Adītais komplekts paredzēts 3–6 mēnešus vecam zīdainim, kura galvas apkārtmērs ir 40–45 cm.
Adītais komplekts paredzēts 3–6 mēnešus vecam zīdainim, kura galvas apkārtmērs ir 40–45 cm.
Adītais komplekts paredzēts 3-6 mēnešus vecam zīdainim, kura galvas apkārtmērs ir 40-45 cm. Foto – Santa Atte

Adīts komplekts zīdainītim – cepurīte, zeķītes, cimdiņi 0

Kā noadīt cepurīti, cimdus un zābaciņus zīdainim? Cik daudz dzijas nepieciešams, kādu rakstu izvēlēties, un kāda ir piegrieztne? 
Sandra Liepiņa Alojā

EL
Egils Līcītis
Ziņas
Latvijas ļaudis ir aizkaitināti, saniknoti un dusmīgi par varas sastrādāto cīņā ar pandēmiju. Egila Līcīša feļetons 46
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šis ir skarbs patiesības mirklis!” Rēvalds par dubultmorāli un izlikšanos Covid-19 pandēmijā 162
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Nav vēlams šodien uzsākt kaut ko jaunu. Pat plānot to nevajadzētu! Horoskopi 26.oktobrim 1
16 stundas
Lasīt citas ziņas

Mazuļa āda ir ļoti jutīga, tāpēc jāizvairās no asas un cietas dzijas. Der mīkstā un antialerģiskā merino un alpaka vilna, tāpat speciāli bērnu izstrādājumiem paredzētā dzija ar uzrakstu Baby wool (parasti – akrila un vilnas sajaukums vai 100% merino vilna), kas ir speciāli mīkstināta. Nav ieteicama mohēra, jo tās garie, pūkainie pavedieni var radīt mazulim diskomfortu. Turklāt vilnu un mohēru nedrīkst mazgāt veļas mašīnā – straujā temperatūras maiņa un straujie apgriezieni to padarīs par filcējumu, jo dabiskās šķiedras saveļas. Šī dzija jāmazgā tikai ar rokām vai speciāli vilnai paredzētā režīmā. Akrila izstrādājumus gan var droši likt veļas mašīnā.

Materiāli


CITI ŠOBRĪD LASA

Cepure, cimdi un zeķītes mazulim adīti no akrila un vilnas sajaukuma. Šī dzija ir mīksta, elastīga, ar bagātīgu krāsu paleti, to viegli kopt, mazgājot izstrādājums nezaudē formu.

Ieteicams izvēlēties dziju, kam 50 g ficē pavediena garums ir 100 m vai 50 g – 92 m. Komplektam vajag 150 g dzijas un 3., 3,5. vai 4. numura adāmadatas. Adot cieši un izmantojot smalkākas adāmadatas, adījums būs blīvs un paciets, toties, adot vaļīgi ar lielāka diametra adatām, adījums būs šķidrs un mazgājot ātrāk zaudēs formu.

Apzīmējumi


Lb – labisks valdziņš

Kr – kreilisks valdziņš

Darba gaita


Cepure


Uzmet 66 valdziņus. Ja pīņu adīšana šķiet par sarežģītu, var adīt tikai labiski, uzmetot 60 valdziņus. Cepure būs tikpat liela, jo pīnes adījumu savelk nedaudz ciešāku.

Pirmās 6 rindas ada sviķelī (1 valdziņš labiski, 1 valdziņš kreiliski).

Sāk adīt pīnes. 1. valdziņu noceļ (vienmēr), pēc tam ada 6 lb, 2 kr, 1 lb, 2 kr, šo ciklu atkārtojot līdz adatas galam. Pēdējie 4 valdziņi ir šādi: 2 kr, 1 lb un 1 kr. Adot atpakaļejošo rindu (kreiso pusi), labisko valdziņu ada labiski un kreilisko – kreiliski, tātad raksta cikls ir 6 kr, 2 lb, 1 kr, 2 lb.

Pēc noadītām 4 rindām (2 turp un 2 atpakaļ) nākamajā sāk veidot pīņu pirmo krustojumu (mugurpusē labiski izada 4., 5 un 6. valdziņu, pēc tam priekšpusē – 1., 2. un 3. valdziņu). Pīnes veido katrā 6. rindā. Ada, līdz izveidoti 4 pīņu pinumi + rinda atpakaļ, tas ir, noadītas 24 rindas.

