Latvijā
Kriminālziņas

Apsūdz bijušo armijas orķestra priekšnieku: ķīniešiem iznomājis sitamos instrumentus5


Nacionālo bruņoto spēku orķestra pulkvežleitnants Dainis Vuškāns 2015. gada novembrī.
Nacionālo bruņoto spēku orķestra pulkvežleitnants Dainis Vuškāns 2015. gada novembrī.
Foto: Ieva Lūka/LETA

Vakar Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesas sēdē uz apsūdzēto sola sēdās bijušais Nacionālo bruņoto spēku orķestra priekšnieks un galvenais diriģents, nu jau no armijas atvaļinātais pulkvežleitnants Dainis Vuškāns. Viņu apsūdz par varas ļaunprātīgu izmantošanu un noziedzīgu līdzekļu legalizāciju.

Kā varēja saprast no prokurores Sandras Katkevičas apsūdzības, Vuškāns, kā starpnieku izmantojot SIA “RDL”, bez saskaņošanas ar priekšniecību kādam Ķīnas orķestrim iznomāja 16 sitamos instrumentus, kas ķīniešiem bija vajadzīgi, lai nospēlētu divus koncertus: 2017. gadā 31. janvārī Cēsu koncert­zālē un tā paša gada 1. februārī Liepājas koncertzālē. (Mediju ziņu arhīvos atrodams, ka šajos koncertos uzstājās divi orķestri – Šaņsji Radio ķīniešu mūzikas orķestris un Džedzjanas Tautas mūzikas orķestris.

Koncertu organizēja “Eesti Kontsert” sadarbībā ar “Wu Promotion”.) Turklāt kraušanas darbos tikuši noalgoti karavīri, izmantoti armijas automobiļi un armijas degviela no Rīgas uz Cēsīm, Liepāju un atpakaļ. Ķīnieši par to samaksājuši SIA “RDL” 2145 eiro, no kuriem ne mazāk kā 400 eiro saņēmis pulkvežleitnants.

 

Valmieras teātra gadumijas koncertos “Latviešu romantiķi” 2017. gadā piedalījās Valmieras teātra aktieri un spēlēja Nacionālo bruņoto spēku Štāba orķestris. Par armijas mūziķu iesaistīšanu tagad bijušajam orķestra priekšniekam ir nepatikšanas.
Publicitātes foto

 

Otrs gadījums ir sarežģītāks. 2017. gada 21., 22., 23., 27., 28. un 29. decembrī, kā starpnieku izmantojot biedrību “Brāļi Jurjāni”, Vuškāns Valmieras drāmas teātra koncertizrādēs “Latviešu romantiķi” iesaistījis armijas mūziķus. Līgums ar biedrību esot bijis fiktīvs, un armijas vadība par to neesot informēta.

Biedrība saņēmusi no teātra 3999 eiro, par ko vēlāk apmaksāti dažādi celtniecības materiālu un celtnieku rēķini par darbiem Nacionālā arhīvā Rīgā, Ata ielā 1, kur armijas orķestris nomā telpu.

Celtnieki tikuši sarunāti ar kāda karavīra starpniecību. Pro­blēmas sākušās, kad objektā parādījusies Valsts darba inspekcija un Militārā policija. Prokurores apsūdzībā nedzirdēju, ka šajā gadījumā kādu naudas summu būtu piesavinājies pats pulkvežleitnants.

Vuškāns savu vainu apsūdzībās neatzina. Prokurore pēc tiesas sēdes atteicās man precizēt apsūdzības detaļas, un diez vai mēs vairāk ko uzzināsim, jo nākamās tiesas sēdes, kuras saplānotas pusgadu uz priekšu un uz kurām aicināti daudz liecinieku, tiesnese Ieva Kulagina pasludināja par slēgtām – bažās, ka var tikt izpausts kāds militārs noslēpums…

Bet pirmā tiesas sēde bija atklāta, un tajā divas stundas tika pratināts Vuškāna vietnieks, šobrīd armijas Štāba orķestra priekšnieks Guntis Kumačevs.

Viņš tiešā veidā Vuškāna darbībās, par ko bijušais priekšnieks tiek apsūdzēts, nav bijis iesaistīts, ja neskaita kādu saņemtu elektroniska pasta īsziņu ar smaidiņu, ko Kumačevs uzskatījis par joku un neesot nemaz atbildējis, kā arī vispārīgas sarunas, ka varētu kaut ko nopelnīt, lai saremontētu katastrofālā stāvoklī esošās telpas, kurās armijā oficiāli nedrīkstot ieguldīt līdzekļus.

Kumačevs pazīstot Vuškānu kā centīgu un apzinīgu cilvēku un nevarot iedomāties, ka viņš plānojis ko pretlikumīgu.

“Domāju, ka Vuškāns meklēja iespēju, kā saremontēt telpas šajā bezizejas situācijā, kad armija nevar ieguldīt naudu svešā īpašumā. Par koncertiem Valmierā kādā pasākumā garāmejot ieminējos aizsardzības ministram Bergmanim, kurš atbildēja, ka tas būtu jauki, ja šādi ar koncertiem varētu iepriecināt sabiedrību,” tiesā teica Kumačevs, kurš pēc tam domājis, ka Vuškāns ar augstāku priekšniecību visu bijis saskaņojis un visi dokumenti ir kārtībā. Pavēles par došanos uz teātri un arī sitamo instrumentu nomu Kumačevs gan neesot redzējis.

Kā Kumačevs norādīja, armijas orķestra dalībnieki saņem mēnešalgu no valsts, bet ne par atsevišķiem koncertiem. Instrumenti pieder armijai, un tos tikai ļoti retos gadījumos kādos kopējos pasākumos izmanto arī citi, bet ne par naudu.

D. Vuškāns šobrīd ir Daugavpils Universitātes docents.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
Krievijas dezinformācijas apskats: Latvijas “krahs” un “kolaborācijas indekss” 1
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
Misāne vēršas pie Ģenerālprokuratūras ar lūgumu
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
Atjaunota avārijas dēļ slēgtā satiksme Jaunciema gatvē
4 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Dots starts jaunai pedagoģijas studiju programmai; jāmācās tikai gadu
1 stunda
LE
LETA/LA.LV
Sports
Daugaviņš pirmo reizi KHL tiek pie “hat trick”
19 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Kariņš: Par VDD jaunās ēkas atrašanās vietu nepieciešama diskusija
2 stundas
LE
LETA/LA.LV
Sports
Braienta izmantotais helikopters bija kā limuzīns ar paaugstinātu izturību
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
GKR piedāvājusi Sileniekam pievienoties tās sarakstam
49 minūtes