×
Mobilā versija
+2°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
12. augusts, 2014
Drukāt

Zemenēm uzbrūk maijvaboles. Kā pret tām cīnīties? (5)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Zemeņu stādījumu stipri bojā maijvaboļu kāpuri. Kā ar tiem cīnīties? Vai var lietot kādu insekticīdu? 
RUDĪTE BAUSKĀ

– Iespējams, zemenes iestādītas pļavā vai atmatā atstātā zemē, vai pamatmēslojumā iestrādāti kūtsmēsli. Komposta vai kūtsmēslu kaudze ir maijvaboļu kāpuru iecienītākā dzīvesvieta. Jaunākajās attīstības stadijās tie barojas tikai ar trūdvielām, vēlāk – ar augu pazemes daļām. Tāpēc augu virszemes daļas brūnē un atmirst, – skaidro Latvijas Valsts augļkopības institūta vadošā pētniece Sarmīte Strautiņa.

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Mežā maijvaboles par kaitēkļiem uzskata, ja uz kvadrātmetru ir vairāk par diviem kāpuriem, taču dārza zemeņu dobē arī pāris kāpuru var nodarīt būtisku kaitējumu. Kad augi jau iestādīti, ar kāpuriem augsnē cīnīties grūti, tāpēc pirms stādījumu ierīkošanas ieteicams pārliecināties, kādi kaitēkļu kāpuri ir augsnē. Tas noteikti jādara, apgūstot atmatas, pļavas. Šādās platībās jāievieš melnā papuve, jāiznīcina nezāles, augsne vairākkārt jāar un jākultivē. Iznīcināt visus augsnē esošos maijvaboļu kāpurus nav iespējams, var tikai samazināt to skaitu. Pirms likšanas dobēs komposts un kūtsmēsli rūpīgi jāpārbauda un kāpuri jāizlasa.

No augu aizsardzības līdzekļiem pret maijvaboļu kāpuriem efektīvākie ir sistēmas iedarbības preparāti, piemēram, Aktara 25. Insekticīdu lieto 0,2% koncentrācijā pēc zemeņu ražas novākšanas, aplaistot (nevis smidzinot) augus no lejkannas. Kaitēkļi šo insekticīdu uzņem ar augu saknēm. Aizsardzība ilgst aptuveni mēnesi.

Zemnieku saimniecības “Gulbji” saimnieks Pēteris Heimanis, kura saimniecībā zemenes aug 0,4 ha platībā, iesaka pirms stādījuma ierīkošanas kūtsmēslu vietā pamatmēslojumā iestrādāt biohumusu. Katrā bedrītē ieber vismaz 100 g organiskā mēslojuma, ko sajauc ar augsni. Biohumuss nesatur kaitēkļu oliņas, kā arī niknāko nezāļu (piemēram, vārpatas) sēklas. Izmantojot šo mēslojumu, ražošanas gados zemenes nepieciešams papildus piebarot ar slāpekļa mēslojumu divas reizes sezonā. Der, piemēram, amonija nitrāts, izmantojot 10–15 g uz kvadrātmetru.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. precīzāk sakot ,šo līdzekli sauc Metarizin.

  2. precīzāk sakot ,šis labais līdzeklis saucas Metarizin.to var nopirkt internetveikalos .krievijā ,ukrainā.agrāk bija tikai pudelēs,bet tagad ir arī fasēts paciņās un nav dārgs ,tikai pati neesmu izpētījusi pasūtīšanas iespējas.ja kāds brauc uz Krieviju ,lai paskatās dārzkopības veikalos .pastudējiet googlē krievu valodā par šo līdzekli ,atsauksmes ļoti labas .vienreiz nolaista lauku un kārtībā .var pirms stādīšanas apmērcēt augus šķīdumā un tārpi liks mierā.

  3. Kā ar Jums var sazināties,lai varētu iegādāties Meterezin līdzekli?

  4. pret maijvaboļu kāpuriem ideāli palīdz ukrainā un Krievijā nopēkamais līdzeklis Meterezin.Pietiek vienreiz aplaistīt lauku ar šo līdzekli un kāpuri iznīkst ,tāpat kolorado kāpuri ,zemesvēzis ,jo šajā līdzeklī ir bioloģiskas sīkbūtnes ,kas iznīcina tārpus.

Draugiem Facebook Twitter Google+