Foto – Shutterstock.com

Zinātniski pamatoti un neparasti fakti par šķiršanos 0

Teju katra no mums zina, cik bezjēdzīgi ir it visi mierinājuma vārdi, ko saņemam no tuviniekiem un draugiem pēc attiecību izjukšanas un šķiršanās piedzīvošanas. Tāpat nereti esam jutušās nesaprastas un pat nosodītas, līdzcilvēkiem neapzinoties to emociju smagumu, ko jūtam pēc neveiksmes piedzīvošanas privātajā dzīvē.

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

Kā apgalvo Braiens Boutvels, kriminoloģijas, sodu izpildes tiesību un epidemioloģijas asociētais profesors Sentluisas Universitātē un pētījuma, kas analizē šķiršanās ietekmi uz cilvēku psihoemocionālo stāvokli, līdzautors, vairumā gadījumu sabiedrība līdzcilvēku neveiksmes privātajā dzīvē uztver pārāk rezignēti, trūkstot empātijas spējām.

“Atsevišķi cilvēki šķiršanos pārdzīvos viegli, kamēr citiem būs nopietni jāstrādā ar sevi, lai atgūtos un pārdzīvotu nepatīkamo notikumu. Tieši tāpēc izpratne un apziņa, ka dažiem no mums ir grūtāk pārdzīvot neizdošanos romantiskās attiecībās, lai iesaistītos jaunās, ir vitāli svarīga harmoniskas savstarpējās saskarsmes veidošanā,” uzsver Boutvels, piedāvājot arī zinātniski pamatotus faktus par šķiršanos un tās ietekmi uz mūsu psihoemocionālo stāvokli.

CITI ŠOBRĪD LASA

Fiziska neuzticība ir galvenais šķiršanās iemesls vīriešu vidū

Iepriekš minētajā pētījumā atklāts, ka vīriešu tieksme pamest viņiem neuzticīgu sievieti ir stiprā dzimuma pārstāvjos teju ieprogrammēta jau kopš senatnes. Partneres neuzticība vīrieša zempaziņā paredz iespējamību, ka vīrietim nāksies audzināt cita vīrieša bērnu, kas savukārt nozīmē paša gēnu tālāku nenodošanu un nav pieļaujama instinktīvā līmenī.

Sievietes partnerus biežāk pamet emocionālas neuzticības dēļ

Kamēr stiprā dzimuma pārstāvjiem nepiedodama šķiet fiziska neuzticība, sievietes nespēj samierināties arī ar emocionālu “krāpšanu”, partnerim daloties pārdzīvojumos, raizēs, mērķos un cerībās ar citu sievieti, nevis viņu pašu. Tā rezultātā attiecībās rodas konflikti, kas, gluži likumsakarīgi, noteiktā laika posmā ierosina to iziršanu.

Attiecībās nav pieļaujama cietsirdība

Partneri, kurš ir neparedzams, cietsirdīgs un vardarbīgs, sev līdzās neredz ne sievietes, ne vīrieši, minot, ka drošības sajūta un maigums ir viens no būtiskākajiem priekšnoteikumiem attiecību un ģimenes veidošanā. Tieši tāpēc neskaitāmos pētījumos rasts apstiprinājums tam, ka agresīviem cilvēkiem ir krietni grūtāk izveidot harmoniskas un laimīgas attiecības. Tiesa, šī apgalvojuma pamatošanai gan pat nav nepieciešama zinātne…

Naudas ietekme

Izdevumā “Family Relations Journal” publicēts pētījums skaidro, ka strīdi par finansēm un to pārvaldīšanu ir viens no izplatītākajiem šķiršanās ierosinātājiem, apsteidzot nesaskaņas intīmajā dzīvē, ikdienā un bērnu audzināšanas jautājumos. Tāpat pētījumos secināts, ka strīdi par naudu un tās trūkumu ir arī krietni nopietnāki un ilgstošāki par citām argumentu cīņām, kā rezultātā tiek pārskatīta arī attiecību dalībnieku vērtību sistēma un tās iespējamie trūkumi.

Reklāma
Reklāma

Vai domāšana par bijušajām attiecībām palīdz tās pārdzīvot?

Lai gan valda uzskats, ka slīgšana atmiņās par piedzīvoto nekādi nepalīdz ātrāk pārciest šķiršanās radītās sāpes, atklāts, ka tā tomēr veicina emocionālo atveseļošanos pēc neveiksmīgu attiecību piedzīvošanas.

Izdevumā “Social Psychological and Personality Science” publicētā pētījumā pierādīts, ka domāšana par bijušo partneri patiesībā ļauj ātrāk sevi apzināties kā no attiecībām brīvu un jaunām iespējām atvērtu cilvēku.

Attiecībām kaitē sociālie mediji

Pārmērīga sociālo tīklu lietošana, jo īpaši vietnes “Facebook” izmantošana, nopietni kaitē attiecībām. Pētījumi liecina, ka sociālo mediju lietojums ir saistāms ar emocionālās un fiziskās krāpšanas veicināšanu, attiecību izjukšanu un laulības šķiršanu. Tiesa, tajos nav minēti konkrēti attiecību izjukšanu rosinoši faktori, pierādot vien fakta esamību, tomēr pētnieki lēš, ka tā iemesls ir vienkāršā saziņa ar līdzcilvēkiem, tai skaitā – bijušajiem partneriem un iespējamiem simpātiju objektiem.

Šķiršanās ir kā atbrīvošanās no atkarības

Vai kādreiz esi piedzīvojusi sajūtu, ka tev tava mīļotā cilvēka nav gana? Tās iemesls ir pieradumam un atkarībai līdzīgās sajūtas, ko attiecības ierosina, smadzenēs notiekot dažādām ķīmiskām reakcijām un mainoties organisma hormonālajam līmenim. Tādējādi arī šķiršanās, gluži kā atkarību ierosinošu vielu lietošanas pārtraukšana, rada nosacītus abstinences simptomus.

http://www.delfi.lv/vina/veseliba/

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.