Apmaiņā pret tukšo dzērienu iepakojumu katrs pats var izvēlēties, kādu atlīdzību vēlas saņemt.
Apmaiņā pret tukšo dzērienu iepakojumu katrs pats var izvēlēties, kādu atlīdzību vēlas saņemt.
Publicitātes foto/City of Sydney

Zaļa ideja: Apmaini pudeli pret braukšanas biļeti! 4

Daudzās valstīs, tostarp mūsu kaimiņvalstīs, veiksmīgi darbojas tā sauktā dzērienu iepakojumu depozīta sistēma – veikalos uzstādīti automāti, kuros apmaiņā pret naudu iespējams atdot atpakaļ tukšās skārdenes un plastmasas pudeles.

Reklāma
Reklāma
Kā itāļiem izdodas iztirgot savus olīvu atkritumus Latvijā… Inese “iegrābusies”, iegādājoties Latvijā populāru olīveļļu
Kokteilis
No A līdz Ž – ko par tavu personību atklāj tava vārda sākumburts? 16
Lietotas automašīnas, kuras nevajadzētu iegādāties: eksperts norāda uz trim neuzticamiem modeļiem 34
Lasīt citas ziņas

Savukārt Austrālijas lielākajā pilsētā Sidnejā ir uzstādīti automāti, kuros apmaiņā pret tukšo dzērienu iepakojumu var iegūt dažādas balvas vai, piemēram, saņemt biļeti braucienam autobusā.

Pilsētā tiek izmantota dalīto konteineru sistēma, taču tā ne vienmēr izrādījusies efektīva. Lai motivētu iedzīvotājus nodot tukšās plastmasas pudeles un skārdenes, Sidnejā uzlabota dzērienu iepakojuma depozīta sistēma. Pilsētā uzstādītajos automātos apmaiņā pret tukšo dzērienu iepakojumu katrs pats var izvēlēties, kādu atlīdzību vēlas saņemt. Atlīdzību var ziedot labdarības organizācijām vai saņemt ielūgumu uz Jaungada svinībām. Automāts apmaiņā pret tukšo dzērienu iepakojumu dod arī iespēju piedalīties dažādās akcijās, gūt nelielus laimestus vai saņemt braukšanas biļeti pilsētas sabiedriskajā transportā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šāds risinājums izrādījies ļoti efektīvs – trīs dienās pēc automātu uzstādīšanas pilsētas ielās automātos pārstrādei savākti 10 000 tukšo dzērienu iepakojuma vienību. Tāpēc vietējās varas iestādes plāno jaunu automātu izvietošanu pilsētā.

Automātos uzstādītā programma neļauj tajā ievietot stikla pudeles vai dzērienu iepakojumu, kurā ir palicis šķidrums. Automāts arī analizē, vai iepakojums ir marķēts ar depozīta sistēmas emblēmu, ja tā ir bojāta vai noplēsta, tas iepakojumu nepieņem.

Lai arī turpmāk stimulētu iedzīvotājus izlietoto dzērienu iepakojumu atdot atpakaļ, būtiski uzlabojot vides tīrību, automātos plānots paplašināt akciju piedāvājumu klāstu apmaiņā pret tukšo dzērienu iepakojumu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.