25. rindā sāk noraukt cepures augšdaļu. Lai neizjauktu pīnes rakstu, norauc šādi: aiz katras pīnes kreiliski saada nākamos 2 kreiliskos valdziņus, tātad 6 vietās saada aiz 6 pīnēm. Atpakaļ ada, neko kopā nesaadot.

27. rindā kreiliski saada nākamos 2 kreiliskos valdziņus starp pīnēm, tādējādi starp pīnēm izveidojas 1 kr, 1 lb, 1 kr. Atpakaļ ada, neko kopā nesaadot.

28. rindā atkal veido pīņu krustojumu, neko kopā nesaada.

30. rindā turpina noraukt valdziņus: labiski saada 2 pēdējos pīnes valdziņus, t.i., sešās vietās saada katras pīnes pēdējos 2 valdziņus. Atpakaļ ada, neko kopā nesaadot.

32. rindā atkal labiski saada pīnes pēdējos 2 valdziņus, t.i., sešās vietās saada katras pīnes pēdējos 2 valdziņus. Izveidojas pīnes ar 4 valdziņiem. Atpakaļ ada, neko kopā nesaadot.

34. rindā atkal veido pīņu krustojumu (pa mugurpusi labiski izada 3. un 4. valdziņu, pēc tam pa priekšpusi – 1. un 2. valdziņu).

35. rindā, adot atpakaļ, strauji norauc – katrai pīnei visus 4 valdziņus saada kreiliski.

Atlikušajiem valdziņiem ar lāpāmo adatu izvelk cauri dziju un to cieši savelk. Cepurīti sašuj.

Lai mazuļa austiņām būtu siltāk, ar roku iešuj 7–10 cm platu oderīti no plāna plīša auduma vai kokvilnas trikotāžas. Audumam jābūt mīkstam un elastīgam, lai tas piemērotos adījuma elastībai.

Austiņu pieadīšana. Kad cepure sašūta, to novieto tā, lai vīlīte atrastos aizmugurē, bet pīnes – priekšdaļā un sānos. Zem sānu pīnēm apakšējā malā, sākot no priekšas uz aizmuguri, uzņem 12 valdziņus. Pirmās 2 rindas (turp un atpakaļ) ada sviķelī. Sākot no 3. rindas, katras rindas pēdējos 2 valdziņus saada labiski, līdz paliek 1 valdziņš. Ar tamboradatu uz šā valdziņa uztamborē vēlamā garuma pīni (parasti pietiek ar 30 cm).

Cimdiņi bez īkšķa


Uz 4 zeķu adāmadatām uzmet 24 valdziņus (pa 6 valdziņiem uz katras adāmadatas). Ada sviķelī 10 rindas. Ja grib vienkāršus gludus cimdiņus, ada 20 rindas labiski un no 21. rindas sāk noraukt. Ja vēlas pīnīti, pirmos 12 valdziņus uzliek uz 1 adatas. Tad uz vienas adāmadatas ir 12 valdziņi, bet uz pārējām divām – pa 6 valdziņiem uz katras.

11. rindu ada šādi: 3 lb, 1 kr, 4 lb, 1 kr, 3 lb; pārējos 12 valdziņus – labiski. Šādi noada 4 rindas. Piektajā rindā veido pīnei krustojumu (mugurpusē labiski izada 3. un 4. valdziņu, pēc tam priekšpusē izada 1. un 2. valdziņu). Pīni veido katrā 4. rindā. Kad izveidoti 5 pīnes krustojumi, pabeidz riņķi līdz galam un nākamajā rindā sāk noraukt cimdiņu.

Noraukšanu sāk pirmās adāmadatas (12 valdziņi) sākumā un beigās, trešās adāmadatas sākumā un ceturtās adāmadatas beigās, saadot nevis 2 pēdējos, bet gan 2 pirmspēdējos valdziņus (ja saada pirmos 2 un pēdējos 2 valdziņus, rodas lieli pārstaipi, kas veido robus). Tātad 1. valdziņu izada, 2. un 3. valdziņu saada, nākamos 6 valdziņus ada pēc raksta, 10. un 11. valdziņu saada, bet 12. valdziņu ada labiski. Trešās adāmadatas 1. valdziņu izada, 2. un 3. valdziņu saada, savukārt ceturtās adāmadatas 4. un 5. valdziņu saada, bet 6. valdziņu ada labiski. Tā turpina katrā rindā, līdz paliek 4 valdziņi. Tiem cauri izvelk dziju, stingri savelk un kreisajā pusē nostiprina. Ievelk diegu galus.

