Foto: Edijs Pālens/LETA

Starp politisko un ideoloģisko spriedzi uz spēles arī veselība. 9. maijs šogad īpaši bīstams 3

“Vai policija būs tikpat stingra, kad vajadzēs apturēt 9. maija svinētājus?” tāds jautājums pēdējā mēneša laikā izskanējis ne reizi vien, diskutējot par valdības noteiktajiem stingrajiem pulcēšanās ierobežojumiem. Šoreiz 9. maiju pavada ne vien politiskā un ideoloģiskā spriedze, bet arī riski, ko tas var radīt sabiedrības veselībai.

LA
LA.LV
Ziņas
“Problēmas ir ļoti nopietnas.” Vai Lietuva kļūdījusies, aizliedzot nevakcinētiem cilvēkiem apmeklēt lielveikalus? 174
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man gribējās piecelties un teikt – ej tak tu!”: Igors Linga atklāj, kurš pašmāju mūziķis ir bijis visneciešamākais 6
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Esmu apbēdināta, ka mani tik viegli nodeva…”: dziedātāja Alise Haijima beidzot komentējusi internetā nopludināto video, kurā viņa un citi niekojas ar “balto pulverīti” 48
2 dienas
Lasīt citas ziņas

Par to, cik liels skaits cilvēku parasti piedalās šajos pasākumos Pārdaugavā, ir atšķirīga informācija. Organizatoriem patīk “uzpūst” statistiku, un krieviskajos medijos vēlāk tiek stāstīts par 100–120 tūkstošiem dalībnieku. Policijas pārstāvji parasti norāda uz “vairākiem desmitiem tūkstošu”.

Jebkurā gadījumā tas ir liels pūlis, un pagaidām var tikai minēt,

cik no viņiem paklausīgi ievēros noteiktos aizliegumus un vai šī diena nekļūs par iemeslu jaunam Covid-19 uzliesmojumam.
CITI ŠOBRĪD LASA

Publisku aicinājumu pulcēties gan nav, taču no aktīvistu puses tiek arī uzsvērts, ka individuāli nolikt ziedus pie pieminekļa neesot aizliegts. Tāpat nevar izslēgt, ka plānotās aktivitātes vienkārši iepriekš netiek reklamētas, lai tās neizjauktu tiesībsargājošās iestādes.

Valsts drošības dienests (VDD), atbildot uz “Latvijas Avīzes” jautājumiem par drošības riskiem, kas saistīti ar 9. maiju, norāda, ka veic pasākumus, lai savlaicīgi identificētu un novērstu mēģinājumus šajā dienā organizēt publiskus pasākumus, sapulces vai gājienus.

“Valstī izsludinātā ārkārtējā situācija un Covid-19 izplatības ierobežošanai ieviestie drošības pasākumi šogad ir ietekmējuši arī prokremliski orientēto aktīvistu un organizāciju ieceres. Ņemot vērā to, ka Latvijā pašlaik ir aizliegti publiski pasākumi, prokremlisko aktīvistu 9. maijā plānotie pasākumi nevarēs notikt.”

“Lai popularizētu Krievijas interesēm atbilstošu vēstures interpretāciju, prokremliskie aktīvisti virkni ar 9. maiju saistītu darbību ir pārcēluši uz interneta vidi, galvenokārt sociālajiem tīkliem.

Vienlaikus VDD rīcībā esošā informācija liecina, ka nav izslēdzamas arī provokācijas ārpus interneta vides,

kas var novest pie valstī saistībā ar izsludināto ārkārtējo situāciju noteikto ierobežojumu pārkāpumiem,” situāciju komentē VDD.

Policija paaugstinātas gatavības režīmā

Valsts policijas (VP) pārstāve Simona Grāvīte “Latvijas Avīzei” sacīja, ka ārkārtas situācijas laikā VP turpina strādāt paaugstinātas gatavības režīmā un tas tikšot darīts arī 9. maijā. “Policija ir gatava nodrošināt sabiedrisko kārtību un drošību gan dažādās vietās Rīgā un Rīgas reģionā, gan citviet Latvijā.

