Foto-Stock.xchng

Kā ar vārdiem vecāki “nobur” bērnus un kā viņus “atburt” 0

Gribu, lai bērns vienmēr paliktu maziņš. Lai vienmēr būtu tāds mīlīgs.

VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
VIDEO. “Vai ar viņu viss ir labi? Putina dīvainā uzvedība atkal piesaista uzmanību
“Sekas var būt nepatīkamas.” Politiķis par risku, ka Krievijā pie varas var nonākt daudz radikālāki spēki
Lasīt citas ziņas
Foto – Shutterstock

Ir vārdi, ko vecāki saka saviem bērniem, bet kuru pamatā nav tikai mīlestība.

CITI ŠOBRĪD LASA

Katri no šiem vārdiem ir sava veida noburšana, vecāku “melnā maģija”. Atburt bērnu, kā mēs zinām no pasakām, var vai nu tas, kurš pats ir nobūris vai kāds spēcīgāks burvis. Reizēm spēcīgāka burvja meklējumos paiet gadi.

Gribu, lai bērns vienmēr paliktu maziņš. Lai vienmēr būtu tāds mīlīgs. Mums ir laiks pašiem “atburt” savus bērnus un dot viņiem iespēju attīstīties tā, kā ir svarīgi viņa potenciālam.

Mēs bērnam dodam zīmi: “Neaudz! Kamēr tu esi maziņš, tevi mīl un tu esi drošībā”.

Ar ko tas draud: vai nu ar infantilismu, attīstības aizturi, īsu augumu vai mazu svaru, bailēm pieaugt, bailēm atlaist vecākus, bailēm no vientulības, atkarībām, aiziešanu fantāziju pasaulē, “bērnu slimībām” vai, tieši otrād, – pāragru pieaugšanu, agru atdalīšanos, rupjībām, agresiju…

Kā atburt: ar vārdiem, ko izsaka skaļi vai par sevi: “Es priecājos par katru tavu dienu un katru tavu pieaugšanas gadu. Es lepojos par katru tavu soli un atļauju tev būt dažādam. Tu man esi pats labākais bērns. Es svinu katru mūsu kopābūšanas dienu. Katrā vecumā ir savi ieguvumi.”

Kad vecāka vārdos bieži tiek izmantots vārds “mēs” (pēc tam, kad bērns jau par sevi pateicis “es”).

Ilustratīvs foto
Foto-Shutterstock

Kad mamma vai tētis par savu bērnu, kas vecāks par četriem gadiem, saka: “Mēs pakakājām, mēs aizgājām uz dārziņu, mēs iestājāmies skolā, mēs saslimām, mēs apprecējāmies…” Vietniekvārds “mēs” liecina par to, ka vecāks neizjūt savu bērnu kā atsevišķu personību un neapzināti neļauj atvasei atdalīties. Tieši vecāks veido augsni bērna līdzatkarībai un nedod iespēju sajust savu kā atsevišķa cilvēka, potenciālu. Bieži vien vecāki, kuri neredz savu pašu dzīvē jēgu, nav pašrealizējušies, mēģina sevi realizēt caur bērnu. Bieži vien trauksmains un ļoti kontrolējošs vecāks cenšas noturēt bērnu “zem sava spārna”.

Ar ko tas draud: bērns kļūst vai nu paklausīgi komfortabls vai spītīgs un agresīvs, nepatstāvīgs, nesavākts, var bieži slimot, būt raudulīgs, viņam var būt grūti patstāvīgi pieņemt lēmumus, viņš var bieži izskatīties noguris, tādiem bērniņiem bieži ir alerģiskas reakcijas un ieilguši bronhīti. Neatlaižot dēlu vai meitu uz viņa paša “es”, mēs pārliekam uz viņa savu uzdevumu nastu, ar slimīgu smagumu – bērnam tas  var būt pārāk smagi.

Kā atburt: pieaugušais var uzzīmēt (vai veidot no plastilīna) sevi kā atsevišķu personu no bērna. Un uzdot sev jautājumu: “Par ko es sapņoju? Ko es varu izdarīt sevis un sava potenciāla labā?” “Tu – esi tu. Es – esmu es. Mēs esam kopā, mēs uz visiem laikiem esam vecāks un bērns. Tu vienmēr paliksi mans dēls/meita, bet mēs esam dažādi. Katram no mums ir savas spējas un iespējas, savi uzdevumi, sava dzīves un liktenis.”

Kad mēs sakām par bērniem “mans vīrietis/mana sieviete”.

Foto – Shutterstock.com

Mēs veidojam lomu putru, padarām bērnu par savu “partneri” reāla pieaugušā partnera vietā.

Ar ko tas draud: mēs veidojam saikni “mamma-dēls”/”tēvs-meita”, liedzot bērnam iespēju pēc tam veidot harmonisku pāri (vecākus nepiekrāpj: vai nu bērniem jāglābjas bēgot, vai viņi pēc tam visu dzīvi meklē tēvu un māti). Mēs noliekam atvasi līdzās sev un šajā līmenī ir citi uzdevumi. Tajā ir daudz enerģijas, tostarp seksuālās. Bērns ar šo lomu-enerģiju var netikt galā. Pārlieka masturbācija ir viens no “simptomiem”. Mēs atdalām vīru/sievu vai neļaujam sev līdzās parādīties partnerim – pieaugušajam.

