Foto: Billion Photos/SHUTTERSTOCK

Attaisno četrus cilvēkus notriekušo autovadītāju 0

Ritvars Raits, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Veselam
11 drošas pazīmes, ka ar jūsu veselību viss ir kārtībā
VIDEO. “Kaut ko tādu dzīvē nebiju redzējusi!” Kristīne netālu no Valmieras vakarā sastapusies ar veselu “zoodārzu” 8
VIDEO. “Vai nu runājiet latviešu valodā, vai es nesaprotu!” Stingrs autobusa šoferis izpelnās pretrunīgu reakciju, atsakoties apkalpot sievieti ar bērnu
Lasīt citas ziņas

Satiksmes negadījumā bojā gāja divi cilvēki, bet vēl divi guva smagas traumas. 2018. gada nogalē ziņas par šo traģisko negadījumu aplidoja visu Latviju, jo tajā bojā gāja pašreizējā Rīgas pilsētas mēra Mārtiņa Staķa un viņa brāļa Andreja Staķa tēvs un vectēvs, bet smagas traumas guva Andreja sievas vecāki.

Notriec četrus gājējus

2018. gada 29. decembra vakarā ap pulksten 17.30 Jūrmalā, Meža prospektā, automašīna “Toyota Verso” notrieca četrus gājējus. Gājēji bija Gunārs un Juris Staķi, Ināra un Ēriks Vītoli, kuri sestdienas vakarā uz Jūrmalu bija atbraukuši ar vilcienu, lai Dzintaru koncertzālē apmeklētu koncertu, kurā uzstājās Andreja Staķa bērns. Kā jau decembra nogalē, vakarā bija gana tumšs, esot arī lijis lietus. Laikam jau četrotne steidzās, ja reiz izvēlējās Meža prospektu ar intensīvo autotransporta satiksmi, kuram katrā virzienā ir pa divām joslām, šķērsot vietā, kur nebija ne luksofora, ne gājēju pārejas. Turklāt visi gājēji esot bijuši tumšā apģērbā un bez atstarojošiem elementiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Četrotne tika tikai līdz otrajai joslai, kur cilvēkus notrieca Leonīda vadītā automašīna. Sirmgalvis, kurš visu mūžu strādājis medicīnas jomā, steidzis sniegt pirmo medicīnisko palīdzību, samērā drīz nelaimes vietā ieradās Neatliekamās medicīniskās palīdzības brigāde. Tomēr sekas šai avārijai bija ļoti smagas – Juris Staķis mira negadījuma vietā, viņa tēvs Gunārs – nākamajā dienā slimnīcā. Ināru un Ēriku gaidīja ilga ārstēšanās, jo vienam no viņiem, kā konstatēts tiesu medicīniskās ekspertīzes laikā, konstatēti vidējas smaguma pakāpes miesas bojājumi, bet otram – smagas pakāpes.

Avārija bijusi nenovēršama

Apsūdzētais Leonīds gan nopratināšanas laikā, gan savā pēdējā vārdā izteica cietušajiem līdzjūtību un ļoti atvainojās par notikušo. Arī viņa paša dzīvē tas esot bijis ļoti traģisks punkts, jo pēc tam piedzīvoto pārdzīvojumu rezultātā ļoti pasliktinājies veselības stāvoklis gan viņam, gan viņa dzīvesbiedrei, kura ceļa satiksmes negadījuma laikā atradusies mašīnā pasažiera vietā.

Tomēr vienā jautājumā apsūdzētais bija un palika nelokāms – visi apstākļi bijuši tādi, ka viņš nevarēja tos laikus pamanīt un izvairīties no sadursmes. Viņš esot braucis ar atļauto ātrumu – ne vairāk kā 50 kilometri stundā. Situācija bijusi tāda, ka viņš no labās puses pamanījis tikai lielu ēnu. Liela tā varētu būt izskatījusies tādēļ, ka bija no vairākiem cilvēkiem. Leonīds esot nekavējoties bremzējis, tomēr no cilvēku notriekšanas izvairīties neesot bijis iespējams. Kā liecināja apsūdzētais, viņa šofera stāžs jau pārsniedzis 40 gadus, bet nekad neesot piedzīvots neviens negadījums. Nav pat neviena soda par kādu administratīvo pārkāpumu.

Vēlas 600 000 eiro lielu kompensāciju

Prokurore Žaklīna Zemgaliete, kura šajā lietā uztur valsts apsūdzību, pārliecināta par to, ka divu cilvēku bojāejā un vēl divu sakropļošanā vainīgs autovadītājs. Prokurore lūdza tiesu sodīt apsūdzēto ar brīvības atņemšanu uz pieciem gadiem, piemērojot šo sodu nosacīti. Prokurore Zemgaliete arī uzskata, ka Leonīds pelnījis papildsodu – autovadītāja tiesību atņemšanu uz septiņiem gadiem.

Reklāma
Reklāma

Šajā krimināllietā par cietušajiem atzītas trīs personas – traumas guvušie Ināra un Ēriks Vītoli, kā arī Andrejs Staķis, kurš savas ģimenes vārdā šo lomu uzņēmās, jo viņam esot jurista izglītība. Arī cietušie nevēlējās, lai Leonīdam tiktu piespriests reāls cietumsods, tomēr par vainīgu tie viņu uzskata un bija pieteikuši kaitējuma kompensācijas par kopējo summu 600 tūkstoši eiro. Ināra un Ēriks Vītoli no apsūdzētā Leonīda vēlējās piedzīt katrs pa 100 tūkstošiem eiro, bet Andrejs Staķis, kurš negadījumā zaudēja gan tēvu, gan vectēvu – pa 200 tūkstošiem eiro par katru.

Tiesa attaisno

Tiesnese Ingrīda Bite, pasludinot saīsināto spriedumu šajā krimināllietā, paziņoja, ka apsūdzētais Leonīds B. tiek atzīts par nevainīgu viņam inkriminētajā noziedzīgajā nodarījumā un attaisnots. Pieteiktās morālā kaitējuma kompensācijas tiesa atstāja bez izskatīšanas. Tas bija tikai pirmās instances tiesas nolēmums. Gan cietušajiem, gan prokurorei ir tiesības pieprasīt, lai tiesa sagatavo pilno spriedumu, ko pēc tam varētu pārsūdzēts Rīgas apgabaltiesā.

SAISTĪTIE RAKSTI