Pastiprināti uzraudzīsim vietas, kur varētu pulcēties personas. Tomēr arī iedzīvotājiem ir jābūt atbildīgiem un jāsaprot, ka šobrīd joprojām ir spēkā dažādi ierobežojumi un aizliegumi. Piemēram, šobrīd ir aizliegts rīkot jebkādus gājienus, sapulces vai piketus – arī individuāli. Un par šo noteikumu neievērošanu var tikt piemērots arī sods,” atgādina S. Grāvīte.

Savukārt Rīgas Pašvaldības policijas sabiedrisko attiecību speciāliste Lāsma Greidāne sacīja, ka kārtības uzturēšanu 9. maijā koordinēs Valsts policija, bet Pašvaldības policija tajā aktīvi līdzdarbosies. Lai gan slodze šobrīd esot palielinājusies, kārtības nodrošināšanā vairāk varot iesaistīt tos darbiniekus, kas līdz šim patrulējuši pie skolām, – šobrīd tas nav aktuāli, jo bērni tās neapmeklē.

 

Sveces logos un salūti mikrorajonos

Uz “uzvaras” atzīmēšanu ierasti ir diezgan sīva konkurence, kas šogad, ļoti iespējams, būtu bijusi vēl sīvāka. Var pat runāt par nosacītu ietekmes zonu sadali – pie tā sauktā uzvaras pieminekļa visu parasti kontrolē biedrība “9.maijs.lv”, kas līdz šim cieši saistīta ar partiju “Saskaņa”.

Taču viens no biedrības vadītājiem ir bijušais Rīgas domes deputāts Vadims Baraņņiks, kas kopā ar trim domubiedriem pērn tika izslēgts no “Saskaņas”. Nu jau četrotne darbojas kā partijas “Alternative” pārstāvji un cer atņemt “Saskaņai” balsis gaidāmajās vēlēšanās, kam varētu noderēt arī 9. maija tematika.

Savukārt Latvijas Krievu savienības biedri, kuriem pie pieminekļa izvērst savas aktivitātes nav iespēju, iepriekšējos gados pēc Maskavas parauga organizējuši “nemirstīgo pulka” gājienus Pārdaugavā. Visi šie grupējumi ir paziņojuši, ka šogad tādus pasākumus nerīkos, un aicina ievērot valdības noteiktos pulcēšanās ierobežojumus. Tā vietā viņi piedāvājot alternatīvas.

Eiropas Parlamenta deputāts Nils Ušakovs, ko daudzi vēl joprojām uztver kā “Saskaņas” seju, partijas “Facebook” lapā paziņojis, ka “Uzvaras diena pēdējo 10 gadu laikā kļuvusi par mūsu galvaspilsētas vizītkarti. (..) Tā kā Rīgā Uzvaras dienu nesvin nekur citur – ne Eiropā, ne Krievijā.”

Viņš arī publicējis garu pamācību, ko vajadzētu darīt svinētājiem ārkārtas situācijas apstākļos, – nevajadzētu dāvināt ziedus veterāniem, bet tikai nolikt pie pieminekļa.

To darot, esot jāievēro divu metru distance. Tāpat vajagot ievērot policijas norādījumus, jo “vismazāk mums svētku dienā vajadzīgi konflikti starp pilsētniekiem un policiju”. Vēl Ušakovs visiem sekotājiem iesaka vakaros iedegt logos sveces, gan atzīmējot, ka par to bijušas diskusijas un iebildumi, jo “šī nav sēru diena” un varot arī izraisīties ugunsgrēki.

“Bet adventes laikā un citos svētkos taču pilsētu nenodedzina, kāpēc lai 9. maijā nodedzinātu?” – neizpratni pauž Ušakovs.

Rīgas domes organizētais salūts šogad izpalikšot, taču katrs svinētājs pie mājas varot organizēt savu salūtu, un “Saskaņas” politiķim zināms, ka tādi būšot daudzos Rīgas mikrorajonos.

Būs individuāla ziedu nolikšana

Arī Latvijas Krievu savienības līdzpriekšsēdētājs Miroslavs Mitrofanovs sola, ka partija šogad pasākumus nerīkos. Interneta portālam “Baltnews” viņš sacījis: “Mēs esam apzinīgi ļaudis, ierobežojumus nepārkāpsim. (..) Šogad acīmredzot būs individuāla ziedu nolikšana pie pieminekļiem.”

