Latvijā
Vēsture

1990. gada 20. maijā. “Padomju vara briesmās!”0


PSRS piekritēju mītiņš 1990. gadā Rīgā.
PSRS piekritēju mītiņš 1990. gadā Rīgā.
Arhīva foto

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Pirms 30 gadiem Politiskās izglītības (Kongresu) namā Rīgā zem lozunga “Padomju vara briesmās!” notika PSRS un Latvijas PSR konstitūciju un pilsoņu tiesību aizsardzības komitejas dibināšanas kongress, kurā piedalījās 1493 promaskaviski noskaņoti delegāti no visas Latvijas. Tas bija pat vairāk, nekā organizatori bija cerējuši, un visiem dalībniekiem lielajā zālē nepietika vietas.

Par apvienošanos cīņā pret 4. maija Latvijas Neatkarības atjaunošanas deklarācijas piekritējiem paziņoja Latvijas kompartijas centrālkomiteja (LKP CK) un tās vadītājs Alfrēds Rubiks, Interfronte, Baltijas karavīru savienība, Kara, darba un bruņoto spēku veterānu un karavīru internacionālistu republikāniskā padome, Republikāniskā streiku komiteja, AP frakcija “Līdztiesība”, starp­reģionālo deputātu grupa “Sojuz”.

Kongresā skanēja kareivīgas runas, balsojumi par rezolūcijām ritēja lielā vienprātībā, taču tika arī atzīts, ka “viņi ir organizētāki par mums”. Jāpiebilst, ka izveidotā Komiteja 1990. gada nogalē pārtapa par Vislatvijas sabiedrības glābšanas komiteju ar ambīcijām atgūt zaudēto varu. Nākamajā dienā pēc kongresa tā saukto interfrontistu spēku saliedēšana turpinājās – LKP CK ēkā, tagadējā Elizabetes ielā 2, notika arī PSRS idejai uzticīgo Latvijas, Lietuvas un Igaunijas kompartiju sekretāru tikšanās.

Sanāksmes dalībnieki vienojās, ka Baltijas republikās “krasi saasinājies politiskais stāvoklis un padziļinājusies starpnacionālā konfrontācija”. “Vienpusēji” esot pieņemti PSRS konstitūcijai neatbilstoši likumdošanas akti, kas vedot uz to, “lai sarautu valstiskās saites ar PSRS, noliegtu sociālistisko izvēli, demontētu padomju varu un atjaunotu pirmskara buržuāzisko kārtību”.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Žēl, ka izlaiduma nebija, bet tagad visi ceļi vaļā! Topošie studenti dalās sapņos
1 diena
LE
LETA
Latvijā
Latvijas uzņēmumus apdraud organizēta noziedzības grupa; garnadži paviesojušies SIA “Mikrotīkls” un “Elko” 3
1 diena
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Galvenais uzsvars Covid-19! Jauno zinātnieku pētījumiem atvēlēti 11,4 miljoni
1 diena

Lasītākie

Raivis Šveicars
Ekonomika
Bioreaktora puncī audzina mikroorganismus
42 minūtes
LE
LETA
Dabā
Vai maija pēdējā diena būs saulaina? Laika prognoze svētdienai
47 minūtes
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Varbūt vienreizējās lietošanas masku vietā var lietot vairākās kārtās salocītu agroplēvi?
41 minūtes
LA
LA.LV
Laukos
VIDEO. Samilzis konflikts starp biškopjiem un rapšu lauku īpašniekiem: bites tika nogalinātas un sabrauktas ar traktora riepām
11 stundas
LE
LETA
Latvijā
Kuldīgas novadā deg kūdras purvs: stiprā vēja dēļ situācija ir neprognozējama
14 stundas