Zeķītes


Tāpat kā cimdiņiem, uz 4 zeķu adāmadatām uzmet 24 valdziņus, pa 6 valdziņiem uz katras adatas. Sviķelī noada 14 rindas.

Sāk veidot papēdi. Trešās un ceturtās adatas valdziņus neaiztiek, darbojas tikai ar pirmās un otrās adāmadatas valdziņiem. Noada 10 rindas (5 turp labiski, 5 atpakaļ kreiliski). Parastai zeķei papēdī adījumu veido biezāku un izturīgāku, bet zīdainis vēl nestaigā, tāpēc pietiks ar parasto labisko adījumu.

11. rindā 7 valdziņus izada labiski, bet 8. un 9. valdziņu saada. Pēdējos 3 valdziņus neaiztiek, griež adatas uz otru pusi un ada atpakaļ – 1. valdziņu noceļ, 2 izada kreiliski, 4. un 5. valdziņu saada. Pēdējos 3 valdziņus atkal neaiztiek, griež adatas uz otru pusi un ada atpakaļ – 1. valdziņu noceļ, 2 izada labiski, 4. un 5. valdziņu saada. Tā turpina, līdz paliek 4 valdziņi. Sanāk, ka ada tikai vidējos 4 valdziņus, bet sānos esošos 4 valdziņus saada ar vidējiem, t.i., 4 rindas turp un 4 atpakaļ. Tad adatas pagriež ierastajā virzienā, izada valdziņus labiski un nonāk pie papēža sāna. Šeit ar jaunu adatu uzņem 6 valdziņus un tos izada. Nonākam līdz zeķītes priekšdaļai.

Ja vēlas pīnīti kā cimdiņiem, valdziņus, kas atrodas uz trešās un ceturtās adāmadatas, uzņem uz vienas un ada: 3 lb, 1 kr, 4 lb, 1 kr, 3 lb. Ja grib gludas zeķītes, valdziņus ada labiski. Nonākot līdz papēža otrai malai, ar jaunu adatu uzņem 6 valdziņus un tos izada. 4 valdziņus, kas palika uz adatas, adot papēdi, uzliek uz blakusesošajām adāmadatām (2 uz vienas, 2 uz otras). Tagad ir 2 adāmadatas ar 8 valdziņiem un viena ar 12 valdziņiem.

SAISTĪTIE RAKSTI

Turpina adīt uz riņķi, uz pirmās adāmadatas ar 8 valdziņiem saadot pēdējos 2 valdziņus, bet uz otrās ar 8 valdziņiem saadot pirmos 2 valdziņus. To atkārto divas reizes, līdz uz adatām paliek 6 valdziņi. Izada 4 rindas un 5. rindā veido pīnei krustojumu. Pīni veido katrā 4. rindā. Kad izveidoti 3 pīnes krusti, pabeidz riņķi līdz galam un nākamajā rindā sāk noraukt purngalu. Noraukšana veic tāpat kā cimdiņiem.

