Foto: Juris Zolbergs

12 lieliskas idejas, kā noformēt svētku galdu: iesaka Gundega Skudriņa 0

“Man ir tāda sajūta, ka es stāstu savējiem, jo vairāk kā pusi no klātesošajiem es ļoti labi zinu un galvenais, ka es varēšu jums pastāstīt pāris lietas, kas jums var noderēt ikdienā,” tā savu meistarklasi atklāja ekstravagantā pasākumu rīkotāja un dekoratore Gundega Skudriņa. Paraugdemonstrējuma ietvaros Gundega ieskicēja sezonas aktuālās tendences svētku galda dekorēšanā apvienojumā ar dabas materiāliem, kā arī atgādināja par “zaļo domāšanu” un ilgtspējības svarīgumu, izmantojot materiālus vairākkārtēji un tādējādi izvairoties no liekas vides piesārņošanas.

UG
Uldis Graudiņš

Laukos
Noskaidrots, kam pieder lielākās Latvijas pļavas
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man gribējās piecelties un teikt – ej tak tu!”: Igors Linga atklāj, kurš pašmāju mūziķis ir bijis visneciešamākais 7
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Esmu apbēdināta, ka mani tik viegli nodeva…”: dziedātāja Alise Haijima beidzot komentējusi internetā nopludināto video, kurā viņa un citi niekojas ar “balto pulverīti” 48
3 dienas
Lasīt citas ziņas

Nevienam vairs nav noslēpums, ka tendences mūsdienās ir ļoti daudz. Ik gadu dizaineri izstrādā aizvien jaunas un jaunas tendences, taču jautājums ir par to, vai mēs tās visas varam pielāgot sev un savā ikdienā. “Man šķiet, ka pati galvenā tendence ir darīt to, kas tev patīk – tieši tāpat kā darbā, tā mājās. Ja mēs gribam klāt galdu saviem tuvajiem cilvēkiem, tad darām to nevis bezpersoniski, bet tāpēc, ka mēs gribam pusdienot kopā, gribam sarunāties un, galu galā, gribam pavadīt forši laiku kopā,” saka Gundega.

Taču šīs kopējās tendences turpina pastāvēt ļoti lielā dažādībā un spektrā. Eko tendences arī galda klāšanā vēl joprojām ir ļoti aktuālas!

CITI ŠOBRĪD LASA

Šodien, 10.novembrī daudzās mājās latvieši svin Mārtiņdienu, bet jau pēc dažām dienām visa Latvija atzīmēs Latvijas simtgadi – ielūkojies brīnišķīgajās Gundegas idejās, kā skaisti un oriģināli saklāt svētku galdu, kura galvenais uzdevums ir radīt brīnišķīgu atmosfēru sev mīļajiem cilvēkiem.

1. Galdam ir jādzīvo

Foto: Juris Zolbergs

Galdam ir jādzīvo, tas nav muzejs, tas ir stāsts! Un jūs esat mākslinieki, kas to veido. Viens no aktuālajiem galdu klāšanas trendiem, ko pozicionē visā pasaulē ir tāds, ka galda klāšanu var salīdzināt ar spēli. Šajā sezonā dizaineri tam pievērš lielu aktualitāti. Šo galda klāšanas spēli iespējams veidot caur ģeometriju.

2. Ģeometrija, formas un krāsu salikumi

Foto: Sintija Dozberga

Klājot galdu iespējams izmantot dažādas ģeometriskas figūras. Var variēt ar dažādu formu galda piederumiem. Gundega meistarklasē izmantoja divus paliktnīšus: zaļu un zilu, kas ir šīs sezonas aktuālās krāsas. Turklāt paliktņi nav vienādas formas. Tiem pieskaņoti mazāki paliktnīši, kas kalpo kā vieta, kur novietot galda piederumus. Pārējais ir fantāzija. Paliktņi lieliski noder, lai uz tiem novietotu dažāda izmēra un formu sveces, kas rudens tumšajā laikā piešķirs siltuma un mājīguma sajūtu, ieturot maltīti. Tāpat var izmantot salvetes, balstoties uz ģeometriskām formām. Vienam taisnstūris, otram četrstūris, vēl citam – trijstūris. Arī glāzes var izvietot ģeometriski – līnijā vai pa diagonāli.

