Foto: Juris Zolbergs

12 lieliskas idejas, kā noformēt svētku galdu: iesaka Gundega Skudriņa 0

“Man ir tāda sajūta, ka es stāstu savējiem, jo vairāk kā pusi no klātesošajiem es ļoti labi zinu un galvenais, ka es varēšu jums pastāstīt pāris lietas, kas jums var noderēt ikdienā,” tā savu meistarklasi atklāja ekstravagantā pasākumu rīkotāja un dekoratore Gundega Skudriņa. Paraugdemonstrējuma ietvaros Gundega ieskicēja sezonas aktuālās tendences svētku galda dekorēšanā apvienojumā ar dabas materiāliem, kā arī atgādināja par “zaļo domāšanu” un ilgtspējības svarīgumu, izmantojot materiālus vairākkārtēji un tādējādi izvairoties no liekas vides piesārņošanas.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Kļuvis zināms, kā pēdējās dzīves dienas pavadīja princis Filips un no kā viņš kategoriski atteicās 4
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Onkologs Jānis Eglītis: Latvijā no ļaundabīgajiem audzējiem mirst vairāk cilvēku nekā no Covid-19 96
12 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Ticiet man, ja būs vakcīnas, tad nepietiks špriču!” Apinis par Pavļuta kļūdām un to, kā mēneša laikā visus varētu vakcinēt 56
8 stundas
Lasīt citas ziņas

Nevienam vairs nav noslēpums, ka tendences mūsdienās ir ļoti daudz. Ik gadu dizaineri izstrādā aizvien jaunas un jaunas tendences, taču jautājums ir par to, vai mēs tās visas varam pielāgot sev un savā ikdienā. “Man šķiet, ka pati galvenā tendence ir darīt to, kas tev patīk – tieši tāpat kā darbā, tā mājās. Ja mēs gribam klāt galdu saviem tuvajiem cilvēkiem, tad darām to nevis bezpersoniski, bet tāpēc, ka mēs gribam pusdienot kopā, gribam sarunāties un, galu galā, gribam pavadīt forši laiku kopā,” saka Gundega.

Taču šīs kopējās tendences turpina pastāvēt ļoti lielā dažādībā un spektrā. Eko tendences arī galda klāšanā vēl joprojām ir ļoti aktuālas!

CITI ŠOBRĪD LASA

Šodien, 10.novembrī daudzās mājās latvieši svin Mārtiņdienu, bet jau pēc dažām dienām visa Latvija atzīmēs Latvijas simtgadi – ielūkojies brīnišķīgajās Gundegas idejās, kā skaisti un oriģināli saklāt svētku galdu, kura galvenais uzdevums ir radīt brīnišķīgu atmosfēru sev mīļajiem cilvēkiem.

1. Galdam ir jādzīvo

Foto: Juris Zolbergs

Galdam ir jādzīvo, tas nav muzejs, tas ir stāsts! Un jūs esat mākslinieki, kas to veido. Viens no aktuālajiem galdu klāšanas trendiem, ko pozicionē visā pasaulē ir tāds, ka galda klāšanu var salīdzināt ar spēli. Šajā sezonā dizaineri tam pievērš lielu aktualitāti. Šo galda klāšanas spēli iespējams veidot caur ģeometriju.

2. Ģeometrija, formas un krāsu salikumi

Foto: Sintija Dozberga

Klājot galdu iespējams izmantot dažādas ģeometriskas figūras. Var variēt ar dažādu formu galda piederumiem. Gundega meistarklasē izmantoja divus paliktnīšus: zaļu un zilu, kas ir šīs sezonas aktuālās krāsas. Turklāt paliktņi nav vienādas formas. Tiem pieskaņoti mazāki paliktnīši, kas kalpo kā vieta, kur novietot galda piederumus. Pārējais ir fantāzija. Paliktņi lieliski noder, lai uz tiem novietotu dažāda izmēra un formu sveces, kas rudens tumšajā laikā piešķirs siltuma un mājīguma sajūtu, ieturot maltīti. Tāpat var izmantot salvetes, balstoties uz ģeometriskām formām. Vienam taisnstūris, otram četrstūris, vēl citam – trijstūris. Arī glāzes var izvietot ģeometriski – līnijā vai pa diagonāli.

