Foto: LETA

Atverot “Terra Mariana” – par kristīgajām vērtībām un Eiropas kultūru 0

Svētdien, 27. aprīlī Vatikānā par svētajiem tika pasludināti divi ievērojami pāvesti, Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) jaunajā ēkā notika pasākums “Latvijas identitātes krustpunktā”, kurā svinīgi atvēra kultūrvēsturiskā albuma “Terra Mariana. 1186-1888” faksimilu, pavēstīja Latvijas Romas katoļu baznīcas informācijas centrs.

Pensionāri kļūs turīgāki? Par kādu summu pēc 1. oktobra palielināsies pensijas 94
Uzņēmējs izmanto depozīta nodošanas sistēmas nepilnības un “nopelna” gandrīz 200 000 eiro
Kokteilis
“Man vīrietis nav bijis jau 3 gadus! Ejam pie manis!” Valdis randiņā piedzīvojis patiešām mulsinošu situāciju 47
Lasīt citas ziņas

Kultūras ministre Dace Melbārde uzrunā uzsvēra: ir likumsakarīgi, ka albuma “Terra Mariana” faksimila atklāšana notiek tieši LNB, jo “Bibliotēkas jaunā ēka tiek dēvēta par Gaismas pili ne tikai tāpēc, ka tā piestaro gaismu, bet tai ir jākļūst par Latvijas gaismas simbolu – par zināšanu, zinātnes, kultūras izcilības centru”.

Izdevums ir daudzu gadu simtu liecība Eiropas civilizācijas kultūrtelpas veidošanai, kā arī liecība tam, ka Latvijas tauta ir ciešām saitēm saistīta ar Eiropas kultūru.

CITI ŠOBRĪD LASA

Apustuliskais nuncijs Baltijas valstīs arhibīskaps Pedro Lopess Kintana savā uzrunā uzsvēra abu nu jau svēto pāvestu nozīmi. “Nebūtu pārspīlēts, ja mēs sacītu, ka šo divu pāvestu pontifikātu laikā pasaule izmainījās tikpat spēcīgi, kā Kopernika laikā. (..) Abi šie pāvesti veicināja [Baznīcas] atvērtību pasaulei, kā arī atvērtību un izlīgumu visā kristīgajā pasaulē,” sacīja nuncijs. Tāpat viņš uzsvēra, ka lūdzas, lai Latvija, kurai “dots šis spēcīgais vārds [Terra Mariana], vienmēr paliktu uzticīga vērtībām un principiem, ko ir ienesuši pirmie Kristus liecinieki, piemēram, svētais Meinards, un citi gudri ticīgie, kas kristianizēja Latviju”.

Pasākumā visgarāko uzrunu teica akadēmiķis Jānis Stradiņš, kurā viņš stāstīja par vairāku Katoliskās Baznīcas vēsturē diženu pāvestu saistību ar Latvijas vēsturi un identitātes veidošanos. Jēdziens “Terra Mariana” oficiāli tapa pāvesta Inocenta III laikā. Viņa sasauktā Laterāna IV ekumeniskā koncila laikā 1215.gadā jaunkristīto Livonijas zemi pāvests pasludināja par Dievmātes valstību – Terra Mariana.

Akadēmiķis J. Stradiņš klātesošajiem sacīja: “Manuprāt, būtu zināms pamats Latvijā un Igaunijā nākamgad atzīmēt Terra Mariana 800 gadu dibināšanas gadadienu.” Viņš atzina, ka 13. gadsimtā kristianizācija bija varmācīga iekarošana, bet Jānis Pāvils II bija pirmais pāvests, kas katoļu Baznīcas vārdā atvainojās par 13. gadsimtā kristianizācijas gaitā nodarīto pārestību. Tai pat laikā tie bija arī jaunas kristīgas eiropeiskas identitātes veidošanās pamati pagānu zemēs: “Un mums šodien jārod jauns izlīgums – varmācībai līdzi nāca jauna ticība, ētika, izglītība un tehnoloģijas – viss tas, ko mēs dēvējam par Eiropas kultūru.” Tāpēc, viņaprāt, mums jākļūst tolerantākiem gan pret krustnešiem, gan pret vāciešiem, atzīstot viņu izšķirīgo devumu Latviešu kultūras attīstībā.

