Adītais komplekts paredzēts 3–6 mēnešus vecam zīdainim, kura galvas apkārtmērs ir 40–45 cm.
Adītais komplekts paredzēts 3–6 mēnešus vecam zīdainim, kura galvas apkārtmērs ir 40–45 cm.
Adītais komplekts paredzēts 3-6 mēnešus vecam zīdainim, kura galvas apkārtmērs ir 40-45 cm. Foto – Santa Atte

Adīts komplekts zīdainītim – cepurīte, zeķītes, cimdiņi 0

Kā noadīt cepurīti, cimdus un zābaciņus zīdainim? Cik daudz dzijas nepieciešams, kādu rakstu izvēlēties, un kāda ir piegrieztne? 
Sandra Liepiņa Alojā

Mazuļa āda ir ļoti jutīga, tāpēc jāizvairās no asas un cietas dzijas. Der mīkstā un antialerģiskā merino un alpaka vilna, tāpat speciāli bērnu izstrādājumiem paredzētā dzija ar uzrakstu Baby wool (parasti – akrila un vilnas sajaukums vai 100% merino vilna), kas ir speciāli mīkstināta. Nav ieteicama mohēra, jo tās garie, pūkainie pavedieni var radīt mazulim diskomfortu. Turklāt vilnu un mohēru nedrīkst mazgāt veļas mašīnā – straujā temperatūras maiņa un straujie apgriezieni to padarīs par filcējumu, jo dabiskās šķiedras saveļas. Šī dzija jāmazgā tikai ar rokām vai speciāli vilnai paredzētā režīmā. Akrila izstrādājumus gan var droši likt veļas mašīnā.

Materiāli


Cepure, cimdi un zeķītes mazulim adīti no akrila un vilnas sajaukuma. Šī dzija ir mīksta, elastīga, ar bagātīgu krāsu paleti, to viegli kopt, mazgājot izstrādājums nezaudē formu.

Ieteicams izvēlēties dziju, kam 50 g ficē pavediena garums ir 100 m vai 50 g – 92 m. Komplektam vajag 150 g dzijas un 3., 3,5. vai 4. numura adāmadatas. Adot cieši un izmantojot smalkākas adāmadatas, adījums būs blīvs un paciets, toties, adot vaļīgi ar lielāka diametra adatām, adījums būs šķidrs un mazgājot ātrāk zaudēs formu.

Apzīmējumi


Lb – labisks valdziņš

Kr – kreilisks valdziņš

Darba gaita


Cepure


Uzmet 66 valdziņus. Ja pīņu adīšana šķiet par sarežģītu, var adīt tikai labiski, uzmetot 60 valdziņus. Cepure būs tikpat liela, jo pīnes adījumu savelk nedaudz ciešāku.

Pirmās 6 rindas ada sviķelī (1 valdziņš labiski, 1 valdziņš kreiliski).

Sāk adīt pīnes. 1. valdziņu noceļ (vienmēr), pēc tam ada 6 lb, 2 kr, 1 lb, 2 kr, šo ciklu atkārtojot līdz adatas galam. Pēdējie 4 valdziņi ir šādi: 2 kr, 1 lb un 1 kr. Adot atpakaļejošo rindu (kreiso pusi), labisko valdziņu ada labiski un kreilisko – kreiliski, tātad raksta cikls ir 6 kr, 2 lb, 1 kr, 2 lb.

Pēc noadītām 4 rindām (2 turp un 2 atpakaļ) nākamajā sāk veidot pīņu pirmo krustojumu (mugurpusē labiski izada 4., 5 un 6. valdziņu, pēc tam priekšpusē – 1., 2. un 3. valdziņu). Pīnes veido katrā 6. rindā. Ada, līdz izveidoti 4 pīņu pinumi + rinda atpakaļ, tas ir, noadītas 24 rindas.

25. rindā sāk noraukt cepures augšdaļu. Lai neizjauktu pīnes rakstu, norauc šādi: aiz katras pīnes kreiliski saada nākamos 2 kreiliskos valdziņus, tātad 6 vietās saada aiz 6 pīnēm. Atpakaļ ada, neko kopā nesaadot.