3. Klasiskais galda klājums vairs nav modē

Foto: Sintija Dozberga

Lielākoties cilvēki ir pieraduši galdus klāt standarta veidā, ievērojot etiķeti, kas ir kā piemērs jau daudzus gadu desmitus. Taču šobrīd dizaineri piedāvā visdažādākos un netradicionālākos veidus, kā saklāt galdu. Galda klāšana ir absolūti neierobežots fantāzijas lidojums. Svarīgi, ir nelikt traukus un galda piederumus vienādi. Ir pierasts no vecmāmiņas mantotām zināšanām, ka dakšu, nazi liekam vienādi, ievērojot labo un kreiso pusi. Protams, tā tas ir jādara atbildīgos un kultūrvēsturiskos notikumos. Taču ne mājās, un citos modes pasākumos, kur var atļauties to nedarīt.

4. Galdu klāj personībām

Foto: Juris Zolbergs

“Es gribu redzēt, vai kāds var pateikt, ka viņam mājās ir vienādi ģimenes locekļi, piemēram, vienādi bērni pēc rakstura un izskata. Tā nemēdz būt, katrā ģimenē katrs ir indivīds, ar savu domāšanas veidu un raksturu. Tāpēc arī pie galda nav jāklāj viss vienādi. Man pašai ir dvīņi, kuri, piemēram, pat apvainojās, ja viņiem visu dara vienādi, jo tādējādi es nerespektēju viņu personības,” stāsta Gundega. Viena no galda tendencēm atbalsta to, ka katram cilvēkam galdu klāj citādāk.  Vērtība ir attieksme un cilvēki, tāpēc ir svarīgi viņiem dot kaut ko unikālu, kas piešķir un atbalsta viņu personību.

5. Krāsas

Foto: Juris Zolbergs

Krāsas var izmantot visdažādākās, variējot arī ar dažādām toņu gammām. Es par pamatu vienmēr izvēlos kaut ko vienu. Katram tas var būt kaut kas savs: puķe, glāze, šķīvis vai galdauts. Ap to tad arī var apaudzēt modernu trendu vai modernas lietas. “Šajā gadījumā es izvēlējos šķīvi ar ziedu apdruku , jo sirdī esmu romantiķe. Pie šķīvja var pieskaņot krāsas un izveidot kompozīcijas,” skaidro Gundega. Aktuālas ir ļoti daudz un dažādas krāsas. Šajā gadījumā tā nav tikai viena krāsu gamma, jo laikā, kad ir tumšākais gada periods, tad tumšās un košās, un jaudīgās krāsas izkaro savu vietu un atgriežas modē. Tāpat ļoti aktuāli ir daudz un dažādi rozā toņi. Nav noteikts viens konkrēts rozā tonis, to spektrs ir ļoti dažāds – no ļoti gaišiem līdz tumšiem bordo, un burgundijas toņiem. Arī samta izstrādājumi, kā zināms, šosezon ir modē, kā apģērbā, tā interjerā, un var tikt izmantoti arī galda klāšanā.

6. Ziedi

Foto: Sintija Dozberga

Galvenā doma – ziediem ir jāsaskan ar traukiem. Katrs zieds ir personība. Mēs neliekam pilnu glāzi ar rozēm vai puķu zirņiem. Aktuāli ir uz galda novietot unikālus ziedus, kas papildina galda klājumu un piešķir tam raksturu. Ziediem ir jābūt spēcīgiem, taču jābūt arī uzmanīgiem tos miksējot. Vienā traukā var miksēt dažādu gadalaiku ziedus. “Šajā gadījumā esmu izvēlējusies tulpi, rozi un dažādus eksotiskos augus. Arī puķu vāzi vajag pieskaņot traukiem un citiem galda priekšmetiem,” atklāj Skudriņa.

7. Sveces

Foto: Juris Zolbergs

“Esam pieraduši uz galda parasti likt vienu sveci, vai tieši tik, cik atļauj konkrētais svečturis. Taču, lielisks veids, kā piešķirt galdam krāšņumu un raksturu, ir izmantot iepriekš minētos galda paliktņus, lai uz tiem kombinētu sveces visdažādākajās formās,” – stāsta Gundega. -“Rombi, konusi, trijstūri, kvadrāti un daudz kas cits. Jo vairāk sveču, pie vakariņu galda, jo romantiskākas, mājīgākas un siltākas vakariņas.”

