Praktiski
Dārzs

4 padomi: kā glābt tomātus, kas negrib augt0

Foto: Unsplash

Avots: Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.

“Stādi šogad īsti negrib augt. Tomātu dēstiem laikam ir trūkumi, jo tie kļuvuši violetā nokrāsā. Ar ko labāk mēslot?” – jautā Sanita no Cēsīm.

“Mierinājumam var teikt, ka tomātu stādi šogad vairākumam neapkurināmo plēves siltumnīcu saimnieku īsti labi neaug. Tajā vainojami laika apstākļi, nevis mēslojuma vai mitruma trūkums,” skaidro tomātu audzētāja Elga Bražūne no stādaudzētavas “Neslinko”.

Labāk stādi šopavasar aug tiem, kuri tos nav kopuši pārāk centīgi. Populārākā kļūda – tie ir pārlaistīti un pārmēsloti. Cilvēki vairāk uzturas mājās un cītīgi kopj savus augus. Katru dienu laista, bieži mēslo, bet tā nav laba kombinācija ar vēso laiku, it sevišķi ar aukstajām naktīm.

1. Laista apdomīgi

Ja augi stādīti gatavajos substrātos, tajos jau ir pievienotas barības vielas un tie ilgi saglabājas mitri. Ja šādu substrātu karstajā dienā pārlaista, aukstajā naktī stādi pamatīgi cieš. Gurķi, kabači un ķirbji var pat iet bojā.

Stādus ieteicams izmērcēt ūdenī pirms pārstādīšanas. Tos stāda mēreni mitrā augsnē un ūdeni lej tikai gredzena veidā apkārt augam tur, kur beidzas sakņu kamols. Laista atkal tikai tad, kad augsne kļuvusi sausa.

Sausa dobes virskārta vēl neliecina, ka trūkst mitruma. Lai būtu skaidrība, vai laiks laistīt, pie auga izveido apmēram 10 cm dziļu bedrīti un pārbauda. Varbūt sakņu zonā ūdens pietiek.

Ja augam visu laiku būs daudz mitruma vai katru dienu mazliet aprasinās augsnes virskārtu, neveidosies kupls sakņu kamols. Saknēm jādodas plašumā un dziļumā barības un mitruma meklējumos, tādēļ substrātam jāļauj arī apžūt.

2. Baro prātīgi

Pirmoreiz piebaro tikai mēnesi pēc iestādīšanas. Tad augs būs pietiekami iesakņojies un gatavs uzņemt barības elementus. Vēlams izmantot nātru vai zāles vircu. Vislabākā ir aptuveni nedēļu raudzētā, kas vēl zaļa un nesmird. Atšķaida ar ūdeni attiecībā 1:10 vai 1:9.

Labs un izdevīgs cenas ziņā ir ūdenī šķīstošais līdzeklis Kristalons, kas paredzēts ziedēšanai. Dārgāki, bet piemēroti ir arī vietējā ražojuma šķidrie mēslošanas līdzekļi Vito un šā paša uzņēmuma ražotais mēslojums tieši dārzeņiem.

Kopā ar laistāmo ūdeni augi barību uzņem visātrāk un labāk. Tā ir pasniegta, tā sakot, saprotamā veidā.

Ieteicams augus mēslot un laistīt tikai uz augsnes, nevis caur lapām.

3. Pielāgojas apstākļiem

Tomātu stādi kļūst violetīgi, ja bijis aukstuma periods. Siltumnīcu var jau atstāt atvērtu, ja temperatūra naktī ir aptuveni 8–10 °C. Ja tā nokrīt zemāka dažas stundas, nav liela bēda. Taču, ja pazeminās līdz 3–4 °C vēsumam, stādiem tas rada šoku. Aukstās naktīs stādi jāpasargā un siltumnīcas durvis, lūkas jāaizver.

Maijā vidējā temperatūra bija tuvu tai, kāda vajadzīga tomātiem (18–20 °C), bet siltuma periodi bija īsi, aukstuma – gari.

Stādi siltumnīcā neauga arī tāpēc, ka bija vēsa zeme. Vēl trakāk ir ar tiem stādiem, ko plānots audzēt ārā. Mēdz teikt, ka tomātus laukā var stādīt tad, kad ir patīkami staigāt kailām kājām. Arī laukā stādītie tomātu, gurķu dēsti jāpiebaro tikai pēc mēneša.

Labums no vēsā laika – ir attīstījusies pamatīga sakņu sistēma, stādi nav izstīdzējuši.

4. Taisām aizgaldiņu stādiem

Foto: Inita Šteinberga

Lai laukā stādītie tomāti, gurķi u.c. būtu aizvējā, vajadzētu izveidot vieglu lecekti vai aizgaldu no agrotīkla.

Foto: Inita Šteinberga

Tomātiem derētu konstrukcija, lai augustā varētu uzlikt jumtiņu, kas pasargās no postošā lietus.

Aploka malām der gan plēve, gan agrotīkls. No agrotīkla gatavot vieglāk, jo tas ir elastīgs, viegli padodas stiprināšanai.

Foto: Inita Šteinberga

Materiālu karkasam piestiprina ar cemmītēm vai saņem audumu ar kancelejas skavām.

Foto: Inita Šteinberga
Saistītie raksti


Ja laika apstākļi nelabvēlīgi, vai tāpēc nestādīt tomātus? Stādīt! Vienkārša ideja ir pagatavot karkasu no klūgām (der jebkādas, kas sadabūjamas, jo šai būvei jākalpo tikai vienu sezonu). Agrotīklu apņem līdz augšai un sasien. Sānu daļā līdz pusei piestiprina audumu pie kociņiem ar skavotāju. Skavas sit tikai līdz būves vidum, pārējo materiālu varēs nolocīt, ja laiks būs labāks. Lai skava labāk turētos, materiālu saņem gofrē. lejas daļā stiprina, apmetot ar augsni. Ieejas daļā atstāj agrotekstilu pamīšus un nostiprina ar ķieģeļiem. Kad audums nolocīts, to pie koka piestiprina, vienkārši piesienot.

Svarīgi!

Foto: Inita Šteinberga

Agrotīkls pasargās gan no vēsuma, gan saules un karstuma.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IB
Indulis Burka
Praktiski
Silts kažociņš “līvānietei”: kā siltināt Līvānu tipa māju?
6 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
VIDEO. Silakrogā mītošie kaķi vairojas, dzemdē, ir izkropļoti un iet bojā: iedzīvotāji nezina, kā palīdzēt
Nedēļa
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Padomi, kā dārzu saglabāt zaļu un ziedošu arī lielā karstumā
Nedēļa

Lasītākie

IP
Ilze Pētersone
Dabā
Kurp indiāņus vedīs virsaiši? Saruna ar “dabas advokātu” Uģi Rotbergu 1
Intervija 9 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Sociālajos tīklos pārsteidz video, kā vējš daudzdzīvokļu namu pagalmā ar neticamu spēku nogāž milzīgu koku 2
12 stundas
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Ģenētiski mūsu visu saknes ir zemē, nevis bruģī 1
9 stundas
IR
Ilmārs Randers
Ekonomika
“Zinu, kā jūtas rokzvaigznes uz skatuves, jo ceļmalās stāv cilvēki un aplaudē!” Pa Eiropu ar fortūnas džentlmeņiem 1
14 stundas
LE
LETA
Latvijā
Pāvilostas mērs iepirkumos izkrāpj 236 159 eiro, bet KNAB samaksā smieklīgu sodu 2
13 stundas