27. rindā kreiliski saada nākamos 2 kreiliskos valdziņus starp pīnēm, tādējādi starp pīnēm izveidojas 1 kr, 1 lb, 1 kr. Atpakaļ ada, neko kopā nesaadot.

28. rindā atkal veido pīņu krustojumu, neko kopā nesaada.

30. rindā turpina noraukt valdziņus: labiski saada 2 pēdējos pīnes valdziņus, t.i., sešās vietās saada katras pīnes pēdējos 2 valdziņus. Atpakaļ ada, neko kopā nesaadot.

32. rindā atkal labiski saada pīnes pēdējos 2 valdziņus, t.i., sešās vietās saada katras pīnes pēdējos 2 valdziņus. Izveidojas pīnes ar 4 valdziņiem. Atpakaļ ada, neko kopā nesaadot.

34. rindā atkal veido pīņu krustojumu (pa mugurpusi labiski izada 3. un 4. valdziņu, pēc tam pa priekšpusi – 1. un 2. valdziņu).

35. rindā, adot atpakaļ, strauji norauc – katrai pīnei visus 4 valdziņus saada kreiliski.

Atlikušajiem valdziņiem ar lāpāmo adatu izvelk cauri dziju un to cieši savelk. Cepurīti sašuj.

Lai mazuļa austiņām būtu siltāk, ar roku iešuj 7–10 cm platu oderīti no plāna plīša auduma vai kokvilnas trikotāžas. Audumam jābūt mīkstam un elastīgam, lai tas piemērotos adījuma elastībai.

Austiņu pieadīšana. Kad cepure sašūta, to novieto tā, lai vīlīte atrastos aizmugurē, bet pīnes – priekšdaļā un sānos. Zem sānu pīnēm apakšējā malā, sākot no priekšas uz aizmuguri, uzņem 12 valdziņus. Pirmās 2 rindas (turp un atpakaļ) ada sviķelī. Sākot no 3. rindas, katras rindas pēdējos 2 valdziņus saada labiski, līdz paliek 1 valdziņš. Ar tamboradatu uz šā valdziņa uztamborē vēlamā garuma pīni (parasti pietiek ar 30 cm).

Cimdiņi bez īkšķa


Uz 4 zeķu adāmadatām uzmet 24 valdziņus (pa 6 valdziņiem uz katras adāmadatas). Ada sviķelī 10 rindas. Ja grib vienkāršus gludus cimdiņus, ada 20 rindas labiski un no 21. rindas sāk noraukt. Ja vēlas pīnīti, pirmos 12 valdziņus uzliek uz 1 adatas. Tad uz vienas adāmadatas ir 12 valdziņi, bet uz pārējām divām – pa 6 valdziņiem uz katras.

11. rindu ada šādi: 3 lb, 1 kr, 4 lb, 1 kr, 3 lb; pārējos 12 valdziņus – labiski. Šādi noada 4 rindas. Piektajā rindā veido pīnei krustojumu (mugurpusē labiski izada 3. un 4. valdziņu, pēc tam priekšpusē izada 1. un 2. valdziņu). Pīni veido katrā 4. rindā. Kad izveidoti 5 pīnes krustojumi, pabeidz riņķi līdz galam un nākamajā rindā sāk noraukt cimdiņu.

Noraukšanu sāk pirmās adāmadatas (12 valdziņi) sākumā un beigās, trešās adāmadatas sākumā un ceturtās adāmadatas beigās, saadot nevis 2 pēdējos, bet gan 2 pirmspēdējos valdziņus (ja saada pirmos 2 un pēdējos 2 valdziņus, rodas lieli pārstaipi, kas veido robus). Tātad 1. valdziņu izada, 2. un 3. valdziņu saada, nākamos 6 valdziņus ada pēc raksta, 10. un 11. valdziņu saada, bet 12. valdziņu ada labiski. Trešās adāmadatas 1. valdziņu izada, 2. un 3. valdziņu saada, savukārt ceturtās adāmadatas 4. un 5. valdziņu saada, bet 6. valdziņu ada labiski. Tā turpina katrā rindā, līdz paliek 4 valdziņi. Tiem cauri izvelk dziju, stingri savelk un kreisajā pusē nostiprina. Ievelk diegu galus.