Runājot par “Terra Mariana” albumu, J. Stradiņš atgādināja, ka to 1888. gadā kā dāvanu savā 50 gadu priesterības jubilejā saņēma pāvests Leons XIII – pirmais 20. gadsimta pāvests, kamēr Jānis Pāvils II bija 20. gadsimta pēdējais pāvests – “pārlaicīga personība, cilvēces gara brīvības apustulis. Viņa ieguldījums Austrumeiropas garīgajā atdzimšanā bija liels, viņš saprata arī Latvijas ilgas un centienus pēc garīgās atmodas”.

LNB direktors Andris Vilks pauda pārliecību, ka šodien esam vēsturiska notikuma dalībnieki, jo Jāņa XXIII un Jāņa Pāvila II dzīve un darbi ir pārsnieguši to robežšķirtni, ko izdodas paveikt tikai dažiem. “LNB ir parādīts liels gods, ka pāvestu kanonizācijai veltītais pasākums notiek šajā ēkā,” sacīja A. Vilks, papildinot, ka viens no iemesliem tam ir arī tas darbs, kas ieguldīts, strādājot pie tik unikālā albuma “Terra Mariana”. Turpmāk albuma faksimils glabāsies bibliotēkā, bet telpa līdzās tiks nosaukta par Jāņa Pāvila II lasītavu.

Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas Liepājas bīskaps Pāvels Brūvers dalījās atmiņās par laiku, kad Jānis Pāvils II tika ievēlēts par pāvestu. Toreiz P. Brūveru māca šaubas, vai tik “čekas taustekļi nav iestiepušies arī Vatikānā”. Tomēr viņa draugi sacījuši, ka pāvests kalpošot tikai tautai un nepadosies nekādam spiedienam no komunistiskās varas puses. P. Brūvers pārliecinājās, ka šiem cilvēkiem bija taisnība. Viņaprāt, pāvests nebija cīnītājs tikai pret komunismu, “drīzāk pret jebkādu totalitārismu, netaisnību, kas neļauj cilvēkam būt tādam, kādu Dievs viņu ir radījis brīvībai un laimei”.

Pareizticīgo virspriesteris Mihails Tihomirovs pauda uzskatu: cilvēka eksistence nav pilnīga, ja viņam nav kristīgās ticības. Turklāt kristīgās vērtības ir arī valsts stipruma pamats.

Pasākuma pirmo daļu noslēdza Rīgas arhibīskaps-metropolīts Zbigņevs Stankevičs, kas runāja par identitātes, nacionālisma un patriotisma jautājumu. Viņš aicināja pievērst uzmanību tam, ka nacionālisma pamatā ir vēlme atzīt par labu tikai to, kas nāk par labu savai tautai, neņemot vērā citu cilvēku tiesības. Viņaprāt, tas apdraud Eiropas nākotni, jo “īsts patriots, mīlot tēvzemi, atzīst, ka arī citām tautām ir tādas pašas tiesības, tādējādi patriotisms kļūst par ceļu uz harmonisku daudznacionālas sabiedrības attīstību.” Turpinot savu uzrunu, Z. Stankevičs sacīja: “Dažādu tautību un konfesiju mierīga līdzāspastāvēšana pieder pie Latvijas identitātes. Ar to varam lepoties un nodot tālāk šo pieredzi kā mūsu ieguldījumu vienotajai Eiropai. Vienlaicīgi tas ir izaicinājums ne tikai saglabāt, bet arī attīstīt šīs tradīcijas.”

Pasākuma otrā daļa notika pie Jāņa Pāvila II vārdā nosauktās lasītavas, kur tika prezentēts albuma “Terra Mariana. 1186-1888” faksimils un komentāri. Albums jau uzdāvināts Igaunijai un Lietuvai, to saņems arī Polija un Vācija. Latvijā šos oriģināllieluma albumus saņems Latvijas Universitāte, Daugavpils Universitāte (DU), arī Rīgas Metropolijas kūrija un Rēzeknes-Aglonas diecēze.

