Latvijā
Rīga

Rita Našeniece: Ārkārtas atkritumi0

Pirms Ziemassvētkiem vīrusi samazina pacietības rezerves, tāpēc viedoklis būs tiešs.

Pirms brīža no ministra Pūces uzzinājām, ka viņa vadītā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija ir izstrādājusi likumprojektu par Rīgas domes (RD) atlaišanu.

Savukārt Valsts kanceleja atžirbināja VARAM ar aukstu ūdens šalti, paužot šaubas, vai pamatojums ir juridiski pietiekams, lai likumprojektu virzītu Saeimas virzienā.

Likumprojekta pamatojumā ir atkritumu apsaimniekošana pilsētā. Neesmu juridiskā lauka rušinātāja, un man nav ne jausmas – varēja vai nevarēja RD atlaišanu iniciēt “Rīgas satiksmes” budžeta kolapsa laikā pērn. Nezinu, vai to var iniciēt par “Saskaņas” barotnēm Rīgas Centrāltirgū. Vai tikpat maģisko nanoūdens vai e-talonu afēru.

Iespējams, ka varēja vēl par desmit iemesliem. Varbūt par divdesmit. Nozares valsts institūcijai jābūt pietiekami kompetentai un drosmīgai, lai nepieļautu bezsaimniecisku pilsētas budžeta noplakarēšanu un parazītisku barotņu veidošanu.

Bet rosināja, par ko varēja. Tas ir izdarīts. Kā manā “feisbuka” diskusijā viedi minēja politikas vecmeistars, kurš uzsācis jaunu nepolitisku dzīvi: “… labāk ir atlaist par nenozīmīgu iemeslu nekā neatlaist par nozīmīgu, kas ir bijis līdzšinējais risinājums.”

Alfonss “Als” Gabriels Kapone bija itāļu izcelsmes ASV gangsteris, kurš pagājušā gadsimta 20. gados “Sausā likuma” laikā izveidoja noziedzīgu sindikātu, kas nodarbojās ar reketu, kontrabandu, tobrīd aizliegtā alkohola tirgošanu, sutenerismu un citiem noziedzīgiem nodarījumiem.

Kapone bija Čikāgas organizētās noziedzības galva. Viņa darba, tā teikt, biogrāfija bija visai gara, ieskaitot konkurentu slepkavību pasūtījumu. Taču šo vispusīgo kungu iesēdināja par vienīgo, ko varēja pierādīt, – par nodokļu nemaksāšanu. Bet iesēdināja.

Varam prātot, tas bija labi vai slikti, ka iesēdināja? Jo varēja taču par sindikātu, par reketu varēja, par prostitūcijas tīkla uzturēšanu un pārējo. Bet iesēdināja par to, par ko varēja.

Protams, rīdziniekam parastajam nevajag atkritumu krīzi kā argumentu Rīgas atlaišanai. Brasā, kurā dzīvoju, trīs gadus atradāmies galvaspilsētas pašvaldības plānota, paplašināta maģistrāla ceļa izbūves draudu paēnā. Skanstes alias #KapuTramvajs tika apturēts. Bet otrā Brasas pusē iesākās nākamā ķibele – brukšanas stadijā nonāca Brasas tilts, kura daļējā slēgšana vairāk nekā pusgadu padarījusi Čiekurkalna un Mežaparka iedzīvotāju pārvietošanos uz centru par mokošu procesu. Šajās dienās šo apkaimju iedzīvotāji ar šausmām vēro situāciju, kura izveidojusies Laktas ielas pārbrauktuves izbūves rezultātā.

Jaunajām ģimenēm ir liela un akūta problēma – bērnudārzi. Kā zināms, latviešu bērnudārzi Rīgā ir problēma. Hroniska un augoša. Kaimiņos, tajā pašā Čiekurkalnā, Rīgas J. Poruka vidusskola atrodas apdraudējuma stāvoklī, jo to vēlas apvienot un pārcelt uz mazākumtautību – Čiekurkalna pamatskolu (agrāk Rīgas 37. vidusskolu), izveidojot divplūsmu skolu. Tas ir pilnīgs absurds laikā, kad valstī notiek pāreja uz izglītību valsts valodā. Citviet pilsētā noteikti būtu saraksts ar līdzīgiem vai saviem viedokļiem, kādu iemeslu dēļ RD varai ir jāmainās.

RD vēlēšanas, ja notiks, tad notiks parakstu vākšanas laikā par Saeimas atlaišanu. Saeimai parakstu vākšana ir labs pārbaudes darbs priekšmetā, kas saucas reālā dzīve. Saeima veica trīs secīgus soļus, kuri tieši viņu veiktajā kombinācijā nevarēja izraisīt neko citu kā skaļus protestus. Vispirms tika sev, mīļotajiem, paaugstināta alga.

Tad tika piešķirti partiju finansējumi no valsts, pret kuriem principā nevarētu būt iebildumu. Taču tie ļoti klamzīgi sakrita ar nākamo lēmumu. Kontekstā ar diviem iepriekšējiem tas izskatījās bezkaunīgi – pašu pieņemtu likumu par mediķu algām Saeima budžeta sastādīšanā vienkārši negrasījās pildīt. Trīs lēmumu kombinācija pārvērtās trīs pirkstu kombinācijā sabiedrības virzienā.

Tiem, kas vēlas pārmaiņas Rīgā, Saeimas trīs pirkstu kombinācija ir izdarījusi lielu lāča pakalpojumu. Saeimas un RD atlaišana, protams, ir divu ātrumu process. Taču, jo ilgāk tiks vilkta garumā RD atlaišana, jo sekmīgāk šo laiku izmantos RD pozīcija, kas vienlaikus ir arī daļa no Saeimas opozīcijas.

Šobrīd gan “Saskaņas” un GKR pokersejas vairs neizskatās tik pokerīgas, bailes no ārkārtas vēlēšanām ir lielas. RD administratīvos resursus izmantot RD tagadējā pozīcija praktiski vairs nevarēs. “Saskaņai” piešķirtais valsts finansējuma apjoms citām partijām būtu kā zemeņu torte. Bet tiem, kas pieraduši tērēties plaši un bajārīgi, valsts piešķirtais finansējums ir kā lācim oga.

Saistītie raksti

Rīgas vadoņi valsts varas acīs vienmēr bijuši neaizskarami. Un neaizskarami tie ir bijuši nevis tāpēc, ka puslīdz ciešami pildījuši savu pienākumu. Pie varas tie ir palikuši, jo valsts vara ir vāja. Amerika un Ušakova laikmeta izsaimniekošanu un korupcijas skandālus ir nomainījis Burova laika haoss.

VARAM ir iespēja saņemties un pierādīt, ka tās rīcībā ir pietiekama kompetence, lai juridiski korekti adresētu RD nespēju. Jācer, ka šī kompetence pastāv. Savukārt Saeimai ir iespēja saņemties un pierādīt, ka bez veltēm pašiem sev tā ir gatava pasniegt kādu Jaunā gada sākuma dāvanu arī rīdziniekiem. Tā būtu – nobalsot par VARAM rosināto RD atlaišanu. Un tālāk – vēlēšanas rādīs.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.