Latvijā
Vēsture

1920. gada 14. janvārī. Latvijas armija ieņem Pitalovu1


Latvijas armijas karavīri Latgales frontē 1920. gada sākumā.
Latvijas armijas karavīri Latgales frontē 1920. gada sākumā.
Foto no Kara muzeja krājuma

Pirms 100 gadiem Latvijas armija Latgales atbrīvošanas operācijas laikā pēc sīvām kaujām ar lieliniekiem ieņēma stratēģiski svarīgo Pitalovas pilsētiņu, vēlāko Abreni. Citējot to dienu “Valdības Vēstnesi”: “Pitalovas dzelzceļa mezgla ieņemšanai ir ievērojama stratēģiska nozīme, jo ar to nu pilnīgi nodrošināta mūsu operācija Rēzeknes – Ludzas frontē pret visām nejaušībām. (..)

Bet mēs esam ne tikai nodrošinājušies ar Pitalovas stacijas ieņemšanu – mūsu izlūku nodaļas un priekšpulki, kā no štāba ziņojumā minētām vietām redzams, pretinieku sakaudami un pastāvīgi dzīdami atpakaļ, aizgājuši ziemeļaustrumu virzienā tālu Pitalovai garām, iesniegdamies jau dziļi Pleskavas guberņā iekšā.

Tāds stāvoklis mums dod iespēju, apkampienu pret Rēzekni un Ludzu no ziemeļu puses izdarīt pilnā drošībā.” Stratēģiskā iniciatīva janvāra vidū pilnībā piederēja Latvijas un sabiedrotās Polijas armijām. Rēzekni un Latgales centrālo daļu ieņēma 21. janvārī, Ludzu – 26. janvārī. Pirms tam vairākas dienas karadarbībā nācās ieturēt pauzi, jo sals sasniedza -30°C.

Jāpiebilst, ka 13. janvārī pēc patriekšanas no Latvijas teritorijas Veļikije Lukos par darbības izbeigšanu paziņoja Pētera Stučkas Padomju Latvijas valdība – “Latvijas proletariāta politiskā vadība” pārejot kompartijas centrālkomitejas rokās.

Jau kopš janvāra sākuma paralēli karadarbībai ritēja arī slepenas diplomātiskas sarunas par pamiera noslēgšanu starp Latviju un Padomju Krieviju. Tajā pašā dienā, kad Stučka nolika savas pilnvaras, lielinieki tam deva principiālu piekrišanu.

LA.lv
LE
LETA
Latvijā
Levits informējis Dienvidāfrikas ārlietu ministri par Misānes lietu
13 stundas
LE
LETA
Latvijā
Tiesa nepieņem Lemberga noraidījumu savam advokātam 1
14 stundas
LE
LETA
Latvijā
Noskaidrots, cik daudz Latvijas iedzīvotāju būtu gatavi aizstāvēt Latviju ar ieročiem
14 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IB
Ivars Bušmanis
Ekonomika
“Rail Baltica” Latvijā – iekavēti darbi, laika grafiks un neapgūta nauda. Valsts kontroles ziņojums
1 stunda
ML
Māra Libeka
Veselam
Cena vai tarifs? Jaunais atalgojuma modelis – martā
44 minūtes
MZ
Māris Zanders
Latvijā
Māris Zanders: Gads ar Krišjāni
11 minūtes
LL
LETA, LA.lv
Dabā
Ceturtdien uzspīdēs saule
42 minūtes
LE
LETA/LA.LV
Sports
Cīnījās cik spēja… Ostapenko zaudē otrajā kārtā
1 stunda