3. Klasiskais galda klājums vairs nav modē

Foto: Sintija Dozberga

Lielākoties cilvēki ir pieraduši galdus klāt standarta veidā, ievērojot etiķeti, kas ir kā piemērs jau daudzus gadu desmitus. Taču šobrīd dizaineri piedāvā visdažādākos un netradicionālākos veidus, kā saklāt galdu. Galda klāšana ir absolūti neierobežots fantāzijas lidojums. Svarīgi, ir nelikt traukus un galda piederumus vienādi. Ir pierasts no vecmāmiņas mantotām zināšanām, ka dakšu, nazi liekam vienādi, ievērojot labo un kreiso pusi. Protams, tā tas ir jādara atbildīgos un kultūrvēsturiskos notikumos. Taču ne mājās, un citos modes pasākumos, kur var atļauties to nedarīt.

4. Galdu klāj personībām

Foto: Juris Zolbergs

“Es gribu redzēt, vai kāds var pateikt, ka viņam mājās ir vienādi ģimenes locekļi, piemēram, vienādi bērni pēc rakstura un izskata. Tā nemēdz būt, katrā ģimenē katrs ir indivīds, ar savu domāšanas veidu un raksturu. Tāpēc arī pie galda nav jāklāj viss vienādi. Man pašai ir dvīņi, kuri, piemēram, pat apvainojās, ja viņiem visu dara vienādi, jo tādējādi es nerespektēju viņu personības,” stāsta Gundega. Viena no galda tendencēm atbalsta to, ka katram cilvēkam galdu klāj citādāk.  Vērtība ir attieksme un cilvēki, tāpēc ir svarīgi viņiem dot kaut ko unikālu, kas piešķir un atbalsta viņu personību.

5. Krāsas

Foto: Juris Zolbergs

Krāsas var izmantot visdažādākās, variējot arī ar dažādām toņu gammām. Es par pamatu vienmēr izvēlos kaut ko vienu. Katram tas var būt kaut kas savs: puķe, glāze, šķīvis vai galdauts. Ap to tad arī var apaudzēt modernu trendu vai modernas lietas. “Šajā gadījumā es izvēlējos šķīvi ar ziedu apdruku , jo sirdī esmu romantiķe. Pie šķīvja var pieskaņot krāsas un izveidot kompozīcijas,” skaidro Gundega. Aktuālas ir ļoti daudz un dažādas krāsas. Šajā gadījumā tā nav tikai viena krāsu gamma, jo laikā, kad ir tumšākais gada periods, tad tumšās un košās, un jaudīgās krāsas izkaro savu vietu un atgriežas modē. Tāpat ļoti aktuāli ir daudz un dažādi rozā toņi. Nav noteikts viens konkrēts rozā tonis, to spektrs ir ļoti dažāds – no ļoti gaišiem līdz tumšiem bordo, un burgundijas toņiem. Arī samta izstrādājumi, kā zināms, šosezon ir modē, kā apģērbā, tā interjerā, un var tikt izmantoti arī galda klāšanā.

6. Ziedi

Foto: Sintija Dozberga

Galvenā doma – ziediem ir jāsaskan ar traukiem. Katrs zieds ir personība. Mēs neliekam pilnu glāzi ar rozēm vai puķu zirņiem. Aktuāli ir uz galda novietot unikālus ziedus, kas papildina galda klājumu un piešķir tam raksturu. Ziediem ir jābūt spēcīgiem, taču jābūt arī uzmanīgiem tos miksējot. Vienā traukā var miksēt dažādu gadalaiku ziedus. “Šajā gadījumā esmu izvēlējusies tulpi, rozi un dažādus eksotiskos augus. Arī puķu vāzi vajag pieskaņot traukiem un citiem galda priekšmetiem,” atklāj Skudriņa.

7. Sveces

Foto: Juris Zolbergs

“Esam pieraduši uz galda parasti likt vienu sveci, vai tieši tik, cik atļauj konkrētais svečturis. Taču, lielisks veids, kā piešķirt galdam krāšņumu un raksturu, ir izmantot iepriekš minētos galda paliktņus, lai uz tiem kombinētu sveces visdažādākajās formās,” – stāsta Gundega. -“Rombi, konusi, trijstūri, kvadrāti un daudz kas cits. Jo vairāk sveču, pie vakariņu galda, jo romantiskākas, mājīgākas un siltākas vakariņas.”

