Foto: Inita Šteinberga

Par aitu kopšanas minimumu nelielā ganāmpulkā 0

Jautājums. Vēlos turēt jēriņus, lai tie noēd pļavā zāli. Tas arī izskatās ļoti skaisti. Vai tas ir sarežģīti? Kas vispirms jānodrošina, lai varētu vest mājās aitas? Jānis Talsos

VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
Kas būs, kad ukraiņi padzīs krievus no savas zemes? Vai viņiem vienmēr būs jābūt kaujas gatavībā? Atbild Slaidiņš
Cik lieli būs apkures rēķini rīdziniekiem no oktobra? Rīgas izpilddirektora aprēķini
Lasīt citas ziņas

Svarīgs drošs aploks

“Aitas tiešām var palīdzēt cīņā ar zāli un krūmājiem. Taču jārēķinās, ka laimīgas aitas ir tikai bariņā. Jo lielāks bars, jo aitas jūtas labāk un drošāk,” skaidro aitu ganāmpulka saimniece Gunta Niedra no Smārdes pagasta “Mazburkām”. Viņa saimnieko ar bioloģiskām metodēm, tāpēc šāda pieredze noderēs arī tiem, kas vēlas nelielu aitu ganāmpulku.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jābūt vismaz divām aitām. Ja ir doma aitas turēt ilgstoši, kā zāles noganītājas un ainavas dekoru, labāk ņemt aitu meitenes. Tās mierīgi var iztikt bez auna pakalpojumiem, ja nav paredzēts vairot aitu pulciņu. Bet, ja rudenī plānots aitas nokaut, izdevīgāk pavasarī ņemt jēru puikas. Ilgstošai turēšanai gan tie neder, jo pieaugot mēdz parādīt savu raksturu.

Obligāts priekšnoteikums aitu ierobežošanai ir aploks. Visdrošāk un praktiskāk, ja tas aprīkots ar elektrisko ganu. To var aplikt ap noganīšanai paredzēto pļavu. Šāda barjera pasargās no tā, ka aitas izmuks, un arī svešs suns neiekļūs aplokā.

“Mazburkās” aitu aploks atrodas no mājas labi pārskatāmā vietā, nokalnītē. Nojume aitām ierīkota blakus pagalmam, lai mājdzīvnieki būtu labi pieskatāmi.

Svarīgi arī, lai aplokā būtu kāds krūms vai koks, kur patverties no saules. Aitas, tāpat kā visi mājdzīvnieki, ir jāuzmana. Nedrīkst ganāmpulku ilgstoši atstāt bez uzraudzības.

Gatavo piemērotu barību

Vasarā aitu pamatbarība ir zāle un krūmāji, taču barības galdā vienmēr tiek likts kāds našķis un siens (arī gremošanas vajadzībām vasarā). To, cik barības jādod papildus, izvērtē atkarībā no tā, kādā stāvoklī ir pļava. Piemēram, šajā vasarā sausumā zāle neauga un barība bija jāgādā papildus. Taču, ja vasara normāla un aploks liels, ar barošanu bēda maza. Aitām ļoti garšo dažādi lapaini zariņi, piemēram, tās, kāru muti notiesā nogrieztos vīnogu dzinumus.

Aplokā vienmēr jābūt svaigam dzeramajam ūdenim. Papildus dodams arī sāls un mikroelementi. Sevišķie našķi aitām ir āboli. Ja ābeļdārzs liels, tas īpaši izdevīgi, jo beidzot rodas labs lietojums augļiem. Taču tos nedrīkst pārdozēt, lai dzīvniekiem nepūstos vēders. Aitas labprāt nograuzīs arī kādu bieti un burkānu.

Ziemai sagatavo sienu. Ja ir tikai dažas aitas, sienu var pļaut un žāvēt pats. Taču izdevīgāk iegādāties jau sagatavotu rulli no zemniekiem. Var arī sasiet dažādu lapu slotiņas – jo dažādāka sastāva, jo labāk. Der gan koku un krūmu lapainie zari, gan vībotnes, nātres, avenāji. Vasaras pirmajā pusē tās ir visvērtīgākās, līdzīgi kā pirtsslotas. Izbarojot slotiņas, auklas atraisa, lai aitas neaizrijas ar diegiem.

Ziemā vitamīnu tiesai aitas labprāt grauzīs egļu un priežu skujas. Aitām var izbarot visus sulīgos dzinumus, kas rodas, veidojot vainagus augļudārzā, izgriežot ābeļu ūdenszarus.

Mājokli būvē sausu

Aitas nebiedē sals ziemā. Tās brīvi visu gadu staigā iekšā ārā no savas mītnes. Tām ir pašām savs dienas režīms. Galvenais nosacījums – vajadzīgs aizvējš un sausums. Guntas saimniecībā aitu nojumei ir stabils koka karkass, kas pārvilkts ar biezu un izturīgu plēvi. Tuneļa gali ir vaļā, lai iekšā neveidotos kondensāts un aitām kaitīgais mitrums. Regulāri tiek papildināti sausi pakaiši.

Ganāmpulkā aitas saspiežas un pašas sevi sasilda.

Rudenī cērp un brāķē

Aitas cērp rudens sākumā. Līdz ziemai kažociņš pagūs ataugt tik garš, ka spēj sildīt. Aitas svarīgi apcirpt arī tādēļ, lai jēri ērti tiktu pie mammas pupiem.

Rudenī arī izvērtē, kuram jēram vai aitai lemts tapt par maltīti. Ja jēri vai kaušana nav plānota, vilnu var cirpt vienu reizi rudenī vai pavasarī. Var to darīt arī divas reizes gadā.

