Laukos
Mežsaimniecība

Piemaksās par atteikšanos dedzināt kūdru3


Ja apkure ar kūdru tiek pielīdzināta apkurei ar oglēm, tad kompensācijas enerģijas ražošanas pārprofilēšanā varēs saņemt tie reģioni (visdrīzāk Latgale, Vidzeme, Kurzeme), kuros ir visaktīvākā kūdras ieguve.
Ja apkure ar kūdru tiek pielīdzināta apkurei ar oglēm, tad kompensācijas enerģijas ražošanas pārprofilēšanā varēs saņemt tie reģioni (visdrīzāk Latgale, Vidzeme, Kurzeme), kuros ir visaktīvākā kūdras ieguve.
Foto: Edijs Pālens/LETA

Sagaidāms, ka, īstenojot Zaļo kursu, Eiropas Komisija (EK) tuvākajā laikā nāks klajā ar priekšlikumu par Taisnīgas pārejas fondu “Just Transition Fund”, kas palīdzētu likvidēt apkuri ar oglēm. Šajā programmā kvalificēsies arī kūdras brikešu ražošanas izbeigšana siltumenerģijas ražošanai.

4. decembrī Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena paziņoja, ka janvārī EK nāks klajā ar juridisku priekšlikumu par Taisnīgas pārejas fonda izveidi. Toreiz tika minēti skaitļi, ka tajā varētu būt pieejami 35 miljardi eiro. Priekšlikumā, ar ko EK nāks klajā tuvākajās dienās, summa ir palielināta līdz 65 miljardiem, “LB” uzzināja no labi informētām EK amatpersonām.

Šobrīd ogles saražo 16% no ES enerģijas patēriņa. Visvairāk šāds atbalsts būtu nepieciešams lielākajām ogļu ieguves un dedzināšanas valstīm – Polijai, Čehijai, Bulgārijai un Rumānijai, kuras tādas būs pat vēl 2030. gadā. Polijā, kur 80% elektrības saražo no oglēm, vien nepieciešamas investīcijas līdz 18 miljardiem eiro, aprēķinājis Pasaules Dabas fonds.

Latvijai zīmīga ziņa ir tā, ka kūdra tiek pielīdzināta oglēm, un kompensācijas enerģijas ražošanas pārprofilēšanā varēs saņemt tie NUTS3 līmeņa reģioni (visdrīzāk Latgale, Vidzeme, Kurzeme), kuros ir visaktīvākā kūdras ieguve.

EK jau iepriekš paudusi, ka atbalsts būs tikai tām valstīm, kuras savos plānos apņēmušās līdz 2050. gadam panākt klimatneitrālu ekonomiku (jeb nulles izmešus).

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

LA
LA.LV
Ekonomika
Miljardus ienesošā tūrisma nozare Latvijā ir teju iznīcināta. “Man ir ļoti lielas aizdomas, ka mēs visi nevarēsim kļūt par IT speciālistiem…”
3 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Iespējams tikai Latvijā? Maksātnespējas administrators nepārskaita valstij konfiscētu “netīru” naudu 7,6 miljonu eiro apmērā
3 stundas
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
“Nav skaidrs ar ko viņi nodarbojas!”: Rīgas pašvaldības policijā, vairākus gadus, iespējams, fiktīvi “strādā” daži vadošie darbinieki 5
5 stundas
LE
LETA
Latvijā
Noziedznieki siro prestižajā Pierīgas Langstiņu rajonā: Gerkenam nozog dārglietas, Rimševicam – seifu, bet advokātu Rebenoku nežēlīgi noslepkavo 8
11 stundas
AT
Andris Tiļļa
Praktiski
FOTO. Aktieris Kaspars Gods ar draugu un kolēģu atbalstu iekārtojis mājokli: kādreiz te bija bērnudārza grausts, tagad – mīlīga muižiņa
12 stundas