Kikboksers Zaurs Džavadovs
Kikboksers Zaurs Džavadovs
Foto – Ieva Čīka/LETA

Jānis Grasis: Arī doktoriem būtu jāpalasa Satversmes preambula! 8

Labprāt paužu savu viedokli par aktuāliem sabiedriski politiskiem jautājumiem, tomēr aizņemtības dēļ nesanāk tik bieži uzrakstīt. Tomēr šī gada pirmdiena, 30. oktobris, neatstāja mani vienaldzīgu. Emocijas radīja divi cilvēki, Latvijas pilsoņi, kas pēc etniskās izcelsmes nav latvieši: viens krievs, otrs azerbaidžānis. Lai arī pēc emocionālās būtības krievi it kā ir tuvāki latviešiem, tomēr tieši krievs radīja negatīvas emocijas, savukārt ekspresīvais azerbaidžānis tikai pozitīvas jūtas.

Reklāma
Reklāma
FOTO. Ziemeļkorejas līderis uzdāvina Putinam greznu portretu, kas lika apklust…
Eksperts nāk klajā ar fatālu paredzējumu: Krievija izmantos kodolieročus neatkarīgi no tā, vai Rietumi apbruņos Ukrainu 181
VIDEO. Laupītāji uz motocikliem mēģina apzagt garām ejošu sievieti, taču nelāgais nodoms viņiem tūlītēji atspēlējas 11
Lasīt citas ziņas

Runa ir par bijušo Saeimas deputātu un ministru (izglītības un zinātnes) Vjačeslavu Dombrovski un Zauru Džavadovu – pasaules čempionu kikboksā. Atzīšos, neesmu nekāds kikboksa fans, tāpēc par Zauru līdz minētajai pirmdienai neko iepriekš nebiju dzirdējis. Tomēr raidījumā “Sporta studija”, kurā tika intervēts Zaurs Džavadovs, uzzināju par šo Latvijas pilsoni. Zaurs ir dzimis Rīgā azerbaidžāņu ģimenē, lieliski runā latviešu valodā un ir Latvijas patriots. Intervijā viņš atklāja, ka viņam ir bijuši piedāvājumi pārstāvēt Azerbaidžānu starptautiskajā arēnā (pieļauju, ka Azerbaidžāna ar saviem naftas resursiem varētu piedāvāt daudz lielāku finansiālu atbalstu nekā Latvija), tomēr viņš atteicies. Nedaudz savā valodā pārfrāzējot intervijā Zaura teikto, lai arī pēc izskata un bārdas viņš ir vairāk līdzīgs azerbaidžānim, tomēr mentāli viņš ir latvietis. Prieks par šādiem Latvijas pilsoņiem, kas ir integrējušies Latvijā un rāda priekšzīmi citiem, kas iebrauc vai jau sen ir iebraukuši uz dzīvi Latvijā.

Savukārt Vjačeslavs Dombrovskis vienkārši pārsteidza ar savu publikāciju portālā “Delfi” par izmaiņām Latvijas izglītības sistēmā. Vai tiešām cilvēks ar doktora grādu nekad nav lasījis Satversmes preambulu un neatšķir nacionālu valsti no multinacionālas valsts? Runa ir par ideju vidusskolā pāriet uz apmācībām angļu valodā. Kā piemērs tiek minēta Singapūra… Singapūra ir Singapūra, tā nav nacionāla Eiropas valsts. Atskaitot Lielbritāniju un Īriju, es nezinu nevienu sevi cienošu nacionālu valsti Eiropā, kas gribētu pāriet uz apmācību vidusskolā tikai angļu valodā. Man nav iebildumu, ņemot vērā angļu valodu kā dominējošo globālo valodu pasaulē, ja vidusskolās parādītos mācību priekšmeti, kas tiktu pasniegti šajā valodā. Taču Latvija ir vienīgā saliņa uz zemeslodes, kur var attīstīt un saglabāt latviešu valodu. Atsaukšanās uz pieredzi ar Starptautisko bakalaurātu Rīgas Valsts 1. ģimnāzijā ir pilnīgi nevietā. Starptautiskais bakalaurāts ir papildu iespēja tiem, kas vēlas turpināt izglītību anglosakšu valstīs, un tā nav pamatizglītība vidusskolas līmenī. Turklāt par šī diploma iegūšanu skolēnu vecāki vēl papildus piemaksā pieklājīgu naudas summu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Laikam jau taisnība Ilzei Kuzminai: bijušā ministra maska krīt (skatīt rakstu “Latvijas Avīzē” 3. novembrī). Katrā ziņā Vjačeslava Dombrovska kompetence un reputācija manās acīs ir ļoti nokritusies.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.