8. Ilgtspējība it visā

Foto: Juris Zolbergs

Latviešiem ļoti tuvi ir tādi materiāli kā koks, stikls un papīrs, jeb, šajā gadījumā tie ir materiāli, kas ļauj runāt par ilgtspējību it visā. “Konkrēto galdu uzklāju, izmantojot dāvanu papīru. No jebkā, ko mēs redzam sev apkārt ir iespējams radīt kaut ko skaistu. Bieži vien, kad mēs kaut ko iegādājamies, tas tiek iesaiņots kādā papīrā. Pēc tam mēs to atnesam mājās, ir bijusi slikta diena un es saburzu papīru, izliekot dusmas. Pēc tam šis papīrs kaut kur tiek nomests. Tālāk to papīru izmanto bērni, līdz to iespējams izmantot galda klājumā un pēc tam sadedzināt kamīnā, ” – pieredzē dalās Skudriņa. Galda klājumā izmantojot papīru, nodrošina, ka tas nebūs pēc tam jāmazgā un jāuztraucas, ka no tā nevar izmazgāt sarkanvīnu.

9. Galda manevri

Foto: Sintija Dozberga

“Ja man ir papīra galdauti, neatkarīgi no tā, vai tas ir vienā vai vairākos klājumos, es saku – mēs esam sasēdušies pie galda, tāpēc uzraksti to, ko šajā brīdī tu jūti vai novēli pats sev, jo sevi mēs pazīstam vislabāk. Un tad es saku, ka visiem ir jāpieceļas un jāmainās vietām. Galds ir tā vieta, kur mēs varam domāt ne tikai par sevi, bet arī par otru. Tas ir spēles elements, kas ļauj pasmaidīt un novēlēt otram kaut ko labu no visas sirds. Taču, lai šo manevru veiktu, jāsaprot, ka uz skaista galdauta to neviens nekad neatļausies, savukārt uz papīriem gan!” – tā Gundega.

10. Māla un koka izstrādājumi

Foto: Juris Zolbergs

Gundega Skudriņa skaidro: “Es vienmēr pārstāvu viedokli, ka uz svētkiem nav daudz jātērējas. Svētkus rada attieksme un galda klājumā ieguldītā mīlestība. Tāpēc galdu var rotāt arī ar mājās un dārzā atrodamiem elementiem. Piemēram, puķu vāzēs liekot nokaltušus koku zarus. Galdu var rotāt arī ar tradicionālajiem brūnajiem zirņiem, kas izbērti uz paplātes vai kādā koka traukā. Tieši tāpat var izmantot arī dažādus pinumus.”

11. Galdu klājumu var viegli mainīt

Foto: Juris Zolbergs

Atliek uz galda uzlikt pāris zaļumus, ko atrod dārzā un galds iegūst jau pilnīgi citu skatu. Tas padara galdu dzīvāku ar pāris elementiem, kas atrodami mums visapkārt. Tas mums māca, ka lietas iespējams pielietot vairākkārtīgi.

12. Stikls

Foto: Juris Zolbergs

Ne visi ir eko materiālu cienītāji, kuri vēlas svētkus sagaidīt ar mirdzumu, spīdumu un krāšņumu. Tāpēc talkā var nākt citi materiāli, piemēram stikls un metāls. “Iesaku mājsaimniecēm ikdienā izmantot stikla šķīvjus, jo tie ir ārkārtīgi pateicīgi dažādiem eksperimentiem. Teiksim, jūs zem šķīvja paliekat apakšā kādu zaļumu, krāsu, rožlapiņām vai auduma strēmeli, tas iegūst pilnīgi citu, satriecošu skatu!” – Skudriņa ir pārliecināta. Gundega savā performancē izmantoja sudraba spīdumus, kurus uzbēra uz papīra un uzlika tam pa virsu stikla šķīvi, tādējādi iegūstot pateicīgu turpinājumu, no kura attīstīt tālāko galda dizainu.

Foto:

