Dabā
Zaļā dzīvošana

Zaļa ideja: Apmaini pudeli pret braukšanas biļeti!4


Apmaiņā pret tukšo dzērienu iepakojumu katrs pats var izvēlēties, kādu atlīdzību vēlas saņemt.
Apmaiņā pret tukšo dzērienu iepakojumu katrs pats var izvēlēties, kādu atlīdzību vēlas saņemt.
Publicitātes foto/City of Sydney

Daudzās valstīs, tostarp mūsu kaimiņvalstīs, veiksmīgi darbojas tā sauktā dzērienu iepakojumu depozīta sistēma – veikalos uzstādīti automāti, kuros apmaiņā pret naudu iespējams atdot atpakaļ tukšās skārdenes un plastmasas pudeles.

Savukārt Austrālijas lielākajā pilsētā Sidnejā ir uzstādīti automāti, kuros apmaiņā pret tukšo dzērienu iepakojumu var iegūt dažādas balvas vai, piemēram, saņemt biļeti braucienam autobusā.

Pilsētā tiek izmantota dalīto konteineru sistēma, taču tā ne vienmēr izrādījusies efektīva. Lai motivētu iedzīvotājus nodot tukšās plastmasas pudeles un skārdenes, Sidnejā uzlabota dzērienu iepakojuma depozīta sistēma. Pilsētā uzstādītajos automātos apmaiņā pret tukšo dzērienu iepakojumu katrs pats var izvēlēties, kādu atlīdzību vēlas saņemt. Atlīdzību var ziedot labdarības organizācijām vai saņemt ielūgumu uz Jaungada svinībām. Automāts apmaiņā pret tukšo dzērienu iepakojumu dod arī iespēju piedalīties dažādās akcijās, gūt nelielus laimestus vai saņemt braukšanas biļeti pilsētas sabiedriskajā transportā.

Šāds risinājums izrādījies ļoti efektīvs – trīs dienās pēc automātu uzstādīšanas pilsētas ielās automātos pārstrādei savākti 10 000 tukšo dzērienu iepakojuma vienību. Tāpēc vietējās varas iestādes plāno jaunu automātu izvietošanu pilsētā.

Automātos uzstādītā programma neļauj tajā ievietot stikla pudeles vai dzērienu iepakojumu, kurā ir palicis šķidrums. Automāts arī analizē, vai iepakojums ir marķēts ar depozīta sistēmas emblēmu, ja tā ir bojāta vai noplēsta, tas iepakojumu nepieņem.

Lai arī turpmāk stimulētu iedzīvotājus izlietoto dzērienu iepakojumu atdot atpakaļ, būtiski uzlabojot vides tīrību, automātos plānots paplašināt akciju piedāvājumu klāstu apmaiņā pret tukšo dzērienu iepakojumu.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Dabā
Pūtīs stiprs vējš, bet spīdēs saule: kādi laikapstākļi gaidāmi sestdien?
1 diena
LE
LETA
Dabā
Pieturiet cepures! Sestdien vējš pūtīs vēl stiprāk
1 diena
LA
LA.LV
Dabā
FOTO. Rīgas Zooloģiskajā dārzā piedzimusi burvīga ziemeļbriežu meitenīte. Arī filiālē “Cīruļi” daudz jaunu iemītnieku
2 dienas

Lasītākie

LE
LETA
Veselam
Latvijā atklāts viens jauns Covid-19 inficēšanās gadījums
2 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
“Pilskalnes Siguldiņa”, moku kambaris, trušu pilsētiņa un citi apskates vērti objekti. Ziedošā Zemgale – apceļo piesardzīgi!
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
VIDEO. ASV aizturētā afroamerikāņa nāve izraisa vardarbīgus protestus, grautiņus, laupīšanas. Tiek iesaistīta nacionālā gvarde
39 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Traģiska sestdiena Liepājā. Avārijā gājusi bojā nepilngadīga jauniete
1 stunda
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Varbūt vienreizējās lietošanas masku vietā var lietot vairākās kārtās salocītu agroplēvi?
4 stundas