Foto – AFP

Ziemeļkorejas līdera brālis paredz režīma krahu 0

Ziemeļkorejas līdera Kima Čenuna vecākais brālis Kims Čenams uzskata, ka reformas, kas Ziemeļkorejā būtu jāīsteno tautsaimniecības sabrukuma novēršanai, novedīs pie tās staļinistu režīma gala, lasāms grāmatā, kuras iznākšana paredzēta šo piektdien.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj
RAKSTA REDAKTORS
VIDEO. “ASV aizliedz ar likumu, Latvijā tirgo uz katra stūra!” Brīdina par zīdaiņiem bīstamām precēm 13
Lasīt citas ziņas

Tās autors ir japāņu žurnālists Jodzi Gomi, kurš, pēc paša vārdiem, iepazinies ar jaunā līdera pusbrāli 2004. gadā Pekinā. Kims Čenams, izpelnījies tēva, 17. decembrī mūžībā aizgājušā Ziemeļkorejas līdera Kima Čenira nelabvēlību, daudzus gadus pavadījis faktiskā izsūtījumā Ķīnā. Grāmatā Kims Čenams paredz, ka Ziemeļkorejas armija, kas ir kļuvusi ārkārtīgi spēcīga, iejauksies politiskajos procesos un pārņems varu.

“Ziemeļkoreja ir ārkārtīgi nestabila” Kims Čenams sacījis Jodzi Gomi, kurš viņu pērn intervējis Ķīnas autonomajā teritorijā Makao. “Mans tēvs pārvaldīja šo valsti ar armijas atbalstu, bet armijas spēks ir kļuvis pārāk liels. Ja varas mantošanas process beigsies ar neveiksmi, ir garantēts, ka armija pārņems reālo varu,” norādīja Kims Čenams. Grāmatā, kas pamatā balstās intervijās un e-pasta sarakstē, kas žurnālistam bijusi ar jaunā līdera brāli, Kims Čenams brīdina, ka Phenjanas režīms likstu māktās tautsaimniecības dēļ nostādīts dilemmas priekšā.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Ir skaidrs, ka bez reformām tautsaimniecība sagāzīsies, tomēr reformas novedīs pie režīma sabrukuma krīzes,” Kims Čenams paredzējis intervijā, kas veikta veikta vēl pirms viņa tēva Kima Čenira nāves. Viņš arī paredzēja, ka viņa nepieredzējušais brālis kļūs par simbolisku valdnieku, kuru valdošā elite izmantos, lai saglabātu varu. “Visiem, kam ir normāla domāšana, būs grūti paciest trīs paaudzes, kad vara tiek nodota mantošanas ceļā,” norādīja Kims Čenams e-pastā, kas datēts ar 3. janvāri. “Man ir šaubas par to, kā jaunais mantinieks ar divu gadu kroņprinča pieredzi varēs pārmantot absolūtu varu. Visticamāk, esošā varas elite mantos mana tēva varu, paturot jauno mantinieku kā simbolu.”

Tostarp pats grāmatas autors norāda, ka Kims Čenams varētu tikt pie Phenjanas varas grožiem ar Pekinas atbalstu, kas bažījās, ka režīma sabrukuma rezultātā Ķīnā varētu ierasties miljoniem Ziemeļkorejas badacietēju, bet Korejas pussalā izraisīsies kodolkrīze. “Ķīna viņu aizsargā,” norāda savulaik Pekinā un Seulā strādājušais laikraksta “Tokyo Shimbun” žurnālists Jodzi Gomi. “Ja Kima Čenuna režīms sabrūk, Ķīna, kā šķiet, ir gatava viņu nosūtīt uz Phenjanu un panākt, ka viņš kļūst par nākamo līderi,” norādīja Jodzi Gomi.

Žurnālists arī atklāj, ka nolēmis publicēt grāmatu, neraugoties uz to, ka Kims Čenams lūdzis tās izdošanu atlikt. Japānas izdevniecība “Bungeishunju” grāmatu “Mans tēvs Kims Čenirs un es” laidīs klajā piektdien.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.