8. Ilgtspējība it visā

Foto: Juris Zolbergs

Latviešiem ļoti tuvi ir tādi materiāli kā koks, stikls un papīrs, jeb, šajā gadījumā tie ir materiāli, kas ļauj runāt par ilgtspējību it visā. “Konkrēto galdu uzklāju, izmantojot dāvanu papīru. No jebkā, ko mēs redzam sev apkārt ir iespējams radīt kaut ko skaistu. Bieži vien, kad mēs kaut ko iegādājamies, tas tiek iesaiņots kādā papīrā. Pēc tam mēs to atnesam mājās, ir bijusi slikta diena un es saburzu papīru, izliekot dusmas. Pēc tam šis papīrs kaut kur tiek nomests. Tālāk to papīru izmanto bērni, līdz to iespējams izmantot galda klājumā un pēc tam sadedzināt kamīnā, ” – pieredzē dalās Skudriņa. Galda klājumā izmantojot papīru, nodrošina, ka tas nebūs pēc tam jāmazgā un jāuztraucas, ka no tā nevar izmazgāt sarkanvīnu.

9. Galda manevri

Foto: Sintija Dozberga

“Ja man ir papīra galdauti, neatkarīgi no tā, vai tas ir vienā vai vairākos klājumos, es saku – mēs esam sasēdušies pie galda, tāpēc uzraksti to, ko šajā brīdī tu jūti vai novēli pats sev, jo sevi mēs pazīstam vislabāk. Un tad es saku, ka visiem ir jāpieceļas un jāmainās vietām. Galds ir tā vieta, kur mēs varam domāt ne tikai par sevi, bet arī par otru. Tas ir spēles elements, kas ļauj pasmaidīt un novēlēt otram kaut ko labu no visas sirds. Taču, lai šo manevru veiktu, jāsaprot, ka uz skaista galdauta to neviens nekad neatļausies, savukārt uz papīriem gan!” – tā Gundega.

10. Māla un koka izstrādājumi

Foto: Juris Zolbergs

Gundega Skudriņa skaidro: “Es vienmēr pārstāvu viedokli, ka uz svētkiem nav daudz jātērējas. Svētkus rada attieksme un galda klājumā ieguldītā mīlestība. Tāpēc galdu var rotāt arī ar mājās un dārzā atrodamiem elementiem. Piemēram, puķu vāzēs liekot nokaltušus koku zarus. Galdu var rotāt arī ar tradicionālajiem brūnajiem zirņiem, kas izbērti uz paplātes vai kādā koka traukā. Tieši tāpat var izmantot arī dažādus pinumus.”

11. Galdu klājumu var viegli mainīt

Foto: Juris Zolbergs

Atliek uz galda uzlikt pāris zaļumus, ko atrod dārzā un galds iegūst jau pilnīgi citu skatu. Tas padara galdu dzīvāku ar pāris elementiem, kas atrodami mums visapkārt. Tas mums māca, ka lietas iespējams pielietot vairākkārtīgi.

12. Stikls

Foto: Juris Zolbergs

Ne visi ir eko materiālu cienītāji, kuri vēlas svētkus sagaidīt ar mirdzumu, spīdumu un krāšņumu. Tāpēc talkā var nākt citi materiāli, piemēram stikls un metāls. “Iesaku mājsaimniecēm ikdienā izmantot stikla šķīvjus, jo tie ir ārkārtīgi pateicīgi dažādiem eksperimentiem. Teiksim, jūs zem šķīvja paliekat apakšā kādu zaļumu, krāsu, rožlapiņām vai auduma strēmeli, tas iegūst pilnīgi citu, satriecošu skatu!” – Skudriņa ir pārliecināta. Gundega savā performancē izmantoja sudraba spīdumus, kurus uzbēra uz papīra un uzlika tam pa virsu stikla šķīvi, tādējādi iegūstot pateicīgu turpinājumu, no kura attīstīt tālāko galda dizainu.

Foto:

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
TA
Tavs Auto TV
Ziņas
“Praktisks, simpātisks un teju par velti!” Roberto Meloni par patriotismu, ēdienu un itāļu automobiļiem 11
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķi Lauri Reiniku, piedraudot ar apsardzi, izdzen no vēsturiskas vietas par nepiemērotu apģērbu 12
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Gundars, Kurts un Knuts 3
7 stundas
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Gaidāms labvēlīgs laiks svarīgu lēmumu pieņemšanai! Horoskopi no 27. septembra līdz 3.oktobrim 1
7 stundas
UG
Uldis Graudiņš

