Pasaulē
Vēsture

1940. gada 30. jūnijā. Vācu armija uz britu zemes0


Vācu karavīri Džersijā.
Vācu karavīri Džersijā.
Arhīva foto

Pirms 80 gadiem Vācijas armija sāka Lielbritānijai piederošo Normandijas salu okupāciju – tuvu Francijas krastiem esošais arhipelāgs, kurā lielākās ir Džērsijas, Gērnsijas, Oldernijas un Sarkas salas, kļuva par vienīgo Lielbritānijas daļu, ko Otrā pasaules kara laikā kontrolēja vācieši.

Nekādu kauju par salām nebija, jo tās tika steigā evakuētas, un prom devās ne tikai Anglijas armijas garnizoni, bet arī daļa iedzīvotāju. Piemēram, no Gērnsijas evakuēja 5000 skolēnu un 12 tūkstošus pieaugušo, bet lielākā daļa izlēma palikt. Vācu kara aviācija, nezinot par salu demilitarizāciju, bombardēja Gērnsijas un Džērsijas salu ostas, nogalinot 44 saliniekus.

Tikai pēc tam atklājās, ka briti ir prom un nekādu pretestību izrādīt neviens negrasās. Vācieši Normandijas salas uzskatīja par svarīgu tā sauktā Atlantijas vaļņa elementu, tādēļ kara gaitā tās tika spēcīgi nocietinātas kā aizsardzības punkts pret gaidāmo sabiedroto invāziju kontinentālajā Eiropā.

Bunkuru un klinšu tuneļu būvē nodarbināja ap 16 tūkstošus ievesto vergstrādnieku, pārsvarā no vācu okupētas PSRS daļas. Lēš, ka aptuveni 700 cilvēku gāja bojā, taču precīzi tas nav nosakāms, jo visu nometņu dokumentācija tika iznīcināta.

Saistītie raksti

Bruņotas pretestības kustības salās nebija, un to arī būtu grūti organizēt, ņemot vērā, ka teritorijas ziņā nelielais, izolētais arhipelāgs bija pilns ar vācu karavīriem – viens vācietis uz diviem saliniekiem. Jebkurš sabotāžas akts saliniekiem dārgi maksātu un būtu bezjēdzīgs.

Kaut salās iesūtītie britu izlūki tika atbalstīti, galvenais vietējo ļaužu uzdevums bija vienkārši pārdzīvot karu. Iespaidīgo nocietinājumu dēļ sabiedrotie nemēģināja salas atbrīvot militārā operācijā, un tās atgriezās zem britu kroņa tikai pēc Vācijas kapitulācijas.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IF
Imants Frederiks Ozols
Pasaulē
“Krievija ir lietpratēja dezinformācijas un ļaundabīga iespaida ziņā.” Saruna ar ASV vēstnieku Latvijā par Krieviju, NATO, Covid-19 un protestiem 1
Intervija 1 diena
ĢK
Ģirts Kasparāns
Pasaulē
Krievija un Putins: līdz nāve mūs šķirs. Taču ir pārāk optimistiski gaidīt, ka Krievija pēc Putina noteikti būs demokrātiska
1 diena
LE
LETA
Pasaulē
Lietuvā izveidota īpaša nogaršojamo saldējumu karte 1
1 diena

Lasītākie

LL
LETA, LA.lv
Veselam
Biji kādā no šīm ēdināšanas vietām Rīgā un Liepājā? 14 dienas būs jāvelta veselības stāvokļa novērošanai
11 stundas
LE
LETA
Latvijā
Covid-19 pozitīva pasažiera dēļ noteikta karantīna visiem 5.jūlija autobusa Liepāja-Rīga pasažieriem
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
Atgriežoties no Lielbritānijas, pašizolācijā vairs nav jādodas. Publicēts saraksts ar valstīm
9 stundas
LE
LETA
Latvijā
“Tautas likteņstāstā rodam spēku nākotnei.” Levits un Vīķe-Freiberga iestādījuši veltījuma ozolus Likteņdārzā
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
“Reportieri bez robežām” pauž nožēlu par ES sankciju izmantošanu, lai Baltijas valstīs aizliegtu RT 1
6 stundas