Laukos
Gaļa un zivis

ĀCM ierobežošanu turpinās līdz Latvija iegūs no tā oficiāli brīvas valsts statusu0

Foto: REUTERS/Scanpix/LETA

Āfrikas cūku mēra (ĀCM) draudu ierobežošanas pasākumus Latvijā īsteno līdz brīdim, kad Latvijai piešķirs no ĀCM oficiāli brīvas valsts statusu, paredz valdības otrdien akceptētie priekšlikumi grozījumiem Medību likumā.

Zemkopības ministrija (ZM) skaidro, ka ĀCM draudu ierobežošanas pasākumu īstenošanai Medību likuma pārejas noteikumos noteiktā norma bija spēkā līdz mežacūku populācijas blīvuma samazināšanai vismaz līdz vienai mežacūkai uz 200 hektāriem, bet ne ilgāk kā līdz 2020.gada 31.martam.

Taču tā kā mežacūku populācijas lielums visā Latvijas teritorijā nav samazināts līdz šai normai un mežacūku populācija strauji atjaunojas jau patlaban no ĀCM daļēji atveseļotās teritorijās Latgalē un Vidzemē, kuras sākotnēji tika pakļautas ĀCM ekspozīcijai un izmiršanai, Latvijai jāturpina ĀCM kontroles un apkarošanas normas, kamēr valsts iegūs no ĀCM oficiāli brīvas valsts statusu.

Likumā paredzēts noteikt stingru regulējumu turpmākai ĀCM izplatīšanās mežacūku populācijā un slimības ierosinātāja pārnešanas no meža uz mājas cūkām ierobežošanai, mērķtiecīgi mazinot mežacūku populāciju. Tādējādi plānots efektīvāk samazināt mežacūku populāciju Latvijā un līdz ar to ĀCM izplatības risku Latvijā, jo īpaši teritorijās kur ĀCM situācija bija ievērojami uzlabojusies, un ĀCM nonākšanu mājas cūku novietnēs.

Saistītie raksti

Latvijā medniekiem būs jāturpina medīt mežacūkas, lai samazinātu to populācijas blīvumu piekritīgajā medību platībā atbilstoši Valsts meža dienesta noteiktajam minimālajam mežacūku nomedīšanas apjomam, lai uz 200 hektāriem būtu viens mežacūkas īpatnis vai līdz brīdim, kamēr valsts iegūst no ĀCM oficiāli brīvas valsts statusu (būs pagājuši vismaz 12 mēneši pēc pēdējā mežacūkas saslimšanas gadījuma valstī).

Grozījumi Medību likumā vēl jāskata Saeimā.

LETA jau vēstīja, ka ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, un mājas cūku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Laukos
Ap Āfrikas cūku mēra skarto novietni Gudenieku pagastā noteikta karantīna
3 dienas
LE
LETA
Laukos
Atklāj, kur Latvijā konstatēts šogad pirmais ĀCM gadījums mājas cūkām
4 dienas
LE
LETA
Laukos
Veikalos būs plašāk pieejami vietējie augļi un dārzeņi. Parakstīts memorands 1
4 dienas

Lasītākie

LL
LETA, LA.lv
Veselam
Biji kādā no šīm ēdināšanas vietām Rīgā un Liepājā? 14 dienas būs jāvelta veselības stāvokļa novērošanai
11 stundas
LE
LETA
Latvijā
Covid-19 pozitīva pasažiera dēļ noteikta karantīna visiem 5.jūlija autobusa Liepāja-Rīga pasažieriem
9 stundas
LE
LETA
Latvijā
Atgriežoties no Lielbritānijas, pašizolācijā vairs nav jādodas. Publicēts saraksts ar valstīm
9 stundas
LE
LETA
Latvijā
“Tautas likteņstāstā rodam spēku nākotnei.” Levits un Vīķe-Freiberga iestādījuši veltījuma ozolus Likteņdārzā
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
“Reportieri bez robežām” pauž nožēlu par ES sankciju izmantošanu, lai Baltijas valstīs aizliegtu RT 1
6 stundas