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Kļuvis zināms, kā pēdējās dzīves dienas pavadīja princis Filips un no kā viņš kategoriski atteicās 4
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons neapmeklēs prinča Filipa bēres, kas gaidāmas sestdien: atklāts arī iemesls 14
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Dzīvo kopā, bet guļ katrs savā istabā: attiecību konsultanta Uģa Kuģa un viņa sievas Lindas kopdzīves modelis 21
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Cik ilgi jāvāra olas?”: influencerei Katrīnei Saulietei nedienas ar gatavošanu, viņa ņem palīgā “google” 18
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Kļuvis zināms, kā pēdējās dzīves dienas pavadīja princis Filips un no kā viņš kategoriski atteicās 4
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Onkologs Jānis Eglītis: Latvijā no ļaundabīgajiem audzējiem mirst vairāk cilvēku nekā no Covid-19 96
12 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Ticiet man, ja būs vakcīnas, tad nepietiks špriču!” Apinis par Pavļuta kļūdām un to, kā mēneša laikā visus varētu vakcinēt 56
8 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
“Labs sanāk no laba!” Aucēnietes Ingas Eglītes izcilās “mājas” kūkas, belaši un ne tikai: 5 saimnieces receptes 3
10 stundas
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Šis ir piemērots laiks lielu un sarežģītu uzdevumu risināšanai! Horoskopi no 12. līdz 18. aprīlim 2
13 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Kokteilis
Samazini savu apetīti šodien, it īpaši – savās ambīcijās! Horoskopi 12.aprīlim
20 minūtes
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Šis ir piemērots laiks lielu un sarežģītu uzdevumu risināšanai! Horoskopi no 12. līdz 18. aprīlim 2
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Hermanis un Vilmārs 2
11 stundas
LE
LETA
Kokteilis
FOTO. Prinča Filipa bēres notiks nākošnedēļ. Karaļnams darījis zināmu, vai ieradīsies arī mazdēls, princis Harijs 25
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Dižciltīgi tituli, skaudra bērnība, nabadzība un īsta mīlestība: prinča Filipa dzīvesstāsts un 8 interesanti fakti par viņu 6
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Latviešu sportists Kaspars Kambala atklāj: dzīves laikā esot pārgulējis ar aptuveni pustūkstoti sieviešu 64
1 diena
SK
Skaties.lv
Ziņas
Skolēnu Dziesmu un deju svētki šogad notiks, par spīti epidemiologu bažām: rīkotāji uzskata – tradīciju dēļ ir vērts riskēt 32
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Liepājas ostā iebraucis Krievijas kuģis, kura īpašnieks ir iekļauts Amerikas sankciju sarakstos 4
49 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Onkologs Jānis Eglītis: Latvijā no ļaundabīgajiem audzējiem mirst vairāk cilvēku nekā no Covid-19 96
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Kļuvis zināms, kā pēdējās dzīves dienas pavadīja princis Filips un no kā viņš kategoriski atteicās 4
10 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
“Labs sanāk no laba!” Aucēnietes Ingas Eglītes izcilās “mājas” kūkas, belaši un ne tikai: 5 saimnieces receptes 3
10 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Ticiet man, ja būs vakcīnas, tad nepietiks špriču!” Apinis par Pavļuta kļūdām un to, kā mēneša laikā visus varētu vakcinēt 56
8 stundas
DM
Dagnija Millere-Balandīna
Praktiski
Suns pie ķēdes – vai tiešām norma arī mūsdienās? 49
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons neapmeklēs prinča Filipa bēres, kas gaidāmas sestdien: atklāts arī iemesls 14
6 stundas
IP
Ilze Pētersone
Praktiski
Šiverēšanu pa virtuvi “kovidlaikā” pārvērš par savu pirmo darbiņu: skolnieces Madaras Apses veiksmes stāsts 18
1 diena
LE
LETA
Kokteilis
FOTO. Nesagaidot 100.dzimšanas dienu, miris Lielbritānijas karalienes vīrs, princis Filips
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Šorīt pie Ķīpsalas halles jau pirms durvju vēršanas iedzīvotāji izrāda lielu interesi pēc Covid-19 vakcīnas, gaidot “dzīvajā rindā” 38
1 diena
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
“Elektriskais krēsls” putniem. Vēlas sodīt par ērgļu, balto stārķu un citu aizsargājamo sugu putnu nāvi 14
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Hermanis un Vilmārs 2
11 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Mums ir jārēķinās, ka “AstraZeneca” ir noiets etaps!” Apinis par to, ko tagad gaidīt un darīt tālāk 132
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Prinča Viljama un Keitas Midltones mērs ir pilns: vērienīgā TV intervijā viņi “atspēkos” prinča Harija un Meganas apgalvojumus 33
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Gobzems pēc paziņojuma, ka šķiras no sievas, saņēmis vairākus uzmanības apliecinājumus: “Meitenes, es neesmu dildo! Ļaujiet man tagad padzīvot ar sevi…” 56
3 dienas
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Šis ir piemērots laiks lielu un sarežģītu uzdevumu risināšanai! Horoskopi no 12. līdz 18. aprīlim 2
13 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Samazini savu apetīti šodien, it īpaši – savās ambīcijās! Horoskopi 12.aprīlim
22:00
LE
LETA
Ziņas
Liepājas ostā iebraucis Krievijas kuģis, kura īpašnieks ir iekļauts Amerikas sankciju sarakstos 4
21:31
SK
Skaties.lv
Ziņas
Skolēnu Dziesmu un deju svētki šogad notiks, par spīti epidemiologu bažām: rīkotāji uzskata – tradīciju dēļ ir vērts riskēt 32
20:30