Zeķītes


Tāpat kā cimdiņiem, uz 4 zeķu adāmadatām uzmet 24 valdziņus, pa 6 valdziņiem uz katras adatas. Sviķelī noada 14 rindas.

Sāk veidot papēdi. Trešās un ceturtās adatas valdziņus neaiztiek, darbojas tikai ar pirmās un otrās adāmadatas valdziņiem. Noada 10 rindas (5 turp labiski, 5 atpakaļ kreiliski). Parastai zeķei papēdī adījumu veido biezāku un izturīgāku, bet zīdainis vēl nestaigā, tāpēc pietiks ar parasto labisko adījumu.

11. rindā 7 valdziņus izada labiski, bet 8. un 9. valdziņu saada. Pēdējos 3 valdziņus neaiztiek, griež adatas uz otru pusi un ada atpakaļ – 1. valdziņu noceļ, 2 izada kreiliski, 4. un 5. valdziņu saada. Pēdējos 3 valdziņus atkal neaiztiek, griež adatas uz otru pusi un ada atpakaļ – 1. valdziņu noceļ, 2 izada labiski, 4. un 5. valdziņu saada. Tā turpina, līdz paliek 4 valdziņi. Sanāk, ka ada tikai vidējos 4 valdziņus, bet sānos esošos 4 valdziņus saada ar vidējiem, t.i., 4 rindas turp un 4 atpakaļ. Tad adatas pagriež ierastajā virzienā, izada valdziņus labiski un nonāk pie papēža sāna. Šeit ar jaunu adatu uzņem 6 valdziņus un tos izada. Nonākam līdz zeķītes priekšdaļai.

Ja vēlas pīnīti kā cimdiņiem, valdziņus, kas atrodas uz trešās un ceturtās adāmadatas, uzņem uz vienas un ada: 3 lb, 1 kr, 4 lb, 1 kr, 3 lb. Ja grib gludas zeķītes, valdziņus ada labiski. Nonākot līdz papēža otrai malai, ar jaunu adatu uzņem 6 valdziņus un tos izada. 4 valdziņus, kas palika uz adatas, adot papēdi, uzliek uz blakusesošajām adāmadatām (2 uz vienas, 2 uz otras). Tagad ir 2 adāmadatas ar 8 valdziņiem un viena ar 12 valdziņiem.

Saistītie raksti

Turpina adīt uz riņķi, uz pirmās adāmadatas ar 8 valdziņiem saadot pēdējos 2 valdziņus, bet uz otrās ar 8 valdziņiem saadot pirmos 2 valdziņus. To atkārto divas reizes, līdz uz adatām paliek 6 valdziņi. Izada 4 rindas un 5. rindā veido pīnei krustojumu. Pīni veido katrā 4. rindā. Kad izveidoti 3 pīnes krusti, pabeidz riņķi līdz galam un nākamajā rindā sāk noraukt purngalu. Noraukšana veic tāpat kā cimdiņiem.