LKS atbalstītājiem esot bijusi iecere rīkot arī 9. maija auto parādi Rīgā. “Mēs konsultējāmies ar juristiem – lai gan formāli tāda mūsu jūtu izpausme nav pretrunā ar karantīnas noteikumiem, tomēr mēs uzskatām, ka nebūtu pieņemams tik svētā dienā iesaistīties konfliktā ar varu. Uz konfliktiem var un vajag iet tikai bezizejas situācijās, bet tagad tāda nav,” “Baltnews” citē Mitrofanovu.

Biedrības “9.maijs.lv” valdes loceklis Vadims Baraņņiks ziņu aģentūrai LETA iepriekš norādījis, ka organizācija šogad pasākumus pie pieminekļa Pārdaugavā nerīkos, taču daļa iedzīvotāju, visticamāk, tomēr tur dosies.

Iespējams, ka 9. maija svinētājus šogad atturēs tas, ka arī Krievijā tomēr nolemts nerīkot iecerētos grandiozos pasākumus, ņemot vērā saspringto situāciju ar Covid-19. Kremlis ilgi vilcinājās, līdz paziņoja, ka svinības tiek pārceltas uz septembri. Taču 9. maijā parādi rīkos Baltkrievija. Tās prezidents Aleksandrs Lukašenko ir viens no retajiem valstu līderiem, kas neatzīst, ka koronavīrusa dēļ vajadzētu noteikt kādus īpašus ierobežojumus.

Valsts Drošības dienesta aicinājums

* VDD aicina Latvijas iedzīvotājus būt vērīgiem un kritiski vērtēt dažādus provokatīvus paziņojumus informatīvajā telpā, kā arī 9. maijā atturēties no reaģēšanas uz dažādām provokatīvām darbībām.

SAISTĪTIE RAKSTI

* Tāpat VDD aicina iedzīvotājus 9. maijā neiesaistīties nekādās prettiesiskās aktivitātēs, tajā skaitā nepārkāpt valstī noteiktos pulcēšanās ierobežojumus. VDD atgādina, ka par pārkāpumiem var draudēt administratīvā vai kriminālā atbildība.

* Iedzīvotājus, kuru rīcībā nonākusi informācija par 9. maijā plānotām provokācijām, aicinām par to informēt VDD (tālr.: 67208964; e-pasts: dd@vdd.gov.lv jebkurā diennakts laikā). Savukārt par pulcēšanās ierobežojumu pārkāpšanu un citiem incidentiem 9. maijā aicinām informēt Valsts policiju (tālr. 110).

