkiem. Rituālai pirtij sarūpē ļoti daudz ceriņa ziedvālīšu. Ar tām izrotā pērtuvi, kuplākās ziedkopas izvieto uz lāvas.

“Uzskata, ka dziednieciski ir tikai zilie, tā dēvētie vecie ceriņi, bet esmu lietojusi dažādus, un efekts līdzīgs,” uzsver Ivita Pičukane.

Kad ķermenis attīrīts un izpērts, ārpus pērtuves vai mērenā temperatūrā saklāj krāsainu ceriņu palagu, lai var gremdēties smaržā, kas apņem visu.

Ar ceriņziedu slotām var pērt. Jāņem vērā, ka slotas ir diezgan smagas, jo ziedi ir ūdens bagāti. Perot tie arī šķīdīs uz visām pusēm.

Ziedvālītes var likt arī uz čakrām, ķermeņa bioloģiski aktīvajām zonām. Ir labi, ja izdodas savākt ceriņus, kas atbilst čakru krāsām. Piemēram, uz kakla zonas liek gaiši zilo ceriņu, uz saules pinuma – bāli dzeltenīgo, bet galvas virspusē novieto violeto ziedkopu. Katra krāsa nes savas vibrācijas, atšķirīgi ietekmē.

Ko spēj dot?

Ceriņš spēj cilvēkam sniegt vairākus labumus. Tas ir sīkstums, izturība, spēja pielāgoties. Vēl viens labums ir skaistums. Ziedošam ceriņkrūmam neviens nevar vienaldzīgi paiet garām.

Šādā pirtī pāris smeļas mīlestību. Tas ir augstākās mīlestības spēks, ko katrs no pāra saņem sev, lai pēc tam dotu otram. Tā mīlestība vairojas, pieaug spēkā.

Zilos ziediņus var sažāvēt, izmantot tējā vai pievienot pirts skrubim. Tēja attīra organismu, turklāt vairo prieka un laimes izjūtu.

Ceriņa ziedus izmanto ādas atveseļošanai, locītavu slimību mazināšanai, kā arī tad, ja ir reimatisms un plaušu slimības.

Jauno dzinumu slotiņas var saglabāt ziemai, ar tām izper kājas – ceriņš labvēlīgi ietekmē vēnu veselību. Lapās un ziedos atrodama rūgtviela, kas mazina sāpes.

Labāk ceriņu izmantot jauktajās slotās, liekot kopā ar citu koku zariem, jo tā lapas ir par trauslu. Monoslota der karsēšanai un vēdināšanai, kā arī kompresēm.

Jasmīns mudina sapņot

Ienes pirtī jasmīna ziedus un ļaujies smaržas burvībai!

Sasien slotiņas no sīkajiem zariem, kam ziedi klāt. Tās veido miniatūras – vien plaukstas lieluma, ar tām maigi noperas. Šādas jasmīnu ziedu slotiņas tur plaukstās vai izmanto kā brīnišķīgas acu kompreses. Tās var sažāvēt arī ziemai.

Ziedus uzkaisa ķermenim, kad pēc pēriena āda tiek iemedota. Jasmīns ar medu palīdz atjaunot ādu. Medus, iesūcoties ādā, palīdz vērtīgās vielas ievilkt ķermenī. Tas ir visai labs konservants, tomēr, ja pievieno sulīgus un nežāvētus augus, jāuzmanās, jo masa var sākt rūgt.

Sasien nelielas kombinētās jasmīna un kļavas slotiņas, tās liec zem vaiga uz lāvas, lai kalpo kā smaržu spilventiņš. Šīs slotiņas var siet arī lielākas un ar tām pērt.

Jasmīna ziediņus savāc, sažāvē un gatavo tēju, tās garša un efekts līdzinās zaļajai tējai. Skrubis, kam pievienoti sasmalcināti jasmīnu ziedi, arī žāvēti, darbojas kā attīrītājs, palīdz atbrīvoties no liekā ķermenī. Šādam skrubim var pievienot pienenes ziedus, lai vēl vairāk attīrītos, var likt kopā ar kumelīti – tā nes prieku.

