Reuters/Scanpix

Zviedrija pēc 24 gadu pārtraukuma atkal spēlēs ceturtdaļfinālā 0

Zviedrijas futbola izlase otrdien Sanktpēterburgā Pasaules kausa astotdaļfinālā ar 1:0 (0:0) pārspēja Šveici, nodrošinot vietu ceturtdaļfinālā.

“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41

Zviedrijas valstsvienība tādējādi ceturtdaļfinālā tiksies ar Kolumbiju vai Angliju, kas savstarpēju astotdaļfināla maču aizvadīs vēlāk otrdien.

Zviedri Pasaules kausa ceturtdaļfinālā iekļuvuši pēc 24 gadu pārtraukuma.

Vienīgie vārti šajā mačā otrajā puslaikā tika gūti pēc Emīla Fošberga spēcīga sitiena, kas gan atsitās pret Šveices futbolistu Manuelu Akandži, bumbai nonākot vārtos.

Šveices un Zviedrijas mačs sākās ļoti piesardzīgā futbolā, abām komandām vairāk spēlējot no aizsardzības un cerot uz pretuzbrukumiem. Kopumā pirmajā puslaikā bīstamu momentu pie vārtiem nebija. Tiesa, piecas minūtes līdz lielajam pārtraukumam Fošbergs izpildīja tiešo brīvsitienu, bet bumba, atsitusies pret spēlētāju sienu, draudīgi lidoja vārtiem secen.

Pirmais puslaiks tā arī noslēdzās bez gūtiem vārtiem, bet otro aktīvāk iesāka šveicieši, cenšoties radīt spiedienu uz zviedru vārtiem. Kopumā otrais puslaiks sākās spraigākā cīņā, šajā laikā sitienu pa vārtiem izpildot vienam no Šveices izlases līderiem Džerdanam Šaķiri, tomēr viņa sitienu atvairīja Zviedrijas vārtsargs Robins Ūlsens.

Šī mača rezultātu gan atklāja Zviedrija – 66.minūtē spēcīgu sitienu nedaudz ārpus soda laukuma izpildīja Fošbergs, bet bumba atsitās pret Akandži un nonāca vārtos. Uzreiz pēc zaudētiem vārtiem šveicieši metās atspēlēties, turklāt veica arī uz uzbrukumu tendētas maiņas. Pakāpeniski Šveices futbolistu spiediens auga, tomēr Zviedrija, kas pazīstama ar savu disciplinēto spēli, aizsardzībā darbojās ļoti pārliecinoši.

Lai gan šķita, ka Šveicei būs liels grūtības atspēlēties, lieliska iespēja panākt izlīdzinājumu kompensācijas laikā bija Harisam Seferovičam, tomēr pēc viņa sitiena ar galvu glāba Ūlsens. Pēdējās mača sekundēs Zviedrija vēl metās pretuzbrukumā, bet nedaudz ārpus soda laukuma mugurā tika pagrūsts Martins Ulsons. Tiesnesis devās skatītos videoatkārtojumu, lai lemtu par 11 metru soda sitienu, taču tas netika piešķirts, turklāt sarkanā kartīte tika piešķirta Mihaelam Langam.

Noslēgumā Zviedrija tiešo brīvsitienu nerealizēja, jo teicams vārtos bija šveiciešu vārtsargs Jans Somē.

Zviedri grupu turnīru sāka ar uzvaru 1:0 pret Dienvidkoreju, tad sekoja zaudējums Vācijai (1:2), bet vēlāk ar 3:0 pārspēja Meksiku. Savukārt Šveice pirms astotdaļfināla bija uzvarējusi tikai vienu spēli. Vispirms šveicieši spēlēja neizšķirti 1:1 pret Brazīliju, tad ar 2:1 uzvarēja Serbiju, bet trešajā grupu turnīra mačā cīnījās neizšķirti 2:2 pret Kostariku.

Zviedrija Pasaules kausā iekļuvusi pēc divu turnīru izlaišanas. Kopumā tai planētas meistarsacīkstēs šī ir 12.dalības reize. Trīs reizes zviedri tikuši pie godalgām – 1958.gadā savā laukumā gūts sudrabs, bet 1950. un 1994.gadā izcīnīta bronza. Komandas galvenais treneris ir Janne Andešsons.

Šveice Pasaules kausa finālturnīrā spēlēja ceturto reizi pēc kārtas, bet kopumā četrgades nozīmīgākajā forumā piedalījusies 11 reizes. Labākais sasniegums tai bijis ceturtdaļfināla sasniegšana 1934., 1938. un 1954.gadā. Pirms četriem gadiem šveicieši Brazīlijā pārvarēja grupu turnīru, bet astotdaļfinālā tikai pagarinājumā ar 0:1 piekāpās vēlākai finālistei Argentīnai. Komandas galvenais treneris ir bosnietis Vladimirs Petkovičs.