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Problēmas ir ļoti nopietnas.” Vai Lietuva kļūdījusies, aizliedzot nevakcinētiem cilvēkiem apmeklēt lielveikalus? 172
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man gribējās piecelties un teikt – ej tak tu!”: Igors Linga atklāj, kurš pašmāju mūziķis ir bijis visneciešamākais 6
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Esmu apbēdināta, ka mani tik viegli nodeva…”: dziedātāja Alise Haijima beidzot komentējusi internetā nopludināto video, kurā viņa un citi niekojas ar “balto pulverīti” 48
2 dienas
AT
Arnis Terzens
Stāsti
“Laika gaitā šī Angelas fobija tikai pieņēmusies spēkā.” No kā paniski bail Angelai Merkelei?
13 stundas
LL
Lilija Limane
Stāsti
Tiesnesis Cimdiņš bij tā piedzēries un tik piedauzīgi uzvedās, ka kauns bij skatīties 3
1 diena
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
Latvijā pret Covid-19 potēti desmit ilgdzīvotāji 121 gada vecumā. Kādas kļūdas vēl atklātas vakcinācijas pārskatā? 14
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pavļutu lūdz skaidrot 80 miljonu eiro izlietojumu Covid-19 pacientu gultu izveidei 34
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mūsā un Žūku strautā piesārņojuma izplatība ir ierobežota un tiek kontrolēta 1
7 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
“Latvijā pieejami vēl nebijuši tūrisma objekti!” Kurp doties zelta rudens laikā? 8
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Latvijā pret Covid-19 potēti desmit ilgdzīvotāji 121 gada vecumā. Kādas kļūdas vēl atklātas vakcinācijas pārskatā? 14
22:21
GP
Guntars Pļavinskis
Stāsti
Pētniekiem izdevies atminēt Himalaju Skeletu ezera noslēpumu. Kas bija šie cilvēki, kuru mirstīgās atliekas atrodas ezerā?
21:51
LE
LETA
Ziņas
Mūsā un Žūku strautā piesārņojuma izplatība ir ierobežota un tiek kontrolēta 1
21:17
IP
Ilze Pētersone
Ziņas
“Ja nav dzimtās valodas, tas var būt ceļš arī uz depresiju.” Saruna ar skolotāju Ingu Zemīti
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Trīs bērnu mamma dalās ar aizkustinošu video, kā suns katru vakaru pārbauda, vai visi bērni saldi guļ 5
9 stundas
AT
Arnis Terzens
Stāsti
“Laika gaitā šī Angelas fobija tikai pieņēmusies spēkā.” No kā paniski bail Angelai Merkelei?
13 stundas
LA
Latvijas Avīze
Laukos
“Mācības dabā kļūst arvien populārākas!” Kad mežs ir veselīgākā klase un sporta zāle
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Koziols ievēlēts IIHF Padomē 4
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man gribējās piecelties un teikt – ej tak tu!”: Igors Linga atklāj, kurš pašmāju mūziķis ir bijis visneciešamākais 6
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, kur atklāti jaunie Covid-19 gadījumi 6
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
VUGD autocisterna apgāzusies uz sāniem pēc sadursmes ar vieglo auto 6
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Maskavā simtiem cilvēku protestē pret vēlēšanu rezultātu falsifikāciju 16
11 stundas
DT
Dace Terzena
Ziņas
Dace Terzena: Nekad nebūtu varējusi iedomāties, ka mūs tik ļoti varēs sašķelt jautājums par potēšanos pret nāvējošo vīrusu 28
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Par Latvijas čempioniem šahā kļūst Rogule un Bērziņš 2
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
Piektdien Latvijā reģistrēti 816 jauni Covid-19 gadījumi. Miruši septiņi sasirgušie 91
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Viņi vēl ir starp mums!” Kam jāapzina 1991. gada augusta puča dalībnieki? 20
20 stundas
KK
Kamita Kalniņa
Ziņas
VIDEO. “Laika ceļotājs” no 2027. gada uzskata, ka pēc apokalipses ir pēdējais cilvēks uz Zemes 31
19 stundas
GP
Guntars Pļavinskis
Stāsti
Pētniekiem izdevies atminēt Himalaju Skeletu ezera noslēpumu. Kas bija šie cilvēki, kuru mirstīgās atliekas atrodas ezerā?
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Taizemietis rūpējas par gandrīz 1000 uz ielas nonākušiem suņiem, daļa no tiem ir invalīdi 5
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Rodrigo un Rauls 1
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Problēmas ir ļoti nopietnas.” Vai Lietuva kļūdījusies, aizliedzot nevakcinētiem cilvēkiem apmeklēt lielveikalus? 172
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Par mata tiesu! Autobraucējs šķērso vairākas joslas, neaizskarot nevienu citu braucošo auto 2
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
No omītes recepšu krājumiem: visgaršīgākais mājās gatavotais rasols 32
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Krieķis gadu pēc Rebenoka slepkavības: Pirmos pierādījumus atrada pēc mēneša, tīrot māju 35
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Pēc uzmanības “izslāpušie”!”: princis Harijs un Megana dodoties vizītē uz Ņujorku, uzjautrinājuši soctīklu lietotājus 15
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Par interneta hītu kļuvis video, kurā Staķis pārsteigts par sportistiem, kas ieradušies uz apbalvošanu: “Kādā sakarā? Ā, īstais Pļaviņš un Točs!” 44
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Bērnu rotaļu laukumā lāču mamma ar lācēnu spēlējoties šļūc pa slidkalniņu 22
1 diena