Kā atburt: fokusējieties uz attiecībām ar pieaugušajiem, pāra attiecībām. Izrādiet redzamus uzmanības apliecinājums sievietei/vīrietim. Svarīgi, lai bērns pie vecākiem vērstos ne vienkārši, nosaucot vārdu, bet lomu – “mammu” vai “tēti”. Bērnam domās vai skaļi var teikt: “Tu esi mans mīļotais dēls/meita, es esmu tava mamma/tēvs. Un šis ir mans vīrs/vīrietis/sieva/sieviete. Tev noteikti dzīvē būs vīrietis/sieviete, kuru tu mīlēsi un būsi laimīgs. Es esmu par tevi priecīga/priecīgs”.

“Kāds slikts galds – savainoja bērnu, sodīsim to galdu! Nāc, es tevi pažēlošu…”

Ilustratīvs attēls
Foto – Shutterstock

Kad bērnam aizķeras aiz kāda priekšmeta, sasitas pret krēslu, vecāki reizēm, lai novirzītu uzmanību no sāpēm un “kompensētu” sāpes, piedāvā “atriebties” – atgriezt sāpes, sist “pāridarītājam”.

Ar ko tas draud: tā mēs mācām bērnu neuzņemties atbildību par savu rīcību un pārliekam vainu uz ko citu un mācām “ieriebt” ārējiem objektiem par radīto diskomfortu. Tāpat mēs neiemācām bērnam būt uzmanīgam un vērīgam.

Kā atburt: “Dod, es sabučošu, paglaudīšu, papūtīšu (nežēloju). Mamma/tētis ir ar tevi! Droši vien tas ir ļoti sāpīgi. Pieskaramies krēslam un norādām – tu atsities pret tā stūri. Skaties, šis ir stūris. Esi uzmanīgāks”.

“Tu būsi pats izcilākais/pats labākais fiziķis, dejotājs…”

Foto – Shutterstock

Ar ko tas draud: mēs radām bērnam augsni, lai veidotos neiroze vai perfekcionisms. Bērns vai nu centīsies atbilst vecāka gaidām, nesīs mājās labas atzīmes, būs aktīvs… Bet darīs to, lai nezaudētu vecāka uzmanību un mīlestību un nepratīs priekpilni un vitāli dzīvot. Vai nu bērns, sastopoties ar šķēršļiem un sacensību ar citiem bērniem, var vilties sevī un savos spēkos: “no manis tāpat nekas nesanāks” – vai sāks meklēt drošību – fantāzijās, datorā, televizorā, slimībās, atkarībās.

Kā atburt: rūpēties par sevis paša attīstību, lai nerealizētu bērnā to, ko paši neesat spējuši īstenot. Tādu vārdu kā “es tevi mīlu par…” teikt “es tevi mīlu”. Vai vienkārši biežāk runāt par mīlestību. “Es esmu priecīgs, ka tu man esi”. Svarīgi izstāstīt par savām kļūdām, stāstīt par sevi smieklīgu pieredzi, ļaut bērnam pieļaut kļūdas, koncentrēt uzmanību vairāk uz procesu, nevis rezultātu. “Vai esi ievērojis, ka mums kaut kas labāk sanāk tad, ja mums tas patīk?” Vārdi, ko, piemēram, var teikt skaļi vai domās: “Es tevi mīlu. Un tu uz visiem laikiem esi mans mīļotais dēls/meita. Tev nav jānopelna mana mīlestība. Es ticu tavam potenciālam un uzticos tavai iekšējai gudrībai. Es ticu, ka katram ir vieta savā dzīvē, ģimenē, katram ir vieta, kur reazlizēties un būt veiksmīgam un tu atradīsi savu. Es atbalstu tevi tavā attīstībā un piekrītu, ka tu vari pats izvēlēties savu ceļu. Es atļauju būt tev pašam”.

“Tu esi izliets tētis/mamma”.

Foto-Stock.hxcng

Mums ir raksturīgi meklēt līdzīgo bērnos. Mums vajag “turpināties” bērnos. Bet reizēm mēs veidojam priekšnosacījumus, lai  bērns veidotos ne tikai ārēji līdzīgs mums, bet viņam veidojas līdzīgas īpašības, viņš var pat sākt ar tādām slimībām kā mēs.

Ar ko tas draud: bērns it kā saplūst ar vecākiem, ar kuriem viņa līdzība visu laiku tiek akcentēta. Mēs it kā viņu “veltām” šim pieaugušajam. Atvase pat var piekrist būt “kopija”, bet var arī censties pretoties tam. Pirmajā gadījumā viņš pārņem rakstura iezīmes, reakciju, reizēm slimības, iekļūst līdzīgās situācijās, viņš identificē sevi ar to, ar ko tiek atzīmēta līdzība. Otrajā gadījumā viņš var demonstratīvi izvairīties no kontakta, kļūt agresīvs, atteikties no īpašībām, kas patiesi viņam ir kopīgas ar šo “līdzīgo”.

