×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.3°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
17. augusts, 2016
Drukāt

Ja aizliegs raundapu, Eiropa mirs badā. Vai tiešām? (13)

1. Šis ir viens no industriālo, sauktu arī par konvencionālo, zemnieku spēcīgiem argumentiem, kad runa nonāk līdz ķīmiskajiem augu aizsardzības līdzekļiem un citiem preparātiem, kas tiek lietoti viņas augstības ražības vārdā.

1no2
Foto: no LA arhīvaFoto: no LA arhīva

Katram savi pasākumi – vieni kārtu kārtām klāj uz zemītes gan indes, gan mākslīgos mēslus, otri – turas pa gabalu no sintētiskās ķīmijas izgudrojumiem un liek lietā tradicionālus paņēmienus mūsdienu izpildījumā. Ir vēl trešie, kas ņem pa druskai no abiem apcirkņiem. Kuram veicas labāk? Ja par galveno mērķi izvirza tonnas, kilogramus un litrus, tad redzams, ka industriālā lauksaimniecība soļo priekšgalā. Ja līdzās liekam rūpes par cilvēka un vides veselību, sacensība iegūst citu rezultātu.

Latvijā katru gadu pieaug gan reģistrēto ķīmisko augu aizsardzības līdzekļu skaits, gan to lietojums tonnās. Galvenā uzraugošā iestāde – Valsts augu aizsardzības dienests – mierina, ka mūsu valstī šis apjoms, rēķinot uz vienu lauksaimniecībā izmantoto zemes vienību, ir viens no zemākajiem Eiropas Savienībā. Zemkopības ministrija pārliecībā par tautas izturību un mūžīgu zemes zaļumu ir vēl drosmīgāka un neceļ ne ausu, kad Pasaules veselības organizācija un 90 atzīti zinātnieki sit trauksmes zvanus par visplašāk lietoto nezāļu apkarotāju – raundapu, kura sastāvā esošais glifosāts nopietni apdraud gan cilvēku, gan vides veselību.

Lai gan Eiropas Pārtikas drošības iestāde vēl iet ķīmiskās rūpniecības un viņu sadarbības partneru – lauksaimniecības lielražotāju – pavadā, cilpa ap glifosātu pamazām savelkas. Līdz nākamā gada beigām atzinums par šīs vielas bīstamību jāsagatavo Eiropas Ķimikāliju aģentūrai. “Tas nozīmē, ka ļoti nopietnā līmenī notiek tas, par ko pats radikālākais vides aktīvists pirms diviem gadiem nevarēja pat sapņot, vismaz es nesapņoju, ka glifosāta lietošana var tikt aizliegta uz esošās pierādījumu bāzes, kas tikai turpina pieaugt,” spriež biedrības “Zemes draugi” padomes loceklis Jānis Ulme.

Nezāļu apkarošanai nav izdomāts nekaitīgāks līdzeklis, sauc konvencionāļi un vēl piedraud – ja šo metodi aizliegs, dažos gados pie mums būs bads!

 1. Šis ir viens no industriālo, sauktu arī par konvencionālo, zemnieku spēcīgiem argumentiem, kad runa nonāk līdz ķīmiskajiem augu aizsardzības līdzekļiem un citiem preparātiem, kas tiek lietoti viņas augstības ražības vārdā.
 2. "Tie ir meli, kas aizgūti no firmas "Bayer" reklāmtekstiem, kad aizliedza izmantot lauksaimniecībā neonikotinoīdu klases trīs ķimikālijas, lai pasargātu bites no izmiršanas," biedētājus atmasko J. Ulme. Kad Eiropas Komisija no 2013. gada decembra uz diviem gadiem ierobežoja šo vielu izmantošanu, kompānijas, kas to ražoja, kā arī lauksaimniecības organizācijas paziņoja, ka pēc diviem trim gadiem Eiropa cietīs badu un iznīcību, lauksaimniecība bankrotēs, jo bez tām nevar saimniekot. "Pagājuši vairāk nekā divi gadi, un mēs vēl brokastojam," pajoko vides aktīvists. Bitēm kaitīgo ķīmisko vielu izmantošanas ierobežojumi joprojām ir spēkā.

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. Visa lauksaimniecības polika ir vērsta uz to, lai Latvijā neražotu lauksaimniecības podukciju, vai ražotu to tik nenozīmīgos apjmos, ka nebūtu vērts par šo nozari pat runāt. Tāpēc jau visādi Eiropas finansēti pētnieki var skaitīt zālītes pa tīrumiem par 100 euro dienā.

 2. Labāk badoties nekā ēst,ko pagadās.Kamēr tuvi cilvēki vai pašī reāli nesāks mirt no ļaundabīgiem audzējiem,smadzenes nepārprogramēsies.

 3. Palasījos rakstu un nesapratu, vai Pētersones kundze ir tiešām (cenzēts), vai vienkārši maksas skribents, kurš par attiecīgu samaksu uzceps jebkādas dranķības. Labi, herbicīdus var nosaukt par indi – indē nezāles, bet fungicīdus… Tad jau arī aptiekā Jūs nepērkat klepus zāles, bet indi, un indējiet klepu.
  Par bitēm? “Zaļie” ir panākuši tikai to, ka Zemgalē vairs nav iespējams izaudzēt vasaras rapsi. Un tie, kuri vēl mēģina to darīt, dabai nodara daudz lielāku ļaunumu ar nenormāli biežo insekticīdu miglošanu, nekā to nodarīja sēklas kodināšana ar insekticīdiem. Un tas viss tikai pateicoties dabas “draugiem”.
  Braukājot pa Latviju ir nācies redzēt arī “bioloģiskos” labības laukus. Viņiem subsīdijas, acīmredzot, maksā tikai par lauku apsēšanu, jo novākt tās nezāļu plantācijas nav iespējams.