Laukos
Noskaidrots, kam pieder lielākās Latvijas pļavas
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man gribējās piecelties un teikt – ej tak tu!”: Igors Linga atklāj, kurš pašmāju mūziķis ir bijis visneciešamākais 7
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Esmu apbēdināta, ka mani tik viegli nodeva…”: dziedātāja Alise Haijima beidzot komentējusi internetā nopludināto video, kurā viņa un citi niekojas ar “balto pulverīti” 48
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķi Lauri Reiniku, piedraudot ar apsardzi, izdzen no vēsturiskas vietas par nepiemērotu apģērbu 12
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Problēmas ir ļoti nopietnas.” Vai Lietuva kļūdījusies, aizliedzot nevakcinētiem cilvēkiem apmeklēt lielveikalus? 177
2 dienas
Lasīt citas ziņas
GP
Guntars Pļavinskis
Stāsti
Pētniekiem izdevies atminēt Himalaju Skeletu ezera noslēpumu. Kas bija šie cilvēki, kuru mirstīgās atliekas atrodas ezerā?
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man gribējās piecelties un teikt – ej tak tu!”: Igors Linga atklāj, kurš pašmāju mūziķis ir bijis visneciešamākais 7
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Rodrigo un Rauls
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien ieteicams nogaidīt un nesteigties ar secinājumiem! Horoskopi 26.septembrim 1
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Pēc uzmanības “izslāpušie”!”: princis Harijs un Megana dodoties vizītē uz Ņujorku, uzjautrinājuši soctīklu lietotājus 17
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Par interneta hītu kļuvis video, kurā Staķis pārsteigts par sportistiem, kas ieradušies uz apbalvošanu: “Kādā sakarā? Ā, īstais Pļaviņš un Točs!” 49
2 dienas
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
Sildot ekonomiku, jau domā par dzesēšanu? Aicina kritiski izvērtēt jaunu būvniecības projektu uzsākšanu Latvijā
24 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 kumulatīvais rādītājs Latvijā pārsniedzis 400 gadījumu slieksni 54
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rudenī ceļa tuvumā biežāk uzturas meža dzīvnieki. Kas jāievēro autovadītājiem? 14
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Naktī daudzviet veidosies migla. Laika prognoze pirmdienai 1
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir prātam neiedomājas lietas, kas notiek!” Lato Lapsa par Indriķa Latvieša jaunāko grāmatu “Nāve” 6
1 stunda
LR
Linda Rumka
Ziņas
“Iebarikādējāmies bunkurā un pārziemojām.” Pie skatītājiem nonākusi vēsturiskā daudzsēriju filma par Emīliju Benjamiņu
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Šveicieši referendumā atbalstījuši viendzimuma laulību legalizāciju
42 minūtes
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Ko lai filmēju – par Līgo svinēšanu, lēkšanu pār ugunskuriem?” Saruna ar režisoru Vitāliju Manski 3
2 stundas
GP
Guntars Pļavinskis
Stāsti
Pētniekiem izdevies atminēt Himalaju Skeletu ezera noslēpumu. Kas bija šie cilvēki, kuru mirstīgās atliekas atrodas ezerā?
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Latvijā pret Covid-19 potēti desmit ilgdzīvotāji 121 gada vecumā. Kādas kļūdas vēl atklātas vakcinācijas pārskatā? 26
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Gundars, Kurts un Knuts 3
7 stundas
GN
Gints Narogs
Stāsti
“Citiem smejot saku, ka man nav 91, bet 16.” Vecākais Vienības brauciena dalībnieks Edgars izvirzījis ambiciozu mēŗki 9
8 stundas
IP
Ilze Pētersone
Ziņas
“Ja nav dzimtās valodas, tas var būt ceļš arī uz depresiju.” Saruna ar skolotāju Ingu Zemīti 49
23 stundas
AT
Arnis Terzens
Stāsti
“Laika gaitā šī Angelas fobija tikai pieņēmusies spēkā.” No kā paniski bail Angelai Merkelei? 19
1 diena
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
“Latvijā pieejami vēl nebijuši tūrisma objekti!” Kurp doties zelta rudens laikā? 7
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man gribējās piecelties un teikt – ej tak tu!”: Igors Linga atklāj, kurš pašmāju mūziķis ir bijis visneciešamākais 7
1 diena
DT
Dace Terzena
Ziņas
Dace Terzena: Nekad nebūtu varējusi iedomāties, ka mūs tik ļoti varēs sašķelt jautājums par potēšanos pret nāvējošo vīrusu 36
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Vilcienā aizmigušam māksliniekam Vācijā nozagta 25 000 eiro vērta glezna
16:40
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
Sildot ekonomiku, jau domā par dzesēšanu? Aicina kritiski izvērtēt jaunu būvniecības projektu uzsākšanu Latvijā
16:16
LE
LETA
Ziņas
Šveicieši referendumā atbalstījuši viendzimuma laulību legalizāciju
15:57