Aģes dižozols. Dižkoki Eiropas dižkoku konkursā piedalās ar savu stāstu, nevis, piemēram, ar koka apkārtmēru, augstumu vai vainaga apkārtmēru.
Aģes dižozols. Dižkoki Eiropas dižkoku konkursā piedalās ar savu stāstu, nevis, piemēram, ar koka apkārtmēru, augstumu vai vainaga apkārtmēru.
Foto: Anda Krauze

Aģes dižozols Eiropas dižkoku parādē 1

Uldis Graudiņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kura no sejām jums šķiet vispievilcīgākā? Atbildē slēpjas jūsu partnera ideāls 3
Veselam
Nosaukti 8 pārtikas produkti, kuru patēriņš jāierobežo, kļūstot vecākam
Vēstures atkārtošanās ir neizbēgama! Peskovs atklāj, uz kuru Eiropas galvaspilsētu Krievija mērķēs savas raķetes 164
Lasīt citas ziņas

Pirmdien, 28. februārī, noslēgsies Eiropas dižkoku konkurss, kur Latviju pārstāv nacionālā konkursa uzvarētājs Aģes dižozols. Ikviens ar savu balsojumu tīmekļa vietnē “thetreeoftheyear.org” var sekmēt tā lielāku atpazīstamību un Latvijas vārda nešanu pasaulē. Balsojums noteikti ir jāveic par diviem Eiropas dižkokiem, citādi to neieskaita.

Pēdējā balsojuma nedēļā notiek slēgtais balsojums, kur balsotāji nevar redzēt nevienu no konkursam pieteikto 16 dižkoku rezultātiem. “Šīs nedēļas pirmdienā ar 23 000 balsu Aģes dižozols bija astotajā vietā,” teic tā un citu dižkoku aprūpētājs, uzņēmējs un skautu un gaidu kustības dalībnieks kopš pusaudža gadiem Ivars Šmits. Viņa ģimenes Vidrižu pagastā aprūpētais Aģes diž­ozols pērn uzvarēja Latvijas Meža īpašnieku biedrības un Latvijas Mežu sertifikācijas padomes pērn rīkotajā pirmajā Latvijas dižkoku konkursā.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Ar ozoliem un dižkokiem es aizraujos pēdējos 12 gadus, kad tūrisma braucienā Malaizijā sapratu ozola svarīgumu latviešu tautai. Mans tēvs vectēva īpašumā Aģes krastā augošo dižozolu no krūmiem un cita apauguma atbrīvoja 1995. gadā. Viņš rosināja tā atdzimšanu un atvēršanos pasaulei, lai priecētu, izglītotu un iedvesmotu. Esmu izdomājis un reģistrējis arī preču zīmi “Spēk­ozols”, un izveidojis mājas vietni “spekozols.lv”, kā arī iedziļinājies dižkoku tēmā. Viena kilometra attālumā no Aģes dižozola ir iestādīta arī Trejdeviņu spēkozolu birzs, ir izveidota arī pārgājienu taka, kā arī spēkozolu kustība.

Viss iepriekš teiktais iedvesmoja iedziļināties dižkoku tēmā. Mans secinājums – Latvija ir Eiropas dižkoku lielvalsts. Aiz Lielbritānijas atrodamies otrajā vietā Eiropā. Aiz mums seko Vācija un Zviedrija,” teic spēkozolu kustības izveidotājs I. Šmits.

Viņš piebilst – Aģes diž­ozols aug vēsturiskajās lībiešu zemēs, Aģes upes stāvkrastā, tāpēc tam dots arī vārds lībiešu valodā – Aḑā sūrtäm. Aģe tulkojumā no lībiešu valodas nozīmē “mala”, kas skaidrojams ar to, ka tā atrodas uz seno Metsapoles un Turaidas zemju robežas. Protams, diž­ozols savā aptuveni 250 gadus ilgajā mūžā tik senus laikus nav piedzīvojis.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.