Cepurīti, zeķītes un cimdiņus var rotāt pēc sirds patikas un izdomas – ar lentītēm, pušķiem, bumbuļiem, pogām vai ko citu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Stāda kokus un krūmus, novāc vēlos sakņaugus. Kas darāms dārzā no 19. līdz 25.oktobrim
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
“Šos suņus audzinot, mēs tiem melojam – viņiem ir jātic, ka visi cilvēki ir draugi!”. Kā Latvijā apmāca suņus – terapeitus? 1
2 dienas
LA
Laukos.lv
Laukos
Kur jūs bijāt, kad es biju mazs un man bija jāravē garās biešu vagas? Latvijā radīts pirmais robots, kas izravē nezāles 6
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Praktiski
Dzimtas stāsts un reņģes: kā arhitekte Nora Dakne “restaurēja” vecmāmiņas Kaltenes kūpināto reņģu sacepuma recepti 1
2 dienas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Ko pagatavot no ķirbja: 8 lieliskas receptes
4 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
7 soļi: kā pareizi uzlikt un valkāt vienreizlietojamu sejas masku 5
4 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Labākie garšu eksperti iesaka: 7 izcilas olu ēdienu receptes
4 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Pirkt vai īrēt mājokli: 3 soļi pirms lēmuma izdarīšanas
4 dienas
LA
LA.LV
Praktiski
Labdarības akcijā sociālajos tīklos publicētie mājdzīvnieku attēli tiks pārvērsti 4000 eiro 1
5 dienas
Inita Šteinberga
Praktiski
Rudens un dārzs: piemērots laiks, lai dārzā vēl iestādītu brīnišķīgos “šo un to”!
5 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ar ingveru pret vīrusiem: 5 izcilas karsto dzērienu receptes ar ogām, garšvielām un piparmētrām
5 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
7 svarīgas lietas, kas jāzina par jaunajiem ierobežojumiem: kā justies drošībā? 1
5 dienas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Kā sportiskais rūdījums palīdzēja pret bandītiem. Dainis Bremze par karjeru un trakajiem 90. gadiem 1
1 stunda
LE
LETA
Veselam
Reģistrēti 115 jauni Covid-19 gadījumi, bet miruši trīs sasirgušie
1 stunda
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Smago nepamanīja. Pensionāres Ausmas melnais punkts uz ceļa un dzīvē 2
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Laikapstākļus noteiks plaša ciklona siltais sektors. Cik silts laiks gaidāms?
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Veikta krāpšana lielos apmēros. Atklāj, kādā jomā darbojies shēmā iesaistītais uzņēmums 1
2 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
Pasaule neiztur Covid-19 pārbaudījumu 1
4 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Sociālie uzņēmēji nav čīkstētāji par to, cik viss ir slikti. Viņi ir darītāji! 2
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Olga Rajecka: “Bērns ir vislielākā laime, kas sievietei vien var būt!”
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pēc veikala “Depo” apmeklējuma – uz slimnīcu. Apsardze zvērīgi pārmāca vīrieti bez sejas maskas 100
1 diena
GN
Gints Narogs
Stāsti
Dēla dēļ izvēlas Nīderlandi. Saruna ar bijušo valstvienības hokejistu Jāni Spruktu 3
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Pirmais sniegs šoruden! Soctīklotāji dalās ar ziemīgajiem iespaidiem 1
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ballīte beigusies! Policija “šturmē” kādu nelegālu izklaides vietu Rīgā un to slēdz 24
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Aktrise Rēzija Kalniņa veikusi ģenētisko testu: kāpēc viņa to darīja? 12
3 dienas
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. Baiba saslima jau martā, pēc grūtas cīņas ar Covid-19 viņa izveseļojās: “Plaušas sāp tā, ka tu raudi…” 16
2 dienas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Stāda kokus un krūmus, novāc vēlos sakņaugus. Kas darāms dārzā no 19. līdz 25.oktobrim
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Samanta Tīna skarbi nokritizē fitnesa skaistuli Jutu Valdmani: kā tāda kaķu vecene! 9
2 dienas
LE
LETA
Veselam
Pētījums: roku dezinfekcijas līdzekļi ar etanolu Covid-19 vīrusu iznīcina 15 sekundēs 4
2 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Atbildība šodien tev var likties visai smaga nasta… Horoskopi 20.oktobrim 2
19 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Pieskaņojies dabas ritmam! Veiksmes kalendārs no 19. līdz 25.oktobrim
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Leonīds un Leonīda
11:30
LE
LETA
Veselam
Reģistrēti 115 jauni Covid-19 gadījumi, bet miruši trīs sasirgušie
11:17
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Magones vīrs Žanis nonāk konfliktā ar ierēdņiem: ” Jums ir nauda? Iedosiet man naudu?” 2
10:59