Pasaulē
Vēsture

1950. gada 25. jūnijā. Korejas kara sākums0


ASV aviācijas uzlidojums Vonsanas ostai Ziemeļkorejā.
ASV aviācijas uzlidojums Vonsanas ostai Ziemeļkorejā.
Arhīva foto

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Pirms 70 gadiem PSRS un Ķīnas atbalstītā komunistiskā Ziemeļkoreja iebruka sabiedroto rietumvalstu atbalstītajā Dienvidkorejā. Sākās trīs gadus ilgais Korejas karš, kurš formāli nav noslēdzies.

Abas Korejas nav noslēgušas miera līgumu, kaut karadarbība ar ANO palīdzību beidzās 1953. gada jūlijā. Lai arī agresors bija Kima Irsena vadītā un padomju apbruņotā Ziemeļkoreja, PSRS propaganda no sākta gala pasniedza visu diametrāli pretēji, sludinot, ka tieši Dienvidkorejas armija pārgājusi demarkācijas līniju, protams, ātri pretuzbrukumā atsista, un tā ziemeļkorejieši “nonākuši” Dienvidkorejas teritorijā.

Tomēr tas, ka ANO Drošības padome apstiprināja starptautiskus spēkus Ziemeļkorejas uzbrukuma atvairīšanai, runāja pats par sevi. Ap 90% šo spēku veidoja ASV karaspēks. Dienvidkorejas armija bija pārāk mazskaitlīga un vāja, lai pretotos iebrucējiem. Karš abām pusēm ritēja ar mainīgām sekmēm. Ziemeļkorejai nonākot sakāves priekšā, konfliktā iesaistījās arī Ķīna, kādu brīdi svaru kausiem nosveroties par labu komunistiem.

Dienvidkorejas galvaspilsēta Seula četras reizes gāja no rokas rokā. Karā piedalījās arī PSRS lidotāji un militārie speciālisti. Korejas karš, pirms tika “iesaldēts”, prasīja ap trīs miljoniem dzīvību. Padomju okupētajā Latvijā, līdzīgi kā visā PSRS, par tālo karu regulāri atgādināja propagandas mītiņi, kas bija jāorganizē teju katrā darbavietā, arī kolhozos.

Saistītie raksti

Piemēram, Saldus rajona kolhozā “Sējas rīts” darbaļaužu “protesta sanāksme pret amerikaņu imperialistu intervenciju Korejā” tika sarīkota jūlija sākumā “ļoti pacilāti un aktīvi”. Ar runu uzstājās Blīdenes ciema padomes priekšsēdētājs biedrs Klāvs.

Viņu atreferēja Saldus rajona laikraksts “Padomju Dzimtene”: “Laikā, kad padomju tauta izcīna arvien jaunas uzvaras visās tautas saimniecības nozarēs amerikāņu imperiālisti savas noziedzīgās rokas aptraipa korejiešu tautas nevainīgajām asinīm. Mēs, padomju darbaļaudis, prasām pārtraukt noziedzīgo amerikaņu agresiju Korejā!”

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
AK
Atis Klimovičs
Pasaulē
Atis Klimovičs: Svešinieku “intereses” Afganistānā 4
2 dienas
VB
Valdis Bērziņš
Pasaulē
Kremlis novāc kritiķus Austrijā 3
2 dienas
IF
Imants Frederiks Ozols
Pasaulē
“Krievija ir lietpratēja dezinformācijas un ļaundabīga iespaida ziņā.” Saruna ar ASV vēstnieku Latvijā par Krieviju, NATO, Covid-19 un protestiem 1
Intervija 2 dienas

Lasītākie

IP
Ilze Pētersone
Dabā
Kurp indiāņus vedīs virsaiši? Saruna ar “dabas advokātu” Uģi Rotbergu 1
Intervija 10 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Sociālajos tīklos pārsteidz video, kā vējš daudzdzīvokļu namu pagalmā ar neticamu spēku nogāž milzīgu koku 2
14 stundas
IR
Ilmārs Randers
Ekonomika
“Zinu, kā jūtas rokzvaigznes uz skatuves, jo ceļmalās stāv cilvēki un aplaudē!” Pa Eiropu ar fortūnas džentlmeņiem 1
16 stundas
LE
LETA
Latvijā
Pāvilostas mērs iepirkumos izkrāpj 236 159 eiro, bet KNAB samaksā smieklīgu sodu 2
15 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
Korupcija vai nekompetence? Štelmahers atklāj patiesību par daudzkārt lietojamo higiēnisko masku iepirkumu 1
Intervija 12 stundas