Ko spēj dot?

Jasmīns atver uzdrīkstēšanos sapņot, ļauties sapņiem. Dod paļāvību saviem spēkiem – es drīkstu sapņot un es savas ieceres īstenošu!

Ar jasmīnu var aizgaiņāt zemo vibrāciju enerģijas. Jasmīna baltā būtība nepatīk smalkā plāna zemākajiem slāņiem.

Nereti miniatūrās jasmīnu ziedu slotiņas pasniedz kā dāvanu pēc pirts baudīšanas. Tās kalpo par atmiņu lādīti patīkamām sajūtām un emocijām, ļauj turpināt sapņot. Lietošana pēc paša izvēles – izgreznot telpu, lietot pirtī vai baudīt kā tēju.

Kastaņas zieds nomierina

Ar kastaņas zieda sveci var noglāstīt, noslaucīt miesu. Var vienkārši uzlikt uz ķermeņa un atstāt kādu laiciņu. Pietiek ar vienu zaru, vienu sveci. Krāšņo ziedu var nolikt arī ārpus pērtuves, likt vāzē kā rotu.

Ziediņus var savākt ziemai – zem kastaņas koka paklāj palagu un nobirušos ziedus savāc, izkaltē. Var pielikt skrubim, gatavot tinktūru, vārīt sīrupu. Ziemai var sažāvēt arī zariņus ar skaistajām lapām – tās labi glabājas, nenobirst.

Ko spēj dot?

Daudzi kastaņas sveci dēvē par vīrišķo simbolu, taču šis skaistums dara labu ikvienam. Kastaņa ir rūgtā, tātad – tīrītāja. Atbrīvo no pārmērīgas raizēšanās par citiem, iekšēja uztraukuma, bažām. Liek vairāk parūpēties par sevi. Nomierina satrauktu prātu, vieš domu skaidrību, palīdz pieņemt pārmaiņas. Tas ir dzinulis, lai cilvēks ietu uz priekšu, neapstātos.

Kastaņas ziedi un sēklas mazina iekaisumu, tos lieto iekaisušu, paplašinātu vēnu, artēriju iekaisumu ārstēšanai un profilaksei. Tie mazina arī locītavu iekaisumu un sāpes.

Vēl daži prieki pavasarī

* Vērts savākt kļavas ziedus. Var gatavot tēju, tā ir ļoti salda un aromātiska. Sažāvētos ziedus var izmantot augu skrubī. Ivita tādu negatavo ar sāli, bet labāk izvēlas sodu vai liek kopā ar citiem sasmalcinātiem augiem.

* Gaiļbiksītes salīdzina ar atslēgām, kas atslēdz ceļu pavasarim. Dzeltenais zieds iedod prieku. Ziediņus var ņemt līdzi uz lāvas, smaržot, var pievienot skrubim.

Gaiļbiksītes ir lielisks papildinājums salātiem, ļoti bagātas ar vitamīniem, īpaši jaunās lapiņas.

* Pavasara pirtī ļoti daudz labuma var gūt no koku un krūmu mizām, kas ievāktas sulu laikā. Tās izžāvē un pirms lietošanas saberž pulverī vai citādi sasmalcina, pievieno skrubim. Stiprāka iedarbība ir tam, ko liek lietā uzreiz pēc sagatavošanas.

Par smaržas spēku

* Bērza smarža enerģētiski sapurina, atraisa maigumu. Jaunu bērzu slotiņas ar visām galotnītēm der bužināšanai un maigai pavibrēšanai.

* Papeles smarža kliedē drūmas domas, rada tīrības izjūtu.

* Vītola smarža piešķir domām rāmumu.

* Upenes smarža rada patīkamu noskaņojumu.

* Jasmīna ziedi – maigi atmodina kaislību.

Mūsu eksperte IVITA PIČUKANE, praktizējoša pirtniece Krimuldas pagasta Ziedleju pirtī, Pirts skolas un LU Medicīnas fakultātes pasniedzēja