Ja pašam aitu cirpšana šķiet pārāk grūta, var lūgt palīgā speciālistus, kas nodarbojas tieši ar aitu cirpšanu, viņiem ir vajadzīgais aprīkojums.

Diemžēl pašai aitu vilnai nav lielas vērtības. Taču to var iemainīt pret dziju vai citiem izstrādājumiem. Pat pāris aitiņu apgādās saimniekus ar rokdarbiem vajadzīgo vilnu. Izcilās aitu vilnas īpašības novērtējuši būvnieki, kas ceļ ekomājas. Nemazgāta vilna ir arī labākais siltinājuma variants bēniņiem.

Bioloģiskajās saimniecībās sevišķi netīro un īso vilnu atdala un iestrādā augsnē. Vilna lieliski uzlabo augsnes struktūru, un mēsli vairo auglību. Šo vilnu Mazburku saimniecībā iestrādā vīnogu stādījumos. Vienīgi jārēķinās, ka augsnes virskārtā būs redzami vilnas kumšķīši.

Aitu veselība

Pirms iegādājas aitu, der noskaidrot, kur apkārtnē ir kāds veterinārārsts vai zinošs konsultants aitkopībā. Iegādājoties jērus (līdzīgi kā kucēnus), jāzina, vai tie ir saņēmuši vajadzīgās vakcīnas, vai ir attārpoti.

Pieredze rodas pamazām. Viens no labākajiem informācijas avotiem ir interneta plašumi, kur pieredzē dalās arī aitu audzētāji. Taču, protams, šāda informācija jāvērtē kritiski, jāņem vērā arī klimatiskās atšķirības.

Arvien populārāks kļūst variants, kad, savstarpēji vienojoties aitkopim un vasaras mājas saimniekam, jērus ģimene laukos ņem paturēt tikai pa vasaru un rudenī atdod atpakaļ audzētājam. Tad arī atkrīt liela daļa rūpju par aitu veselību un apkopi, jo mājlopus uzmana saimnieks, tam var paprasīt padomu.

Vairāk par šo tematu lasiet šeit

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Vairākas organizācijas pauž atbalstu Kasparam Gerhardam turpināt darbu zemkopības ministra amatā
Polijā mājputnu barībā konstatētas neatļautas vielas. Vēl nav zināms, vai šī barība un putnu gaļa nonākusi arī Latvijā
Liek Latvijas vārdam skanēt pasaulē! Latvieši veiksmīgi startē Pasaules arāju čempionātā
Sākas viens no lauksaimniecības nozares svarīgākajiem notikumiem – ikgadējā izstāde “Lauksaimniecības un meža tehnika 2022” 2
VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
Kas būs, kad ukraiņi padzīs krievus no savas zemes? Vai viņiem vienmēr būs jābūt kaujas gatavībā? Atbild Slaidiņš
Cik lieli būs apkures rēķini rīdziniekiem no oktobra? Rīgas izpilddirektora aprēķini
“Izmeklēšana nozieguma vietā stiprinājusi aizdomas.” Zviedrija par atklāto “Nord Stream” noplūžu vietās
Zelenska un Maska strīds “Twitterī”: “Ja kāds nozog Jūsu “Teslas” riteņus, tas nepadara viņu par automašīnas īpašnieku”
Lasīt citas ziņas
LOSP: Krīzes apstākļos zemkopības ministra amatu jāieņem pieredzējušam un nozares darbu pārzinošam politiķim
“Tomāti ir garšīgi, jo audzēti ar mīlestību!” Evita un Edgars Gūtmaņi atklāj savu “panākumu atslēgu” 3
Lazdiņš: Nedrīkstam samazināt ražošanu, nedrīkstam saviem zemniekiem uzlikt lielākas prasības nekā citviet Eiropā 2
Zivju kvotas nākamajam gadam – finiša taisnē. Par brētliņu Latvija vēl cīnīsies 16
Mežu masīvu ekonomiskā “asinsrite” – attīstīts meža ceļu tīkls 5
Grūtības skar arī stādu audzētājus – stādu sortiments varētu sarukt 4
Sākts kriminālprocess par partijas “Stabilitātei!” deputātes Grevcovas iespējamo melošanu CVK 36
Polijā mājputnu barībā konstatētas neatļautas vielas. Vēl nav zināms, vai šī barība un putnu gaļa nonākusi arī Latvijā
Vai laikapstākļi mainīsies? Sinoptiķu prognoze sestdienai
VIDEO. Vīrietis, kurš Krievijas gaisa trieciena laikā zaudēja visu ģimeni: “Viņi nogalināja visu, kas bija manā dvēselē”
FOTO. Kā izskatās skaistākās Jūrmalas vēsturiskās ēkas?
Pie Igaunijas krastiem manīta Putinam piederoša superjahta 3
Zelenska un Maska strīds “Twitterī”: “Ja kāds nozog Jūsu “Teslas” riteņus, tas nepadara viņu par automašīnas īpašnieku”
FOTO. Influenceri un slavenības tiekas īpašā pēcpusdienas tējas dzeršanas ballītē
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Vairākas organizācijas pauž atbalstu Kasparam Gerhardam turpināt darbu zemkopības ministra amatā
18:00
Kā zivs redz, un vai mānekļa krāsai tiešām ir nozīme?
17:31
Polijā mājputnu barībā konstatētas neatļautas vielas. Vēl nav zināms, vai šī barība un putnu gaļa nonākusi arī Latvijā
17:21