Latvijā
Vēsture

1920. gada 9. martā. Priekšvēlēšanu gaisotne Latvijā0


Tautas padomes sēde.
Tautas padomes sēde.
Arhīva foto

Pirms 100 gadiem Latvijā politiskās dzīves temperatūru noteica drīzās Satversmes sapulces vēlēšanas. Līdz tām, paredzētām 17.–18. aprīlī, vēl bija atlicis nedaudz vairāk kā mēnesis. Centrālā vēlēšanu komisija bija sākusi pamazām piesūtīt apgabalu komisijām vēlēšanu biļetenus, konvertus un instrukcijas.

Tikmēr priekšvēlēšanu noskaņas jo koši izpaudās pagaidu parlamenta – Tautas padomes (TP) – pēdējā sesijā, kas bija sākusies iepriekšējā dienā. Atšķirībā no kara apstākļos izveidotās TP, Satversmes sapulces deputātus izraudzījās demokrātiskās visas valsts mēroga vēlēšanās, tādēļ partijām, īpaši kreisā spārna, ļoti rūpēja to tēls vēlētāju acīs.

Tā vārdā pēdējās TP sesijas sēdēs politiķi bija gatavi reizēm atmest konstruktīvu pieeju, sakāpināt emocijas. “Vēlēšanu drudzis izjūtams arī parlamentā. Nervozitāte, aģitācija, spārnotas bultas uz pretinieka pusi. Jāsapurinājas, jānorobežojas, jāvelk opozīcijas līnija. Lai tauta zin izšķirties, lai nesamaina ar citiem. Vēl jāizkaujas ar pretiniekiem, jo diezin vai maijā tie vairs sēdēs deputātu sēdekļos. (..)

Norisinājās asi strīdi par sīkām lietām. Ne pēc būtības, bet formas labad,” šajā dienā ar rūgtu ironiju rakstīja “Jaunākās Ziņas”. Kreisā opozīcija lamāja zemsavieša Kārļa Ulmaņa valdību, ka tā nodrukājusi vairāk naudas, nekā atļauts, savukārt Finanšu ministrija taisnojās, ka pārkāpums nav liels un jāmaksā algas ierēdņiem un karavīriem.

TP sēdes Bruņniecības namā, kā pagaidām sauca Saeimas māju, bija atklātas, bet novērotāji jutās pārsteigti, ka vēlēšanu dēļ uz pēdējās sesijas sēdēm ziņkārīgo nāca krietni vairāk nekā jebkad. Cilvēki bija gatavi stundām stāvēt kājās pie sēžu zāles durvīm, gaiteņos, lai dzirdētu notiekošo. Īpašu interesi publikā uzkurināja sociāldemokrātu pieprasījums iekšlietu ministram Arvedam Bergam “Valmieras notikumu” sakarā.

Proti, saistībā ar tā saukto Valmieras komjauniešu apšaušanu, kad 1919. gada 21. decembrī pēc lauka kara tiesas lēmuma Valmierā tika izpildīts nāvessods 11 jauniešiem, tostarp sešām meitenēm, kuras apsūdzēja pret Latvijas valsti vērstas bruņotas sacelšanās organizēšanā. 8. martā Bergs izvērstā ziņojumā informēja deputātus par lietas gaitu, pauda nožēlu, ka “cietuši bērni”, taču visu atbildību par notikušo uzlika “komunistiem, kas pret mums nostāda bērnus”.

Īpaši izveidotā komisija netika konstatējusi, ka izmeklēšanas laikā Valmieras policijā kāds būtu spīdzināts vai morāli pazemots. Bergs gan atzina apcietināto sišanu, taču tā esot bijusi tikai atbilde uz arestēto izaicinošo izturēšanos un “sitieni bijuši tādi, ka āda nav bojāta”.

Pilsoniskais spārns Berga uzstāšanos uzņēma ar aplausiem, sociāldemokrāti turpināja uzstāt, ka “morāliska pazemošana” notikusi un Valmieras jauniešu grupa bijusi nevis “bīstama organizācija, bet fantastu grupa”. Deputāti ar 42 balsīm par un 16 pret tomēr izlēma, ka īpaša izmeklēšanas komisija nav nepieciešama un var pāriet pie nākamajiem dienas kārtības jautājumiem.

 

Latvijas valsts simtgades zīme

Publikācija tapusi projektā “Pie nācijas šūpuļa. 1920.–1990.”

Projekts tiek īstenots ar Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “Latvijai – 100” atbalstu.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
Cukurs, sāls, sērkociņi, ziepes, putraimi, milti – iepirkšanās ažiotāžas Latvijas vēsturē
12 stundas
LE
LETA
Latvijā
Aizliedz jebkādu pulcēšanos reliģiskā nolūkā un privātos pasākumi, izņemot bēru ceremonijas ārtelpās
12 stundas
LE
LETA
Latvijā
Covid-19 slimniekiem un kontaktpersonām nosaka pienākumu informēt pakalpojumu sniedzējus par inficēšanās riskiem
12 stundas

Lasītākie

IR
Ilmārs Randers
Ekonomika
Autobusiem jābūt pustukšiem. Reisu mazāk, ierobežojumu vairāk
1 stunda
JL
Juris Lorencs
Latvijā
Juris Lorencs: Kompromisu māksla epidēmijas laikā
1 stunda
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
VIDEO. “Divi un divi”. Publiskās vietās turpmāk – uzturēšanās ierobežojums 1
15 stundas
LE
LETA
Ekonomika
“airBaltic” atlaižamo saraksts kļūst garāks; Gauss sola visus paņemt atpakaļ
10 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Pietuvosies plašs ciklons, gaidāms nokrišņiem bagāts laiks: prognoze nedēļai
1 stunda