Mobilā versija
-1.3°C
Voldemārs, Valdemārs, Valdis
Pirmdiena, 11. decembris, 2017
13. oktobris, 2015
Drukāt

Vai taisnība, ka cigāri un elektroniskās cigaretes ir nekaitīgākas par cigaretēm?

1. Mēdz teikt, ka cigāros salīdzinājumā ar

1no2
Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

 

Arī cigāri satur nikotīnu

Priekšstats, ka cigāri ir mazāk kaitīgi, radies tāpēc, ka tos kūpina un dūmus tūlīt neievelk plaušās un cigāru smēķētāji tādi svētdienas pīpmaņi vien ir. Patiesībā nikotīns ir arī cigāros, un tas rada atkarību. Tie, kuri aiz pieraduma ieelpo cigāru dūmus, uzņem tikpat daudz nikotīna kā cigarešu smēķētāji. Pat ja dūmus tieši neieelpo, nikotīns organismā nonāk caur mutes gļotādu.

Vienalga, kādā formā uzņemts, nikotīns rada atkarību. Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra narkoloģe psihiatre Inga Landsmane uzsver: – Tabakas izstrādājumos esošais nikotīns ir visizplatītākais priekšlaicīgas nāves cēlonis. Smēķēšanas dēļ rodas slimības, kuras varētu novērst, ja nesmēķētu. Nikotīna atkārtota, sistemātiska piesaiste receptoriem smadzenēs izraisa smagu, klasisku atkarību ar izteiktu psihisko atkarības komponenti.

Viens cigārs satur tikpat daudz nikotīna kā vairākas cigaretes. Cigaretē ir aptuveni 8 mg nikotīna, no kuriem 1–2 mg nonāk organismā. Plaušās ieelpots nikotīns septiņu sekunžu laikā sasniedz centrālo nervu sistēmu. Cigāros ir 100–200 mg, dažos pat 400 mg nikotīna. Tas, cik daudz šīs vielas nokļūs cigāra smēķētāja organismā, ir atkarīgs no smēķēšanas ilguma, ievilkto reižu biežuma un tā, vai dūmi tiek ieelpoti vai ne. Pēc aptuvenām aplēsēm, tievi cigāri ar filtru nikotīna daudzuma ziņā līdzinās cigaretēm.

Pētījumos atklāts, ka piecu cigāru izsmēķēšana dienā un mērena dūmu ieelpošana rada tikpat lielu plaušu vēža risku kā paciņa cigarešu. Turklāt cigāru piekritējiem salīdzinājumā ar absolūtajiem atturībniekiem ir gandrīz divreiz lielāks risks kādu dienu uzsākt cigarešu smēķēšanu. No cigāriem apkārtējā vidē nonāk vairāk dūmu, un tajos ir augstāka kaitīgo vielu koncentrācija. Inga Landsmane skaidro: – Epizodiski smēķējot cigārus, veidojas psihiskās nikotīna atkarības pazīmes, kas var veicināt klasiskās nikotīna atkarības attīstību arī ar fiziskiem veselības traucējumiem. Tāpēc vienīgais pavisam drošais izsmēķēto cigāru skaits ir 0!

  1. Mēdz teikt, ka cigāros salīdzinājumā ar
  2. No smēķētāja par veipotāju

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+