ASV kiberpavēlniecības komandieris ģenerālis Pols Nakasone paziņo par operāciju pret Krievijas datorkramplaužiem, lai aizsargātu ASV Kongresa starpvēlēšanas.
ASV kiberpavēlniecības komandieris ģenerālis Pols Nakasone paziņo par operāciju pret Krievijas datorkramplaužiem, lai aizsargātu ASV Kongresa starpvēlēšanas.
Foto: Nicholas Kamm/SCANPIX/AFP/LETA

ASV kiberpavēlniecība sāk operāciju pret Krievijas hakeriem 0

ASV kiberpavēlniecība sākusi operāciju pret Krievijas datorkramplaužiem, lai aizsargātu ASV Kongresa starpvēlēšanas, kas notiks 6. novembrī.

Reklāma
Reklāma
Veselam
5 populāri pārtikas produkti izraisa atmiņas zudumu – to iedarbība novērota jau īstermiņā 29
VIDEO. McDonald’s darbiniece šauj uz klientu, kurš pasūdzējies par pasūtījumu 23
TV24
“Esam atkal uz sēkļa!” Jānis Ikstens par situāciju valdībā 113
Lasīt citas ziņas

ASV Tieslietu ministrija pirms dažām dienām paziņoja, ka krievu hakeri sākuši “informācijas karu” ar mērķi ietekmēt novembrī paredzētās ASV Kongresa starpvēlēšanas, kad tiks izraudzīta visa Pārstāvju palāta (435 deputāti), trešdaļa no simt senatoriem, virkne pavalstu gubernatoru un citu amatpersonu.

Par ASV kiberpavēlniecības operācijas nopietnību un svarīgumu liecina fakts, ka šī ir pirmā reize, kad par tās sākumu ticis paziņots publiski, atzīmē laikraksts “The New York Times”.

CITI ŠOBRĪD LASA
ASV kiberpavēlniecība ir vērsusies pret konkrētiem krievu urķiem, mēģinot tos atturēt no nepatiesas informācijas izplatīšanas.

Hakeriem paziņots, ka viņi ir identificēti un viņu darbības tiek izsekotas. ASV amatpersonas neatklāja, pret cik personām kiberoperācija vērsta, un neraksturoja metodes, ko kiberpavēlniecība izmantojusi, lai nosūtītu vēstījumus šiem cilvēkiem.

ASV aizsardzības jomas eks­perti norādīja, ka šīm personām netiek tieši draudēts, taču visiem identificētajiem urķiem no iepriekšējām ASV darbībām pret citiem hakeriem jāapzinās, ka viņiem var tikt izvirzītas apsūdzības vai piemērotas sankcijas. ASV Aizsardzības ministrijas amatpersonas neidentificēja konkrētus mērķus, bet lika saprast, ka to vidū ir gan krievu oligarhu sponsorētās hakeru grupas, gan Krievijas izlūkdienesta darbinieki, kas piedalās Maskavas īstenotajā dezinformācijas kampaņā.

Kiberpavēlniecības operācija ir daļa no plašākiem centieniem cīnīties pret Krievijas jaukšanos ASV vēlēšanās, raksta “NYT”. Kiberpavēlniecība ir nosūtījusi ekspertu grupas uz Eiropu, tostarp uz Ukrainu, Maķedoniju un Melnkalni, lai uzlabotu ASV sabiedroto aizsardzību un varētu efektīvāk cīnīties pret Krievijas kiberuzbrukumiem to valdību datortīkliem. Kiberkara noteikumi atšķirībā no konvencionālās karadarbības nav kodificēti, tāpēc ASV pretpasākumi Krievijas informatīvajam uzbrukumam ir ierobežoti, lai atturētu otru pusi no eskalācijas, piemēram, uzbrukuma elektrotīkliem vai ūdens apgādes sistēmām, atzīmē “NYT”.

ASV izlūkdienestu amatpersonas secinājušas, ka Krievija šogad, visticamāk, nemēģinās tieši manipulēt ar ASV vēlēšanu rezultātiem.

Bet turpinās mēģinājumus ietekmēt sabiedrisko domu, izplatot nepatiesu informāciju. Gan bijušās, gan esošās ASV amatpersonas sacīja, ka gandrīz visi Krievijas dez­informācijas centieni vērsti uz to, lai vairotu domstarpības sabiedrībā, polarizētu politiskās partijas un sagatavotu skatuvi 2020. gadā gaidāmajām ASV prezidenta vēlēšanām. Kā zināms, prezidents Tramps jau paziņojis par nodomu kandidēt atkārtoti, bet demokrātu nometnē pagaidām nav izteikta līdera.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.