Latvijā
Vēsture

1260. gada 13. jūlijā. Krustnešu katastrofa pie Durbes0

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Pirms 760 gadiem kurši un žemaišu karaspēks pie Durbes sakāva vācu krustnešu un viņu sabiedroto prūšu un igauņu karaspēku. Kauja izvērtās par vienu no lielākajām krustnešu katastrofām Baltijas Krusta karu vēsturē. Krita Livonijas ordeņa mestrs Burhards fon Hornhūzens un Prūsijas Vācu ordeņa landmaršals Heinrihs Botels, kā arī ap 150 ordeņbrāļu.

Kurši Durbes uzvaru izmantoja, lai saceltos un uz septiņiem gadiem tiktu vaļā no vasaļatkarības ordenim. Situācija pirms kaujas gan bija visai delikāta, jo žemaiši, karojot ar ordeni, bija iebrukuši laupīt tā pakļautajā Kursā. Ordeņa jau pakļautie kurši formāli skaitījās krustnešu sabiedrotie. Bija zināms, ka ap 4000 sirotāju rokās atrodas daudz sagūstītu kuršu sieviešu un bērnu.

Krustnešu karaspēka vadība, uzklausot prūšu un igauņu karotāju protestus, atteica kuršu lūgumam pēc kaujas visas sagūstītās sievietes un bērnus bez nosacījumiem atdot kuršiem – vairākums uzskatīja, ka gūstekņi kopā ar citām vērtībām ir kara laupījums, kas būtu kopīgi sadalāms.

Saistītie raksti

Sašutušie kurši, kaujai sākoties, pārgāja pretinieku pusē un uzbruka krustnešiem no aizmugures. Hronikas notikumus gan neizklāsta detalizēti, taču skaidrs, ka arī ap 8000 vīru lielā apvienotā karaspēka igauņu vienības vienkārši devās prom, vai arī uzbruka krustnešiem.

Sabiedroto atstātie Livonijas, Dānijas un vācu zemju bruņinieki nonāca mazākumā, tika aplenkti un nogalināti vai aizbēga caur mežiem. Žemaišu sirotāji ar bagātīgu laupījumu atgriezās mājās. Hronikas nevēsta, kāds bija viņu sagūstīto kuršu tālākais liktenis. Tāpat nav informācijas par prūšiem, taču zināms, ka Prūsijā, līdzīgi kā Kursā, pēc Durbes sākās sacelšanās.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

IJ
Ieva Janelsiņa
Kultūra
Jaunā teātra sezona ir klāt. Ar kādām prasībām tagad jārēķinās skatītājiem?
Speciālreportāža 2 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Baltkrievijā dzīvību zaudējis protestētājs, vairāki desmiti ievainoti
29 minūtes
LE
LETA
Kultūra
Mūžībā devies rakstnieks un publicists Artūrs Snips
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Levits aicina izmeklēt Baltkrievijā notikušo prezidenta vēlēšanu procesu
46 minūtes
LA
LA.LV
Latvijā
Kā atšķiras un sakrīt krievvalodīgo interešu aizstāvju viedokļi? Priekšvēlēšanu duelī “Cīņa par Rīgu” Inna Djeri un Jānis Kuzins 1
1 stunda