Vēl ir tūkstoš šī albuma samazināto eksemplāru, kuriem pievienoti komentāri. Pirmie albuma samazinātie eksemplāri kopā ar komentāriem tika dāvināti uzņēmējam Valērijas Belokoņam, arhibīskapam Z. Stankevičam un DU profesoram vēsturniekam Heinriham Somam.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Pensionāri kļūs turīgāki? Par kādu summu pēc 1. oktobra palielināsies pensijas
Uzņēmējs izmanto depozīta nodošanas sistēmas nepilnības un “nopelna” gandrīz 200 000 eiro
Kokteilis
“Man vīrietis nav bijis jau 3 gadus! Ejam pie manis!” Valdis randiņā piedzīvojis patiešām mulsinošu situāciju
“Kādam nav pazudis vilciens?” Netālu no Līvāniem krūmos pamests šaursliežu kravas vilciens
“Viņa izvēlējusies palikt Latvijā – tā bija kļūda.” Advokāts komentē apsūdzētās rīdzinieces izlikšanos par mirušu, lai izvairītos no cietumsoda
Lasīt citas ziņas
Putinu nodevuši paša virsnieki. Atklājas Krievijas karaflotes štāba Krimā spridzināšanas detaļas
Izglītības eksperte par plānotajām izmaiņām pārbaudes darbu labošanas kārtībā: “Dzīve reti kad dod otru iespēju”
“Viņa izvēlējusies palikt Latvijā – tā bija kļūda.” Advokāts komentē apsūdzētās rīdzinieces izlikšanos par mirušu, lai izvairītos no cietumsoda
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. Andris Bulis: “Mūza ir gražīga būtne – atnāk neklauvējot un aiziet neatvadoties”
Difūzija, čatboti, LLM – kā neapjukt mākslīgā intelekta terminos?
13:14
Izglītības eksperte par plānotajām izmaiņām pārbaudes darbu labošanas kārtībā: “Dzīve reti kad dod otru iespēju”
12:59
ASV aiztur pirms 27 gadiem notikušajā repera Šakura slepkavībā iesaistītu personu
12:49
VIDEO. Apokaliptiskas ainas Ņujorkā: plūdu dēļ cilvēkus aicina palikt mājās, daļēji paralizēta metro un lidostu darbība
VIDEO. “Kam tev suns, ja ir cuciņ?” Soctīklos populārs kļuvis video, kur kāds latvietis mežā pastaigājas kopā ar mežacūku
“Es nezinu, neesmu skaitījusi – piecdesmit, simts?” – uzņēmēja Elīna, kura iecienījusi “vienas nakts” sakarus atklāj, cik partneru viņai bijis
Uzņēmējs izmanto depozīta nodošanas sistēmas nepilnības un “nopelna” gandrīz 200 000 eiro
Dārzs
Izmantojam vietu dārzā lietderīgi! Ko vislabāk stādīt zem kokiem?
Sliktākā dzimstība 100 gadu laikā! Kā izrāpties no “demogrāfiskās bedres”?
Knapi savelk galus: EP cels trauksmi par dzīves dārdzības pieaugumu Eiropā
Receptes
Biezpiena klimpiņas – viegli un ātri pagatavojamas
“Izskatās satriecoši debīli!” Anita Pizele par Frankenšteina mašīnām un kartona cilvēkiem Krievijā
Pensionāri kļūs turīgāki? Par kādu summu pēc 1. oktobra palielināsies pensijas
Veselam
Pirmās saaukstēšanās pazīmes… Ko darīt un kā mazināt iesnas?
Kokteilis
FOTO. Talantīgi aktieri, režisori un kino ļaudis Rīgas centrā svin “Oskara” balvai izvirzītās filmas “Mana brīvība” pirmizrādi
ASV aiztur pirms 27 gadiem notikušajā repera Šakura slepkavībā iesaistītu personu
Krimināls
10 gadus vecs bērns Rīgā aplaupījis kundzi gados, kura guvusi arī traumas
Netiekot galā ar kredītu maksājumiem, privātpersonas izvēlas bankrota procedūru un atbrīvojas no parādu sloga
Neskatoties uz sodu bardzību, pārkāpēju joprojām ir daudz – vāc parakstus par reālu cietumsodu dzērājšoferiem
Gaidāma mākoņaina un lietaina diena. Prognoze sestdienai
Ludzas novadā no dīķī noslīkušas automašīnas izcelti divi bojāgājušie
Kokteilis
“Man vīrietis nav bijis jau 3 gadus! Ejam pie manis!” Valdis randiņā piedzīvojis patiešām mulsinošu situāciju
Patiesības brīdis! Meksikas kongresā prezentētajiem citplanētiešu ķermeņiem veiktas laboratoriskās pārbaudes
Kokteilis
Tu vari nonākt kāda ļoti sarežģīta un kategoriska lēmuma priekšā! Horoskopi 30.septembrim
Kokteilis
VIDEO. Izrādes “Ziedonis. Lācis. Vīrieši” laikā uz skatuves piedzīvots kāds “kāzuss”: “Skatītājs no tā necieta”
siltināt privātmāju – vai var darīt, kā pašam gribas? Skaidro eksperts
“Kādam nav pazudis vilciens?” Netālu no Līvāniem krūmos pamests šaursliežu kravas vilciens