 4. latgales ciemiņš Atbildēt

  Lielie zemnieki indē savu tautu…. saprotams ir Raundaps nezāļu iznīcināšanā, bet ko dara lielbaroni??? Miglo tagad kviešus, rapsi, lai tie nogatavotos un kuļ.. Nomiglo ar raundapu un pēc nedēļas kuļ. mēs ēdam maizi no Raundapa saindētajiem graudiem, cepam saindētā rapšu eļļā… Slepkavība ir noziegums, par kuru kriminālatbidība, lielbaroni pamazām slepkavo savu tautu ar Raundapu, vai nevadzētu tiesāt šos “saimniekus” kā kriminālnoziedzniekus, ja tie miglo pirms kulšanas graudu laukus??? Braucu pirms nedēļas gar Baltinavu, tur lielais slepkavnieks migloja pie ceļa kviešus pirms Baltinavas…. Nu ko baltinavieši jūs indē, bet jūs priecājāies!!

 5. Kaut ko tik tupu sen neesmu lasījis. Taču sen pierādīts, un kā agronoms varu apliecināt, ka ekoloģiski audzēti kultūraugi organismam ir daudz kaitīgāki, nekā tie, kuri audzēti izmantojot intensīvas audzēšanas līdzekļus. Tas tādēļ, ka ekoloģiski audzētā labībā ir daudz mazāk vērtīgu uzturvielu, tā ir vairāk slimojusi, kā arī pakļauta dažādu insektu nelabvēlīgajai ietekmei. Ļoti nozīmīgs faktors ir arī tas, ka kultūras, augot bez fungicīdu palīdzības, izstrādā anti vielas, lai dabīgi sevi aizsargātu no slimībām, respektīvi, augs sevi saindē.

  Analoģiju ir iespējams vilkt ar mums pašiem – mēs taču arī varētu dzīvot bez medicīnas – salauztos kaulus kaut kā mēģināt dziedēt paši, no iekaisumiem atbrīvoties bez antibiotikām, un lūgt dievu, lai nepienāk iesnas, taču tad mēs būtu vārgi, nevarīgi, un daļa no mums būtu mirusi. Pesticīdi ir kā augu medicīna, un ir pilnīgi stulbi rakstīt, ka ”raundaps” ir kaitīgs videi un veselībai. Roundup pirmkārt ir herbicīds, un ir vērsts uz nezāļu iznīcināšanu, otrkārt, nogaidot nepieciešamo laiku (2 nedēļas), tas kļūst pilnībā arī augiem, proti, zemē, kura ir bijusi apstrādāta ar raundapu, bez jebkādām problēmām augs visi videi atbilstošie augi.

  Iedomāsimies situāciju, kad visā pasaulē būtu tikai ekoloģiskā lauksaimniecība. Graudu cena palielinātos vismaz 3 reizes, turklāt, maizes cepšanas kvalitātei atbilstoši graudi būtu tik maz, ka to cena būtu vismaz 6 reizes lielāka nekā tagad. Gribētu redzēt, kā visi ”zaļie” pirktu standarta miltu paku par 12 eiro.

 6. Raundabs tās ir līdzeklis muļķiem, kas nejēdz apstrādāt zemi un izmantot pareizos agrotehniskos paņēmienus nezāļu apkarošanā. Raundaps – tā ir neatņemama sastāvdaļa mūsu dienišķajā maizē valsts iedzīvotāju lēnai noindēšanai. Raundapa lielākie lobētāji sēž Zemnieku Saeimā un dzenoties pēc lielās peļņas saindē Latviju. Raundapam karences laiks ir vismaz 5 gadi.

 7. Nav jau vadzīgi braukt grāvjos, visu vajag lietot ar mēru, nevajag aizrauties ar bioloģisko, un pārlieku AAL lietošanu, lietot pēc nepieciešamības. Tad būs viss kārtībā.

 8. LA laikam ir veikusi dziļus pētījumus un izdarījusi dižus atklājumus, ja var apalvot, ka “glifosāts nopietni apdraud gan cilvēku, gan vides veselību”.
  ES un citu valstu zinātnieki skaudībā griež zobus… .

 9. Pasauli var pabarot arī saimniekojot bioloģiski. Dēļ lielākas ražas un peļņas liela daļa zemnieku gāž zemē nepārdomāti un nepamatoti daudz ķīmiju. Būtu labāk padomājuši par to, cik piesārņotā vidē būs jādzīvo mūsu bērniem un bērnu bērniem. Sekas jau redz tagad: saslimstība ar vēzi, alergijas u.t.t…….

 10. Industriālās lauksaimniecības metodes esam spiesti piekopt vairāku iemeslu dēļ. Viens no galvenajiem ir ar nodokļiem apliktā dīzeļdegvielas cena. Nezāles var iznīcināt ar agrotehniskām metodēm zemi pareizi strādājot un ar agroķīmiskām metodēm. Ja degviela mums nesen maksāja aptuveni 800 Ls tonnā, tad pat nevarējām atļauties zemi art, kur nu vēl pareizi sastrādāt. Tad ieviesa tā saucamo bezaršanas tehnoloģiju, bet nezāles iznīcināt atlika tikai ķīmija. Vēl mums ir lauksaimniecība neattīstīta vispār. Tikai lielajām saimniecībām ir pietiekošs tehnikas nodrošinājums un graudu kaltēšanai klētis…..

Draugiem Facebook Twitter Google+