Pasaulē

Vai angļu valoda ASV ir apdraudēta?1


Floridas štatā Maiami iedzīvotāji demonstrē pret ASV prezidenta Donalda Trampa politiku imigrācijas jomā.
Floridas štatā Maiami iedzīvotāji demonstrē pret ASV prezidenta Donalda Trampa politiku imigrācijas jomā.
Foto – SCANPIX/AFP

ASV pieņemas spēkā kustība par angļu valodas kā oficiālās valodas apstiprināšanu federālā līmenī, jo tas veicinātu nācijas saliedētību.

Valoda ir svarīgs vienojošs elements

Angļu valodas oficiālā statusa nostiprināšanu un lietošanu visos valdības dokumentos un publiskajā saziņā virza sabiedriskā kustība “ProEnglish”. Līdz šim angļu valodas kā oficiālās valodas statuss ir juridiski apstiprināts 32 štatos ar likumu vai konstitūcijas labojumu. Mičigana ir pēdējā pavalsts, kurā angļu valoda ieguvusi oficiālās valodas statusu un jālieto visos publiskajos dokumentos, lai gan kāda pavalsts iestāde vai federālās valdības vietējā nodaļa var drukāt oficiālos dokumentus gan angļu, gan citā valodā. “Tas ir svarīgi vienotības stiprināšanai mūsu pavalstī, jo tagad likumā ir nostiprināta reālā situācija,” skaidro Mičiganas štata likumdevējas sapulces deputāts, republikānis Lī Četfīlds. Kustība “ProEnglish” par savu uzdevumu uzskata angļu valodas vēsturiskās lomas kā kopējas, vienojošas valodas aizstāvēšanu, cenšoties pārliecināt likumdevējus apstiprināt angļu valodu kā oficiālo valodu visos valdības līmeņos, atzīmē tīmekļa ziņu vietne “WorldNetDaily”. Kustības aktīvisti pauž cerību, ka līdzīgs likums šogad varētu tikt pieņemts Republikāņu partijas kontrolētajā Pārstāvju palātā.

ASV valsts līmenī nav oficiālās valodas

Federālajā līmenī ASV nav oficiālās valodas, taču 32 ASV pavalstīs ir pieņemti likumi, piešķirot angļu valodai oficiālu statusu. No 50 štatiem 30 pavalstīs angļu valoda ir vienīgā oficiālā valoda. Havaju salās oficiālais statuss ir angļu un havajiešu valodai, bet Aļaskā līdz ar angļu valodu oficiālais statuss ir arī vairākiem desmitiem vietējo valodu. Angļu valoda ir viena no oficiālajām valodām visās ASV teritorijās. Puertoriko oficiāls statuss ir angļu un spāņu valodai. Guamā atzīta ir angļu un vietējā valoda čamoro, Amerikāņu Samoa – angļu un samoiešu valoda. Angļu valoda tiek lietota visos oficiālajos dokumentos, bet likums nosaka, ka daļai informācijas, piemēram, vēlēšanu zīmēm, jābūt arī valodā, kādā runā lielāks skaits vietējo iedzīvotāju. ASV visās skolās, tajā skaitā tajās, kur mācības norit vēl kādā valodā, paredzētas angļu valodas stundas.

Pret angliski runājošo diskrimināciju

Saistītie raksti

Izplatītākā svešvaloda ASV ir spāņu valoda, kurā runā aptuveni 35 miljoni cilvēku, gandrīz katrs desmitais amerikānis. Džordžijas štatā, kur jau pieņemts likums par angļu kā vienīgo oficiālo valodu, ierosināts konstitucionāls labojums, lai aizliegtu lietot jebkuru citu valodu, izņemot angļu, jebkādos dokumentos. Kā skaidro labojuma ierosinātāji, tā pieņemšana darītu galu diskriminācijai pret personām, kas runā tikai angliski. Šāda labojuma pieņemšana ir īpaši aktuāla Floridas štatā, kur ir ļoti daudz kubiešu imigrantu, bet Maiami tiek dēvēta par mazo Havanu. 2016. gada martā šāds labojums jau tika pieņemts Džordžijas štata senātā ar divu trešdaļu balsu vairākumu, taču vēlāk iestrēga štata likumdevējas sapulces pārstāvju palātā.

Aiovas štata politiķis Stīvens Kings ierosinājis federālu likumprojektu “Angļu valodas vienotības akts”, kas paredz visu ASV oficiālo dokumentu un pasākumu norisi angļu valodā, kā arī valodas vienotu prasību ieviešanu naturalizācijas procesā. Kustības “ProEnglish” aktīvisti uzskata, ka “plurālistiskā sabiedrībā valdības uzdevums būtu atbalstīt kopīgās iezīmes, kas mūs vieno, nevis nostiprināt atšķirības, kas mūs šķeļ”.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.