Kā atburt: “Jūs esiet līdzīgi, bet jūs esiet atšķirīgi. Katram no jums ir savs liktenis, savs spēks, savs potenciāls. Tu esi paņēmis pašu vērtīgāko no divām dzimtām un esi līdzīgs pats sev. Tev ir tiesības būt pašam”.

“Kad tev būs savi bērni, sapratīsi”.

Foto – Shutterstock

Šajā frāzē ir apslēpti draudi. Tā ir nekorekta, attiecas uz pasīvi agresīvajām frāzēm. Bērna zemapziņai tas skan kā nolādējums: “Tu vēl samaksāsi par visu, ko man nācies ar tevi izturēt”. Interesanti, ka, strādājot ar klientiem, kam ir neauglība psiholoģisku iemeslu dēļ, tieši šo frāzi bieži vien esam izvilkuši no atmiņas.

Ar ko tas draud: ar vainas apziņu, bailēm kļūt par vecākiem, sajūtu, ka esi slikts un kļūdījies, tikai nesaprotu – kur un kā.

Kā atburt: runāt par savām kā vecāka jūtām: “es dusmojos, es apvainojos, man ir sāpīgi”. “Es tevi mīlu vienmēr, kad mums ir priecīgi, kad mums ir sarežģīti vienam ar otru, kad tu esi vesels un kad esi slims, kad dari blēņas un kad mēs dusmojamies viens uz otru. Es kopā ar tevi mācos. Es domāju, tu būsi brīnišķīga mamma/brīnišķīgs tētis un manu mīlestību tu nodosi tālāk saviem bērniem, maniem mazbērniem”.

Visu labu! Lai mūsu dzīvē ir tikai labā maģija!

SAISTĪTIE RAKSTI

(izmantota grāmata “Практическое Ребенковедение”).

Avots: b17.ru

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Vai tiešām sašķobījusies Raimonda Paula veselība? Krauze atklāj, kā patiesībā jūtas komponists 16
Tavas iespējas šodien kaut ko sasniegt ir ļoti lielas! Horoskopi 25.septembrim
Agris un Agrita – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
FOTO. Princis Harijs karalienes nāves dienā bijis tik saniknots, ka noraidījis sava tēva Čārlza ielūgumu uz vakariņām. Kas starp abiem notika? 38
VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
VIDEO. “Vai ar viņu viss ir labi? Putina dīvainā uzvedība atkal piesaista uzmanību
“Sekas var būt nepatīkamas.” Politiķis par risku, ka Krievijā pie varas var nonākt daudz radikālāki spēki
Vai mežā kritušu koku drīkst sazāģēt un vest to mājās, lai izmantotu malkai? 104
Pilnībā mainījis savu dzīvi! Ar ko tagad nodarbojas kādreiz TV skatītāju iemīļotais Valters Krauze? 19
Lasīt citas ziņas
VIDEO. Kāds ir vienmēr perfektās frizūras noslēpums? Latviešu aktrise Ieva Florence-Vīksne atklāj, kā rūpējas par saviem matiem 5
FOTO. Dziedātāja Līga Rīdere kļuvusi par māmiņu ceturto reizi: bērniņam dots pavisam neparasts vārds
“Facebook” dibinātājs Marks Zakerbergs priecīgs paziņo – kļūs par daudzbērnu tēvu
Tu ar savu neatlaidīgo attieksmi šodien pārsteigsi daudzus! Horoskopi 24.septembrim
Vanda, Veneranda un Venija – šīs dienas gaviļnieces. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi? 1
FOTO. “Kamilla gandrīz aizrijās ar tēju”: princis Harijs neierasti piedāvājis atrisināt domstarpības karaliskajā ģimenē
“Sekas var būt nepatīkamas.” Politiķis par risku, ka Krievijā pie varas var nonākt daudz radikālāki spēki
VIDEO. “Vai ar viņu viss ir labi? Putina dīvainā uzvedība atkal piesaista uzmanību
Vēl gaidāma atvasara? Vai tomēr pirmais sniegs? Izskan pirmās prognozes par laikapstākļiem oktobrī 4
FOTO. VIDEO. Policija brutāli izrēķinās ar Krievijas iedzīvotājiem, kuri izgājuši ielās, protestējot pret mobilizāciju 92
Slepenas pazemes pilis ar mākslīgiem dārziem un peldbaseiniem, pārtikas krājumi pieciem gadiem – miljardieri gatavojas apokalipsei
Krievu, kurš protestēja pret tanka T-34 Narvā pārvietošanu, deportē no Igaunijas 85
Ausis dzestrs rīts. Kādus laikapstākļus sola pa dienu?
VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Ditas Lases ideāla buljona noslēpumi: “Svarīgi izmantot aukstu ūdeni!”
10:06
Vai drīkst atlaist, ja nevēlas mainīt darba vietu?
09:25
Zaļā tēja – mūsdienu jaunības eliksīrs?
08:54