Cepurīti, zeķītes un cimdiņus var rotāt pēc sirds patikas un izdomas – ar lentītēm, pušķiem, bumbuļiem, pogām vai ko citu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Inita Šteinberga
Ziņas
Lai nākamgad āboli būtu bez tārpiem un plūmes nepūtu, jāsāk rosīties jau tagad
12 stundas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 25.oktobra līdz 1.novembrim: stāda krūmus un augļukokus, novāc pēdējos sakņaugus 2
20 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Sātīgie biezpiena plācenīši ar dārzeņiem
20 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Krāšņi zied līdz pat oktobrim! 5 jautājumi, kas jāzina par klinšrozītēm
4 dienas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Latvijas ļaudis ir aizkaitināti, saniknoti un dusmīgi par varas sastrādāto cīņā ar pandēmiju. Egila Līcīša feļetons 46
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šis ir skarbs patiesības mirklis!” Rēvalds par dubultmorāli un izlikšanos Covid-19 pandēmijā 162
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Nav vēlams šodien uzsākt kaut ko jaunu. Pat plānot to nevajadzētu! Horoskopi 26.oktobrim 1
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. 95 gadus vecās karalienes Elizabetes II pienākumus pārņēmis mazdēls princis Viljams un viņa sieva Keita Midltone 23
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Hosams Abu Meri mājsēdes laikā spiests apgūt jaunas prasmes: sievai atteikt nevar! 50
22 stundas
Lasīt citas ziņas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Populāra spāņu šefpavāra recepte, kas iecienīta visā pasaulē: griķu paelja ar vistas gaļu un tomātu mērcīti 6
4 dienas
IB
Indulis Burka
Praktiski
FOTO. No kādiem materiāliem un kā izgatavot kāpnītes pie loga, lai kaķis no ielas tiktu mājās? 3
4 dienas
Inita Šteinberga
Praktiski
Balti pleķi uz mārtiņrozēm? Baltā rūsa nav uzveicama – jālikvidē stādi
4 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
pagatavot izcilus biezpiena plācenīšus: recepte soli pa solim
4 dienas
LE
LETA
Praktiski
Komandantstundas laikā būs atļauts īslaicīgā pastaigā izvest savu mājdzīvnieku 22
4 dienas
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Balkondārzs rudenī: kādus krāšņus augus izvēlēties dobītē pie loga, kad ārā jau ir vēss?
5 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Ulberte: Skaistumkopšanas pakalpojumi aizies ēnu ekonomikā 35
4 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Latvijas ļaudis ir aizkaitināti, saniknoti un dusmīgi par varas sastrādāto cīņā ar pandēmiju. Egila Līcīša feļetons 46
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Rajevs: Putinu vairāk interesē noturēties pie varas nekā Baltijas valstu un Polijas iekarošana 32
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pēcpusdienā no rietumiem ieradīsies lietus 1
3 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Neadekvātu stūrētāju kļūst vairāk un vairāk. Vai šoferiem vajadzēs noteikt “tehnisko” apskati? 15
1 stunda
RR
Rolands Repša
Ziņas
Rolands Repša: Covid-19 krīzes risināšanā pamatā ir iespējami divi galvenie ceļi – Kariņa valdība vai politgangsteru stilā vālējošo tehnokrātu valdība 3
1 stunda
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
Vīruss pārņem Austrumeiropu: reģionā atklāta aptuveni piektā daļa no Covid-19 gadījumiem pasaulē 9
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
IKVD atsaka programmu licencēšanu “vakcīnskeptiņu vidusskolai”. Kādi ir iemesli? 1
47 minūtes
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Sātīgie biezpiena plācenīši ar dārzeņiem
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. 95 gadus vecās karalienes Elizabetes II pienākumus pārņēmis mazdēls princis Viljams un viņa sieva Keita Midltone 23
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Hosams Abu Meri mājsēdes laikā spiests apgūt jaunas prasmes: sievai atteikt nevar! 50
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Dzejniece Magone Šutoviene šķiras no vīra un nolēmusi mainīt arī uzvārdu – uz pavisam jaunu 60
23 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Esam savā ziņā kļuvuši par celmlaužiem!” “Prātinieki” pārsteidz ar sensacionālu koncertfilmu, kas skatīta jau 31 valstī 3
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Nekaunīgs tītars ieknābj sievietei. Viņas spiedziens sasmīdina visu tītaru baru 7
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šis ir skarbs patiesības mirklis!” Rēvalds par dubultmorāli un izlikšanos Covid-19 pandēmijā 162
1 diena
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
Sabiedriskā transporta atlaižu haoss mājsēdē, pat satiksmes ministrs iebilst un nesaprot 59
1 diena
LA
LA
Ziņas
“Bagāti ministri nabadzīgā valstī – tas ir neētiski,” Liepnieks par algu palielināšanu valsts amatpersonām 75
1 diena
IE
Ināra Egle
Ziņas
Latvija pirmajā vietā? Katastrofālā situācija valstī neliek pārskatīt partijas pozīciju
10:24
LE
LETA
Ziņas
IKVD atsaka programmu licencēšanu “vakcīnskeptiņu vidusskolai”. Kādi ir iemesli? 1
09:58
RR
Rolands Repša
Ziņas
Rolands Repša: Covid-19 krīzes risināšanā pamatā ir iespējami divi galvenie ceļi – Kariņa valdība vai politgangsteru stilā vālējošo tehnokrātu valdība 3
09:24